FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij kradzieży swojego konta e-mail poprzez fałszywy e-mail Webmail Security Changes

Znany również jako: E-mail phishingowy „Webmail Security Changes"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest „Webmail Security Changes"?

Nasza kontrola wykazała, że e-mail „Webmail Security Changes" jest spamem. Jest on przedstawiany jako powiadomienie od dostawcy usług pocztowych odbiorcy o nieautoryzowanych zmianach na koncie e-mail. Celem tej wiadomości phishingowej są dane logowania odbiorców w celu kradzieży ich kont e-mail.

E-mailowa kampania spamowa Webmail Security Changes

Przegląd oszustwa e-mailowego „Webmail Security Changes"

E-mail spamowy o temacie „Attention : E-mail Authentication [adres_email_odbiorcy]" (może się różnić) informuje odbiorcę, że na jego koncie e-mail wprowadzono nieautoryzowane zmiany. Instruuje odbiorcę, aby zapoznał się ze zmianami, aby uniknąć trwałego wylogowania z konta.

Jak wcześniej wspomniano, ten e-mail „Webmail Security Changes" jest fałszywy. W związku z tym, gdy zbadaliśmy witrynę promowaną w tej wiadomości ustaliliśmy, że jest to oszustwo phishingowe. Witryna jest zamaskowana jako strona logowania do konta e-mail. Dane logowania (tj. adres e-mail i hasło) wprowadzone na tej stronie zostaną zapisane i wysłane do cyberprzestępców stojących za tą kampanią spamową.

Należy wspomnieć, że za pośrednictwem przechwyconych e-maili oszuści mogą ukraść zarejestrowane u nich treści. Skradzione konta i platformy mogą być wykorzystywane w różny sposób.

Przykładowo cyberprzestępcy mogą kraść tożsamość właścicieli kont społecznościowych (np. e-maili, sieci społecznościowych, mediów społecznościowych, komunikatorów itp.) i prosić ich kontakty/znajomych o pożyczki lub darowizny, promować oszustwa, a nawet rozsyłać malware poprzez udostępnianie złośliwych plików/linków. Konta związane z finansami (np. bankowości internetowej, handlu elektronicznego, portfeli kryptowalutowych itp.) mogą być wykorzystywane do dokonywania nieuczciwych transakcji i/lub zakupów online.

Podsumowując, ufając takiej wiadomości, jak „Webmail Security Changes" – użytkownicy mogą doświadczyć infekcji systemu, poważnych problemów prywatności, strat finansowych i kradzieży tożsamości.

Jeśli ujawniłeś swoje dane logowania – natychmiast zmień hasła do wszystkich potencjalnie narażonych kont i poinformuj o tym ich oficjalne wsparcie.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa E-mail phishingowy „Webmail Security Changes"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie W wyniku nieautoryzowanych zmian w koncie pocztowym odbiorcy – może on trwale utracić do niego dostęp.
Powiązane domeny muenchnernotizen[.]info
Nazwy wykrycia (muenchnernotizen[.]info) Combo Cleaner (malware), Emsisoft (phishing), ESET (phishing), Fortinet (malware), Kaspersky (phishing), Sophos (malware), FPełna lista wykrycia (VirusTotal)
Obsługiwany adres IP (muenchnernotizen[.]info) 104.21.6.141
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Oszukańcze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady spamowych kampanii phishingowych

Sprawdziliśmy tysiące e-maili spamowych, a "oszustwo e-mailowe SaphetyDoc", "Scam Activities In African Nations" i "DHL - A Parcel Was Sent To You" to tylko kilka przykładów wykorzystywanych do phishingu.

Ta poczta jest używana do ułatwiania różnych oszustw, a nawet do dystrybucji malware (np. trojanów, ransomware, górników kryptowaluty itp.). Wiadomości te mogą być różnie zamaskowane, w tym jako e-maile od legalnych firm, korporacji, organizacji, władz i innych podmiotów.

