FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij utraty swojego konta poprzez e-maile phishingowe „Intuit QuickBooks"

Znany również jako: E-mail phishingowy „Intuit QuickBooks Invoice"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest „Intuit QuickBooks Invoice"?

Po przeanalizowaniu e-maila „Intuit QuickBooks Invoice" ustaliliśmy, że jest to oszustwo phishingowe. Wiadomość spamowa fałszywie twierdzi, że odbiorca ma oczekującą płatność, która wymaga jego zatwierdzenia. Celem tej poczty jest oszukanie odbiorców, aby podali dane logowania do konta Intuit w załączonym pliku phishingowym.

E-mailowa kampania spamowa Intuit QuickBooks Invoice

Przegląd oszustwa e-mailowego „Intuit QuickBooks Invoice"

Wiadomość e-mail o temacie „You Have A Pending ACH Remittance" (może się różnić) jest prezentowana jako powiadomienie z Intuit QuickBooks. W fałszywym piśmie wskazano, że odbiorca ma oczekującą płatność ACH (Automated Clearing House)/polecenie zapłaty w kwocie 661,32 $.

Przelew ten wymaga zgody odbiorcy. Poinstruowano ich, aby pobrali i przejrzeli „secure attachment" zawierający szczegóły płatności, a następnie go zatwierdzili.

Załącznik – „You_have_a_payment_ for_review.html" (może się różnić) – jest plikiem phishingowym w formacie HTML. Ten załącznik wymaga od użytkownika zalogowania się na swoje konto Intuit.

Intuit jest twórcą QuickBooks (pakietu oprogramowania księgowego), TurboTax (pakietu oprogramowania do przygotowywania zeznań podatkowych w USA) i Mailchimp (platformy do marketingu e-mailowego). Należy podkreślić, że żadna z tych usług ani ich twórca Intuit nie są powiązane z tą wiadomością phishingową.

Jeśli użytkownik spróbuje zalogować się na swoje konto Intuit za pomocą tego pliku, niechcący ujawni swoje dane logowania oszustom stojącym za kampanią spamową. Informacje powiązane z kontami Intuit mogą być bardzo wrażliwe, a cyberprzestępcy mogą je wykorzystać do różnych niegodziwych celów.

Ofiary oszustw takich jak „Intuit QuickBooks Invoice" mogą doświadczyć poważnych problemów związanych z prywatnością, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Jeśli próbowałeś już zalogować się poprzez załącznik phishingowy – zmień hasła do wszystkich potencjalnie ujawnionych kont i niezwłocznie powiadom ich oficjalne wsparcie. Rozsądne może być również skontaktowanie się z odpowiednimi władzami.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa E-mail phishingowy „Intuit QuickBooks Invoice"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Odbiorca ma przekaz oczekujący na zatwierdzenie.
Przebranie Intuit (QuickBooks, Mailchimp, TurboTax)
Załącznik(i) You_have_a_payment_ for_review.html (nazwa pliku może się różnić)
Nazwy wykrycia Avast (Other:Malware-gen [Trj]), Combo Cleaner (Trojan.GenericKD.68275567), DrWeb (HTML.FishForm.494), ESET-NOD32 (HTML/Phishing.Agent.ENV), McAfee (HTML/Phishing.tz), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, fałszywe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady phishingowych kampanii spamowych

"Quickbooks Payments Invoice" to przykład innej kampanii spamowej, której celem są dane uwierzytelniające konta Intuit, podczas gdy "Your Account Has Been Temporarily Disabled", "Account Violation Detected", "Your Email Has Used Up It Inbox Space", "E-MAIL DELIVERY BLOCKED" – to niektóre z naszych najnowszych odkryć w kategorii e-maili phishingowych.

Za pośrednictwem zwodniczych e-maili promowane są różne oszustwa, w tym między innymi: phishing, wymuszenia na tle seksualnym, oddzwonienie, pomoc techniczna, loteria, dziedziczenie i zwrot pieniędzy. Ponadto spam jest wykorzystywany do rozsyłania złośliwego oprogramowania.

Ta poczta może być zwykła i zwykła lub kompetentnie zamaskowana jako wiadomości od legalnych dostawców usług, firm, organizacji, władz i innych podmiotów.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Do e-maili/wiadomości spamowych mogą być dołączone lub zawarte w nich zainfekowane pliki. Plikami tymi mogą być dokumenty (Microsoft Office, Microsoft OneNote, PDF itp.), pliki wykonywalne (.exe, .run itp.), archiwa (ZIP, RAR itp.), JavaScript itd.

