FacebookTwitterLinkedIn

Jak ochronić się przed takimi oszustwami, jak „Amazon - Your Account Has Been Locked"

Znany również jako: E-mail phishingowy Amazon - Your Account Has Been Locked
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest „Amazon - Your Account Has Been Locked"?

Po sprawdzeniu e-maila zidentyfikowaliśmy go jako próbę phishingu mającą na celu oszukanie odbiorców do ujawnienia danych osobowych. Fałszywy e-mail podszywający się pod oficjalne powiadomienie od Amazona zawiera link prowadzący do fałszywej strony. Odbiorcom zdecydowanie zaleca się zignorowanie tego e-maila i powstrzymanie się od interakcji z nim w celu ograniczenia potencjalnego ryzyka.

E-mailowa kampania spamowa Amazon - Your Account Has Been Locked

Więcej informacji o oszustwie e-mailowym „Amazon - Your Account Has Been Locked"

Oszukańczy e-mail, który najwyraźniej pochodził od Amazona, ma temat „YOUR ACCOUNT HAS BEEN LOCKED". Jest zaadresowany tak, jakby został wysłany przez Amazon. Twierdzi, że konto odbiorcy zostało zawieszone z powodu podejrzanej aktywności, w szczególności powołując się na nietypowe transakcje.

Wiadomość nawołuje odbiorcę do odblokowania konta poprzez weryfikację informacji o koncie w celu potwierdzenia jego tożsamości. Ta próba wyłudzenia informacji ma na celu nakłonienie osób do podania wrażliwych danych osobowych pod pozorem rozwiązania problemu rzekomej blokady konta.

Po kliknięciu przycisku „Verify Your Account" w e-mailu odbiorcy są kierowani na zwodniczą stronę internetową mającą naśladować stronę logowania Amazon. Na tej fałszywej stronie niczego niepodejrzewający użytkownicy proszeni są o podanie adresu e-mail lub numeru telefonu wraz z hasłem, co w zasadzie przekazuje oszustom dane logowania.

Dzięki skradzionym danym logowania do Amazon oszuści mogą uzyskać nieautoryzowany dostęp do konta Amazon ofiary, potencjalnie dokonując fałszywych zakupów przy użyciu zapisanych metod płatności lub uzyskując dostęp do poufnych informacji o zamówieniu.

Oszuści mogą również wykorzystać konto do zmiany jego ustawień, takich jak adresy wysyłki czy dane kontaktowe, przekierowując dostawy i utrudniając właścicielowi konta wykrycie nieautoryzowanych transakcji.

Jeśli ofiara używa tych samych danych logowania na wielu platformach, oszuści mogą próbować uzyskać dostęp do innych kont, w tym poczty elektronicznej, kont bankowych lub mediów społecznościowych, co prowadzi do dalszych naruszeń prywatności i potencjalnych strat finansowych.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Amazon - Your Account Has Been Locked Email Scam
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Konto Amazon odbiorcy zostało zablokowane
Przebranie Powiadomienie z Amazon
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, fałszywe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o podobnych oszustwach e-mailowych

E-maile phishingowe zawierają zwykle pilne lub alarmujące tematy, aby wywołać poczucie natychmiastowego niepokoju i nakłonić odbiorców do podjęcia szybkich działań. Treść e-maila często zawiera błędy gramatyczne lub niespójności, co świadczy o braku profesjonalizmu.

Ponadto takie e-maile często zawierają zwodnicze linki lub przyciski, które po kliknięciu przekierowują użytkowników do fałszywych witryn, które mają naśladować legalne witryny. Z reguły oszuści żądają poufnych informacji, takich jak dane logowania lub dane osobowe, pod pretekstem zajęcia się pilnymi sprawami.

