FacebookTwitterLinkedIn

Wirus ChillTab (Mac)

Znany również jako: search.chill-tab.com
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć porywacza przeglądarki ChillTab z Mac?

Czym jest ChillTab?

ChillTab to zwodnicza aplikacja, która rzekomo poprawia przeglądanie stron internetowych, poprawiając wyniki wyszukiwania. Taka funkcjonalność może wydawać się całkowicie odpowiednia, ale należy pamiętać, że ta aplikacja często infiltruje system bez pozwolenia. Ponadto modyfikuje ustawienia przeglądarek internetowych i zbiera poufne informacje. Z tych powodów ChillTab jest sklasyfikowana jako potencjalnie niechciany program i porywacz przeglądarki.

ChillTab browser hijacker on a Mac computer

Ten porywacz przeglądarki został zaprojektowany w celu promowania fałszywej wyszukiwarki internetowej - search.chill-tab.com. ChillTab obiera za cel przeglądarki Safari, Mozilla Firefox i Google Chrome. Po infiltracji, ChillTab przypisuje ustawienia adresu URL nowej karty, domyślnej wyszukiwarki i strony domowej przeglądarki do search.chill-tab.com. Zmiany nie są znaczące, ale użytkownicy nie mogą ich cofnąć. Wyniki badań pokazują, że search.chill-tab.com ma na celu powstrzymanie przywrócenia poprzednich ustawień przeglądarek za każdym razem, gdy są podejmowane próby ich zmiany. Innymi słowy, tak długo jak w systemie jest obecny ChillTab, przywrócenie przeglądarek do ich poprzednich stanów jest niemożliwe. Użytkownicy nie mają wyboru i muszą odwiedzać witrynę search.chill-tab.com za każdym razem, gdy przeszukują Internet za pomocą paska adresu URL lub po prostu otwierają nową kartę przeglądania. Użytkownicy powinni również wiedzieć, że ChillTab (a także search.chill-tab.com) ma na celu zbieranie informacji, które zazwyczaj zawierają dane osobowe. Zebrane dane (adresy IP, odwiedzane adresy URL, przeglądane strony, wprowadzone zapytania itp.) są później udostępniane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom). Strony te generują przychody poprzez niewłaściwe wykorzystanie otrzymanych informacji. Dlatego śledzenie informacji może ostatecznie doprowadzić do poważnych problemów prywatności, a nawet kradzieży tożsamości. Zdecydowanie zalecamy odinstalować porywacza przeglądarki ChillTab i nigdy więcej nie wracać do witryny search.chill-tab.com.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwasearch.chill-tab.com
Typ zagrożeniaMalware Mac, wirus Mac
ObjawyTwój komputer Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany do podstępnych witryn.
Metody dystrybucjiZwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player, pobrania plików torrent.
ZniszczenieŚledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

ChillTab ma wiele podobieństw z dziesiątkami innych aplikacji, które porywają przeglądarkę. Oferując szereg „przydatnych funkcji", potencjalnie niechciane programy stwarzają wrażenie bycia uzasadnionymi i użytecznymi. Jednak te aplikacje są przeznaczone wyłącznie do generowania przychodów dla programistów. Oznacza to, że twierdzenia o umożliwianiu "użytecznych funkcji" są jedynie próbą stworzenia wrażenia bycia uzasadnionymi i użytecznymi. Zamiast przynosić zwykłym użytkownikom prawdziwą wartość, porywacze przeglądarek powodują niechciane przekierowania i zbierają dane osobowe. Warto również wspomnieć, że niektóre fałszywe wyszukiwarki przynoszą użytkownikom fałszywe wyniki i generują natrętne reklamy. Dlatego korzystanie z nich może prowadzić do poważnych problemów prywatności, a nawet kradzieży tożsamości.

Jak zainstalowałem ChillTab na moim komputerze?

