FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać fałszywe wiadomości e-mail, takie jak "Santander Bank Deal"?

Znany również jako: Santander Bank Deal Oszustwo związane z zaliczką
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest oszustwo e-mailowe "Santander Bank Deal"?

Nasza analiza wiadomości e-mail doprowadziła nas do wniosku, że jest to oszustwo powszechnie określane jako oszustwo z zaliczką. Zazwyczaj oszuści stojący za takimi schematami mają na celu nakłonienie niczego niepodejrzewających odbiorców do przelania pieniędzy. Mogą również prosić o podanie danych osobowych. Dlatego odbiorcy nie powinni odpowiadać na takie wiadomości e-mail.

Santander Bank Deal Kampania spamowa e-mail

Więcej informacji o oszukańczej wiadomości e-mail "Santander Bank Deal"

Jest to oszukańcza wiadomość e-mail podszywająca się pod pana Angela Santodomingo z Santander Bank UK. Nadawca twierdzi, że ma 85 milionów dolarów i oferuje przelanie ich na konto odbiorcy, obiecując, że jest to wolne od ryzyka i legalne. Proponują podział pieniędzy (50/50), jeśli odbiorca pomoże.

Wspomniano również, że pieniądze nie pochodzą z narkotyków, prania pieniędzy ani innych nielegalnych działań. Jednak odpowiedź na wiadomość e-mail może prowadzić do tego, że nadawca (oszust) zażąda danych osobowych, takich jak dane karty kredytowej, dane dowodu osobistego lub pieniądze z góry, co spowoduje straty finansowe, kradzież tożsamości lub inne problemy dla odbiorcy.

Dlatego zaleca się ignorowanie i usuwanie takich wiadomości e-mail. Zaleca się również zgłaszanie takich wiadomości e-mail odpowiednim organom, aby zapobiec padnięciu ofiarą takich oszustw.

Podsumowanie zagrożeń:
Nazwa Santander Bank Deal Oszustwo e-mailowe
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo
Fałszywe roszczenie Odbiorca może otrzymać miliony dolarów za pomoc nadawcy.
Przebranie List od CFO & dyrektora wykonawczego Santander Bank.
Objawy Niezamówione wiadomości, oferty zbyt korzystne, aby mogły być prawdziwe, prośby o pieniądze lub dane osobowe.
Metody dystrybucji Zwodnicze wiadomości e-mail
Uszkodzenie Utrata poufnych informacji prywatnych, straty pieniężne, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Podobne oszukańcze wiadomości e-mail w ogóle

Oszustwa związane z opłatami zaliczkowymi mogą obejmować różne scenariusze, ale wszystkie mają wspólny element polegający na kuszeniu potencjalnych ofiar obietnicą dużej sumy pieniędzy w zamian za płatność (np. opłatę "administracyjną") lub dane osobowe. Zazwyczaj oszustwa te są dostarczane za pośrednictwem poczty elektronicznej. Ważne jest, aby zachować czujność i sceptycyzm wobec wszelkich niechcianych ofert, które wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe.

Przykłady podobnych oszustw to "Claim Sum Release", "IMF Grant Program", oraz "Giveaway Of Lottery Winnings Email Scam". Ważne jest, aby mieć świadomość, że aktorzy zagrożeń często wykorzystują pocztę elektroniczną jako narzędzie do nakłaniania odbiorców do infekowania komputerów.

W jaki sposób kampanie spamowe infekują komputery?

Zazwyczaj aktorzy zagrożeń rozpowszechniają złośliwe oprogramowanie za pośrednictwem poczty elektronicznej, załączając złośliwe pliki (takie jak pliki wykonywalne, dokumenty MS Office, pliki PDF lub archiwa) lub łącza w swoich wiadomościach. Złośliwe oprogramowanie infekuje komputery, gdy użytkownicy otwierają te złośliwe pliki, czasami wymagając dodatkowych działań, takich jak włączenie makropoleceń w zainfekowanych dokumentach.

Złośliwe oprogramowanie może być również aktywowane przez pliki pobrane ze stron internetowych, do których dostęp uzyskano za pośrednictwem linków w wiadomościach e-mail. Co więcej, linki otrzymane za pośrednictwem wiadomości e-mail mogą kierować użytkowników do stron internetowych zaprojektowanych w celu automatycznego pobierania złośliwego oprogramowania na ich komputery.