Oto kilka przykładów e-maili używanych do kradzieży informacji: "WELL Earn Eligibility", "Netflix - Update Your Payment Details" i "Cashier Check". Należy pamiętać, że łącza i pliki w tego rodzaju e-mailach mogą być złośliwe.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

E-maile wykorzystywane do dystrybucji złośliwego oprogramowania zawierają link lub załącznik, który po kliknięciu lub otwarciu może wykonać złośliwy skrypt lub zainstalować malware na komputerze odbiorcy. To złośliwe oprogramowanie może obejmować wirusy i ransomware po oprogramowanie szpiegowskie, umożliwiając osobie atakującej uzyskanie nieautoryzowanego dostępu, kradzież poufnych informacji lub naruszenie funkcjonalności systemu.

Złośliwe oprogramowanie może być dostarczane za pośrednictwem różnych typów plików dołączanych do e-maili, w popularnych formatach, w tym plików wykonywalnych (.exe), dokumentów Microsoft Word (.doc, .docx), archiwów (.zip, .rar), arkuszy kalkulacyjnych Excel (.xls, .xlsx) i JavaScript (.js).

Jak uniknąć instalacji malware?

Zachowaj ostrożność w przypadku nieistotnych e-maili, szczególnie tych od nieznanych lub nieoczekiwanych nadawców. Unikaj klikania linków i pobierania załączników z niezaufanych źródeł. Zainstaluj i regularnie aktualizuj renomowane oprogramowanie antywirusowe i chroniące przed malware, aby wykrywać i usuwać potencjalne zagrożenia. Nie wchodź w interakcję z reklamami, okienkami pop-up, przyciskami i linkami na podejrzanych stronach internetowych.

Pobieraj zawartość (pliki i aplikacje) z oficjalnych stron internetowych lub sklepów z aplikacjami. Unikaj używania pirackiego oprogramowania i narzędzi do łamania zabezpieczeń. Włącz automatyczne aktualizacje swojego systemu operacyjnego.

Jeśli otworzyłeś już złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail „Amazon - Your Account Has Been Locked"

Temat: YOUR ACCOUNT HAS BEEN LOCKED

amazon

Dear Client,

YOUR ACCOUNT HAS BEEN LOCKED

Due to suspicious activity including several unusual transactions on your Amazon Acount your Acount is suspended until further notice.

To unfreeze your account, please verify your account information IMMEDIATELY to confirm your identity.

Verify Your Account

Zrzut ekranu strony phishingowej wykorzystywanej w tej kampanii:

Strona phishingowa oszukańczego e-maila Amazon - Your Account Has Been Locked

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tego e-maila?

Przestępcy wysyłają identyczne wiadomości do tysięcy odbiorców, spodziewając się, że w ten sposób oszukają kogoś spośród odbiorców. Te wiadomości spamowe nie są personalizowane i są szeroko rozpowszechniane w nadziei na znalezienie wrażliwych celów.

Podałem moje dane osobowe, gdy oszukał mnie ten e-mail. Co powinienem zrobić?

Wejdź na oficjalną stronę Amazon i natychmiast zmień hasło. Wybierz silne i unikalne hasło, którego nie używałeś gdzie indziej. Zgłoś incydent związany z phishingiem Amazon i odpowiednim władzom.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do e-maila. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Prawdopodobieństwo infekcji zmienia się w zależności od typu pliku, do którego uzyskuje się dostęp. Na przykład otwarcie plików wykonywalnych może prowadzić do natychmiastowej infekcji komputera, podczas gdy złośliwe pliki dokumentów wymagają zwykle dodatkowej interakcji użytkownika, np. włączenia makr, aby infekcja mogła nastąpić.

Przeczytałem e-mail, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Samo otwarcie e-maila zwykle nie jest powodem do zmartwień. Prawdziwe ryzyko pojawia się, gdy ludzie aktywnie wchodzą w interakcję z e-mailem, na przykład klikając linki lub otwierając załączone pliki.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załączniku do e-maila?

Combo Cleaner specjalizuje się w identyfikowaniu i usuwaniu różnych znanych infekcji złośliwym oprogramowaniem. Należy jednak pamiętać, że zaawansowane malware może ukrywać się głęboko w systemie. Dlatego przeprowadzenie dokładnego pełnego skanowania systemu jest niezbędne do osiągnięcia skutecznego usunięcia.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy Amazon - Your Account Has Been Locked kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy Amazon - Your Account Has Been Locked na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.