Wirus MacOSDefender (Mac)

Znany również jako: Malware MacOSDefender
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć porywacza przeglądarki MacOSDefender z Mac?

Czym jest MacOSDefender?

MacOSDefender to nieuczciwa aplikacja przeznaczona do porywania zainstalowanych przeglądarek internetowych. Programiści dystrybuują MacOSDefender za pomocą zwodniczej metody marketingowej o nazwie „sprzedaż wiązana", dlatego często infiltrują system bez pozwolenia. Wyniki badań pokazują, że po przejęciu przeglądarek internetowych MacOSDefender zaczyna powodować niechciane przekierowania. Istnieje również prawdopodobieństwo, że będzie zapisywać różne poufne informacje.

MacOSDefender browser hijacker on a Mac computer

MacOSDefender jest powiązany z inną aplikacją, która porywa przeglądarki, o nazwie Genieo. Po udanej infiltracji MacOSDefender wyświetla okno pop-up z prośbą o przyznanie użytkownikom dostępu do przeglądarek internetowych (np. Safari). Proces tej nieuczciwej aplikacji działa przez cały czas, ponieważ MacOSDefender został zaprojektowany do ponownego uruchomienia się za każdym razem, gdy użytkownik go zakończy. Teraz po infiltracji systemu MacOSDefender upewnia się, że odwiedzasz wiele podejrzanych stron za każdym razem, gdy przeszukujesz Internet za pomocą paska adresu URL lub po prostu otwierasz nową kartę przeglądania. Ta aplikacja służy do powodowania następującego łańcucha przekierowań: google.com->goto-searchitnow.global.ssl.fastly.net->my-search.com->searchroute-1560352588.us-west-2.elb.amazonaws.com->alphashoppers.co. Innymi słowy, po wpisaniu zapytania użytkownicy kończą wyszukiwanie w sieci za pomocą alphashoppers.co - fałszywej wyszukiwarki internetowej. Takie przekierowania znacznie utrudniają przeglądanie sieci, ponieważ użytkownicy są przekierowywani wbrew swojej woli. Aplikacje porywające przeglądarkę bardzo często zapisują różne dane dotyczące aktywności przeglądania Internetu przez użytkownika. Zebrane dane (adresy IP, odwiedzane adresy URL, przeglądane strony, wprowadzone zapytania i inne zebrane dane zwykle zawierają dane osobowe). Jednak najważniejsze jest to, że programiści udostępniają zebrane dane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom). Osoby te niewłaściwie wykorzystują otrzymane informacje z zamiarem generowania przychodów. Dlatego śledzenie informacji może ostatecznie doprowadzić do poważnych problemów prywatności, a nawet kradzieży tożsamości. Plik aplikacji MacOSDefender jest przechowywany w katalogu "/Users/test/Library/Application Support/.dir/MacOSDefender.app/Contents/MacOS/". Ponadto, proces ten ("MacOSDefender.app") można zobaczyć w Monitorze aktywności. Dlatego określenie obecności MacOSDefender jest raczej łatwe. Jeśli zobaczysz proces MacOSDefender w Monitorze aktywności, obecne pliki i napotkasz niechciane przekierowania, powinieneś natychmiast przeskanować system za pomocą Combo Cleaner i wyeliminować to zagrożenie.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaMalware MacOSDefender
Typ zagrożeniaMalware Mac, wirus Mac
ObjawyTwój komputer Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany do podstępnych witryn.
Metody dystrybucjiZwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player, pobrania plików torrent.
ZniszczenieŚledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby wyeliminować Malware MacOSDefender, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Combo Cleaner.

Jak wspomniano powyżej, MacOSDefender jest sklasyfikowany jako porywacz przeglądarki, co oznacza, że ​​ma podobieństwa do innych podobnych aplikacji, takich jak Any Search Manager, Lavradoor i wielu innych. Zauważ, że prawie każda z nich oferuje pewne „użyteczne funkcje". Jednak tylko niewielka część z nich rzeczywiście je zapewnia. Większość z nich ma służyć wyłącznie jednemu celowi, który przynosi dochody deweloperom. Dlatego zamiast przynosić rzeczywistą wartość dla użytkownika, te niechciane aplikacje modyfikują opcje przeglądarek internetowych (promując w ten sposób nieuczciwe strony) i zapisując różne informacje. Dzięki temu aplikacje te utrudniają przeglądanie Internetu i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla prywatności użytkownika, a także bezpieczeństwa przeglądania stron internetowych (promowane witryny mogą zawierać złośliwe treści).

Jak MacOSDefender zainstalował się na moim komputerze?

