FacebookTwitterLinkedIn

Jak przyspieszyć twoją Google Chrome?

Jak przyspieszyć przeglądarkę Google Chrome na Windows?

W dzisiejszych czasach większość osób korzysta z Internetu, a ich liczba tylko rośnie. Im częściej korzystasz z Internetu, tym bardziej chcesz, aby proces był szybki i wydajny. Wszystko staje się coraz szybsze, a my przyzwyczajamy się do tego tempa. Mamy niewielką cierpliwość w przypadku wolnych połączeń internetowych lub wolnych przeglądarek. To, co kiedyś wydawało się szybkie, jest teraz powolne - tak jak przeglądarka, która początkowo wydawała się szybka, w obecnej technologii wydaje się wolna. Mogło się to stać w twojej przeglądarce Chrome.

Google Chrome to prawdopodobnie najszybsza przeglądarka, narzędzie, z którego wielu z nas korzysta każdego dnia ze względu na świetną wydajność. Szybkość przeglądania jest często najważniejszym aspektem przy wyborze przeglądarki. Szybki Internet nie ma sensu, jeśli twoja przeglądarka działa wolno. Jeśli jesteś zatem użytkownikiem przeglądarki Chrome i działa ona wolno, a szybkość przeglądania jest dla ciebie ważna, ten artykuł pomoże ci szybko poprawić jej wydajność.

how to make google chrome faster

Spis treści:

Wyłączenie rozszerzeń

Rozszerzenia są programami dla twojej przeglądarki. Mogą dodać dodatkowe funkcje do Chrome. Jednak każde rozszerzenie korzysta również z zasobów, które mogą wpływać na wydajność. Możesz zainstalować dowolną liczbę rozszerzeń, ale ich zbyt wielka liczba zdecydowanie spowolni Chrome. Sugerujemy, aby zachować tylko te, których naprawdę potrzebujesz. Nie musisz ich odinstalowywać. Na początku możesz spróbować je wyłączyć i sprawdzić, czy to pomaga.

W większości przypadków podczas instalowania rozszerzenia Chrome dodaje go do paska adresu. Możesz go znaleźć w prawym górnym rogu przeglądarki swojej Google Chrome.

how to make chrome faster disabling extensions step 1

Aby odinstalować rozszerzenie, kliknij prawym przyciskiem myszy skojarzoną z nim ikonę i wybierz opcję "Usuń z Chrome...".

make your google chrome faster disabling extensions step 2

Pamiętaj, że nie wszystkie rozszerzenia mogą być łatwo usunięte. Aby je usunąć, konieczne może być przejście do listy zainstalowanych rozszerzeń. Aby uzyskać dostęp do tej listy, kliknij menu "Dostosowywanie i kontrolowanie" (trzy kropki w prawym górnym rogu), a następnie przejdź do "Więcej narzędzi" i wybierz "Rozszerzenia".

how to make chrome faster disabling extensions step 3

Chrome otworzy dla ciebie listę rozszerzeń. Zobaczysz, że możesz je włączyć/wyłączyć lub całkowicie usunąć rozszerzenia ze swojej Google Chrome. Jeśli wyłączysz zainstalowane rozszerzenie, zawsze możesz wrócić i włączyć je ponownie. Jest to jeden ze sposobów na poprawę wydajności przeglądarki.

how to make chrome faster disabling extensions step 4

[Wróć do Spisu treści]

Funkcja wstępnego pobierania zasobów

Ta funkcja pozwala Chrome szybciej ładować strony, gdy uzyskujesz do nich dostęp. Wstępne pobieranie zasobów jest również znane jako "wstępne renderowanie". Oznacza to, że po włączeniu, funkcja buforuje strony, które są połączone na stronie, na której aktualnie się znajdujesz. Tym samym, następnym razem, gdy otworzysz tę samą stronę internetową, będzie się ona ładować szybciej. Minusem tej funkcji jest to, że pobierasz zasoby ze stron, które odwiedziłeś, ale możesz nigdy nie odwiedzać ich ponownie, a to może zużywać więcej zasobów systemowych. To ty decydujesz, czy ta funkcja jest włączona czy wyłączona. Jeśli stale odwiedzasz te same strony, możesz przyspieszyć przeglądarkę. Aby uzyskać dostęp do funkcji "Wstępnego pobierania zasobów", przejdź do "Dostosowywanie i kontrolowanie" (trzy kropki w górnym prawym rogu), a następnie kliknij "Ustawienia".

