FacebookTwitterLinkedIn

Oszustwo POP-UP Your Mac Is Infected With 4 Viruses (Mac)

Znany również jako: Wirus "Your Mac is infected with 4 viruses"
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć "Your Mac is infected with 4 viruses" z Mac?

Czym jest "Your Mac is infected with 4 viruses"?

"Your Mac is infected with 4 viruses" to fałszywe powiadomienie wirusowe, które zostaje otwarte po odwiedzeniu witryny oszustwa. Podobnie jak większość tego typu oszustw ma jeden cel - skłonić ludzi do pobrania jakiejś aplikacji, w tym przypadku oprogramowania do czyszczenia komputerów Mac. Zazwyczaj strony tego typu są otwierane przez potencjalnie niechciane aplikacje (PUA), które ludzie instalują w swoich przeglądarkach lub komputerach. Te aplikacje często karmią użytkowników natrętnymi reklamami i zbierają różne dane.

Your Mac is infected with 4 viruses scam

Po odwiedzeniu, ta zwodnicza strona wyświetla okno pop-up przedstawione jako „Ważne powiadomienie". Twierdzi, że wykryła cztery wirusy i zachęca odwiedzających do kliknięcia „OK", aby rozpocząć proces naprawy. Przeprowadza fałszywe skanowanie wirusów, które po zakończeniu mówi, że komputer jest zainfekowany kilkoma trojanami, adware i innym wirusem. Wyniki skanowania są wyświetlane w oknie ukrytym pod nazwą MacOS Security Center, które nakłania ludzi do jak najszybszego usunięcia tych wirusów bądź spowodowane zostanie uszkodzenie systemu, utrata danych itd. Zachęca się użytkowników do pobrania najnowszego oprogramowania do czyszczenia, klikając przycisk „Pobierz". Należy pamiętać, że firma Apple nie ma nic wspólnego z oprogramowaniem promowanym przez to oszustwo lub z samym oszustwem. Nie zaleca się pobierania programów ze stron tego typu, a jeśli są otwarte, powinny zostać zignorowane i nie traktowane poważnie.

Jak już wspomnieliśmy na początku, większość ludzi odwiedza witryny oszustwa, ponieważ mają zainstalowane PUA w swoich przeglądarkach (lub komputerach). Jednak aplikacje tego typu często mają na celu zbieranie różnych danych. Po zainstalowaniu zaczynają zbierać różne dane, takie jak adresy IP, adresy URL odwiedzanych stron internetowych, wprowadzone zapytania, geolokalizacje i inne tego typu informacje. Niektóre z nich również zapisują dane osobowe. Ich programiści udostępniają zebrane dane innym stronom (trzecim), które wykorzystują je do generowania przychodów. Niektóre z tych stron mogą być cyberprzestępcami. Innym problemem związanym z instalowaniem tego typu aplikacji jest to, że często wyświetlają także natrętne reklamy (kuponowe, banerowe, ankietowe, pop-up itd.). Zazwyczaj zakrywają one zawartość odwiedzanych stron internetowych, a po kliknięciu przekierowują ludzi do podejrzanych witryn lub uruchamiają skrypty przeznaczone do pobierania i instalowania innych niechcianych aplikacji. Te aplikacje mogą prowadzić do problemów prywatności, bezpieczeństwa przeglądania, a nawet kradzieży tożsamości. Zdecydowanie zalecamy natychmiastowe usunięcie aplikacji tego typu z przeglądarek/komputerów.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus "Your Mac is infected with 4 viruses"
Typ zagrożenia malware Mac, wirus Mac
Objawy Twój Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player, pobrania plików torrent, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata informacji prywatnych, instalacja potencjalnie niechcianych aplikacji.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

"Your Mac is infected with 4 viruses" to tylko jedno z wielu oszustw, które są tworzone w celu nakłonienia ludzi do pobierania niechcianych aplikacji. Innymi przykładami są: "Mac OS X Is Infected (4) By Viruses", "APPLE.COM RECOMMENDS" i "Your OSX 10.11 El Capitan Is Infected With 3 Viruses!". Aplikacjom promowanym przez takie oszustwa nie należy ufać, nie należy ich pobierać ani instalować.

