Jak usunąć GuLoader z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Narzędzie pobierania GuLoader
Typ: Trojan
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Poradnik usuwania wirusa GuLoader

Czym jest GuLoader?

GuLoader to narzędzie do pobierania malware, które cyberprzestępcy wykorzystują do rozprzestrzeniania różnych trojanów zdalnego dostępu (RAT) i innych programów trojańskich. Używają GuLoader w celu infekowania komputerów złośliwymi programami, które mogą być używane jako narzędzia do kradzieży poufnych informacji, infekowania komputerów innym malware i wykonywania innych działań, które pomogłyby cyberprzestępcom w generowaniu przychodów.

GuLoader malware

Badania pokazują, że GuLoader służy do rozsyłania różnych RAT i złodziei (złośliwych programów, które są zaprojektowane do zbierania wrażliwych danych). RAT to programy, które dają cyberprzestępcom kontrolę nad zainfekowanymi komputerami/systemami operacyjnymi i pozwalają im zapisywać naciśnięcia klawiszy, pobierać i wykonywać różne pliki, uzyskiwać dostęp do kamery internetowej, mikrofonu, robić zrzuty ekranu, śledzić aktywność komputerową, zarządzać (kopiować, zmieniać nazwę, usuwać) plikami i wykonać inne czynności. W większości przypadków cyberprzestępcy próbują ukraść dane karty kredytowej, dane uwierzytelniające (hasła, loginy) kont, które można wykorzystać do dokonywania nieuczciwych zakupów, transakcji i/lub generowania przychodów w inny sposób. Często używają RAT jako narzędzi do infekowania komputerów innym malware, takim jak ransomware. Co więcej, GuLoader jest powszechnie używany do infekowania komputerów złośliwymi programami, których celem jest kradzież poufnych informacji. Cyberprzestępcy strojący za kradzieżami informacji zazwyczaj atakują dane bankowe, hasła, loginy, dane zapisane w schowku i inne poufne informacje. Zasadniczo cyberprzestępcy próbują zainfekować systemy operacyjne GuLoaderem, aby mogli spowodować infekcje łańcuchowe. Innymi słowy, aby zainfekować komputery za pomocą innego malware, które pomogłoby im w generowaniu przychodów. Ofiary złośliwego oprogramowania rozsyłanego za pośrednictwem GuLoader ryzykują utratą pieniędzy i/lub danych, staniem się ofiarami kradzieży tożsamości, problemami związanymi z prywatnością w Internecie i innymi poważnymi problemami. Dlatego jeśli GuLoader lub jego ładunek jest już zainstalowany w systemie operacyjnym, dlatego należy go natychmiast z niego usunąć.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Narzędzie pobierania GuLoader
Typ zagrożenia Narzędzie pobierania malware
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Trojan-gen), BitDefender (Trojan.GenericKD.33531900), ESET-NOD32 (wariant Win32/Injector.EKYU), Kaspersky (Backdoor.MSIL.NanoBot.bbks), Pełna lista (VirusTotal)
Ładunek GuLoader może zostać użyty do infekowania systemów Agent Tesla, FormBook, LokiBot, NetWire, Remcos, Vidar i innymi złośliwymi programami
Objawy Programy takie jak GuLoader są zaprojektowane do podstępnej infiltracji komputera ofiary i pozostawania cichymi, w wyniku czego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail, złośliwe ogłoszenia internetowe, inżynieria społeczna, narzędzia "łamania" oprogramowania.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, danych i/lub strata pieniężna, problemy z prywatnością online
Usuwanie

Aby wyeliminować Narzędzie pobierania GuLoader, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Niektóre przykłady szkodliwych programów, które cyberprzestępcy mogą rozsyłać za pośrednictwem GuLoader, to Agent Tesla, FormBook, LokiBot, NetWire, Remcos i Vidar. Mogą jednak używać tego narzędzia do pobierania jako narzędzia do infekowania systemów również innymi złośliwymi programami. W ten czy inny sposób ich głównym celem jest uzyskanie dostępu do danych osobowych, kont lub wykonywanie innych działań, które dałyby im możliwość generowania przychodów w nieuczciwy sposób.