Programiści dystrybuują ChillTab wykorzystując zwodniczą metodę marketingową o nazwie "sprzedaż wiązana", a także natrętne reklamy. "Sprzedaż wiązana" to zasadniczo potajemna instalacja PUP wraz z regularnymi programami. Programiści ukrywają "dołączone" programy za "Niestandardowymi""Zaawansowanymi" ustawieniami (lub innymi sekcjami) procesów pobierania/instalacji. Natrętne reklamy przekierowują użytkowników do złośliwych stron i/lub uruchamiają skrypty, które potajemnie pobierają i instalują malware. Problem polega na tym, że użytkownicy bardzo często spieszą się z tymi procedurami i pomijają większość ich kroków. Ponadto użytkownicy często klikają różne reklamy, nie myśląc o możliwych konsekwencjach. Takie zachowanie często prowadzi do nieumyślnej instalacji PUP takich jak ChillTab.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Aby zapobiec infiltracji PUP, użytkownicy muszą zachować szczególną ostrożność podczas przeglądania Internetu, a zwłaszcza pobierania/instalowania oprogramowania. Pamiętaj, że natrętne reklamy są zwykle zaprojektowane tak, aby wyglądały zupełnie na normalne. Niemniej jednak ich odróżnienie jest nadal łatwe, ponieważ większość z nich prowadzi do podejrzanych stron internetowych (z hazardem, randkami dla dorosłych, pornografią itd.). Reklamy te są zwykle wyświetlane przez różne programy typu PUP typu adware. W związku z tym w przypadku podejrzanych przekierowań użytkownicy powinni natychmiast usunąć wszystkie podejrzane aplikacje i wtyczki przeglądarki. Ponadto bardzo ważne jest, aby dokładnie przeanalizować każde okno procesów pobierania/instalacji i zrezygnować ze wszystkich dodatkowo dołączonych programów. Oprogramowanie należy pobierać wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Deweloperzy zarabiają na zewnętrznych programach do pobierania/instalacji, promując PUP, dlatego nie należy używać takich narzędzi. Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany porywaczami przeglądarki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować tego porywacza przeglądarki.

Zwodniczy instalator aplikacji promujący ChillTab:

Delusive installer used to promote ChillTab

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie przekierowania ChillTab:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z ChillTab z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz “Aplikacje”. W folderze aplikacji spójrz na “MPlayerX”, “NicePlayer” lub inne podejrzane aplikacje i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z search.chill-tab.com:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza.

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

 

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki search.chill-tab.com z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z search.chill-tab.com z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie preferencji wybierz "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich znalezieniu kliknij przycisk "Odinstaluj" obok każdego z nich. Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie jest istotne dla jej normalnego funkcjonowania.

Zmiana twojej strony domowej:

changing homepage in safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Ogólne". Aby ustawić URL swojej preferowanej strony domowej (na przykład: www.google.com) wpisz go w polu Strony domowej. Możesz również kliknąć przycisk "Ustaw obecną stronę", jeśli chcesz ustawić obecnie odwiedzaną stronę jako swoją stronę domową.

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Szukaj". Tutaj znajdziesz rozwijane menu nazwane "Wyszukiwarka:" po prostu wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z rozwijanej listy.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z search.chill-tab.com z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing mozilla firefox homepage

Aby zmienić swoją stronę domową kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome) i wybierz "Preferencje" z rozwijanego menu. Aby ustawić twoją stronę domową, wpisz URL preferowanej strony (przykładowo: www.google.com) w polu Strona domowa.

Zmiana domyślnej wyszukiwarki:

mozilla firefox about config

W pasku adresu URL wpisz "about:config" i kliknij przycisk "Będę ostrożny, obiecuję!".

changing mozilla firefox default Internet search engine

W polu „Szukaj:" wpisz nazwę porywacza przeglądarki. Kliknij prawym przyciskiem znalezione preferencje oraz kliknij "Przywróć" z rozwijanego menu.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z search.chill-tab.com z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing Google Chrome homepage

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Podczas uruchamiania" kliknij link "Ustaw strony" obok opcji "Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron". Usuń URL porywacza przeglądarki (na przykład trovi.com) i wprowadź URL swojej preferowanej strony (na przykład, google.com).

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Google Chrome

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Szukaj" kliknij przycisk "Zarządzaj wyszukiwarkami...". W otwartym oknie usuń niechcianą wyszukiwarkę klikając znajdujący się obok niej przycisk "X". Wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z listy i kliknij znajdujący się obok niej przycisk "Ustaw jako domyślną".

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Google Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
search.chill-tab.com kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania search.chill-tab.com na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.