FacebookTwitterLinkedIn

Instrukcje usuwania aplikacji typu adware Ravenwise

Znany również jako: Ads by Ravenwise
Poziom zniszczenia: Średni

Jaką aplikacją jest Ravenwise?

Nasz zespół badawczy odkrył aplikację Ravenwise podczas sprawdzania nowych zgłoszeń do VirusTotal. Po naszej analizie ustaliliśmy, że ta aplikacja jest oprogramowaniem wspieranym przez reklamy. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że Ravenwise jest częścią rodziny adware Pirrit.

Wykrycia adware Ravenwise na VirusTotal

Przegląd adware Ravenwise

Adware działa poprzez prowadzenie natrętnych kampanii reklamowych. To oprogramowanie wyświetla treści graficzne stron trzecich (np. okienka pop-up, nakładki, kupony, ankiety itp.) na odwiedzanych stronach internetowych i/lub w różnych interfejsach.

Należy wspomnieć, że adware może nie działać zgodnie z przeznaczeniem, jeśli przeglądarka/system lub geolokalizacja użytkownika jest niekompatybilna, określone witryny nie są odwiedzane lub inne warunki są nieodpowiednie. Jednak nawet jeśli Ravenwise nie wyświetla reklam, jego obecność w systemie pozostaje zagrożeniem.

Reklamy wyświetlane przez adware promują przede wszystkim oszustwa internetowe, niegodne zaufania/szkodliwe oprogramowanie, a nawet złośliwe oprogramowanie. Niektóre z tych reklam po kliknięciu mogą wykonywać ukryte pobrania/instalacje.

Warto wspomnieć, że wszelkie autentyczne treści napotkane w tych reklamach są najprawdopodobniej promowane przez oszustów, którzy wykorzystują programy partnerskie w celu uzyskania nielegalnych prowizji.

Chociaż niektóre aplikacje Pirrit posiadają możliwości porywacza przeglądarki, Ravenwise nie wykazał tych funkcji podczas testów.

Co więcej, ta fałszywa aplikacja może zbierać poufne informacje o użytkowniku. Interesujące dane mogą obejmować: odwiedzane adresy URL, przeglądane strony, wyszukiwane zapytania, internetowe pliki cookie, dane logowania do konta, dane osobowe, informacje związane z finansami itd. Zebrane dane mogą być następnie sprzedane osobom trzecim lub w inny sposób wykorzystane w celach zarobkowych.

Podsumowując, obecność na urządzeniach oprogramowania wspieranego reklamami, takiego jak Ravenwise, może skutkować infekcjami systemu, poważnymi problemami prywatności, stratami finansowymi i kradzieżą tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Ads by Ravenwise
Typ zagrożenia Adware, złośliwe oprogramowanie na Mac, wirusy na Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:Pirrit-EJ [Adw]), Combo Cleaner (Trojan.Generic.32543582), ESET-NOD32 (wariant OSX/Adware.Pirrit.BM), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Pirrit.ac), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny adware Pirrit.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż zwykle, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane strony internetowe.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), pobrania plików torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądarki internetowej (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane strony internetowe, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady adware

Przeanalizowaliśmy liczne próbki adware, a AtechnyPipidae, FrontierProcessor i PlatformProduct to tylko niektóre z naszych najnowszych odkryć.

Oprogramowanie objęte tą klasyfikacją zazwyczaj wydaje się legalne i oferuje szeroki zakres funkcjonalności. Jednak te funkcje rzadko działają zgodnie z oczekiwaniami, a w większości przypadków w ogóle nie działają. Należy pamiętać, że funkcje funkcjonalne nie gwarantują legalności ani bezpieczeństwa oprogramowania.

Jak zainstalowano Ravenwise na moim komputerze?

Adware może być dołączane (w pakiecie) ze zwykłymi programami. Zagrożenie niezamierzoną zgodą na dostęp do dołączonych produktów na urządzenia zwiększa się w przypadku pobierania produktów z podejrzanych kanałów (np. witryn z freeware i bezpłatnym hostingiem plików, sieci udostępniania P2P itp.) oraz przyspieszania instalacji (np. przy użyciu „Szybkich"/„Łatwych" ustawień itp.).

Adware może mieć także „oficjalne" strony promocyjne i być promowane na zwodniczych/oszukańczych witrynach. Użytkownicy wchodzą na te strony głównie poprzez przekierowania generowane przez witryny wykorzystujące fałszywe sieci reklamowe, błędnie wpisane adresy URL, spamowe powiadomienia przeglądarki, natrętne reklamy lub zainstalowane adware (z możliwością wymuszenia otwierania przeglądarki).