Jak zainstalowano potencjalnie niechciane aplikacje na moim komputerze?

Zazwyczaj ludzie niechcący instalują PUA. Przypadkowe pobieranie i instalacje zwykle mają miejsce wtedy, gdy użytkownicy klikają różne natrętne reklamy lub programiści używają zwodniczej metody marketingowej „sprzedażą wiązaną". Korzystają z tej metody, aby nakłonić ludzi do pobierania i zainstalowania niechcianych aplikacji razem z innym oprogramowaniem. Z reguły osiągają to, ukrywając niechciane aplikacje w „Niestandardowych", „Zaawansowanych" i innych podobnych ustawieniach pobierania lub/i instalacji oprogramowania. Informacje o PUA włączanych do konfiguracji nie są poprawnie ujawniane. Ludzie pobierają i instalują te aplikacje, gdy pomijają kroki pobierania lub instalacji bez sprawdzania dostępnych ustawień.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zawsze pobieraj oprogramowanie za pomocą legalnych, oficjalnych i godnych zaufania źródeł. Unikaj korzystania z programów do pobierania oprogramowania innych firm, sieci peer-to-peer, takich jak torrenty, eMule, nieoficjalne witryny i innych podobnych. Ostrożnie instaluj oprogramowanie, nie dokańczaj żadnej instalacji bez sprawdzenia wszystkich dostępnych „Niestandardowych", „Zaawansowanych" i innych ustawień oraz odrzucając oferty pobrania/zainstalowania niechcianych aplikacji. Natrętne reklamy wyświetlane na podejrzanych stronach często wyglądają legalnie, jednak powodują niechciane przekierowania na strony takie jak z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych i inne podobne. Jeśli te przekierowania i niechciane aplikacje stanowią ciągły problem, sprawdź w przeglądarce internetowej wszelkie podejrzane rozszerzenia, wtyczki lub dodatki i usuń wszystkie niechciane aplikacje. Zastosuj to również do wszystkich niechcianych programów zainstalowanych na twoim komputerze. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je wyeliminować.

Tekst przedstawiony w pierwszym oknie pop-up wyświetlanym przez to oszustwo:

Ważne powiadomienie

Wykryliśmy 4 wirusy na komputerze Mac. Naciśnij OK, aby rozpocząć proces naprawy.

MacOS jest skanowany

Skanowanie oprogramowania może zająć trochę czasu, w zależności od typu twojego komputera Mac.

Zrzut ekranu oszustwa "Your Mac is infected with 4 viruses" wyświetlającego fałszywe wyniki wyszukiwania:

your mac is infected with 4 viruses fake scan results

Tekst prezentowany w oknie pop-up centrum bezpieczeństwa macOS:

Twój Mac jest zainfekowany 4 wirusami
Wymagane jest natychmiastowe usunięcie wirusów, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu systemu, utracie programów, zdjęć, filmów lub innych plików.

Kliknij „Pobierz", aby pobrać i zainstalować najnowsze oprogramowanie czyszczące na komputer Mac.

Nazwa Zainfekowany plik Typ Poziom zagrożenia
macOS/Hoax.Renos.HX /Macintosh HD/Users/Library/App.. Virus Medium
Trojan IRC/Backdor.SdBot4.FRV /Macintosh HD/Users/Library/CoreD.. Virus Medium
Adware.macOS.Look2me.ab /Macintosh HD/Users/All/Contain.. Virus Critical
Trojan.Qoologic ñ Key Logger /Macintosh HD/Users/Library/Xcode Virus High

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z wirus "your mac is infected with 4 viruses":

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki wirus "your mac is infected with 4 viruses" z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z wirus "your mac is infected with 4 viruses" z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z wirus "your mac is infected with 4 viruses" z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z wirus "your mac is infected with 4 viruses" z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Your Mac is infected with 4 viruses kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus "Your Mac is infected with 4 viruses" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.