W jaki sposób GuLoader został zainstalowany na moim komputerze?

Cyberprzestępcy rozpowszechniają różne złośliwe programy za pośrednictwem kampanii spamowych, niewiarygodnych kanałów pobierania, nieoficjalnych (fałszywych) narzędzi do aktualizacji oprogramowania, trojanów i narzędzi do „łamania" oprogramowania/nieoficjalnych aktywatorów. Kampanie spamowe są często używane jako narzędzia do oszukiwania odbiorców w celu zainfekowania systemów poprzez złośliwe załączniki (lub linki internetowe, które pobierają szkodliwe pliki). Po otwarciu, te pliki lub załączniki instalują malware. Przykładami plików, które cyberprzestępcy zawierają w swoich e-mailach/dołączają do nich, są: Microsoft Office, dokumenty PDF, pliki archiwów (np. RAR, ZIP), pliki wykonywalne (takie jak .exe) i pliki JavaScript. Sieci peer-to-peer (takie jak klienci torrent, eMule), witryny z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania, witryny z bezpłatnym hostingiem plików, narzędzia pobierania stron trzecich, nieoficjalne strony itp. mogą być również używane jako narzędzia do dystrybucji szkodliwych programów. Cyberprzestępcy wykorzystują je do hostowania złośliwych plików, które po pobraniu i otwarciu/wykonaniu zainfekują system operacyjny malware wysokiego ryzyka. Warto wspomnieć, że instalatory innych firm mogą być również zaprojektowane do rozsyłania złośliwego oprogramowania. Nieoficjalne narzędzia, które powinny aktualizować zainstalowane oprogramowanie, zwykle infekują systemy operacyjne, wykorzystując błędy i wady nieaktualnego oprogramowania lub instalując malware zamiast aktualizacji, poprawek. Trojany mogą powodować szkody tylko wtedy, gdy są już zainstalowane. Te złośliwe programy często są zaprojektowane do otwierania tylnych drzwi dla innego malware. Innymi słowy, powodują infekcje łańcuchowe. Narzędzia do łamania oprogramowania są używane przez użytkowników, którzy chcą bezpłatnie aktywować oprogramowanie (ominąć jego aktywację). Jednak często tego rodzaju narzędzia często instalują malware.

Jak uniknąć instalacji złośliwego oprogramowania?

Nigdy nie należy ufać linkom do stron internetowych i załącznikom w nieistotnych wiadomościach e-mail, zwłaszcza jeśli wiadomości są wysyłane z nieznanych i podejrzanych adresów. Jeśli istnieje powód, by sądzić, że wiadomość jest niewiarygodna, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zignorowanie jej i pozostawienie jej zawartości nieotwartej. Oprogramowanie należy pobierać z oficjalnych witryn i poprzez bezpośrednie linki do pobierania. Zewnętrzne narzędzia do pobierania, instalatory, nieoficjalne strony i inne kanały oraz narzędzia nie powinny być używane. Ponadto zainstalowane oprogramowanie musi być aktualizowane i/lub aktywowane wyłącznie za pomocą narzędzi i/lub funkcji zaprojektowanych (dostarczonych) przez oficjalnych programistów. Aktualizatory i aktywatory innych firm mogą być (i często są) zaprojektowane do instalowania malware. Ponadto omijanie aktywacji licencjonowanego oprogramowania za pomocą narzędzi stron trzecich jest nielegalne. Jeszcze jednym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa systemów operacyjnych jest regularne skanowanie w poszukiwaniu wirusów i innych zagrożeń. Te skany powinny być wykonywane przy użyciu renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować obecne malware.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Narzędzie pobierania GuLoader: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Narzędzie pobierania GuLoader. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Spyhunter. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

malicious process running on user's computer sample

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

screenshot of autoruns application

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

 

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

extract autoruns.zip and run autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Click 'Options' at the top and uncheck 'Hide Empty Locations' and 'Hide Windows Entries' options

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń"

locate the malware file you want to remove

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

searching for malware file on your computer

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Spyhunter.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Narzędzie pobierania GuLoader kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Narzędzie pobierania GuLoader na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Narzędzie pobierania GuLoader dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.