FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć adware OperativeState z przeglądarki i komputera?

Znany również jako: Reklamy OperativeState
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć OperativeState z Mac?

Czym jest OperativeState?

OperativeState promuje adresy z6airr.com i adjustablesample.com zmieniając ustawienia przeglądarki, wyświetla różne reklamy i zbiera poufne informacje. Mówiąc najprościej, ta aplikacja działa jako adware, porywacz przeglądarki i narzędzie do śledzenia informacji. W większości przypadków użytkownicy nie pobierają ani nie instalują świadomie takich aplikacji, jak OperativeState. Dlatego są one klasyfikowane jako potencjalnie niechciane aplikacje (PUA).

OperativeState adware

OperativeState promuje z6airr.com (w przeglądarce Safari) i adjustablesample.com (w przeglądarce Chrome), przypisując taki lub inny adres (w zależności od tego, która przeglądarka została porwana przez OperativeState) jako adres domyślnej wyszukiwarki, strony głównej i adres URL nowej karty. Dlatego użytkownicy, którzy mają zainstalowaną OperativeState w przeglądarce i/lub komputerze, są zmuszeni do odwiedzenia z6airr.com lub adjustablesample.com po otwarciu przeglądarki, wpisaniu zapytań do paska adresu URL i otwarciu nowej karty przeglądarki. Z6airr.com ma zapewniać wyniki generowane przez Yahoo (przekierowuje użytkowników do search.yahoo.com), a adjustablesample.com generuje własne wyniki, które mogą zawierać linki do niewiarygodnych witryn. Tak czy inaczej nie należy ufać ani wykorzystywać wyszukiwarek, które są promowane przez porywaczy przeglądarki lub adware. Często zdarza się, że użytkownicy mogą cofnąć zmiany wprowadzone przez aplikacje takie jak OperativeState dopiero po ich odinstalowaniu. Ponadto OperativeState jest przeznaczona do obsługi reklam. W większości przypadków aplikacje typu adware wyświetlają reklamy banerowe, kuponowe, ankietowe, pop-up itp. Najczęściej reklamy te są używane do promowania podejrzanych witryn, a czasami mogą być zaprojektowane tak, aby powodować pobranie i/lub instalacje PUA uruchamiając określone skrypty. Kolejnym powodem, dla którego nie należy ufać OperativeState (lub innym podobnym aplikacjom), jest to, że może ona odczytywać poufne informacje, takie jak hasła, dane karty kredytowej, numery telefonów i inne dane. Jej programiści mogą sprzedawać zebrane dane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom), wykorzystywać je do kradzieży tożsamości, kont osobistych, dokonywania oszukańczych zakupów, transakcji lub do innych złośliwych celów. To są główne powody, dla których użytkownicy nigdy nie powinni pobierać ani instalować aplikacji takich jak OperativeState.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy OperativeState
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:AdAgent-L [Adw]), AVG (MacOS:AdAgent-L [Adw]), ESET-NOD32 (wiele wykryć), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Adload.h), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Warto wspomnieć, że dość często aplikacje takie jak OperativeState są reklamowane jako legalne i przydatne. Jednak większość z nich jest bezużyteczna dla użytkowników i może być przyczyną różnych problemów. Innymi słowy, w większości przypadków takie aplikacje są zaprojektowane wyłącznie w celu generowania przychodów dla ich programistów. Kilka przykładów innych aplikacji, takich jak OperativeState, to InitialWindow, ConnectionFormat i ExpandedSkill.

Jak zainstalowano OperativeState na moim komputerze?

Jednym z najpopularniejszych sposobów dystrybucji PUA jest uwzględnienie ich w konfiguratorach pobierania i/lub instalacji innych programów jako dodatkowe oferty. Ta metoda dystrybucji nosi nazwę „sprzedaży wiązanej". Użytkownicy pobierają i/lub instalują PUA wraz z innymi programami, gdy pozostawiają niezmienione takie ustawienia, jak „Zaawansowane" czy „Niestandardowe". Innymi słowy, gdy nie odrzucają ofert pobrania i/lub zainstalowania dodatkowo dołączonych aplikacji. Czasami użytkownicy powodują niechciane pobrania i/lub instalacje, klikając zwodnicze reklamy. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy klikają reklamy zaprojektowane do wykonywania określonych skryptów.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Konfiguratory pobierania i/lub instalacji, które mają takie ustawienia, jak „Zaawansowane", „Niestandardowe", „Własne" (lub zawierają pola wyboru), należy sprawdzić pod kątem ofert pobrania i/lub zainstalowania niechcianych aplikacji. Pliki i programy należy pobierać wyłącznie z oficjalnych stron i za pośrednictwem bezpośrednich linków do pobierania. Inne źródła, kanały, takie jak sieci peer-to-peer (np. klienci torrent, eMule), nieoficjalne witryny, witryny z bezpłatnym hostingiem plików czy zewnętrzne programy do pobierania plików, mogą być używane do dystrybucji niechcianych oraz potencjalnie złośliwych plików i programów. Reklamy wyświetlane na podejrzanych witrynach również nie powinny być klikane: często są używane do promowania niewiarygodnych witryn lub dystrybucji (pobierania i/lub instalowania) niechcianych aplikacji. Jeśli jakać PUA (wtyczka, dodatek lub rozszerzenie) jest już zainstalowana w przeglądarce, należy ją usunąć. Programy tego rodzaju zainstalowane w systemie operacyjnym również należy odinstalować. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany OperativeState, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Z6airr.com przekierowuje do search.yahoo.com (GIF):

z6airr.com redirects to search.yahoo.com

Adjustablesample.com generuje własne wyniki (GIF):

adjustablesample.com generates its results

Okno pop-up wyświetlane po zakończeniu instalacji OperativeState:

operativestate adware pop-up displayed once installation is over

OperativeState zainstalowane na Safari:

operativestate adware installed on safari

Folder instalacyjny OperativeState:

operativestate adware contents folder

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware OperativeState przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie adware OperativeState:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z OperativeState z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy operativestate:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy operativestate z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy operativestate z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy operativestate z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy operativestate z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy OperativeState kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy OperativeState na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.