Ze względu na to, jak rozpowszechniona i dobrze przygotowana może być ta poczta, zdecydowanie zalecamy ostrożność w przypadku przychodzących wiadomości e-mail, wiadomości bezpośrednich/błyskawicznych, SMS-ów i innych wiadomości.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

E-maile spamowe mogą zawierać złośliwe pliki jako załączniki lub linki do pobrania. Pliki te mogą być dokumentami (np. PDF, Microsoft Office, Microsoft OneNote itp.), archiwami (np. RAR, ZIP itp.), plikami wykonywalnymi (np. .exe, .run itp.), JavaScript itd.

Kiedy złośliwy plik jest wykonywany, uruchamiany lub otwierany w inny sposób – inicjowany jest łańcuch infekcji. Przykładowo dokumenty Microsoft Office infekują urządzenia, wykonując złosliwe makropolecenia, podczas gdy złośliwe pliki Microsoft OneNote wymagają od użytkowników kliknięcia osadzonych plików/linków.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy ostrożność w przypadku przychodzących e-maili i innych wiadomości. Załączniki i linki znalezione w podejrzanych/nieistotnych wiadomościach nie mogą być otwierane, ponieważ mogą być zakaźne. Konieczne jest korzystanie z wersji Microsoft Office wydanych po 2010 roku, ponieważ mają one tryb „Widoku chronionego", który uniemożliwia automatyczne wykonanie makropoleceń.

Ponieważ jednak złośliwe oprogramowanie nie rozsyła się wyłącznie za pośrednictwem spamu, zalecamy również zachowanie czujności podczas przeglądania sieci, ponieważ fałszywe i złośliwe treści zwykle wydają się nieszkodliwe.

Ponadto wszystkie pobrania muszą pochodzić z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Równie ważne jest aktywowanie i aktualizowanie oprogramowania przy użyciu oryginalnych funkcji/narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („pirackie") i aktualizacje stron trzecich mogą zawierać malware.

Musimy podkreślić, że zainstalowanie i aktualizowanie renomowanego programu antywirusowego jest niezbędne dla integralności urządzenia i prywatności użytkownika. Programy bezpieczeństwa muszą być używane do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń/problemów. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w spamowej wiadomości e-mailowej „Webmail Security Changes":

Temat: Attention : E-mail Authentication -
 
webmail

 

An Unauthorized security changes has been made on your e-mail : - on 3/6/2023 12:40:44 a.m.


kindly review the changes made on -  portal to prevent permanent log out .


Review recent activity


Cp
Copyright © 2023 cPanel, Inc.

Zrzut ekranu witryny phishingowej promowanej w kampanii spamowej „Webmail Security Changes":

Strona phishingowa promowana przez oszustwo e-mailowe Webmail Security Changes

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

E-maile spamowe nie są osobiste. Są dystrybuowane w ramach masowych kampanii – w związku z tym tysiące użytkowników otrzymują identyczne wiadomości.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail ze spamem. Co powinienem zrobić?

Jeśli ujawniłeś swoje dane logowania – natychmiast zmień hasła do wszystkich potencjalnie zagrożonych kont i poinformuj o tym ich oficjalne wsparcie. A jeśli podałeś inne prywatne informacje (np. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.) – niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Przeczytałem e-mail ze spamem, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, samo otwarcie e-maila nie zainicjuje żadnych infekcji łańcuchowych systemu. Procesy pobierania/instalowania malware są uruchamiane po otwarciu złośliwych załączników lub linków.

Pobrałem i otworzyłem plik dołączony do spamu. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli plik był plikiem wykonywalnym (.exe, .run itp.) – najprawdopodobniej tak – twoje urządzenie zostało zainfekowane. A jeśli był to dokument (.doc, .xls, .one, .pdf itp.), mogłeś uniknąć infekcji. Te formaty mogą wymagać dodatkowych działań (np. włączenia makropoleceń, kliknięcia osadzonej zawartości itp.), aby rozpocząć pobieranie/instalowanie malware.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do e-maila?

Tak, Combo Cleaner jest w stanie wykryć i usunąć praktycznie wszystkie znane infekcje złośliwym oprogramowaniem. Należy pamiętać, że ponieważ wyrafinowane złośliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemach, konieczne jest przeprowadzenie pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy „Webmail Security Changes kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy „Webmail Security Changes" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.