FacebookTwitterLinkedIn

Malware njRat

Znany również jako: Narzędzie zdalnego dostępu njRat
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Poradnik usuwania malware njRat

Czym jest njRat?

njRat to program sklasyfikowany jako trojan zdalnego dostępu (RAT). Jeśli jest zainstalowany, działa w tle bez wiedzy użytkowników i zbiera różne wrażliwe dane. Zostaje zainstalowany bez wiedzy ofiary. Zwykle to cyberprzestępcy używają różnych metod, aby nakłonić ludzi do pobierania i instalowania programów tego typu.

njRat malware

Cyberprzestępcy wykorzystują programy trojańskie njRat do zbierania informacji o systemie, kradzieży różnych nazw użytkowników i haseł oraz innych danych osobowych i poufnych. Ponadto mogą one być używane do pobierania i instalowania różnych złośliwych programów. Z reguły programy tego typu wysyłają wszystkie zebrane dane do zdalnych serwerów kontrolowanych przez cyberprzestępców. Skradzione/zapisane dane mogą zostać wykorzystane do szantażowania lub generowania przychodów w inny sposób. Dzięki dostępowi do różnych kont osobistych cyberprzestępcy mogą spowodować problemy prywatności dla swoich ofiar, a nawet straty finansowe. W przypadku wykorzystania njRat do pobierania szkodliwych programów, może on pobierać wirusy typu ransomware, które są zwykle używane do blokowania dostępu do plików przechowywanych na komputerze, chyba że okup zostanie zapłacony. Jeśli istnieje jakikolwiek powód, by sądzić, że njRat jest zainstalowany, zdecydowanie zalecamy jak najszybsze usunięcie/odinstalowanie go. W przeciwnym razie może to spowodować szereg problemów z danymi, straty finansowe i dodatkowe infekcje komputerowe.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaNarzędzie zdalnego dostępu njRat
Typ zagrożeniaTrojan, wirus kradnący hasła, bankowe malware, spyware
ObjawyTrojany są zaprojektowane do podstępne infiltracji komputera ofiary oraz pozostawania cichymi, w wyniku czego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych konkretnych objawów.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail, złośliwe ogłoszenia internetowe, inżynieria społeczna, złamane oprogramowanie.
ZniszczenieSkradzione informacje bankowe, hasła, kradzież tożsamości, komputer ofiary został dodany do botnetu.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

njRat jest bardzo podobny do innych narzędzi tego typu, takich jak ExileRat, Nymeria, Remcos, NanoCore i RMS. Mogą być one dystrybuowane przez różnych cyberprzestępców, jednak konsekwencje zainstalowania takich programów mogą prowadzić do równie poważnych problemów. Jeśli jest zainstalowany, njRat uruchamia proces w Menedżerze zadań. Poniżej znajduje się zrzut ekranu procesu o nazwie "t1uT3wb0.exe". Podejrzane procesy uruchomione w Menedżerze zadań są zwykle szkodliwymi programami.

Analiza techniczna malware njRat:

  • Nazwy wykrycia: Avast (MSIL:Agent-DRD [Trj]), BitDefender (Generic.MSIL.Bladabindi.47E8D306), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), ESET-NOD32 (wariant MSIL/Bladabindi.AS)
  • Pełna lista nazw wykrycia antywirusa: VirusTotal
  • Nazw pliku wykonywalnego: t1uT3wb0.exe
  • Pierwsza przesłana próbka: 2019-03-26 (utworzona 2019-03-26)

Jak njRat zinfiltrował mój komputer?

Dość często cyberprzestępcy rozsyłają szkodliwe programy za pośrednictwem wiadomości e-mail (kampanii spamowych) zawierających zainfekowane pliki. Pliki te to zazwyczaj dokumenty MS Office, pliki JavaScript, dokumenty PDF, JavaScript lub pliki wykonywalne, archiwa takie jak ZIP, RAR itd. Po otwarciu pobierają i instalują infekcje komputerowe. Innym sposobem ich rozpowszechniania jest korzystanie z niewiarygodnych źródeł pobierania oprogramowania, takich jak sieci peer-to-peer, nieoficjalne witryny, programy pobierania stron trzecich itd. Malware może być ukryte jako nieszkodliwy program, jednak po pobraniu i otwarciu (uruchomieniu) powoduje instalacje różnych wirusów. Ponadto, narzędzia do „łamania" oprogramowania i fałszywe aktualizacje oprogramowania również mogą być wykorzystywane do rozsyłania infekcji komputerowych. Narzędzia używane do bezpłatnego aktywowania płatnego oprogramowania często pobierają i instalują szkodliwe programy. Nieoficjalne programy aktualizujące często robią to lub wykorzystują błędy, wady zainstalowanego nieaktualnego oprogramowania. Jeszcze jednym sposobem dystrybucji wirusów jest użycie trojanów. Programy te po zainstalowaniu rozsyłają inne infekcje komputerowe.

Jak uniknąć instalacji malware?

Jeśli otrzymana wiadomość e-mail zostanie wysłana z nieznanego lub podejrzanego adresu, nie należy otwierać plików, które są do niej dołączone (lub dołączonych linków do witryny). Nie należy pobierać oprogramowania z nieoficjalnych witryn, za pomocą programów do pobierania stron trzecich, sieci peer-to-peer i innych podobnych źródeł. Najbezpieczniejszym sposobem pobrania jest używanie oficjalnych witryn i bezpośrednich linków. To samo dotyczy aktualizacji oprogramowania: zainstalowane programy powinny być aktualizowane przy użyciu wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczonych przez oficjalnych programistów, a nie narzędzi/fałszywych programów aktualizujących. Narzędzia do łamania oprogramowania są nielegalne, poza tym często powodują również infekcje komputerowe. Dlatego nie należy im ufać ani ich używać. Kolejnym sposobem zapobiegania infekcjom komputerowym jest zainstalowanie renomowanego pakietu antyszpiegowskiego lub antywirusowego oraz posiadanie go zawsze włączonego. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować infiltrujące malware.

Wygląd narzędzia njRat (GIF):

appearance of njrat trojan-type program

Zrzut ekranu złośliwego procesu njRat działającego w Menedżerze Zadań jako "t1uT3wb0.exe":

njrat process running on victims computer

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manuwalnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

malicious process running on user's computer sample

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1 Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

screenshot of autoruns application

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

 

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

extract autoruns.zip and run autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Click 'Options' at the top and uncheck 'Hide Empty Locations' and 'Hide Windows Entries' options

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń"

locate the malware file you want to remove

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

searching for malware file on your computer

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Narzędzie zdalnego dostępu njRat kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Narzędzie zdalnego dostępu njRat na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.