Jak uniknąć instalacji złośliwego oprogramowania?

Zachowaj ostrożność w przypadku wiadomości e-mail zawierających łącza lub załączniki (powstrzymaj się od otwierania nieistotnych wiadomości e-mail od nieznanych nadawców). Unikaj interakcji z reklamami, przyciskami, wyskakującymi okienkami itp. na stronach internetowych, które wydają się podejrzane. Pobieraj aplikacje i pliki wyłącznie z oficjalnych witryn i sklepów z aplikacjami.

Upewnij się, że system operacyjny, oprogramowanie i narzędzia bezpieczeństwa są regularnie aktualizowane. Ponadto należy regularnie skanować komputer w poszukiwaniu niechcianych aplikacji, złośliwego oprogramowania i innych zagrożeń. Wreszcie, nigdy nie używaj pirackiego oprogramowania ani narzędzi, które mają ominąć aktywację oprogramowania. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować infiltrowane złośliwe oprogramowanie.

Tekst przedstawiony w liście e-mail "Santander Bank Deal":

Subject: Hello Dear !!


Hello Dear !!

Please are you still using this your email address? My Name is Mr. Angel Santodomingo, the CFO & Executive Director, of Santander Bank UK, Plc, There is a deal worth of the sum of $85,000,000.00.USD.(EIGHTY FIVE MILLION UNITED STATES DOLLARS ONLY). presently in our bank now. I am proposing to Make this transfer to any preferable account of yours, be informed that this transaction is 100% total risk free and trouble free as the fund is legitimate, and does not originate from drug, money laundering, terrorism or any other illegal act.

When we are through with the transaction, for your help and assistance, our sharing rates shall be 50% for me while 50% for you. Kindly reply to me explaining your tension, so that i will feed you with more details, if you are Interested to do business with me, respond to my private email: (angel.santodomingo2024@hotmail.com) for more details. The business is hundred percent pure and genuine.

I await your response.

Yours Sincerely,
Mr. Angel Santodomingo
CFO & Executive Director
Santander Bank UK Plc,

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tę wiadomość e-mail?

Oszuści wysyłają ten sam list do wielu osób, mając nadzieję, że ktoś się na niego nabierze. E-maile te zazwyczaj nie są spersonalizowane.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez tę wiadomość e-mail, co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś jakiekolwiek dane konta, natychmiast zmień wszystkie hasła. Jeśli udostępniłeś inne dane osobowe, takie jak dane karty kredytowej lub dowodu osobistego, natychmiast skontaktuj się z władzami.

Pobrałem i otworzyłem złośliwy plik załączony do wiadomości e-mail, czy mój komputer jest zainfekowany?

Rodzaj otwieranego pliku określa prawdopodobieństwo zainfekowania komputera. Pliki wykonywalne, takie jak .exe, stwarzają wysokie ryzyko infekcji złośliwym oprogramowaniem, podczas gdy pliki dokumentów mają niższe ryzyko infekcji.

Wysłałem kryptowalutę na adres podany w takiej wiadomości e-mail, czy mogę odzyskać pieniądze?

Śledzenie tych transakcji jest niezwykle trudne, przez co odzyskanie kryptowaluty jest mało prawdopodobne.

Przeczytałem e-mail, ale nie otworzyłem załącznika, czy mój komputer jest zainfekowany?

Cyberprzestępcy nie mogą przeniknąć złośliwego oprogramowania, jeśli odbiorcy nie otworzą złośliwych załączników lub linków. Dlatego pozostawienie zawartości złośliwych wiadomości e-mail bez otwarcia gwarantuje, że komputer nie zostanie zainfekowany.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje złośliwym oprogramowaniem obecne w załącznikach do wiadomości e-mail?

Combo Cleaner skutecznie wyszukuje i usuwa złośliwe oprogramowanie. Jest w stanie wykryć prawie wszystkie znane infekcje złośliwym oprogramowaniem. Ponieważ niektóre zaawansowane złośliwe oprogramowanie może ukrywać się głęboko w systemie, wykonanie pełnego skanowania jest ważne, aby je znaleźć i usunąć.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Santander Bank Deal Oszustwo związane z zaliczką kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Santander Bank Deal Oszustwo związane z zaliczką na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.