FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć porywacza przeglądarki Cosmos Extension i jego przekierowania

Znany również jako: Przekierowanie cosmosextension.com
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest Cosmos Extension?

Nasz zespół badawczy odkrył rozszerzenie przeglądarki Cosmos Extension podczas sprawdzania podejrzanych stron internetowych. Po zbadaniu tego oprogramowania ustaliliśmy, że jest to porywacz przeglądarki. Cosmos Extension wprowadza zmiany w ustawieniach przeglądarki w celu promowania (poprzez przekierowania) fałszywej wyszukiwarki cosmosextension.com.

Porywacz przeglądarki cosmosextension.com

Przegląd porywacza przeglądarki Cosmos Extension

Porywacze przeglądarki ponownie przypisują domyślne wyszukiwarki przeglądarek, adresy URL nowych kart/okien i strony domowe do adresów promowanych witryn. Rozszerzenie Cosmos również zmienia przeglądarki w ten sposób. Dlatego po zainstalowaniu: otwierane nowe karty/okna przeglądarki i wpisywane zapytania wyszukiwania w pasku adresu URL powodują przekierowania do strony cosmosextension.com.

Należy wspomnieć, że oprogramowanie porywające przeglądarkę często wykorzystuje techniki zapewniające sobie trwałość, aby uniemożliwić użytkownikom odzyskanie przeglądarek, a rozszerzenie Cosmos nie jest tutaj wyjątkiem.

Nielegalne wyszukiwarki rzadko są w stanie samodzielnie zapewnić wyniki wyszukiwania, więc przekierowują do prawdziwych. W czasie badania cosmosextension.com przekierowywała do wyszukiwarki Bing (bing.com). Pamiętaj, że ta witryna może przekierować gdzie indziej, ponieważ może to zależeć od różnych czynników (np. geolokalizacji użytkownika).

Co więcej, Cosmos Extension śledzi aktywność przeglądania sieci przez użytkowników. Interesujące informacje mogą obejmować: wyszukiwane hasła, odwiedzane adresy URL, przeglądane strony, internetowe pliki cookie, dane logowania (nazwy użytkownika/hasła), dane osobowe, dane dotyczące finansów itd. Na zebranych informacjach można zarabiać, udostępniając je lub sprzedając stronom trzecim.

Podsumowując, obecność oprogramowania porywającego przeglądarkę, takiego jak Cosmos Extension, na urządzeniach może prowadzić do infekcji systemu, poważnych problemów prywatności, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Cosmos Extension
Typ zagrożenia Porywacz przeglądarki, przekierowanie, porywacz wyszukiwania, pasek narzędzi, niechciana nowa karta
Rozszerzenie(a) przeglądarki Cosmos Extension
Promowany URL cosmosextension.com
Nazwy wykrycia (cosmosextension.com) Bfore.Ai PreCrime (złośliwy), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Obsługiwany adres IP (cosmosextension.com) 172.67.198.21
Zmienione ustawienia przeglądarki Strona główna, adres URL nowej karty, domyślna wyszukiwarka
Objawy Zmienione ustawienia przeglądarki internetowej (strona główna, domyślna wyszukiwarka internetowa, ustawienia nowej karty). Użytkownicy są zmuszani do odwiedzania strony porywacza i przeszukiwania internetu za pomocą jego wyszukiwarek.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana).
Zniszczenie Śledzenie przeglądarki internetowej (potencjalne problemy z prywatnością), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania do podejrzanych witryn.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady porywaczy przeglądarki

Przeanalizowaliśmy wiele porywaczy przeglądarki, a Daily Jokes, Tennis Start, Clipbox Tab – to tylko kilka przykładów naszych najnowszych odkryć.

Oprogramowanie porywające przeglądarkę zwykle wygląda na legalne i nieszkodliwe. Wykorzystuje „przydatne" i „korzystne" funkcje, aby zachęcić użytkowników do jego pobrania/instalacji. Jednak funkcje rzadko działają zgodnie z reklamą, a w większości przypadków w ogóle nie działają. Należy podkreślić, że nawet jeśli oprogramowanie działa zgodnie z obietnicą – nie jest to dowodem jego legalności ani bezpieczeństwa.

Jak zainstalowano Cosmos Extension na moim komputerze?

