FacebookTwitterLinkedIn

Jak odinstalować ransomware CONTI z systemu operacyjnego

Znany również jako: Wirus CONTI
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest CONTI?

CONTI to malware sklasyfikowane jako ransomware. Systemy zainfekowane tym złośliwym oprogramowaniem mają zaszyfrowane dane, a użytkownicy otrzymują żądanie okupu za narzędzia/oprogramowanie odszyfrowujące. Podczas procesu szyfrowania wszystkie pliki, których dotyczy problem otrzymują rozszerzenie ".CONTI".

Przykładowo plik pierwotnie nazwany "1.jpg" po zaszyfrowaniu pojawi się jako "1.jpg.CONTI". Po zakończeniu procesu szyfrowania na pulpicie ofiary tworzony jest plik tekstowy ("CONTI_README.txt").

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez ransomware CONTI:

Pliki zaszyfrowane przez ransomware CONTI (rozszerzenie .CONTI)

Szczegółowe informacje o ransomware CONTI

Wiadomość z żądaniem okupu ("CONTI_README.txt") jest krótka i po prostu stwierdza, że system został zablokowany. Aby odszyfrować swoje dane, użytkownicy są instruowani, aby nawiązać kontakt z cyberprzestępcami stojącymi za malware CONTI. W tym celu podane są dwa adresy e-mail.

Wiadomość kończy się ostrzeżeniem, że ofiary nie mogą używać narzędzi/oprogramowania do odszyfrowywania stron trzecich w celu odzyskania swoich plików. W większości przypadków infekcji ransomware odszyfrowanie jest niemożliwe bez udziału odpowiedzialnych za nie przestępców. W takich przypadkach narzędzia odszyfrowujące uzyskane z innych źródeł mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia danych.

Więcej informacji o ransomware

Odszyfrowanie może być możliwe, jeśli dany złośliwy program jest nadal w fazie rozwoju i/lub ma błędy (wady). Niezależnie od przypadku, zdecydowanie odradza się komunikowanie się z cyberprzestępcami i/lub spełnianie ich wymagań. Nie można im ufać i często, pomimo płacenia, ofiary nie otrzymują obiecanych narzędzi/oprogramowania do odszyfrowywania.

Dlatego ich pliki pozostają zaszyfrowane i nie można ich naprawić, a także ponoszą oni znaczne straty finansowe. Aby zapobiec dalszemu szyfrowaniu przez ransomware CONTI, należy je usunąć z systemu operacyjnego, jednak nie przywróci to już zaszyfrowanych danych.

Jedynym realnym rozwiązaniem jest odzyskanie go z kopii zapasowej, jeśli została ona wykonana przed infekcją i była przechowywana w osobnej lokalizacji (aby nie została zainfekowana przez CONTI).

Podobieństwa pomiędzy innymi wariantami ransomware

Ransomware służy do szyfrowania danych i żądania zapłaty za odszyfrowanie — hellomynameisransom, Bboo, SNTG i Moncrypt to tylko niektóre przykłady innych złośliwych programów w tej klasyfikacji. Główne różnice to zastosowany algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny) oraz wysokość okupu.

Żądane płatności wahają się od trzy- do czterocyfrowych (w USD). Do okupów wykorzystywane są waluty cyfrowe (np. kryptowaluty, przedpłacone kupony itp.), ponieważ transakcje nimi są trudne/niemożliwe do wyśledzenia. Aby zapewnić integralność danych, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej.

Najlepiej wiele kopii zapasowych w kilku różnych lokalizacjach.

Jak ransomware zainfekowało mój komputer?

Najczęstsze metody rozsyłania ransomware i innego złośliwego oprogramowania to trojany, kampanie spamowe, narzędzia nielegalnej aktywacji („łamania" zabezpieczeń), fałszywe aktualizacje i niezaufane źródła pobierania.

Termin „kampanie spamowe" opisuje tysiące zwodniczych/oszukańczych wiadomości e-mail wysyłanych na dużą skalę. Komunikaty te są często przedstawiane jako „oficjalne", „ważne", „priorytetowe" itd. Mają do nich dołączone (lub połączone w nich) zainfekowane pliki.

