FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij zostania oszukanym przez fałszywe e-maile szukające darowizn „PCRF"

Znany również jako: Oszustwo e-mailowe „PCRF"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest „PCRF"?

Oszustwa promowane za pośrednictwem kampanii spamowych często wykorzystują trwające kryzysy, a ten e-mail „PCRF" nie jest wyjątkiem. Tłem tej wiadomości jest wojna pomiędzy Izraelem a Hamasem w 2023 roku, a e-mail jest przedstawiany jako prośba o darowiznę od Fundszu Pomocy Dzieciom Palestyny (PCRF).

Należy podkreślić, że ten spam nie jest w żaden sposób powiązany z rzeczywistą organizacją pozarządową ani non-profit. Zatem przesyłając kryptowalutę do udostępnionego portfela, odbiorca będzie wysyłał swoje środki do oszustów.

E-mailowa kampania spamowa PCRF

Przegląd oszustwa e-mailowego „PCRF"

Wiadomość spamowa o temacie „Urgent Gaza Relief (Palestine Children's Relief Funds)" (może się różnić) zaczyna się od opisu organizacji PCRF.

Zwraca się o wsparcie i datki na następujące potrzeby w toczącej się wojnie: nieograniczony dostęp dla międzynarodowego personelu medycznego w szpitalach w Gazie, pomoc w dostawach energii i sprzęcie medycznym, ewakuacja krytycznie rannych cywilów oraz dawców krwi. W wiadomości podany jest adres portfela kryptowalutowego Bitcoin, do którego odbiorcy mogą przesyłać swoje darowizny.

Należy podkreślić, że ta poczta jest fałszywa i nie jest powiązana z Funduszem Pomocy Dzieciom Palestyny ani żadnym innym legalnym podmiotem. W związku z tym wszystkie przekazane środki zostaną wysłane do oszustów.

Co więcej, ze względu na praktycznie niewykrywalny charakter transakcji kryptowalutowych – są one praktycznie nieodwracalne, co oznacza, że ofiary nie będą mogły zwrócić swoich środków.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Oszustwo e-mailowe „PCRF"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Odbiorca proszony jest o przekazanie datku na rzecz PCRF.
Przebranie Palestine Children's Relief Fund (PCRF)
Adres portfela kryptowalutowego cyberprzestępców bc1qu976mlyvxgc5pzqum6f9dktzgfkvhpudmchhde (Bitcoin)
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, fałszywe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o kampaniach spamowych

Przeanalizowaliśmy niezliczone e-maile spamowe, a "HSBC - Payment Swift Copy", "Webmail Software Upgrade", "RFQ Doc List", "Intuit QuickBooks Database Encryption Upgrade" i "American Express - Account Validation Required" to tylko niektóre z naszych najnowszych odkryć.

Za pośrednictwem poczty spamowej promowane są różne oszustwa, które służą do rozsyłania złośliwego oprogramowania. Wiadomości te słyną z tego, że są pełne błędów. Mogą jednak być również starannie zamaskowane jako wiadomości od legalnych firm, organizacji, instytucji, usługodawców i innych podmiotów.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Kampanie spamowe dystrybuują malware poprzez dystrybucję złośliwych plików w postaci załączników lub linków do pobrania. Plikami tymi mogą być archiwa (ZIP, RAR itp.), pliki wykonywalne (.exe, .run itp.), dokumenty (Microsoft Office, Microsoft OneNote, PDF itp.), JavaScript itd.

Po otwarciu zakaźnego pliku uruchamiany jest łańcuch pobierania/instalacji złośliwego oprogramowania. Jednak niektóre formaty mogą wymagać dodatkowych działań w celu zainicjowania procesów infekcji. Przykładowo, pliki pakietu Microsoft Office wymagają od użytkowników włączenia makr (tj. edytowania/zawartości), podczas gdy dokumenty OneNote wymagają od użytkowników klikania osadzonych plików/łączy.

Jak uniknąć instalacji malware?