Oprogramowanie obsługiwane przez reklamy rozprzestrzenia się również za pomocą natrętnych reklam. Po kliknięciu niektóre z tych reklam mogą uruchamiać skrypty w celu pobrania/instalacji bez zgody użytkownika.

Jak uniknąć instalacji adware?

Koniecznie sprawdź oprogramowanie przed jego pobraniem lub zakupem. Wszystkie pliki do pobrania muszą pochodzić z oficjalnych i wiarygodnych źródeł. Podczas instalacji zalecamy zapoznanie się z warunkami, sprawdzenie dostępnych opcji, skorzystanie z „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień oraz rezygnację z dodatkowych aplikacji, rozszerzeń, narzędzi itd.

Kolejnym zaleceniem jest zachowanie ostrożności podczas przeglądania sieci, ponieważ fałszywe i złośliwe treści online zwykle wydają się autentyczne i nieszkodliwe. Na przykład, pomimo swojego zwyczajnego/nieszkodliwego wyglądu – natrętne reklamy przekierowują do niewiarygodnych i podejrzanych witryn (np. promujących oszustwa, pornografię, randki dla dorosłych, hazard itp.).

Jeśli nadal napotykasz tego rodzaju reklamy i/lub przekierowania, sprawdź system i natychmiast usuń wszystkie podejrzane aplikacje oraz rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Ravenwise, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to oprogramowanie typu adware.

Zrzut ekranu okna pop-up wyświetlanego, gdy adware Ravenwise jest obecne w systemie:

Pop-up wyświetlany, gdy adware Ravenwise jest wykrywane w systemie

Tekst prezentowany w tym oknie pop-up:

"Ravenwise" will damage your computer. You should move it to the Trash.


This file was downloaded on an unknown date.


[Move to Trash]
[Cancel]

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć oprogramowanie typu adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware Ravenwise:

Usuń potencjalnie niechciane aplikacje powiązane z Ravenwise z twojego folderu „Aplikacje":

Ręczne usuwanie złośliwych aplikacji Mac

Kliknij ikonę Findera. W oknie Findera wybierz „Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj „MPlayerX", „NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przeciągnij je do Kosza.

Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji powodujących reklamy w internecie przeskanuj komputer Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z ads by ravenwise:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki ads by ravenwise z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z ads by ravenwise z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z ads by ravenwise z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z ads by ravenwise z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Często zadawane pytania (FAQ)

Jakie szkody może wyrządzić oprogramowanie reklamowe?

Reklamy wyświetlane przez adware promują treści, które mogą powodować poważne problemy (np. infekcje systemowe, problemy prywatności, straty finansowe itp.). To oprogramowanie może obniżyć jakość przeglądania i wydajność systemu. Co więcej, oprogramowanie wspierane przez reklamy jest uważane za zagrożenie dla prywatności użytkowników, ponieważ zazwyczaj ma możliwości śledzenia danych.

Co robi oprogramowanie reklamowe?

Adware zostało zaprojektowane w celu generowania natrętnych kampanii reklamowych. Podstawowe funkcje mogą obejmować wyświetlanie reklam na różnych interfejsach, generowanie przekierowań i zbieranie wrażliwych informacji.

Jak twórcy oprogramowania reklamowego generują przychody?

Adware generuje przychody poprzez polecanie różnych stron internetowych, aplikacji, rozszerzeń, produktów, usług itp. Aby to rozwinąć, programiści mogą zarabiać prowizje od kliknięć reklam, wizyt w witrynie, pobrań plików, zakupów produktów, subskrypcji usług i podobnych. Większość zysków generowana jest poprzez programy partnerskie.

Czy Combo Cleaner usunie adware Ravenwise?

Tak, Combo Cleaner może skanować systemy i usuwać wszystkie obecne aplikacje typu adware. Pamiętaj, że ręczne usunięcie (bez pomocy programów zabezpieczających) może nie być idealnym rozwiązaniem. W niektórych przypadkach nawet po ręcznym usunięciu oprogramowania różne pozostałości (pliki) pozostają ukryte w systemie. Ponadto komponenty te mogą nadal działać i powodować problemy. Dlatego oprogramowanie wspierane przez reklamy musi zostać dokładnie usunięte.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Ads by Ravenwise kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Ads by Ravenwise na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.