Deweloperzy promują MacOSDefender za pomocą metody „sprzedaży wiązanej" – podstępnej instalacji programów stron trzecich wraz z regularnym oprogramowaniem. Programiści nie są wystarczająco uczciwi, aby odpowiednio ujawnić instalację tych aplikacji. Z tego powodu wszystkie są ukryte za „Niestandardowymi"/"Zaawansowanymi" ustawieniami (lub innymi sekcjami) procesów pobierania/instalacji. Ważniejsze jest jednak to, że użytkownicy nie są zwykle bardzo ostrożni, nie zwracają uwagi na procesy pobierania/instalacji i pomijają większość ich kroków. Takie zachowanie często prowadzi do nieumyślnej instalacji niechcianych programów - użytkownicy narażają system na ryzyko różnych infekcji, a własną prywatność na zagrożenie.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Aby temu zapobiec, użytkownicy muszą zachować szczególną ostrożność podczas przeglądania sieci, a także pobierania/instalowania oprogramowania. Zawsze pamiętaj o wybraniu „Niestandardowych"/"Zaawansowanych" ustawień i uważnie analizuj wszystkie kroki procedury pobierania/instalacji. W tym celu zrezygnuj z dodatkowo dołączonych aplikacji i odrzuć wszystkie oferty ich pobrania/zainstalowania. Zalecamy również, aby unikać korzystania z zewnętrznych programów pobierania/instalacji, ponieważ większość z nich jest promowana za pomocą fałszywego oprogramowania. Zamiast tego aplikacje należy pobierać wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Potencjalnie niechciane aplikacje mogą być dystrybuowane za pomocą natrętnych reklam, które przekierowują do złośliwych witryn, a także uruchamiać skrypty zaprojektowane do pobierania/instalowania malware. Większość z nich jest generowana przez aplikacje typu adware, co oznacza, że ​​użytkownicy, którzy napotykają podejrzane przekierowania, powinni natychmiast usunąć wszystkie podejrzane aplikacje i wtyczki przeglądarki. Głównymi przyczynami infekcji komputerowych są niewielka wiedza i nierozważne zachowanie. Kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany porywaczami przeglądarki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie wyeliminować.

MacOSDefender wyświetla okno pop-up z prośbą o przyznanie dostępu do przeglądarek:

MacOSDefender displaying pop-up

Tekst prezentowany w tym oknie pop-up:

"MacOSDefender.app" chce mieć dostęp do kontroli "Safari.app". Umożliwienie kontroli zapewni dostęp do dokumentów i danych w "Safari.app" oraz wykonywanie działań w tej aplikacji.

Proces MacOSDefender w Monitorze aktywności komputera Mac:

MacOSDefender process in the Activity Monitor

Aplikacja MacOSDefender w systemie (katalog "/Users/test/Library/Application Support/.dir/MacOSDefender.app/Contents/MacOS/"):

MacOSDefender app in the system

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Malware MacOSDefender: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Malware MacOSDefender. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Combo Cleaner. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć wirusa MacOSDefender przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz “Aplikacje”. W folderze aplikacji poszukaj “MPlayerX”, “NicePlayer” lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z malware macosdefender:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza.

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

 

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki malware macosdefender z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z malware macosdefender z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie preferencji wybierz "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich znalezieniu kliknij przycisk "Odinstaluj" obok każdego z nich. Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie jest istotne dla jej normalnego funkcjonowania.

Zmiana twojej strony domowej:

changing homepage in safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Ogólne". Aby ustawić URL swojej preferowanej strony domowej (na przykład: www.google.com) wpisz go w polu Strony domowej. Możesz również kliknąć przycisk "Ustaw obecną stronę", jeśli chcesz ustawić obecnie odwiedzaną stronę jako swoją stronę domową.

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Szukaj". Tutaj znajdziesz rozwijane menu nazwane "Wyszukiwarka:" po prostu wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z rozwijanej listy.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z malware macosdefender z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing mozilla firefox homepage

Aby zmienić swoją stronę domową kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome) i wybierz "Preferencje" z rozwijanego menu. Aby ustawić twoją stronę domową, wpisz URL preferowanej strony (przykładowo: www.google.com) w polu Strona domowa.

Zmiana domyślnej wyszukiwarki:

mozilla firefox about config

W pasku adresu URL wpisz "about:config" i kliknij przycisk "Będę ostrożny, obiecuję!".

changing mozilla firefox default Internet search engine

W polu „Szukaj:" wpisz nazwę porywacza przeglądarki. Kliknij prawym przyciskiem znalezione preferencje oraz kliknij "Przywróć" z rozwijanego menu.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z malware macosdefender z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing Google Chrome homepage

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Podczas uruchamiania" kliknij link "Ustaw strony" obok opcji "Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron". Usuń URL porywacza przeglądarki (na przykład trovi.com) i wprowadź URL swojej preferowanej strony (na przykład, google.com).

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Google Chrome

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Szukaj" kliknij przycisk "Zarządzaj wyszukiwarkami...". W otwartym oknie usuń niechcianą wyszukiwarkę klikając znajdujący się obok niej przycisk "X". Wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z listy i kliknij znajdujący się obok niej przycisk "Ustaw jako domyślną".

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Google Chrome.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Malware MacOSDefender kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Malware MacOSDefender na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Malware MacOSDefender dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Combo Cleaner.