how to make chrome faster with prefetch resources feature step 1

Po pojawieniu się strony "Ustawienia", kliknij "Zaawansowane".

how to make chrome faster with prefetch resources feature step 2

W sekcji "Prywatność i bezpieczeństwo" znajdź "Używaj podpowiedzi, by strony ładowały się szybciej” oraz wybierz, czy chcesz włączyć czy wyłączyć tę funkcję.

how to make chrome faster with prefetch resources feature step 4

[Wróć do Spisu treści]

Zarządzanie wtyczką Flash

Domyślnie każda strona internetowa z Flash musi uzyskać twoją zgodę na korzystanie z wtyczki Flash. Jest to prawdopodobnie najlepsza opcja, jeśli chcesz zablokować uruchamianie Flash w witrynach. Możesz jednak zmienić to ustawienie. Przejdź do "Dostosowywanie i kontrolowanie", a następnie "Ustawienia". W polu wyszukiwania ustawień wpisz "Treść". Znajdź "Ustawienia treści" w wynikach i kliknij je.

how to make chrome faster managing flash plugin step 1

W ustawieniach treści kliknij "Flash".

make your google chrome faster managing flash plugin step 2

Wyłącz zalecane ustawienie "Najpierw zapytaj".

make your google chrome faster managing flash plugin step 3

[Wróć do Spisu treści]

Czyszczenie danych przeglądania

Gdy odwiedzasz różne strony, Chrome zapisuje adresy, pliki cookies, historię pobierania i inne dane witryny. Chrome zbiera te dane, aby można było je załadować później bez wielokrotnego pobierania. Ten proces gromadzenia i zapisywania danych przyspiesza działanie Chrome, jednak gdy pamięć podręczna staje się bardzo duża, wpływa to na wydajność przeglądarki.

Aby wyczyścić historię przeglądania, kliknij Ustawienia, a następnie "Zaawansowane" i wybierz "Wyczyść dane przeglądania...".

make your google chrome faster by clearing browsing data step 1

Kliknij "Zaawansowane", aby wyświetlić wszystkie opcje czyszczenia danych przeglądania. Tutaj możesz wybrać dane do usunięcia i od jakiego okresu. Po zakończeniu kliknij "Wyczyść dane".

make your google chrome faster by clearing browsing data step 2

[Wróć do Spisu treści]

Funkcje eksperymentalne

Te funkcje są oczywiste dzięki nazwie: oznacza to, że możesz doświadczyć błędów i awarii z powodu niestabilności tych funkcji. W każdym razie najprawdopodobniej nie spowodują one poważnych problemów, więc nadal możesz je wypróbować, aby przyspieszyć swoją przeglądarkę.

Aby uzyskać dostęp do tych funkcji, wpisz "chrome://flags" w pasku adresu przeglądarki i naciśnij Enter. Zobaczysz długą listę funkcji.

make your google chrome faster with experimental features step 1

Ponieważ pokażemy ci tylko trzy eksperymenty z tej długiej listy, sugerujemy, aby użyć pola wyszukiwania, aby je wyszukać. Najpierw wpisz "Szybkie", aby znaleźć funkcję Szybkie zamknięcie karty/okna. Ten przyspiesza proces zamykania kart. Kliknij "Włącz", aby go włączyć.

make your google chrome faster with experimental features step 2

Teraz wpisz "Płynne" w wyszukiwarce, a Chrome znajdzie dla ciebie funkcję "Płynne przewijanie". Dzięki temu Chrome będzie bardziej płynnie animowała się podczas przewijania stron, a strony będą szybciej i sprawniej reagować.

