FacebookTwitterLinkedIn

Jak uniknąć zostania oszukanym przez kampanię phishingową „Bittrex"

Znany również jako: E-mail phishingowy Bittrex
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest oszustwo e-mailowe „Bittrex"?

Po przeanalizowaniu e-maila powiązanego z tym oszustwem doszliśmy do wniosku, że organizujący je oszuści zamierzają nakłonić niczego niepodejrzewające osoby do ujawnienia poufnych informacji. Ich głównym celem jest kradzież portfeli kryptowalutowych. Dlatego konieczne jest zignorowanie zarówno e-maila promującego to oszustwo, jak i zawartej w niej zwodniczej strony.

E-mailowa kampania spamowa Bittrex

Więcej informacji o oszukańczym e-mailu „Bittrex"

Oszukańcza wiadomość rozpoczyna się od grzecznego powitania i ma na celu skontaktowanie się z odbiorcą w pilnej sprawie. Twierdzi, że giełda kryptowalutowa Bittrex zamyka swoje usługi po złożeniu wniosku o upadłość. Oszuści twierdzą, że na koncie odbiorcy, powiązanym z podanym adresem e-mail, znajduje się saldo przekraczające 5 750 $.

Wyraża rzekome zainteresowanie ułatwieniem sprawnego procesu wypłaty, aby mieć pewność, że środki nie przepadną po zamknięciu platformy. Wiadomość zawiera szczegółowe kroki procesu wypłaty, w tym określone okno wypłaty.

Odbiorca jest proszony o kliknięcie przycisku w celu zainicjowania wypłaty. Podkreśla się poczucie pilności, ostrzegając, że brak wycofania się w określonym terminie spowoduje utratę wszystkich pozostałych aktywów. Wiadomość kończy się adresem e-mail przeznaczonym do rzekomego wsparcia.

Podany link (przycisk „Initiate Withdrawal"), rzekomo przekierowujący użytkowników do portalu wypłat Bittrex. W rzeczywistości jest on narzędziem służącym do przekierowywania ofiar na fałszywą stronę internetową. Po wejściu na zwodniczą stronę użytkownicy są proszeni o podanie szczegółów konta, w tym kluczy prywatnych lub fraz potrzebnych do odzyskiwania, pod pozorem weryfikacji własności na potrzeby procesu wypłaty.

Bez wiedzy ofiar informacje te są zbierane przez oszustów, umożliwiając im uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do portfeli kryptowalutowych użytkowników. Gdy oszuści uzyskają dostęp do portfeli kryptowalutowych, mogą dokonywać transferów zasobów cyfrowych do własnych portfeli.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Bittrex Email Scam
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Bittrex zamyka swoje usługi
Powiązana domena priority-bittrex[.]com
Nazwy wykrycia (priority-bittrex[.]com) Trustwave (phishing), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Przebranie Wiadomość od Bittrex
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, fałszywe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o podobnych oszustwach e-mailowych

Podsumowując, oszustwa wykorzystujące rychłe zamknięcie platform kryptowalutowych, takie jak zwodniczy e-mail zamykający Bittrex, podkreślają utrzymujące się zagrożenie ze strony oszustw phishingowych w krajobrazie cyfrowym. Oszustwa te mają na celu manipulowanie użytkownikami poprzez pilną decyzję i wprowadzanie w błąd, prowadząc ich do nieświadomej rezygnacji z dostępu do swoich portfeli kryptowalutowych.

Przykładami innych oszustw związanych z kryptowalutami są "oszustwo Shibarium", "Brad Garlinghouse Crypto Giveaway" i "The Bored Ape Pixel Club". Warto wiedzieć, że cyberprzestępcy wykorzystują e-maile nie tylko do kradzieży informacji, ale także do dystrybucji złośliwego oprogramowania.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Użytkownicy mogą infekować swoje komputery za pośrednictwem poczty elektronicznej poprzez złośliwe załączniki lub linki. Cyberprzestępcy wysyłają e-maile zawierające pozornie nieszkodliwe pliki, takie jak pliki PDF lub dokumenty Word, które zawierają ukryte malware. Gdy użytkownicy otwierają te załączniki i wykonują dodatkowe czynności, jeśli jest to konieczne do uruchomienia złośliwego oprogramowania, malware jest instalowane na komputerach.