Ważne jest, aby zachować ostrożność, traktując przychodzące e-maile, wiadomości prywatne/bezpośrednie, SMS-y i inne wiadomości. Odradzamy otwieranie załączników lub linków znajdujących się w podejrzanych wiadomościach, ponieważ mogą one być złośliwe. Zalecamy również korzystanie z wersji pakietu Microsoft Office wydanych po 2010 roku, ponieważ ich tryb „Widoku chronionego" uniemożliwia automatyczne wykonywanie poleceń makr.

Należy wspomnieć, że złośliwe oprogramowanie nie rozsyła się wyłącznie za pośrednictwem poczty spamowej. Dlatego wszystkie pobrania musi odbywać się z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Innym zaleceniem jest aktywowanie i aktualizowanie programów przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" zabezpieczeń) i aktualizatory stron trzecich mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Należy zachować ostrożność podczas przeglądania sieci, ponieważ fałszywe i niebezpieczne treści online zwykle wydają się autentyczne i nieszkodliwe.

Musimy podkreślić, że zainstalowanie i aktualizowanie niezawodnego programu antywirusowego ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa urządzenia i użytkownika. Należy używać oprogramowania zabezpieczającego do regularnego skanowania systemu oraz usuwania zagrożeń i problemów. Jeśli otworzyłeś już złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w spamowej wiadomości e-mail „PCRF":

Temat: Urgent Gaza Relief (Palestine Children's Relief Funds)


Dear Esteemed Friends,


We, a dedicated group of healthcare professionals from nineteen nations, work with the Palestine Children's Relief Fund (PCRF) to provide humanitarian relief in Gaza. Over three decades, PCRF has been a beacon of hope, serving children and families in the region.

 

As PCRF volunteers, we've led medical missions, trained local healthcare providers, and strengthened hospital infrastructure. However, since October 7th, 2023, we've witnessed tragic losses and injuries among innocent children and their families.


Today, as members of PCRF's Medical Advisory Board, we urge governments and compassionate individuals worldwide to take immediate action. We seek support and donations for:


Unrestricted access for international medical personnel in Gaza's hospitals.
Relief for power supply and critical medical equipment.
Urgent evacuation of critically injured civilians needing advanced care.
Support for blood transfusion and donors.


Your generous donations are crucial in these trying times as we aim to assist the people of Gaza, where lives are at stake.


Please consider contributing through our Bitcoin wallet address:
[ BITCOIN WALLET ADDRESS: bc1qu976mlyvxgc5pzqum6f9dktzgfkvhpudmchhde ]


May Allah reward you abundantly for your compassion.


With gratitude,
Dr. Aariz Hassan
The Medical Advisory Board
PCRF
hxxps://www.pcrf.net/

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tego e-maila?

Wiadomości spamowe są bezosobowe. Są one wysyłane są w ramach zakrojonych na szeroką skalę kampanii. Dlatego też tysiące użytkowników otrzymują identyczne wiadomości.

Wysłałem kryptowalutę na adres podany w tym e-mailu, czy mogę odzyskać pieniądze?

Nie, ponieważ transakcje kryptowalutowe są praktycznie niewykrywalne – nie można ich cofnąć.

Przeczytałem wiadomość spamową, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, samo otwarcie/czytanie e-maili jest nieszkodliwe. Urządzenia są infekowane po otwarciu/kliknięciu złośliwego załącznika lub łącza.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spamowej. Czy mój komputer jest zainfekowany?

To, czy twoje urządzenie zostało zainfekowane, może zależeć od formatu otwartego pliku. Jeśli był to plik wykonywalny (.exe, .run itp.) – najprawdopodobniej tak – twój system został naruszony. Można by jednak tego uniknąć, gdyby był to dokument (.doc, .xls, .one, .pdf itp.). Te formaty mogą wymagać dodatkowych działań (np. włączenia makropoleceń, kliknięcia osadzonych plików/linków itp.), aby przyspieszyć procesy infekcji.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do e-maili?

Tak, Combo Cleaner jest w stanie wykryć i usunąć większość znanych infekcji złośliwym oprogramowaniem. Warto zauważyć, że wykonanie pełnego skanowania systemu ma kluczowe znaczenie, ponieważ wyrafinowane malware zwykle kryje się głęboko w systemach.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Oszustwo e-mailowe „PCRF kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Oszustwo e-mailowe „PCRF" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.