Pobraliśmy rozszerzenie Cosmos z podejrzanej strony internetowej. Porywacze przeglądarki często mają „oficjalne" witryny promocyjne i są promowane przez oszustwa internetowe. Większość użytkowników uzyskuje dostęp do tych oszukańczych stron za pośrednictwem przekierowań spowodowanych błędnie wpisanymi adresami URL, witryn korzystających z nieuczciwych sieci reklamowych, spamowych powiadomień przeglądarki, natrętnych reklam lub zainstalowanego adware.

Ponadto oprogramowanie porywające przeglądarkę może być dołączone do zwykłych programów. Pobieranie produktów z niewiarygodnych źródeł (np. witryn z bezpłatnym oprogramowaniem i stron trzecich, sieci udostępniania P2P itp.) i pośpieszanie procesów instalacji (np. przy użyciu „Szybkich"/„Łatwych" itp. ustawień) zwiększa ryzyko dopuszczenia dołączonych produktów do systemu.

Natrętne reklamy są również wykorzystywane do dystrybucji porywaczy przeglądarki. Po kliknięciu niektóre z tych reklam mogą uruchamiać skrypty w celu pobierania/instalowania bez zgody użytkownika.

Jak uniknąć instalacji porywaczy przeglądarki?

Zdecydowanie zalecamy sprawdzanie oprogramowania i pobieranie go z oficjalnych/zweryfikowanych kanałów. Bardzo ważne jest, aby ostrożnie podchodzić do procesów instalacji, np. czytając warunki, badając dostępne opcje, używając „Własnych"/„Zaawansowanych" ustawień oraz rezygnując ze wszystkich dodatkowych aplikacji, rozszerzeń itp.

Zalecamy ostrożność podczas przeglądania sieci, ponieważ oszukańcze i złośliwe treści zwykle wyglądają na legalne. Przykładowo natrętne reklamy mogą wyglądać niewinnie, ale przekierowywać do wysoce podejrzanych witryn (np. z hazardem, randkami dla dorosłych, pornografią itp.).

Jeśli nadal będziesz doświadczać reklam i/lub przekierowań tego rodzaju, sprawdź system i natychmiast usuń wszystkie podejrzane aplikacje oraz rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Cosmos Extension, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć tego porywacza przeglądarki.

Pozwolenia, o które prosi porywacz przeglądarki Cosmos Extension:

Porywacz przeglądarki Cosmos Extension proszący o pozwolenia

Witryna promująca porywacza przeglądarki Cosmos Extension:

Witryna używana do promowania porywacza przeglądarki Cosmos Extension

Wygląd cosmosextension.com przekierowującej do wyszukiwarki Bing (GIF):

Porywacz przeglądarki Cosmos Extension przekierowujący do Bing (GIF)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Usuwanie porywacza przeglądarki Cosmos Extension:

Użytkownicy Windows 10:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i w menu szybkiego dostępu wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz Programy i funkcje.

Użytkownicy Windows 7:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 7

Kliknij Start ("logo Windows" w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz Panel sterowania. Zlokalizuj Programy i funkcje.

Użytkownicy macOS (OSX):

Usuwania program z OSX (Mac)

Kliknij Finder i w otwartym oknie wybierz Aplikacje. Przeciągnij aplikację z folderu Aplikacje do kosza (zlokalizowanego w Twoim Docku), a następnie kliknij prawym przyciskiem ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz.

Odinstalowanie aplikacji porywających przeglądarkę za pomocą Panelu sterowania

W oknie odinstalowywania programów: spójrz na wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane aplikacje, wybierz te wpisy i kliknij przycisk „Odinstaluj" lub „Usuń".

Po odinstalowaniu potencjalnie niechcianych aplikacji przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników. Zalecane oprogramowanie usuwania malware.

Usuwanie porywacza przeglądarki Cosmos Extension z przeglądarek internetowych:

Film pokazujący, jak usunąć przekierowania przeglądarki:

Google Chrome logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z cosmosextension.com z Google Chrome

Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu przeglądarki Google Chrome), wybierz „Więcej narzędzi" i kliknij „Rozszerzenia". Znajdź „Cosmos Extension" i inne ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, wybierz te wpisy i kliknij „Usuń".

Zmiana twojej strony domowej:

Usuwanie cosmosextension.com ze strony domowej Google Chrome

Click the Chrome menu icon Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu przeglądarki Google Chrome), wybierz „Ustawienia". W sekcji „Na starcie" wyłącz „Cosmos Extension", poszukaj adresu URL porywacza przeglądarki (hxxp://www.cosmosextension.com) poniżej opcji „Otwórz określoną lub zestaw stron". Jeśli jest obecny, kliknij ikonę trzech pionowych kropek i wybierz „Usuń".

