Wirus TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A

Znany również jako: Trojan TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A
Typ: Trojan
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Poradnik usuwania wirusa TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A

Czym jest TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A?

TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A to trojan wysokiego ryzyka pochodzący z rodziny malware Emotet. Jest dystrybuowany za pomocą kampanii spamowych e-mail. W przeciwieństwie do poprzednich wersji Emotet, dystrybucja TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A jest nieco inna. Zamiast dołączać złośliwy dokument Microsoft Office, cyberprzestępcy dołączają zwodniczy dokument PDF, który zawiera link do pobrania złośliwego dokumentu MS Office.

TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A malware

Zarówno wiadomość e-mail, jak i załączony dokument PDF zawierają link do pliku MS Office, który jest prezentowany jako faktura. Jak wspomniano wcześniej, dystrybucja jest nieco inna - zamiast bezpośrednio dołączać złośliwy dokument, oszuści promują swój link do pobierania. Jednak wynik jest dokładnie taki sam - infekcja wirusem TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A. To malware ma na celu wywoływanie infekcji łańcuchowych. Innymi słowy, dystrybuuje inne wirusy. Obecnie nie wiadomo, jakie malware obsługuje TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A. Jednak jego obecność może prowadzić do infiltracji ransomware, kradzieży haseł, górników kryptowaluty i innych wirusów wysokiego ryzyka. W końcu może to doprowadzić do poważnych problemów związanych z prywatnością/kradzieżą tożsamości, a także do znacznych strat finansowych i danych. Dlatego, jeśli niedawno otworzyłeś podejrzane załączniki/dokumenty otrzymane z podejrzanych adresów e-mail, powinieneś natychmiast przeskanować system przy użyciu uzasadnionego oprogramowania antywirusowego i wyeliminować wszystkie zagrożenia. Na szczęście TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A jest wykrywalny przez ogromną większość programów antywirusowych, a zatem jego wyeliminowanie nie jest skomplikowane.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaTrojan TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A
Typ zagrożeniaTrojan, wirus kradnący hasła, bankowe malware, spyware
ObjawyTrojany są zaprojektowane do podstępne infiltracji komputera ofiary oraz pozostawania cichymi, w wyniku czego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych konkretnych objawów.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail, złośliwe ogłoszenia internetowe, inżynieria społeczna, złamane oprogramowanie.
ZniszczenieSkradzione informacje bankowe, hasła, kradzież tożsamości, komputer ofiary został dodany do botnetu.
Usuwanie

Aby wyeliminować Trojan TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A ma wiele podobieństw z dziesiątkami innych wirusów trojańskich, które są również dystrybuowane za pośrednictwem kampanii spamowych e-mail. TrickBot, Hancitor, LokiBot - - to tylko kilka przykładów z długiej listy. Te wirusy zachowują się inaczej (niektóre z nich zapisują wrażliwe informacje, niektóre dystrybuują wirusy itd.). Jednak pod koniec dnia wszystkie stanowią poważne zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa komputera. Dlatego zdecydowanie zalecamy natychmiastowe wyeliminowanie każdego trojana.

W jaki sposób TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A przeniknął do mojego komputera?

Jak wspomniano powyżej, wirus jest dystrybuowany za pomocą kampanii spamowych e-mail. Dostarczone wiadomości wysyłają setki tysięcy wiadomości e-mail zawierających zwodniczy załącznik PDF. Zarówno e-mail, jak i plik PDF zawierają link do pobrania dokładnie tego samego złośliwego dokumentu Microsoft Office. Po otwarciu plik ten prosi o włączenie poleceń makro. W przeciwnym razie zawartość nie będzie poprawnie wyświetlana. Jednak jest to kolejna sztuczka - poprzez włączenie makr użytkownicy nieumyślnie nadają załącznikowi uprawnienia do wykonywania poleceń wprowadzających TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A do systemu. Warto zauważyć, że chociaż ta metoda dystrybucji malware jest raczej prosta i skuteczna, nie jest bezbłędna. Pamiętaj, że załącznik może zainfekować system wyłącznie wtedy, gdy użytkownik otworzy go przy użyciu pakietu MS Office. Na przykład, jeśli plik .doc zostanie otwarty przy użyciu dowolnej innej aplikacji niż MS Word, malware nie zostanie pobrane. Ponadto, to malware działa tylko w systemie operacyjnym Microsoft Windows. Dlatego użytkownicy innych platform nie mają się czym martwić.

Jak uniknąć instalacji malware?

Aby temu zapobiec, użytkownicy muszą być bardzo ostrożni podczas przeglądania Internetu. Przede wszystkim należy zawsze aktualizować system operacyjny i korzystać z legalnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Te programy bardzo często wykrywają i eliminują złośliwe pliki/aplikacje, zanim dokonają jakichkolwiek zmian. Ponadto zawsze pomyśl dwa razy przed otwarciem załączników do wiadomości e-mail. Jeśli plik jest nieistotny i/lub został wysłany przez podejrzaną/nierozpoznawalną osobę, nie powinien nigdy zostać otwarty. Warto zauważyć, że nowsze wersje (2010 i wyższe) pakietu Microsoft Office są przeznaczone do otwierania nowo pobranych dokumentów w trybie „Widoku chronionego". Zapobiega to zainfekowaniu systemu przez złośliwe dokumenty. Dlatego zalecamy używanie wyłącznie najnowszej wersji tego pakietu oprogramowania. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować infiltrujące malware.

Zwodniczy plik PDF promujący link do pobrania szkodliwego załącznika:

TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A PDF

Tekst prezentowany w pliku PDF i zwodniczym e-mailu:

Witaj,

W załączeniu znajduje się faktura za ostatnie usługi.

 

POBIERZ SWOJĄ FAKTURĘ

Dziękujemy za współpracę!

Treść tego e-maila i wszelkich załączników jest poufna dla zamierzonego odbiorcy. Nie mogą być ujawniane, wykorzystywane lub kopiowane w jakikolwiek sposób przez nikogo innego niż zamierzony odbiorca. Jeśli ten e-mail został otrzymany w wyniku błędu, usuń go.

Złośliwy załącznik dystrybuujący TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A:

Malicious attachment distributing TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Trojan TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Trojan TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Malwarebytes. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

malicious process running on user's computer sample

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1 Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

screenshot of autoruns application

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

 

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

extract autoruns.zip and run autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Click 'Options' at the top and uncheck 'Hide Empty Locations' and 'Hide Windows Entries' options

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń"

locate the malware file you want to remove

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

searching for malware file on your computer

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Malwarebytes.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Trojan TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Trojan TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Trojan TrojanDownloader:PDF/Domepidief.A dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.