Trojan Banload

Znany również jako: Wirus Banload
Typ: Trojan
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Poradnik usuwania wirusa Banload

Czym jest Banload?

Banload (znany również jako TrojanDownloader:Win32/Banload) to rodzina trojanów dystrybuujących malware. Jeśli są zainstalowane, trojany z tej rodziny wstrzykują się do systemu razem z innymi infekcjami komputerowymi, z których większość zalicza się do trojanów bankowych zbierających informacje o systemie użytkownika (oprogramowanie antywirusowe zwykle wykrywa te infekcje wstrzykiwane jako "Win32/Banker"). Obecność Banload (i jego ładunku) w systemie może prowadzić do poważnych problemów prywatności i znacznych strat finansowych.

Banload malware

Głównym celem Banload jest pobranie trojana bankowego, który kradnie dane osobowe dotyczące kont bankowych ofiar. Na przykład loginy, hasła i inne poufne informacje. Gdy ładunek ukradnie dane, wysyła je do cyberprzestępcy odpowiedzialnego za dystrybucję/rozwój tego trojana. Posiadanie zainstalowanego Banload może spowodować problemy prywatności i straty finansowe. Trojan ten zmienia również ustawienia internetowe, modyfikując rejestr systemowy, aby ominąć ustawienia sieciowe proxy. Jeśli masz powody, by sądzić, że twój system jest zainfekowany tym trojanem, należy go natychmiast odinstalować/usunąć. Na powyższym zrzucie ekranu Banload działa w Menedżerze zadań jako proces "AMGZ", ale może również używać innych nazw. Plik "TextInputDocsx.exe" na pulpicie jest załącznikiem używanym do dystrybucji Banload.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Banload
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, malware bankowe, oprogramowanie szpiegujące.
Nazwy wykrycia (TextInputDocsx.exe) Avast (Win32:Trojan-gen), BitDefender (Trojan.GenericKD.41231057), ESET-NOD32 (wariant Win32/TrojanDownloader.Delf.CRQ), Kaspersky (HEUR:Trojan-Banker.Win32.Banbra.gen), Pełna lista (VirusTotal)
Nazwa złośliwego procesu(-ów) AMGZ (nazwa procesu może się różnić w zależności od wariantu Banload).
Ładunek Różne trojany bankowe.
Objawy Trojany są zaprojektowane, aby podstępnie infiltrować komputer ofiary i pozostać cichymi. W wyniku tego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail, złośliwe ogłoszenia online, inżynieria społeczna, złamane oprogramowanie.
Zniszczenie Skradzione informacje bankowe, hasła, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Banload, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Banload to złośliwy program podobny do innych infekcji malware. Infekcje takie są wykorzystywane do dystrybucji trojanów bankowych, takich jak Osiris, Bolik, Chthonic, REDAMAN i wielu innych. Zazwyczaj trojany powodują infekcje łańcuchowe. Po zainstalowaniu powodują pobieranie innych wirusów wysokiego ryzyka. W tym przypadku pobierany jest trojan bankowy, jednak inne programy mogą zainfekować systemy ransomware - szkodliwymi programami, które mogą prowadzić do utraty danych finansowych.

Jak Banload przeniknął do mojego komputera?

Cyberprzestępcy rozsyłają Banload głównie poprzez kampanie spamowe. Wysyłają wiadomości e-mail zawierające załączniki lub pliki ZIP zawierające plik wykonywalny. Po otwarciu plik pobiera i instaluje Banload, który następnie pobiera i instaluje innego trojana (bankowego). Może się również rozsyłać za pomocą innych metod. Na przykład poprzez podejrzane źródła pobierania oprogramowania, fałszywe narzędzia do aktualizacji oprogramowania, inne trojany i narzędzia do „łamania" oprogramowania. Cyberprzestępcy często używają zewnętrznych programów do pobierania plików, sieci peer-to-peer, stron z bezpłatnym hostingiem plików i stron z freeware do pobrania oraz innych podobnych kanałów jako narzędzi prezentowania szkodliwych plików jako legalnych. W wielu przypadkach użytkownicy powodują infekcje komputerowe, pobierając i otwierając szkodliwe pliki, które są maskowane jako nieszkodliwe. Fałszywe narzędzia do aktualizacji oprogramowania pobierają i instalują malware zamiast poprawek/aktualizacji, lub mogą być wykorzystywane do wykorzystywania błędów/wad nieaktualnego oprogramowania. Zazwyczaj ludzie używają narzędzi do łamania oprogramowania, aby ominąć aktywację płatnego oprogramowania, jednak cyberprzestępcy często wykorzystują te narzędzia do rozsyłania malware. Zamiast aktywować jakiekolwiek oprogramowanie, narzędzia te często powodują pobieranie i instalację szkodliwych programów.

Jak uniknąć instalacji malware?

Skorzystaj z tych wskazówek, aby chronić komputery i systemy operacyjne. Jeśli wiadomość e-mail została odebrana z nieznanego lub podejrzanego adresu, nie ma znaczenia i zawiera załączniki lub linki, nie otwieraj jej. Nie używaj narzędzi do łamania oprogramowania, ponieważ stanowi to cyberprzestępczość, a ponadto narzędzia te są często główną przyczyną infekcji komputerowych. Każde oprogramowanie należy pobierać z oficjalnych witryn i za pośrednictwem bezpośrednich linków do pobrania. Wspomnianym wcześniej źródłom nie należy ufać. Ważne jest, aby na bieżąco aktualizować zainstalowane programy i system operacyjny. Należy jednak wykorzystywać do tego wbudowane funkcje lub narzędzia zapewnione przez oficjalnych twórców oprogramowania. Zawsze miej zainstalowane i uruchomione renomowane oprogramowanie antywirusowe lub antyszpiegowskie. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować infiltrujące malware.

E-mail używany do rozsyłania złośliwego załącznika (trojana Banload):

email used to distribute Banload

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Banload: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Banload. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Spyhunter. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

malicious process running on user's computer sample

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1 Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

screenshot of autoruns application

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

 

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

extract autoruns.zip and run autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Click 'Options' at the top and uncheck 'Hide Empty Locations' and 'Hide Windows Entries' options

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń"

locate the malware file you want to remove

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

searching for malware file on your computer

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Spyhunter.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Banload kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Banload na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Banload dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.