Niebezpieczne załączniki występują w różnych formatach (np. plików archiwalnych i wykonywalnych, dokumentów PDF i Microsoft Office, JavaScript itp.). Gdy te pliki są wykonywane, uruchamiane lub w inny sposób otwierane, inicjuje się proces infekcji. Zamiast aktywować licencjonowane produkty, nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" zabezpieczeń) mogą pobrać/zainstalować złośliwe oprogramowanie.

Fałszywe programy aktualizujące infekują systemy, wykorzystując wady nieaktualnych programów lub instalując malware zamiast obiecanych aktualizacji. Niewiarygodne kanały pobierania, takie jak nieoficjalne i bezpłatne witryny hostujące pliki, sieci udostępniania P2P (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.) oraz inne zewnętrzne konfiguratory pobierania mogą oferować złośliwe produkty do pobrania.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus CONTI
Typ zagrożenia Ransomware, wirus kryptograficzny, narzędzie blokowania plików.
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .CONTI
Wiadomość z żądaniem okupu CONTI_README.txt
Kontakt z cyberprzestępcami mantiticvi1976@protonmail.com fahydremu1981@protonmail.com, frosculandra1975@protonmail.com, trafyralhi1988@protonmail.com, sanctornopul1986@protonmail.com, ringpawslanin1984@protonmail.com, liebupneoplan19@protonmail.com, stivobemun1979@protonmail.com, guifullcharti1970@protonmail.com, phrasitliter1981@protonmail.com, elsleepamlen1988@protonmail.com, southbvilolor1973@protonmail.com, glocadboysun1978@protonmail.com, carbedispgret1983@protonmail.com, listun@protonmail.com, mirtum@protonmail.com, maxgary777@protonmail.com, ranosfinger@protonmail.com, bootsdurslecne1976@protonmail.com, rinmayturly1972@protonmail.com, niggchiphoter1974@protonmail.com, lebssickronne1982@protonmail.com, daybayriki1970@protonmail.com
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (DeepScan:Generic.Ransom.AmnesiaE.634), ESET-NOD32 (wariant Generik.EBKALVO), Kaspersky (Trojan.Win32.DelShad.cmo), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na pulpicie zostanie wyświetlona wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w bitcoinach), aby odblokować Twoje pliki.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie można ich otworzyć bez płacenia okupu. Dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware mogą być instalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak ochronić się przed infekcjami ransomware

Nie otwieraj podejrzanych lub nieistotnych wiadomości e-mail, zwłaszcza otrzymanych od nieznanych lub podejrzanych nadawców (adresów). Wszelkie załączniki lub linki zawarte w podejrzanej poczcie nie mogą być nigdy otwierane, ponieważ te pliki są potencjalnym źródłem infekcji. Wszystkie pliki do pobrania powinny być wykonywane wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł.

Programy powinny być aktywowane i aktualizowane za pomocą narzędzi/funkcji zapewnionych przez legalnych programistów. Nie używaj nielegalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" zabezpieczeń) ani aktualizatorów stron trzecich, ponieważ są one bardzo ryzykowne i mogą powodować infekcje malware. Zainstaluj i regularnie aktualizuj renomowane oprogramowanie antywirusowe/antyspyware.

Używaj tego oprogramowania do wykonywania regularnych skanów systemu i usuwania wykrytych zagrożeń/problemów. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany CONTI, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Zrzut ekranu notatki z żądaniem okupu ("CONTI_README.txt"):

Instrukcje odszyfrowania CONTI (CONTI_README.txt)

Tekst w tej notatce z żądaniem okupu:

Your system is LOCKED. Write us on the emails:

mantiticvi1976@protonmail.com
fahydremu1981@protonmail.com

DO NOT TRY to decrypt files using other software.

Zrzut ekranu strony internetowej z wyciekiem danych:

Witryna z wyciekiem ransomware conti

Inne warianty notatki z żądaniem okupu stworzone przez CONTI:

Wariant notatki z żądaniem okupu CONTI

Tekst w tej notatce:

The network is LOCKED. Do not try to use other software. For decryption KEY write HERE:

flapalinta1950@protonmail.com
xersami@protonmail.com

Wariant notatki z żądaniem okupu CONTI

Tekst w tej notatce:

Your system is locked down. Do not try to decrypt, otherwise you will damage fails. For decryption tool write on the email:

wellproxadsit1980@protonmail.com
mabuhyli1982@protonmail.com

If you do not pay, we will publish all private data on hxxp://conti.news/

Wariant notatki z żądaniem okupu CONTI

Tekst w tej notatce:

The system LOCKED. For decryption key write on:

rootlogin12@protonmail.com

Do not try to use other software.