Kiedy złośliwy plik jest wykonywany, uruchamiany lub otwierany w inny sposób – rozpoczyna się proces infekcji. Jednak niektóre formaty mogą wymagać dodatkowej interakcji, aby rozpocząć pobieranie/instalowanie złośliwego oprogramowania. Na przykład pliki Microsoft Office wymagają od użytkowników włączenia poleceń makr (tj. edycji/treści), podczas gdy dokumenty OneNote wymagają od użytkowników kliknięcia osadzonych plików lub łączy.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy zachowanie ostrożności w przypadku przychodzących e-maili, wiadomości bezpośrednich/prywatnych, SMS-ów i innych wiadomości. Nie należy otwierać załączników ani linków znalezionych w podejrzanych/nieistotnych wiadomościach, ponieważ mogą one być złośliwe. Zalecamy używanie wersji pakietu Microsoft Office po 2010 roku, ponieważ posiadają one tryb „Widoku chronionego", który uniemożliwia automatyczne wykonywanie poleceń makr.

Należy jednak wspomnieć, że złośliwe oprogramowanie nie rozsyła się wyłącznie za pośrednictwem poczty spamowej. Dlatego zalecamy również ostrożność podczas przeglądania sieci, ponieważ fałszywe i niebezpieczne treści online zwykle wydają się autentyczne i nieszkodliwe.

Ponadto wszystkie pliki do pobrania muszą pochodzić z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Innym zaleceniem jest aktywowanie i aktualizowanie programów przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" zabezpieczeń) i aktualizatory stron trzecich mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Musimy podkreślić, że posiadanie niezawodnego programu antywirusowego i jego aktualizacja są niezbędne dla bezpieczeństwa urządzenia/użytkownika. Do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń i problemów należy używać oprogramowania zabezpieczającego. Jeśli otworzyłeś już złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w spamowej wiadomości e-mail „Intuit QuickBooks Invoice":

Temat: You Have A Pending ACH Remittance


Intuit QuickBooks
-

 

Invoice Due:07/25/20223
0000315 Amount Due: $661.32     


Your ACH/Direct Deposit remittance is pending your Approval, Please download the secure attachment to see the details of your payment.


We appreciate your business.


Thank You,

Zrzut ekranu pliku phishingowego załączonego do tego e-maila spamowego ("You_have_a_payment_ for_review.html"):

Plik phishingowy promowany przez oszustwo e-mailowe Intuit QuickBooks Invoice (You_have_a_payment_ for_review.html)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tego e-maila?

Wiadomości spamowe nie są osobiste. Są one dystrybuowane w ramach operacji na dużą skalę – dlatego tysiące użytkowników otrzymuje identyczne wiadomości.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez tę wiadomość spamową. Co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś już swoje dane do logowania – natychmiast zmień hasła do wszystkich kont, które mogą zostać przejęte, i powiadom ich oficjalne wsparcie. A jeśli ujawniono inne twoje prywatne dane (np. numery dowodów osobistych, zdjęcia/skany paszportów, numery kart kredytowych itp.) – niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednimi organami.

Przeczytałem wiadomość spamową, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Urządzenia są infekowane po otwarciu złośliwych załączników lub linków. Samo przeczytanie wiadomości e-mail nie uruchomi procesów infekcji.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spamowej. Czy mój komputer jest zainfekowany?

To, czy twoje urządzenie zostało zainfekowane, zależy od celu otwartego pliku (np. wyłudzenie informacji czy pobranie/instalacja złośliwego oprogramowania).

Ponadto format pliku może mieć wpływ na łańcuchy infekcji. Pliki wykonywalne (.exe, .run itp.) po otwarciu niemal bez przerwy powodują infekcje. Natomiast dokumenty (.doc, .xls, .one, .pdf itp.) mogą wymagać dodatkowych działań (np. włączenia makropoleceń, kliknięcia osadzonych plików/linków itp.) w celu rozpoczęcia procesów pobierania/instalacji złośliwego oprogramowania.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do wiadomości e-mail?

Tak, Combo Cleaner jest przeznaczony do skanowania systemów i usuwania wszelkiego rodzaju zagrożeń. Jest w stanie wykryć i usunąć większość znanych infekcji złośliwym oprogramowaniem. Pamiętaj, że wykonanie pełnego skanowania systemu ma kluczowe znaczenie, ponieważ wyrafinowane złośliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemach.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy „Intuit QuickBooks Invoice kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy „Intuit QuickBooks Invoice" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.