FacebookTwitterLinkedIn

Jak odinstalować aplikacje pobrane poprzez oszukańczą stronę AdBlocker Update?

Znany również jako: Pop-up AdBlocker Update
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć aplikacje pobrane przez stronę "AdBlocker Update" z Mac?

Czym jest "AdBlocker Update"?

Internet jest pełen zwodniczych witryn zaprojektowanych w celu nakłonienia użytkowników do pobrania i zainstalowania różnych potencjalnie niechcianych aplikacji (PUA). Ta konkretna strona zachęca odwiedzających do dalszego oglądania niektórych filmów w trybie awaryjnym i instalacji/aktualizacji AdBlocker. Badania pokazują, że ta podejrzana witryna służy do reklamowania nie jednej, ale wielu PUA. Jedna z nich nazywa się Super BlockerAd. Zaleca się pobieranie aplikacji wyłącznie z oficjalnych i wiarygodnych stron internetowych. Warto wspomnieć, że użytkownicy nie odwiedzają stron takich jak ta celowo. W większości przypadków otwierają je przez podejrzane reklamy, inne witryny tego typu lub zainstalowane PUA.

AdBlocker Update scam

Często takie zwodnicze strony mają na celu nakłonienie użytkowników do zainstalowania porywaczy przeglądarki, adware i innych rodzajów PUA. Porywacze przeglądarki mają na celu promowanie fałszywych wyszukiwarek (ich adresów) poprzez zmianę ustawień przeglądarki, takich jak adres domyślnej wyszukiwarki, strony domowej i nowej karty. W większości przypadków porywacze przeglądarki nie pozwalają na zmianę ani cofnięcie tych ustawień, chyba że użytkownicy je odinstalują. Większość fałszywych wyszukiwarek albo nie generuje żadnych unikalnych wyników wyszukiwania, albo wyświetla wyniki wprowadzające w błąd. W taki czy inny sposób nie należy używać takich wyszukiwarek. Adware to rodzaj oprogramowania, które generuje przychody dla dewelopera, wyświetlając reklamy kuponowe, banerowe, ankietowe, pop-up i innego rodzaju reklamy. Dość często te reklamy otwierają podejrzane strony, a w niektórych przypadkach powodują pobieranie, instalację niektórych PUA przez uruchomienie określonych skryptów. Dlatego reklamy wyświetlane przez adware nie powinny być klikane. Często zarówno porywacze przeglądarki, jak i aplikacje typu adware zbierają adresy IP, geolokalizacje, wprowadzane zapytania wyszukiwania, adresy odwiedzanych stron i inne dane przeglądania. Niemniej jednak istnieją PUA, które mają również dostęp do poufnych informacji. Zawsze istnieje możliwość, że osoby stojące za tymi aplikacjami mogą sprzedać zebrane dane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom), które mogą niewłaściwie je wykorzystać do generowania przychodów w inny sposób. Podsumowując, nigdy nie powinno się ufać nieoficjalnym stronom oferującym aktualizację i instalację nieaktualnego oprogramowania itp. Ponadto takie strony mogą być wykorzystywane do dystrybucji nie tylko PUA, ale także malware (trojany, ransomware i innego malware).

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Pop-up AdBlocker Update
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, malware Mac, wirus Mac
Fałszywa obietnica Ta witryna zachęca do kontynuowania oglądania pewnego wideo poprzez aktualizowanie, instalowanie AdBlocker
Powiązane domeny apple-online-guard[.]com, apple-online-security[.]com, apple-safesite[.]com, apple-safity[.]com, apple-warning[.]com, check-security[.]tech, guard-data[.]tech, guard-mobile[.]tech, guard-verify[.]tech, iphone-security[.]com, mobile-guard[.]tech, mobile-security[.]tech, mobile-update[.]tech, mobile-verify[.]tech, phone-guard[.]tech, phone-gurad[.]tech, phone-secure[.]tech, secure-mobile[.]tech, secure-validate[.]tech, security-data[.]tech, security-mobile[.]tech, tech-verify[.]tech
Promowana niechciana aplikacja Super BlockerAd
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata informacji prywatnych.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Więcej przykładów podobnych oszukańczych witryn to apple-warning[.]com, apple-online-guard[.]com i guardapl[.]com. Jak wspomniano na początku, użytkownicy nie odwiedzają takich stron celowo. Jeśli przeglądarka sama otwiera podejrzane strony i/lub reklamy pojawiają się na większości lub wszystkich odwiedzanych stronach, bardzo prawdopodobne jest, że pewne PUA są już na niej zainstalowane (i/lub systemie operacyjnym).

Jak zainstalowano potencjalnie niechciane aplikacje na moim komputerze?

W większości przypadków PUA są pobierane i/lub instalowane za pomocą zwodniczych reklam, które są zaprojektowane do uruchamiania niektórych skryptów lub pobierania, instalacji innych programów. Mówiąc ściślej, gdy programiści dołączają PUA do konfiguratorów pobierania i instalacji jako dodatkowe oferty. Z reguły oferty te można znaleźć w takich ustawieniach, jak „Zaawansowane", „Niestandardowe", „Własne". Jednak nie wszyscy użytkownicy sprawdzają i zmieniają te ustawienia. Oznacza to, że umożliwiają pobieranie i/lub instalowanie dołączonych aplikacji (PUA) wraz z oprogramowaniem, które celowo pobrali i/lub zainstalowali.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Użytkownicy powinni pobierać pliki i programy z oficjalnych stron internetowych (i poprzez bezpośrednie linki). Inne kanały mogą być wykorzystywane do dystrybucji niechcianych i potencjalnie złośliwych aplikacji. Przykładami niewiarygodnych kanałów i narzędzi pobierania oraz instalacji są zewnętrzne narzędzia do pobierania, instalatory, nieoficjalne strony internetowe, bezpłatne strony hostujące pliki i sieci peer-to-peer (np. klienci torrent, eMule). Zaleca się również sprawdzenie konfiguratorów pobierania i/lub instalowania pod kątem dodatkowo dołączonych aplikacji i odrzucenie takich ofert przed zakończeniem procesu pobierania i/lub instalacji. Dodatkowo, natrętne reklamy, które pojawiają się na podejrzanych witrynach, mogą być zaprojektowane do otwierania innych stron tego rodzaju lub uruchamiania skryptów, które mogą pobrać (lub nawet zainstalować) niechciane aplikacje. Dlatego nie należy klikać takich reklam. Niechciane, podejrzane aplikacje (rozszerzenia, dodatki, wtyczki), które są instalowane w przeglądarce i/lub oprogramowanie tego rodzaju zainstalowane w systemie operacyjnym, należy odinstalować. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je usunąć.

Tekst w okienku pop-up wyświetlanym przez tę zwodniczą stronę:

Aktualizuj AdBlocker

 

Kontynuuj oglądanie w trybie awaryjnym i zainstaluj AdBlocker

 

Zainstaluj

Jedna z aplikacji reklamowanych na oszukańczej witrynie związanej z aktualizacją AdBlocker:

adblocker update example of promoted app

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z pop-up adblocker update:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki pop-up adblocker update z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z pop-up adblocker update z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z pop-up adblocker update z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z pop-up adblocker update z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Pop-up AdBlocker Update kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Pop-up AdBlocker Update na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.