FacebookTwitterLinkedIn

Wirus NanoCore RAT

Znany również jako: Narzędzie zdalnego dostępu NanoCore
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Poradnik usuwania wirusa NanoCore

Czym jest NanoCore?

NanoCore to trojan wysokiego ryzyka - narzędzie zdalnego dostępu (RAT). W większości przypadków to malware jest dystrybuowane za pomocą różnych kampanii spamowych e-mail. Oszuści wysyłają tysiące zwodniczych e-maili zawierających zainfekowane załączniki. Po otwarciu wspomniane pliki natychmiast infekują komputery różnymi wirusami, takimi jak NanoCore. Obecność tego malware może być katastrofalna, ponieważ jego dystrybutor uzyskuje zdalny dostęp do zainfekowanego systemu.

NanoCore malware

Po pierwsze, powinniśmy wspomnieć, że licencja NanoCore jest sprzedawana w podejrzanej sieci. Dlatego każdy, kto chce zostać cyberprzestępcą, kupuje i rozprowadza to malware. Jak wspomniano powyżej, to malware jest w większości dystrybuowane za pomocą kampanii spamowych e-mail. Cyberprzestępcy wysyłają podstępne wiadomości e-mail, które posiadają ogromną różnorodność wiadomości. Niektóre z nich twierdzą, że użytkownicy muszą zapłacić podatek, inne, że użytkownik otrzymał przesyłkę itd. Każda jednak ostatecznie zachęca do otwarcia załączonego pliku, którym może być dokument MS Office, plik wykonywalny, archiwum lub coś podobnego. Otwieranie wyników powoduje infekcje wirusów, takich jak NanoCore. NanoCore jest w zasadzie narzędziem zdalnego dostępu (RAT). Oznacza to, że osoba dystrybuująca to malware) może zdalnie kontrolować zainfekowany system. Ponadto, to malware jest modułowe, co oznacza, że ​​jego funkcjonalność może zostać rozszerzona przez każdego. Obecnie cyberprzestępcy używają RATów do wstrzykiwania innych wirusów, wykonywania różnych zadań i kradzieży informacji (zapisanych loginów/haseł itp.). Na przykład, narzędzia zdalnego dostępu mogą być używane do infiltrowania oprogramowania ransomware, trojanów śledzących informacje i innych podobnych złośliwych programów. System może również przyzwyczaić się do różnych zadań, takich jak ataki z użyciem botnetów, wydobywanie kryptowaluty itd. Dlatego posiadanie RAT zainstalowanego na swoim komputerze może prowadzić do wielu problemów (np. znacznych strat finansowych/danych, problemów prywatności, uszkodzenia sprzętu, spadku wydajności systemu, itp.). Jeśli niedawno otworzyłeś podejrzane załączniki i e-maile z NanoCore, powinieneś natychmiast przeskanować system przy użyciu sprawdzonego oprogramowania antywirusowego/antyspyware i wyeliminować wszystkie wykryte zagrożenia.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaNarzędzie zdalnego dostępu NanoCore
Typ zagrożeniaTrojan, wirus kradnący hasła, bankowe malware, spyware
ObjawyTrojany są zaprojektowane do podstępne infiltracji komputera ofiary oraz pozostawania cichymi, w wyniku czego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych konkretnych objawów.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail, złośliwe ogłoszenia internetowe, inżynieria społeczna, złamane oprogramowanie.
ZniszczenieSkradzione informacje bankowe, hasła, kradzież tożsamości, komputer ofiary został dodany do botnetu.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Istnieje wiele wirusów, które są rozsyłane za pomocą kampanii spamowych e-mail. Na przykład Nymaim, Ursnif, Hancitor, Adwind, FormBook i wiele innych. Wirusy te są opracowywane przez różnych cyberprzestępców, a ich zachowanie nieco się różni (niektóre zapewniają programistom zdalny dostęp, niektóre otwierają „tylne drzwi", inne zapisują informacje itd.). Jednak ostatecznie wszystkie mają jedną wspólną cechę: stanowią ogromne zagrożenie dla prywatności użytkownika, a także dla bezpieczeństwa finansowego i komputerowego. Dlatego najważniejsze jest ich wyeliminowanie.

W jaki sposób NanoCore zinfiltrował mój komputer?

Jak wspomniano powyżej, NanoCore jest w większości dystrybuowany za pomocą kampanii spamowych e-mail. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości e-mail zawierające szkodliwe załączniki. Typ załącznika może się różnić - niektóre to dokumenty MS Office, niektóre to archiwa, pliki wykonywalne itd. Jednak każda wiadomość e-mail robi wszystko, aby nakłonić użytkowników do otworzenia plików, ponieważ tylko sam użytkownik może wywołać infekcję. Innymi słowy, złośliwe załączniki muszą być otwarte przez użytkownika, w przeciwnym razie złośliwe oprogramowanie (w tym przypadku NanoCore) nie będzie mogło przeniknąć do systemu. Głównymi powodami takich infekcji są zatem niewielka wiedza i nierozważne zachowanie.

Jak uniknąć instalacji malware?

Każdy powinien wiedzieć, że kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność. Z tego powodu należy zwracać uwagę podczas przeglądania Internetu, a także pobierania/instalowania oprogramowania. Zawsze dokładnie analizuj każdy otrzymany załącznik e-mail. Jeśli plik/link wydaje się nieistotny i/lub nadawca wygląda podejrzanie/jest nierozpoznawalny, nie otwieraj niczego. Niezwykle ważne jest również zainstalowanie i posiadanie uruchomionego sprawdzonego pakietu antywirusowego/antyszpiegowskiego, ponieważ takie narzędzia bardzo często wykrywają i eliminują malware, zanim zdarzy się coś złego. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować infiltrujące malware.

Zrzut ekranu procesu NanoCore ("Default Document Handler (32 bit)") w Menedżerze zadań systemu Windows (zauważ, że nazwa procesu może się różnić w zależności od dystrybuowanego złośliwego załącznika):

NanoCore RAT in Windows Task Manager

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

malicious process running on user's computer sample

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1 Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

screenshot of autoruns application

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

 

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

extract autoruns.zip and run autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Click 'Options' at the top and uncheck 'Hide Empty Locations' and 'Hide Windows Entries' options

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń"

locate the malware file you want to remove

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

searching for malware file on your computer

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Narzędzie zdalnego dostępu NanoCore kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Narzędzie zdalnego dostępu NanoCore na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.