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

Usuwanie cosmosextension.com z domyślnej wyszukiwarki Google Chrome

Aby zmienić swoją domyślną wyszukiwarkę w Google Chrome: kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome), wybierz „Ustawienia", w sekcji „Wyszukiwarka" kliknij „Zarządzaj wyszukiwarkami...", na otwartej liście poszukaj „cosmosextension.com". Po znalezieniu kliknij trzy pionowe kropki w pobliżu tego adresu URL i wybierz „Usuń".

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problem z usunięciem przekierowanie cosmosextension.com, przywróć ustawienia swojej przeglądarki Google Chrome. Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome) i wybierz Ustawienia. Przewiń w dół do dołu ekranu. Kliknij link Zaawansowane….

Google Chrome settings reset step 1

Po przewinięciu do dołu ekranu, kliknij przycisk Resetuj (Przywróć ustawienia do wartości domyślnych).

Google Chrome settings reset step 2

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Google Chrome do wartości domyślnych klikając przycisk Resetuj.

Google Chrome settings reset step 3

Mozilla Firefox logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń zMozilla Firefox:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z cosmosextension.com z Mozilla Firefox

Kliknij menu Firefox firefox menu icon (w prawym górnym rogu okna głównego), wybierz „Dodatki i motywy". Kliknij „Rozszerzenia", w otwartym oknie zlokalizuj „Cosmos Extension", a także wszystkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, kliknij trzy kropki, a następnie kliknij „Usuń".

Zmiana twojej strony domowej:

Usuwanie cosmosextension.com ze strony domowej Mozilla Firefox

Aby zmienić swoją stronę domową, kliknij menu Firefox firefox menu icon (w prawym górnym rogu okna głównego), a następnie wybierz „Ustawienia". W otwartym oknie wyłącz „Cosmos Extension", usuń hxxp://cosmosextension.com i wprowadź preferowaną domenę, która otworzy się przy każdym uruchomieniu Mozilla Firefox .

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

Usuwanie cosmosextension.com z domyślnej wyszukiwarki Mozilla Firefox

W pasku adresu URL wpisz „about:config" i naciśnij Enter. Kliknij „Zaakceptuj ryzyko i kontynuuj".

W filtrze wyszukiwania u góry wpisz: „extensionControlled". Ustaw oba wyniki na „fałszywe", klikając dwukrotnie każdy wpis lub klikając przycisk Mozilla Firefox switch about:config entry button.

Metoda opcjonalna:

Użytkownicy komputerów, którzy mają problemy z usunięciem przekierowanie cosmosextension.com, mogą zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych.

Otwórz Mozilla Firefox i w prawym górnym rogu okna głównego kliknij menu Firefox firefox menu icon. W otworzonym menu kliknij na ikonę Otwórz Menu Pomocfirefox help menu.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

Wybierz Informacje dotyczące rozwiązywania problemów.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

W otwartym oknie kliknij na przycisk Reset Firefox.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - klikając

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - potwierdzanie resetu klikając

safari browser logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Jak usunąć browser hijacker z Safari - 1

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna, kliknij menu Safari i wybierz Preferencje....

Jak usunąć browser hijacker z Safari - 2

W otwartym oknie preferencji wybierz zakładkę Rozszerzenia. Zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia i odinstaluj je.

Jak usunąć browser hijacker z Safari - 3

W oknie preferencji wybierz zakładkę Ogólne i upewnij się, że Twoja strona domowa jest ustawiona na preferowany URL. Jeżeli jest zmieniona na porywacz przeglądarki, zmień to.

Jak usunąć browser hijacker z Safari - 4

W oknie preferencji wybierz zakładkę Szukaj i upewnij się, że wybrana jest Twoja preferowana wyszukiwarka.

Metoda opcjonalna:

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna i kliknij menu Safari. Z rozwijanego menu wybierz Wyczyść historię i dane witryn...

Jak usunąć browser hijacker z Safari - 5

W otwartym oknie wybierz całą historię i kliknij przycisk wyczyść historię.

Jak usunąć browser hijacker z Safari - 6

Logo Microsoft Edge (Chromium)Usuwanie złośliwych rozszerzeń z Microsoft Edge:

Usuwanie hakerów z przeglądarki z Microsoft Edge krok 1

Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz "Rozszerzenia". Znajdź wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane dodatki przeglądarki i usuń je.

Zmień ustawienia strony domowej i nowej zakładki:

Usuwanie hakerów z przeglądarki z Microsoft Edge krok 2

Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz „Ustawienia". W sekcji "Po uruchomieniu" poszukaj nazwy porywacza przeglądarki i kliknij "Wyłącz".