make your google chrome faster with experimental features step 3

Wpisz "Odrzucanie", a Chrome znajdzie opcję "Odrzucanie karty automatycznej". Dzięki temu Chrome automatycznie usuwa karty z pamięci, gdy masz mało pamięci systemowej. Karty pozostaną otwarte i zostaną ponownie załadowane po ich kliknięciu.

make your google chrome faster with experimental features step 4

[Wróć do Spisu treści]

Aktualizacja Chrome

Nie zapomnij o aktualizacji przeglądarki Chrome, ponieważ może to być przyczyna jej spowolnienia. Aktualizacja Chrome może sprawić, że przeglądarka będzie działać sprawnie. Pobiera i instaluje aktualizacje automatycznie, ale tylko wtedy, gdy Chrome jest zamknięta. Możesz rozwiązać ten problem, po prostu zamykając Chrome od czasu do czasu.

Jeśli nie masz pewności, czy twoja przeglądarka jest aktualna, możesz to łatwo sprawdzić, przechodząc do "Dostosowywanie i kontrolowanie" i klikając "Pomoc", a następnie "Informacje o Google Chrome". Zobaczysz wersję, której używasz i czy jest aktualna. W przeciwnym razie po jej kliknięciu zobaczysz powiadomienie sugerujące aktualizację Chrome w "Dostosowywanie i kontrolowanie". Jeśli jej nie ma, twoja przeglądarka została już zaktualizowana do najnowszej wersji.

make your google chrome faster by updating chrome

[Wróć do Spisu treści]

Narzędzie czyszczenia Chrome

Ta aplikacja skanuje i usuwa oprogramowanie, które może powodować problemy z Chrome, takie jak awarie, nietypowe strony startowe i paski narzędzi, nieoczekiwane reklamy, których nie można usunąć. Pobierz to narzędzie z https://www.google.com/chrome/cleanup-tool/index.html i zainstaluj je. Po zainstalowaniu natychmiast rozpocznie skanowanie programów. Jeśli coś znajdzie, możesz zacząć rozwiązywać problemy, które mogą powodować słabe działanie twojej przeglądarki Chrome.

make your google chrome faster with chrome cleanup tool step 1

Później przeniesie cię ono do Ustawień i zapyta, czy chcesz zresetować swój profil. Spowoduje to zresetowanie strony początkowej, strony nowej karty, wyszukiwarki i przypiętych kart. Spowoduje to również wyłączenie wszystkich rozszerzeń i wyczyszczenie tymczasowych danych, takich jak pliki cookie. Twoje zakładki, historia i zapisane hasła nie zostaną wyczyszczone. Kliknij "Resetuj", jeśli chcesz, aby Chrome wykonał te czynności. Kliknij "Anuluj", jeśli nie chcesz.

make your google chrome faster with chrome cleanup tool step 2

[Wróć do Spisu treści]

Otwarte zakładki

Im więcej otwartych kart masz w przeglądarce, tym więcej zasobów one wykorzystują. Jeśli otworzysz tylko kilka kart, nie będzie problemu. Ale wiele osób ma otwarte niezliczone karty, co może wpływać na wydajność, ponieważ każda karta otwiera swój własny proces. Dobrze jest utrzymywać te zakładki niezależnie, ale to również pochłania zasoby.

Istnieje rozszerzenie do Chrome, które pozwala zawiesić korzystanie z zasobów z kart. Możesz zawiesić tyle kart, ile otworzyłeś, lub tylko jedną. Możesz znaleźć to rozszerzenie w Google, szukając nazwy "The Great Suspender". Dodaj go do listy rozszerzeń Chrome. Dzięki temu rozszerzeniu możesz teraz zawiesić swoje karty i wczytać je w dowolnym momencie.

make your google chrome faster closing opened tabs or suspending them

[Wróć do Spisu treści]

Film pokazujący, jak przyspieszyć Chrome:

[Początek strony]

▼ Pokaż dyskusję

Nasze przewodniki są bezpłatne. Jednak, jeśli chcesz wesprzeć naszą pracę, możesz wpłacić nam datek.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Usuwanie wirusów i malware

Ta strona zawiera informacje o tym, jak uniknąć infekcji z powodu malware lub wirusów.

Usuwanie malware