FacebookTwitterLinkedIn

Przekierowanie search-operator.com (Mac)

Znany również jako: Porywacz przeglądarki search-operator.com
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć porywacza przeglądarki search-operator.com z Mac?

Czym jest search-operator.com?

Search-operator.com to fałszywa wyszukiwarka podobna do search.tapufind.com, search-me.club, search.hogwarin.com i wielu innych. Większość z nich jest promowana jako użyteczne, mogące zapewnić swoim użytkownikom udoskonalone wyniki wyszukiwania, szybsze wyszukiwanie lub lepsze wrażenia z przeglądania w inny sposób. Wiadomo jednak, że search-operator.com jest promowana za pomocą nieuczciwych narzędzi pobierania/instalacji, zaprojektowanych do zmiany ustawień przeglądarki. Jednym z nich jest fałszywy instalator Adobe Flash. Poza tym fałszywe wyszukiwarki często zbierają różne dane związane z przeglądaniem i inne.

search-operator.com browser hijacker on a Mac computer

Zwykle powyższe instalatory/narzędzia pobierania obierają za cel takie przeglądarki, jak Google Chrome, Mozilla Firefox i Safari. W tym przypadku ustawiają search-operator.com jako domyślną wyszukiwarkę, stronę domową i adres URL nowej karty. Zmiany te oznaczają, że użytkownicy porwanej przeglądarki są zmuszeni do odwiedzenia tej witryny po otwarciu przeglądarki, nowej karty lub wprowadzeniu zapytania za pomocą paska adresu URL. Co gorsza, zmian tych nie można cofnąć, przynajmniej dopóki nie zostaną usunięte "obiekty pomocnicze". Same „obiekty pomocnicze" to rozszerzenia przeglądarki (wtyczki lub dodatki) instalowane przez wcześniej wymienione instalatory/narzędzia pobierania. Zostały one zaprojektowane, aby uniemożliwić użytkownikom cofnięcie dowolnych wymienionych ustawień. Jeśli zostanie podjęta próba ich zmiany/cofnięcia, aplikacje te ponownie je przypiszą. Ponadto, sama search-operator.com jest bezużyteczna, ponieważ nie przynosi swoim użytkownikom żadnych ulepszonych wyników wyszukiwania (lub innych funkcji związanych z udoskonalonym przeglądaniem): po prostu przekierowuje na stronę bing.com (legalną wyszukiwarkę należącą do Microsoft) i wyświetla generowane przez nią wyniki. Zarówno fałszywa wyszukiwarka search-operator.com, jak i „obiekty pomocnicze" (aplikacje zainstalowane przez nieuczciwych narzędzi pobierania/instalacji są przeznaczone do zbierania danych dotyczących nawyków/aktywności przeglądania użytkownika. Dokładniej mówiąc, zbierają adresy URL odwiedzanych witryn, adresy IP, zapytania, lokalizacje geograficzne i inne podobne dane. Możliwe jednak, że zbierają także dane osobowe/wrażliwe. Jakby tego było mało, ich programiści udostępniają zapisane informacje stronom trzecim, które nadużywają ich w celu generowania przychodów. Możliwe, że zebrane dane mogą być również udostępniane cyberprzestępcom. Podsumowując, nie zaleca się korzystania z fałszywych wyszukiwarek, takich jak search-operator.com ani/lub instalowania żadnych niechcianych aplikacji. Mogą one powodować u użytkowników różne problemy związane z prywatnością, bezpieczeństwem przeglądania, a nawet kradzieżą tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaPorywacz przeglądarki search-operator.com
Typ zagrożeniaMalware Mac, wirus Mac
ObjawyTwój komputer Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany do podstępnych witryn.
Metody dystrybucjiZwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player, pobrania plików torrent.
ZniszczenieŚledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Deweloperzy prezentują fałszywe wyszukiwarki jako takie, które mogą zapewnić użytkownikom ulepszone przeglądanie lub inne funkcje. Jednak większość wyszukiwarek tego typu nie przynosi użytkownikom żadnej realnej wartości. Wręcz przeciwnie, powodują problemy i mają na celu generowanie przychodów dla ich programistów.

Jak zainstalowałem na moim komputerze search-operator.com?