Wariant notatki z żądaniem okupu CONTI

Tekst w tej notatce:

The system is LOCKED. Do not use OTHER software. For DECRYPTOR write on the emails:

neucomsiocia1980@protonmail.com
renviotiori1976@protonmail.com

Aktualizacja 26. sierpnia 2020 r. — Badania pokazują, że cyberprzestępcy stojący za ransomware CONTI grożą teraz ofiarom przesłaniem swoich plików na pewną stronę wycieku danych (patrz zrzut ekranu powyżej). Wiadomo, że przesłali już dane ponad 20 ofiar, w tym niektórych znanych firm.

Dodatkowo ofiary ataku CONTI otrzymują teraz zmienione notatki z żądaniem okupu (wspominają one o witrynach z wyciekiem danych).

Aktualizacja 3. września 2020 r. — Cyberprzestępcy nieustannie wypuszczają nowe warianty ransomware CONTI, które teraz dołączają losowe rozszerzenia plików (np. ".YZXXX", ".YFSEK", ".FMOPQ", ".XMEYU", ".WHAUN", ".AWSAK", ".QMIBK", ".MUUAZ", ".QGGJX", ".EEXPL", ".EZIVK", ".LXQFD", ".QPDUV", ".EEWSB", ".NEWCD", ".UWTJF", ".MVDKV", ".XCDZI", ".TJMBK", ".ZLAKO", ".FBSYW", ".KCWTT", ".PMQHP", ".MRBNY", ".UBCGP", ".UAHCW", ".WENWZ", ".KSLHB", ".IUAGT", ".EXQED", ".JVUAE", ".CVOSI", ".YHODQ", ".RZQNV", ".MABDG", ".YTZTG", ".MYURQ", ".UQWZI", ".GFYPK", ".HJAWF", ".ALNBR", ".ICIQE", ".BGQHM", ".UYPFK", ".JCVID", ".TJNWF", ".NKDCT", ".LCODG", ".YDNPB", ".PYZWR", ".QTBHS", ".ZXQSZ", ".UHIPV", ".AGKBR" zamiast ".CONTI". Notatki z żądaniem okupu pozostają jednak takie same (tylko adresy e-mail i nazwa pliku ["R3ADM3.txt"] są różne.

Zrzuty ekranu kolejnego wariantu ransomware CONTI - ITTZN:

Notatka z żądaniem okupu ("R3ADM3.txt"):

Wariant ITTZN notatki z żądaniem okupu ransomware CONTI

Prezentowany w niej tekst:

All of your files are currently encrypted by CONTI ransomware.
If you try to use any additional recovery software - the files might be damaged or lost.

To make sure that we REALLY CAN recover data - we offer you to decrypt samples.

You can contact us for further instructions through our website :

TOR VERSION :
(you should download and install TOR browser first hxxps://torproject.org)

hxxp://m232fdxbfmbrcehbrj5iayknxnggf6niqfj6x4iedrgtab4qupzjlaid.onion

HTTPS VERSION :
hxxps://contirecovery.info

YOU SHOULD BE AWARE!
Just in case, if you try to ignore us. We've downloaded your data and are ready to publish it on out news website if you do not respond. So it will be better for both sides if you contact us ASAP.

---BEGIN ID---
-
---END ID---

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez ten wariant (rozszerzenie ".ITTZN"):

Pliki zaszyfrowane przez wariant ITTZN ransomware CONTI

Zrzut ekranu notatki z żądaniem okupu dostarczonej przez kolejny wariant ransomware CONTI z rozszerzeniem ".SYTCO":

Notatka z żądaniem okupu dostarczana przez wariant CONTI, który dodaje rozszerzenie .SYTCO

Prezentowany w niej tekst:

Аll оf уоur files аrе currеntlу еncrуptеd bу CОNTI rаnsоmwаrе.
If you try to use any additional recovery software - the files might be damaged or lost.

To make sure that we REALLY CAN recover data - we offer you to decrypt samples.

