FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać fałszywe zrzuty, takie jak "Merlin Swap Airdrop"?

Znany również jako: Merlin Swap Airdrop fałszywy prezent
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest fałszywy "Merlin Swap Airdrop"?

Po bliższym przyjrzeniu się stronie (mage-airdrop-merlinchain[.]com) stwierdziliśmy, że jest to zwodnicza witryna promująca fałszywą kryptowalutę (airdrop). Ta strona oszustwa jest przedstawiana jako numer jeden zdecentralizowanej giełdy w ekosystemie Bitcoin. Oszuści wykorzystują tę stronę do kradzieży kryptowalut.

Merlin Swap Airdrop oszustwo

WAŻNA UWAGA: Nie recenzujemy projektów kryptograficznych, prosimy o przeprowadzenie własnych badań podczas inwestowania pieniędzy.

Federalna Komisja Handlu (FTC) podaje, że od początku 2021 r. ponad 46 000 osób zgłosiło utratę ponad 1 miliarda dolarów w kryptowalutach w wyniku oszustw - to około jeden na każde cztery zgłoszone utracone dolary, więcej niż jakakolwiek inna metoda płatności.

Fałszywy "Merlin Swap Airdrop" w szczegółach

W kryptowalutach airdrop oznacza rozdawanie darmowych tokenów lub monet osobom, które posiadają określoną kryptowalutę lub spełniają określone warunki ustalone przez projekt. Na stronie mage-airdrop-merlinchain[.]com użytkownicy mogą dołączyć do różnych kampanii (airdrops) i odebrać darmową kryptowalutę.

Oszuści stojący za mage-airdrop-merlinchain[.]com próbują oszukać odwiedzających, aby uwierzyli, że strona (MerlinStarter) jest legalną platformą, która jest akceleratorem dla wszystkich projektów BTCLayer2. Ich celem jest zwabienie osób do "podłączenia" swoich portfeli, co jest "wymaganym" krokiem w ubieganiu się o kryptowalutę.

Jednak gdy portfel kryptowalutowy jest "podłączony", wyzwala podpisanie złośliwego kontraktu, inicjując drenowanie kryptowaluty. Celem tego narzędzia jest wyssanie kryptowaluty z portfela ofiary. Przenosi on zasoby kryptowalut z portfela ofiary do portfela należącego do oszustów.

Ważne jest, aby zrozumieć, że transakcji kryptowalutowych nie można cofnąć po ich zakończeniu, chyba że odbiorca zdecyduje się zwrócić otrzymaną kryptowalutę. Dlatego też osoby fizyczne powinny przeanalizować platformy związane z kryptowalutami przed podłączeniem swoich portfeli, udostępnieniem poufnych informacji lub zainwestowaniem swoich zasobów cyfrowych, aby zapobiec potencjalnym stratom finansowym lub innym problemom.

Podsumowanie zagrożeń:
Nazwa Merlin Swap Airdrop fałszywy prezent
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo
Fałszywe roszczenie Uczestnicy mają możliwość otrzymania darmowej kryptowaluty
Przebranie Legalny zrzut i wymiana kryptowalut
Powiązane domeny mage-airdrop-merlinchain.com
Nazwy wykrywania N/A (VirusTotal)
Objawy Fałszywe komunikaty o błędach, fałszywe ostrzeżenia systemowe, wyskakujące błędy, fałszywe skanowanie komputera.
Metody dystrybucji Zaatakowane strony internetowe, nieuczciwe wyskakujące reklamy online, potencjalnie niechciane aplikacje.
Uszkodzenie Utrata poufnych informacji prywatnych, straty pieniężne, kradzież tożsamości, możliwe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólnie oszustwa internetowe

Oszustwa takie jak mage-airdrop-merlinchain[.]com zazwyczaj wabią ofiary do podłączenia swoich portfeli, oferując darmowe tokeny, monety lub inne nagrody. Prawdziwym celem tych oszustw jest jednak nakłonienie użytkowników do aktywowania narzędzia do wyłudzania kryptowalut, co pozwala oszustom na kradzież środków.

