Wirus WebHelper

Znany również jako: Wirus WebHelper.exe
Typ: Trojan
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Poradnik usuwania wirusa WebHelper

Czym jest WebHelper?

Programista WebHelpera jest nieznany, jednak z pewnością nie jest to plik systemu Windows (proces). WebHelper jest sklasyfikowany jako złośliwe oprogramowanie (malware), a większość programów antywirusowych identyfikuje go jako program typu trojańskiego. Zazwyczaj ludzie nie instalują tych programów celowo - są do tego oszukiwani przez cyberprzestępców.

WebHelper malware

WebHelper, który działa jako proces WebHepler.exe w Menedżerze zadań, jest w stanie monitorować aktywność aplikacji. Dodatkowo może zapisywać naciśnięcia klawiszy, wejścia myszy, manipulować oraz sterować innymi programami. Z technicznego punktu widzenia ocena zagrożenia bezpieczeństwa WebHelper wynosi około 84%. Zapisywanie naciśnięć klawiszy to nagrywanie działania klawiszy, które są naciskane za pomocą klawiatury. Na przykład, korzystając z funkcji zapisywania naciśnięć klawiszy, cyberprzestępcy są w stanie kraść hasła użytkowników i inne dane osobowe/poufne, a następnie wykorzystywać je do generowania przychodów. Może to spowodować straty finansowe, problemy z prywatnością itp. dla osób dotkniętych tym problemem. Poprzez manipulowanie/kontrolowanie innych programów zainstalowanych na komputerach użytkowników cyberprzestępcy mogą pobierać niechciane programy, malware lub wysyłać te programy innym osobom. Dlatego zainstalowanie WebHelper może spowodować niechciane instalacje lub infekcje komputerowe. Monitorując aktywność aplikacji, przestępcy mogą uzyskać dane osobowe/poufne. Jeśli uważasz, że ten program jest zainstalowany na twoim komputerze, natychmiast go usuń.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus WebHelper.exe
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, malware bankowe, oprogramowanie szpiegujące.
Nazwy wykrycia (WebHelper.exe) Avast (Win32:FloxLib-A [Trj]), BitDefender (Win32.Floxif.A), ESET-NOD32 (Win32/Floxif.H), Kaspersky (Virus.Win32.Pioneer.cz), Pełna lista (VirusTotal)
Nazwa(y) złośliwego procesu WebHelper.exe
Obawy Trojany są zaprojektowane, aby podstępnie infiltrować komputer ofiary i pozostawać cichymi. W ten sposób na zainfekowanej maszynie nie ma widocznych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail, złośliwe ogłoszenia online, inżynieria społeczna, narzędzie łamania oprogramowania.
Zniszczenie Skradzione dane bankowe, hasła, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus WebHelper.exe, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Wiele innych programów może być wykorzystanych do kradzieży informacji i wykonywania niechcianych działań. Ludzie zazwyczaj niezamierzenie instalują to nieuczciwe oprogramowanie. Uważają, że instalują legalny program, jednak cyberprzestępcy wykorzystują go do szkodliwych celów. Niektóre przykłady innych tego typu programów to Atilla Stealer, Bolik, NetSupport Manager i Orcus.

Jak WebHelper przeniknął do mojego komputera?

Istnieje wiele sposobów dystrybucji programów, które mogą być wykorzystywane w złych zamiarach. Większość cyberprzestępców rozpowszechnia je za pomocą kampanii spamowych, trojanów, nieoficjalnych/niewiarygodnych kanałów pobierania oprogramowania, fałszywych (zewnętrznych) narzędzi aktualizacji oprogramowania i narzędzi do „łamania oprogramowania". Kampanie spamowe są wykorzystywane do rozprzestrzeniania niechcianych programów i infekcji komputerowych poprzez wysyłanie wiadomości e-mail ze złośliwymi załącznikmi. Są to zwykle dokumenty Microsoft Office, pliki PDF, archiwa plików JavaScript, takie jak RAR, ZIP, pliki wykonywalne (.exe i inne pliki) itd. Głównym celem tych kampanii jest nakłonienie ludzi do otwarcia załączników, które następnie powodują pobieranie oraz instalację różnych wirusów wysokiego ryzyka i innych zagrożeń. Trojany (szkodliwe programy) są używane do wywoływania infekcji łańcuchowych. Po zainstalowaniu wprowadzają inne niechciane, złośliwe oprogramowanie. Niewiarygodne, podejrzane źródła pobierania oprogramowania, takie jak strony z freeware do pobrania, strony z bezpłatnym hostingiem plików, sieci peer-to-peer (klienci torrent, eMule itd.) mogą być wykorzystane do prezentowania zainfekowanego (złośliwego) oprogramowania lub plików jako legalnego. Pobierając pliki z tych źródeł, użytkownicy ryzykują instalację różnych infekcji komputerowych i niechcianych programów. Fałszywe aktualizacje oprogramowania powodują szkody, pobierając malware, a nie legalne aktualizacje, lub wykorzystując błędy/wady nieaktualnego oprogramowania. To samo dotyczy narzędzi do „łamania" oprogramowania - te często pobierają i instalują złośliwe oprogramowanie zamiast bezpłatnie aktywować programy/systemy operacyjne.

Jak uniknąć instalacji malware?

Aby komputery były bezpieczne, ostrożnie pobieraj, instaluj i aktualizuj oprogramowanie oraz przeglądaj strony internetowe. Unikaj programów do pobierania/instalowania oprogramowania innych firm oraz innych takich narzędzi. Pobieraj oprogramowanie za pomocą oficjalnych i wiarygodnych witryn oraz bezpośrednich linków. Aktualizuj zainstalowane oprogramowanie za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczonych przez oficjalnych programistów. Załączniki prezentowane w wiadomościach e-mail otrzymanych z nieznanych/podejrzanych adresów e-mail nie powinny być otwierane. Nawet jeśli te e-maile są prezentowane jako „oficjalne", są zazwyczaj nieistotne i fałszywe. Nie aktywuj zainstalowanych programów za pomocą narzędzi do „łamania" oprogramowania. Jest to cyberprzestępczość i często powoduje infekcje komputerowe. Zainstaluj renomowane oprogramowanie antyszpiegowskie lub antywirusowe i miej je zawsze włączone. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować infiltrujące malware.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus WebHelper.exe: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus WebHelper.exe. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Malwarebytes. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

malicious process running on user's computer sample

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1 Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

screenshot of autoruns application

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

 

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

extract autoruns.zip and run autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Click 'Options' at the top and uncheck 'Hide Empty Locations' and 'Hide Windows Entries' options

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń"

locate the malware file you want to remove

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

searching for malware file on your computer

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Malwarebytes.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus WebHelper.exe kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus WebHelper.exe na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus WebHelper.exe dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.