You can contact us for further instructions through:
Our email
niggchiphoter1974@protonmail.com

Our website
TOR VERSION :
(you should download and install TOR browser first https://torproject.org)

hxxp://m232fdxbfmbrcehbrj5iayknxnggf6niqfj6x4iedrgtab4qupzjlaid.onion

HTTPS VERSION :

hxxps://contirecovery.best

YOU SHOULD BE AWARE!
Just in case, if you try to ignore us. We've downloaded your data and are ready to publish it on out news website if you do not respond. So it will be better for both sides if you contact us ASAP

---BEGIN ID---
-
---END ID---

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez ten wariant ransomware CONTI (rozszerzenie ".SYTCO"):

Pliki zaszyfrowane wariantem CONTI z dołączonym rozszerzeniem .SYTCO

Zrzut ekranu notatki z żądaniem okupu dostarczonej przez kolejny wariant ransomware CONTI (rozszerzenie ".KKBKR"):

Notatka z żądaniem okupu CONTI (KKBKR) (readme.txt)

Prezentowany w niej tekst:

All of your files are currently encrypted by CONTI strain.

As you know (if you don't - just "google it"), all of the data that has been encrypted by our software cannot be recovered by any means without contacting our team directly.
If you try to use any additional recovery software - the files might be damaged, so if you are willing to try - try it on the data of the lowest value.

To make sure that we REALLY CAN get your data back - we offer you to decrypt 2 random files completely free of charge.

You can contact our team directly for further instructions through our website :

TOR VERSION :
(you should download and install TOR browser first hxxps://torproject.org)

hxxp://m232fdxbfmbrcehbrj5iayknxnggf6niqfj6x4iedrgtab4qupzjlaid.onion

hxxpS VERSION :
hxxps://contirecovery.best

YOU SHOULD BE AWARE!
Just in case, if you try to ignore us. We've downloaded a pack of your internal data and are ready to publish it on out news website if you do not respond. So it will be better for both sides if you contact us as soon as possible.

---BEGIN ID---
-
---END ID---

Zrzut ekranu strony internetowej, do której notatka ransomware CONTI prowadzi użytkowników:

Witryna ransomware CONTI

Prezentowany w niej tekst:

CONTI Recovery service

If you are looking at this page right now, that means that your network was succesfully breached by CONTI team.

All of your files, databases, application files etc were encrypted with military-grade algorithms.

If you are looking for a free decryption tool right now - there's none.

Antivirus labs, researches, security solution providers, law agencies won't help you to decrypt the data.
If you are interested in out assistance upon this matter - you should upload README.TXT file to be provided with further instructions upon decryption.
Web mirror
Tor mirror

Usuwanie ransomware CONTI:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jak włamano się do mojego komputera i jak hakerzy zaszyfrowali moje pliki?

Cyberprzestępcy rozsyłają ransomware za pośrednictwem złośliwych wiadomości e-mail, pobrań drive-by, instalatorów pirackiego oprogramowania (lub narzędzi do łamania zabezpieczeń) oraz w inny sposób. Osiągają sukces, gdy użytkownicy sami uruchamiają złośliwe oprogramowanie.

Jak otworzyć pliki „.CONTI"?

Ransomware CONTI zaszyfrowało twoje pliki. Nie można ich otworzyć, dopóki nie zostaną odszyfrowane.

Gdzie szukać bezpłatnych narzędzi do odszyfrowania ransomware CONTI?

W przypadku ataku ransomware należy sprawdzić stronę projektu No More Ransom (więcej informacji powyżej).

Mogę wam zapłacić dużo pieniędzy, czy możecie odszyfrować dla mnie pliki?

Nie świadczymy usługi odszyfrowywania i zdecydowanie zalecamy, aby nie płacić stronom trzecim za odszyfrowanie danych. Mogą działać jako pośrednicy lub po prostu cię oszukać. W większości przypadków zaszyfrowanych plików nie można odszyfrować bez ingerencji atakujących (bez ich narzędzi odszyfrowujących).

Czy Combo Cleaner pomoże mi usunąć ransomware CONTI?

Tak, Combo Cleaner może usunąć ransomware. Usunięcie ransomware zapobiega powodowaniu przez nie większych szkód. Chociaż nie przywrócą plików – programy antywirusowe nie mogą odszyfrować zaszyfrowanych danych.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus CONTI kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus CONTI na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.