Większość fałszywych wyszukiwarek jest promowana przy użyciu nieuczciwych metod pobierania i/lub instalacji. Programiści promują te witryny za pomocą zwodniczej metody marketingowej zwanej „sprzedażą wiązaną". Jest to metoda wykorzystywana do nakłaniania ludzi do pobrania lub zainstalowania różnych niechcianych aplikacji wraz z innym, pożądanym oprogramowaniem. Osiągają to, ukrywając te podejrzane (potencjalnie niechciane) aplikacje w „Niestandardowych", „Zaawansowanych" i innych ustawieniach/opcjach okien dialogowych pobierania lub/i instalacji. Tak czy inaczej, szybkie pobieranie i/lub instalowanie jest zwykle przyczyną instalacji różnych niechcianych aplikacji lub umożliwia zmianę/modyfikację ustawień przeglądarki.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zawsze pobieraj oprogramowanie, korzystając wyłącznie z oficjalnych i wiarygodnych witryn lub innych niezawodnych kanałów. Nie należy używać różnych zewnętrznych programów pobierania, sieci typu peer-to-peer, takich jak torrenty, podejrzane witryny lub inne podobne kanały. Podczas instalowania lub pobierania dowolnego oprogramowania, sprawdź również „Niestandardowe", „Zaawansowane" i inne podobne ustawienia. Szczególnie, jeśli to oprogramowanie jest bezpłatne. Najpierw odrzuć oferty zainstalowania niechcianego oprogramowania, a dopiero potem zakończyć proces instalacji lub pobierania (dokończ konfigurację). Unikaj klikania reklam, zwłaszcza jeśli są wyświetlane na niewiarygodnych, nierzetelnych lub nieoficjalnych witrynach. Często przekierowują one użytkowników na różne niewiarygodne (i potencjalnie złośliwe) witryny, takie jak z pornografią, randkami dla dorosłych, hazardem itp. Jeśli natkniesz się na te przekierowania lub często natrafiasz na natrętne reklamy, sprawdź swoją przeglądarkę pod kątem niechcianych aplikacji (rozszerzeń, wtyczek i dodatków). Sprawdź również listę zainstalowanych programów na swoim komputerze i jak najszybciej usuń wszystkie niechciane lub nieznane/podejrzane aplikacje/oprogramowanie. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany porywaczami przeglądarki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie wyeliminować.

Złudny instalator aplikacji promujący search-operator.com:

Delusive installer used to promote search-operator.com

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć przekierowania przeglądarki do search.operator.com przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie przekierowania search.operator.com:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z search.operator.com z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z porywacz przeglądarki search-operator.com:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza.

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

 

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki porywacz przeglądarki search-operator.com z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z porywacz przeglądarki search-operator.com z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie preferencji wybierz "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich znalezieniu kliknij przycisk "Odinstaluj" obok każdego z nich. Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie jest istotne dla jej normalnego funkcjonowania.

Zmiana twojej strony domowej:

changing homepage in safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Ogólne". Aby ustawić URL swojej preferowanej strony domowej (na przykład: www.google.com) wpisz go w polu Strony domowej. Możesz również kliknąć przycisk "Ustaw obecną stronę", jeśli chcesz ustawić obecnie odwiedzaną stronę jako swoją stronę domową.

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Szukaj". Tutaj znajdziesz rozwijane menu nazwane "Wyszukiwarka:" po prostu wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z rozwijanej listy.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z porywacz przeglądarki search-operator.com z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing mozilla firefox homepage

Aby zmienić swoją stronę domową kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome) i wybierz "Preferencje" z rozwijanego menu. Aby ustawić twoją stronę domową, wpisz URL preferowanej strony (przykładowo: www.google.com) w polu Strona domowa.

Zmiana domyślnej wyszukiwarki:

mozilla firefox about config

W pasku adresu URL wpisz "about:config" i kliknij przycisk "Będę ostrożny, obiecuję!".

changing mozilla firefox default Internet search engine

W polu „Szukaj:" wpisz nazwę porywacza przeglądarki. Kliknij prawym przyciskiem znalezione preferencje oraz kliknij "Przywróć" z rozwijanego menu.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z porywacz przeglądarki search-operator.com z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing Google Chrome homepage

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Podczas uruchamiania" kliknij link "Ustaw strony" obok opcji "Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron". Usuń URL porywacza przeglądarki (na przykład trovi.com) i wprowadź URL swojej preferowanej strony (na przykład, google.com).

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Google Chrome

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Szukaj" kliknij przycisk "Zarządzaj wyszukiwarkami...". W otwartym oknie usuń niechcianą wyszukiwarkę klikając znajdujący się obok niej przycisk "X". Wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z listy i kliknij znajdujący się obok niej przycisk "Ustaw jako domyślną".

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Google Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Porywacz przeglądarki search-operator.com kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Porywacz przeglądarki search-operator.com na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.