FacebookTwitterLinkedIn

Wirus Ssl.plist (Mac)

Znany również jako: Górnik kryptowaluty ssl.plist
Poziom zniszczenia: Silny

Jak usunąć ssl.plist z Mac?

Czym jest ssl.plist?

ssl.plist to wirus, który potajemnie nadużywa zasobów systemu do wydobywania kryptowaluty Monero bez pozwolenia. Wyniki badań pokazują, że zdecydowana większość infekcji ssl.plist została wykryta w Chinach. To malware zazwyczaj infiltruje system bez zgody użytkownika. Jego obecność powoduje znaczny spadek ogólnej wydajności systemu. Zauważ, że nazwa tego wirusa zawiera litery SSL. Jednak, SSL to protokół szyfrowania zapewniający bezpieczeństwo komunikacji w sieci komputerowej. Jest używany do bezpiecznego przesyłania danych i nie ma nic wspólnego z wydobywaniem kryptowaluty. Oszuści po prostu używają tej nazwy, aby stworzyć wrażenie bycia uzasadnionymi.

ssl.plist scam

Wydobywanie kryptowaluty to w zasadzie wykorzystanie zasobów komputerowych do rozwiązywania różnych problemów matematycznych. Za każdy rozwiązany problem górnik otrzymuje nagrodę - część monety kryptowalutowej. Im potężniejszy sprzęt, tym więcej zarabiasz. Dlatego wydobywanie kryptowaluty może być bardzo drogie. Aby uniknąć walki o wydawanie tysięcy dolarów na kosztowny sprzęt, cyberprzestępcy zaczęli udostępniać różne wirusy kryptowalutowe, a ssl.plist jest jednym z nich. Wirusy te potajemnie infiltrują system i wydobywają kryptowalutę bez zgody użytkownika. Używanie domowego komputera do wydobywania kryptowaluty nie ma sensu, ponieważ koszty energii elektrycznej są wyższe niż generowane przychody. Jednak, ponieważ cyberprzestępcy infekują tysiące komputerów i nie muszą się martwić o żadne wydatki, to zmienia sytuację. Wydobywanie kryptowaluty może zająć do 100% zasobów systemu. W ten sposób komputer staje się niestabilny i praktycznie nie nadaje się do użytku – prawie nie reaguje i może łatwo ulec awarii. Ponadto, sprzęt działający na najwyższym poziomie generuje nadmierne ciepło. Dlatego też w pewnych okolicznościach (wysoka temperatura pomieszczenia, zły system chłodzenia itp.) może dojść do przegrzania. Innymi słowy, szyfrowanie może uszkodzić sprzęt. Obecność ssl.plist można określić znajdując proces „ssl.plist" w Monitorze aktywności i maksymalnym wykorzystaniem procesora systemu, nawet gdy komputer jest w stanie bezczynności.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaGórnik kryptowaluty ssl.plist
Typ zagrożeniaMalware Mac, wirus Mac
ObjawyTwój komputer Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany do podstępnych witryn.
Metody dystrybucjiZwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player, pobrania plików torrent.
ZniszczenieŚledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

ssl.plist jest bardzo podobny do Mac Cryptominer, XMR Miner i wielu innych wirusów wydobywających kryptowalutę. Niektóre z tych nieuczciwych aplikacji udają legalne oprogramowanie, a niektóre infekują system całkowicie bez zgody użytkownika. Jednak ostatecznie wynik jest dokładnie taki sam - wydajność komputera maleje, zaczyna się on zawieszać i może się przegrzać. Dlatego najważniejsze jest usunięcie ssl.plist i innych złośliwych górników kryptowaluty.

Jak potencjalnie niechciane aplikacje zostały zainstalowane na moim komputerze?

Wyniki badań pokazują, że ssl.plist jest w większości dystrybuowany przy użyciu zwodniczej metody marketingowej zwanej „sprzedażą wiązaną". Wirus ten jest wbudowany w instalatory różnych podejrzanych aplikacji. Instalator wyodrębnia szkodliwy plik (przechowywany w "~/Library/"), który jest przedstawiony jako obraz PNG. Wyodrębnia również dwa pliki list właściwości Mac OS X: "com.apple.Yahoo.plist" i "com.apple.Google.plist", oba przechowywane w katalogu "~/Library/LaunchAgents/" Ostatecznie pliki te są wykonywane jeden po drugim. Łączą się ze zdalnym serwerem i pobierają szkodliwe pliki niezbędne do wydobywania kryptowaluty. Zauważ, że podobnie jak ssl.plist, wyodrębnione pliki również mają znane nazwy (Google, Yahoo, itp.). Ponownie jest to zwykłe oszustwo.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Aby temu zapobiec, użytkownicy muszą zachować szczególną ostrożność podczas przeglądania Internetu i pobierania instalatorów oprogramowania. Zawsze dokładnie analizuj wszystkie otrzymane załączniki wiadomości e-mail. Pliki, które są nieistotne i zostały otrzymane z podejrzanych/nieznanych źródeł wiadomości e-mail, nigdy nie powinny być otwierane. Ponadto zaleca się pobieranie oprogramowania wyłącznie z oficjalnych źródeł, za pomocą bezpośrednich linków do pobierania. Zewnętrzne narzędzia pobierania/instalacji często dołączają nieuczciwe aplikacje, dlatego nie należy z nich korzystać. To samo dotyczy aktualizacji oprogramowania. Ważne jest, aby na bieżąco aktualizować zainstalowane aplikacje. Aby to osiągnąć, programiści powinni jednak korzystać wyłącznie z wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczanych przez oficjalnego programistę. Niezbędne jest także posiadanie zainstalowanego i uruchomionego sprawdzonego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Głównymi przyczynami infekcji komputerowych są niewielka wiedza i nierozważne zachowanie. Kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie wyeliminować.

Wykorzystanie procesora podczas procesu eksploracji:

Usage of computer CPU during the mining process

WAŻNA UWAGA! Jeśli chcesz ręcznie usunąć ssl.plist, musisz najpierw usunąć następujące pliki:

Katalog "~/Library/Safari":

  • ssl.plist
  • pools.txt
  • cpu.txt
  • config.txt

Katalog "~/Library/Safari/openssl/lib/":

  • Libcrypto.1.0.0.dylib
  • Libssl.1.0.0.dylib

Należy również usunąć pliki wyodrębnione przez złośliwe instalatory.

Możesz uniknąć tego używając oprogramowania antywirusowego Combo Cleaner, który automatycznie usunie wszystkie złośliwe pliki.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie potencjalnie niechcianych programów:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji z twojego folderu "Aplikacje":

mac adware removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz “Aplikacje”. W folderze aplikacji poszukaj “MPlayerX”, “NicePlayer” lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z górnik kryptowaluty ssl.plist:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki górnik kryptowaluty ssl.plist z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z górnik kryptowaluty ssl.plist z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z górnik kryptowaluty ssl.plist z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z górnik kryptowaluty ssl.plist z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Górnik kryptowaluty ssl.plist kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Górnik kryptowaluty ssl.plist na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.