W innych przypadkach użytkownicy mogą naruszyć bezpieczeństwo swoich komputerów za pośrednictwem linków prowadzących do witryn zawierających złośliwe oprogramowanie. Strony te zawierają złośliwe pliki, programy lub powodują pobieranie złośliwych plików metodą drive-by.

Jak uniknąć instalacji malware?

Regularnie aktualizuj całe oprogramowanie, w tym system operacyjny, przeglądarki internetowe i aplikacje zabezpieczające. Zachowaj ostrożność podczas otrzymywania linków lub plików pocztą elektroniczną. Nie otwieraj ich, jeśli e-mail jest podejrzany (np. nieistotny lub wysłany z nieznanego adresu e-mail). Unikaj podejrzanych witryn, reklam i okienek pop-up.

Nie pobieraj pirackiego oprogramowania, narzędzi do łamania zabezpieczeń, generatorów kluczy itp. Zawsze pobieraj oprogramowanie z oficjalnych stron lub renomowanych sklepów z aplikacjami.

Jeśli otworzyłeś już złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Wygląd oszustwa e-mailowego „Bittrex" (GIF):

Wygląd oszukańczego e-maila Bittrex

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail „Bittrex":

BITTREX GLOBAL


Dear Bittrex User,

We hope this message finds you well. We are writing to inform you about an URGENT concern. As you may already know, Bittrex has made the difficult decision to shut down our exchange services after filing for bankruptcy. However, it's come to our attention that before platform shutdown, the account registered with your email address **** had a remaining balance greater than $5,750 USD, and we want to ensure a smooth process for you to withdraw these funds. Failure to withdraw will result in a complete forfeiture of all remaining assets held by Bittrex.

Withdrawal Process:
To withdraw remaining assets, please follow these steps:
1. Head over to the Bittrex withdraw portal found in this email.
2. Initiate the account owner verification steps.
3. Enter the withdrawal amount and the destination address (if applicable).
4. Review the withdrawal details and confirm the transaction.

Withdrawal Period: The withdrawal window will be open for a limited time, and it is crucial that you initiate your withdrawal as soon as possible. The withdrawal period begins on 11/23/2023 and ends on 11/26/2023.

To get started, simply click the button below to visit the withdrawal page and begin the withdrawal process:

Initiate Withdrawal

Please be aware that after the withdrawal period expires, your remaining funds will become inaccessible, so it is crucial to complete your withdrawals within the specified time frame.

If you have any questions or require support you can send an email to global@bittrex.com

© Bittrex 2023

Zrzut ekranu witryny używanej do kradzieży portfeli kryptowalutowych:

Zwodnicza witryna oszustwa e-mailowego Bittrex

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tego e-maila?

Przestępcy wysyłają identyczne wiadomości do tysięcy odbiorców, spodziewając się, że kogoś oszukają. Te wiadomości spamowe nie są personalizowane.

Podałem moje dane osobowe, gdy oszukał mnie ten e-mail. Co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś dane dostępu do portfela kryptowalutowego na fałszywej stronie internetowej, zaktualizuj te dane logowania i powiadom dostawcę usług portfela kryptowalutowego o oszustwie.

Pobrałem i otworzyłem złośliwy plik załączony do e-maila. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli plik był wykonywalny (np. .exe), prawdopodobnie na twój komputer mogło zostać wprowadzone złośliwe oprogramowanie. Jednak w przypadku pliku dokumentu (.pdf, .doc lub podobny) można by uniknąć infekcji, ponieważ samo otwarcie dokumentu czasami nie wystarczy, aby złośliwe oprogramowanie mogło przedostać się do systemu.

Przeczytałem e-mail, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Samo uzyskanie dostępu do poczty elektronicznej nie stanowi żadnego zagrożenia. Ryzyko infekcji systemu pojawia się w momencie otwarcia łączy w e-mailach lub uzyskania dostępu do załączonych plików.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załączniku do e-maila?

Combo Cleaner może wykryć i pozbyć się prawie wszystkich znanych infekcji złośliwym oprogramowaniem. Należy wspomnieć, że zaawansowane malware często ukrywa się głęboko w systemie. Dlatego zdecydowanie zaleca się przeprowadzenie pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy Bittrex kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy Bittrex na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.