Zmień swoją domyślną wyszukiwarkę internetową:

Usuwanie hakerów z przeglądarki z Microsoft Edge krok 3

Aby zmienić swoją domyślną wyszukiwarkę w Microsoft Edge: Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge), wybierz "Prywatność i usługi", przewiń w dół strony i wybierz "Pasek adresu". W sekcji "Wyszukiwarki używane w pasku adresu" poszukaj nazwy niechcianej wyszukiwarki internetowej, a po jej zlokalizowaniu kliknij przycisk "Wyłącz" obok niej. Możesz też kliknąć "Zarządzanie wyszukiwarkami". W otwartym menu poszukaj niechcianej wyszukiwarki internetowej. Kliknij ikonę puzzli Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) obok niej i wybierz "Wyłącz".

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problemy z usunięciem przekierowanie cosmosextension.com, przywróć ustawienia przeglądarki Microsoft Edge. Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz Ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 1

W otwartym menu ustawień wybierz Przywróć ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 2

Wybierz Przywróć ustawienia do ich wartości domyślnych. W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Microsoft Edge do domyślnych, klikając przycisk Przywróć.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 3

  • Jeśli to nie pomogło, postępuj zgodnie z tymi alternatywnymi instrukcjami wyjaśniającymi, jak przywrócić przeglądarkę Microsoft Edge..

Podsumowanie:

Podsumowanie porywacz przeglądarki

Porywacz przeglądarki to takiego typu adware, które zmienia ustawienia przeglądarki internetowej użytkownika poprzez zmianę strony domowej i domyślnej wyszukiwarki na pewną domyślną niechcianą stronę internetową. Najczęściej tego typu adware infiltruje system operacyjny użytkownika poprzez pobrania bezpłatnego oprogramowania. Jeśli twoje pobieranie jest zarządzane przez klienta pobierania, należy zrezygnować z instalacji reklamowanych pasków narzędzi lub aplikacji, które chcą zmienić twoją stronę domową i domyślną wyszukiwarkę internetową.

Pomoc usuwania:
Jeśli masz problemy podczas próby usunięcia przekierowanie cosmosextension.com ze swoich przeglądarek internetowych, powinieneś zwrócić się o pomoc na naszym forum usuwania malware.

Opublikuj komentarz:
Jeśli masz dodatkowe informacje na temat przekierowanie cosmosextension.com lub jego usunięcia, prosimy podziel się swoją wiedzą w sekcji komentarzy poniżej.

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/26268-cosmos-extension-browser-hijacker

Często zadawane pytania (FAQ)

Jaki jest cel zmuszania użytkowników do odwiedzenia strony cosmosextension.com?

Przekierowania do witryn takich jak cosmosextension.com są spowodowane tym, że cyberprzestępcy (np. twórcy porywaczy przeglądarki i fałszywych wyszukiwarek itp.) generują za ich pośrednictwem przychody.

Czy odwiedzanie strony cosmosextension.com stanowi zagrożenie dla mojej prywatności?

W pewnym stopniu tak. Witryny takie jak cosmosextension.com zwykle zbierają informacje o swoich użytkownikach.

Jak porywacz przeglądarki przeniknął do mojego komputera?

Porywacze przeglądarki są dystrybuowane głównie za pośrednictwem dołączonych instalatorów, podejrzanych kanałów pobierania (np. witryn z freeware i bezpłatnym hostingiem plików, sieci udostępniania P2P itp.), oszustw internetowych, spamowych powiadomień przeglądarki i natrętnych reklam.

Czy Combo Cleaner pomoże mi usunąć porywacza przeglądarki Cosmos Extension?

Tak, Combo Cleaner przeskanuje twój komputer i usunie wykryte aplikacje porywające przeglądarkę. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie (bez pomocy oprogramowania bezpieczeństwa) może być nieskuteczne, zwłaszcza w przypadku wielu porywaczy przeglądarki. W takich przypadkach, po usunięciu jednego – inne mogą po prostu zainstalować go ponownie. Ponadto ustawienia związane z usuwaniem mogą być niedostępne, gdy obecne jest oprogramowanie porywające przeglądarkę. Dlatego niezwykle ważne jest, aby dokładnie i jednocześnie usunąć porywaczy przeglądarki.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Instrukcje deinstalacji oprogramowania
Kod QR
Przekierowanie cosmosextension.com kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Przekierowanie cosmosextension.com na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.