Ponieważ odzyskanie kryptowaluty wysłanej do oszustów jest prawie niemożliwe, użytkownicy powinni zachować ostrożność, gdy napotykają oferty udziału w airdropach i upewnić się, że platformy są legalne. Niektóre przykłady oszukańczych projektów związanych z kryptowalutami to fałszywe "$SAFE Token Airdrop", "$LOC PRE-SALE", oraz "Polyhedra Network $ZK Airdrop".

Jak otworzyłem oszukańczą stronę internetową?

Niegodne zaufania witryny, takie jak mage-airdrop-merlinchain[.]com, są zwykle promowane za pośrednictwem przejętych witryn WordPress lub skradzionych kont mediów społecznościowych należących do znanych firm lub celebrytów. Inne sposoby wykorzystywane przez oszustów do promowania nieuczciwych witryn obejmują wysyłanie phishingowych wiadomości e-mail zawierających linki lub załączniki lub tworzenie zwodniczych reklam.

Dodatkowo, oszukańcze strony można napotkać podczas odwiedzania witryn powiązanych z nieuczciwymi sieciami reklamowymi (np. strony z torrentami i strony z nielegalnymi strumieniowymi transmisjami filmów). Reklamy dostarczane przez adware mogą być również wykorzystywane do promowania oszukańczych stron, takich jak mage-airdrop-merlinchain[.]com. Tak czy inaczej, większość użytkowników zostaje nakłoniona do odwiedzenia witryn hostujących oszustwa.

Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych stron?

Przed otwarciem witryny należy sprawdzić jej adres URL pod kątem poprawności, ponieważ oszuści często wykorzystują błędną pisownię legalnych adresów URL, aby nakłonić użytkowników do odwiedzenia fałszywych witryn. Bądź sceptyczny wobec stron obiecujących darmowe kryptowaluty lub podobne oferty. Pobieraj aplikacje (i pliki) z wiarygodnych źródeł, takich jak oficjalne strony internetowe i sklepy z aplikacjami.

Nigdy nie wyrażaj zgody na otrzymywanie powiadomień z podejrzanych witryn ani nie wchodź w interakcje z reklamami, wyskakującymi okienkami, przyciskami lub podobnymi treściami w podejrzanych witrynach. Nie otwieraj również linków ani plików w niechcianych wiadomościach e-mail otrzymanych z nieznanych adresów. Aktualizuj system operacyjny i zainstalowane aplikacje oraz korzystaj z renomowanego oprogramowania zabezpieczającego.

Jeśli twój komputer jest już zainfekowany niechcianymi aplikacjami, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je wyeliminować.

Pojawienie się oszustwa "Merlin Swap Airdrop" (GIF):

Pojawienie się oszustwa Merlin Swap Airdrop

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Czym jest oszustwo kryptowalutowe?

Zazwyczaj oszustwo związane z kryptowalutami to oszukańczy schemat stworzony w celu kradzieży kryptowalut od niczego niepodejrzewających osób. Oszuści wykorzystują do tego różne metody, w tym fałszywe zrzuty kryptowalut i drenowanie kryptowalut.

Czy możliwe jest odzyskanie utraconych środków kryptowalutowych?

Odzyskanie kryptowaluty utraconej w wyniku oszustwa jest prawie niemożliwe. Transakcje kryptowalutowe są nieodwracalne.

Dlaczego spotykam się z oszustwami kryptowalutowymi?

Zazwyczaj oszuści reklamują fałszywe zrzuty i inne oszustwa kryptowalutowe za pośrednictwem skradzionych profili w mediach społecznościowych, zhakowanych witryn WordPress, wiadomości phishingowych, wprowadzających w błąd reklam, zwodniczych wyskakujących okienek, witryn korzystających z nieuczciwych sieci reklamowych i podobnych kanałów.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami?

Combo Cleaner został zaprojektowany do wykrywania szerokiej gamy oszustw, szybkiego powiadamiania użytkowników i egzekwowania ograniczeń dostępu w razie potrzeby.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Merlin Swap Airdrop fałszywy prezent kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Merlin Swap Airdrop fałszywy prezent na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.