FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć malware GoogleUpdate z twojego systemu operacyjnego

Znany również jako: Wirus GoogleUpdate
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest GoogleUpdate?

GoogleUpdate to złośliwy program, który wykryliśmy po zainstalowaniu fałszywego instalatora pobranego ze zwodniczej strony internetowej. Instalator był również dostarczany z oprogramowaniem reklamowym. Dlatego jeśli GoogleUpdate jest obecny w systemie – prawdopodobnie przeniknęły do niego inne niechciane lub złośliwe produkty.

Folder instalacyjny GoogleUpdate

Przegląd GoogleUpdate

Po tym, jak uruchomiliśmy nieuczciwy instalator w naszym systemie testowym, zainstalował on GoogleUpdate i wiele programów typu adware. W chwili pisania tego tekstu nie jest jasne, jakie są cele GoogleUpdate. Na podstawie naszych doświadczeń badawczych możemy przypuszczać, że ten złośliwy program może powodować infekcje łańcuchowe lub kraść poufne dane.

Dlatego GoogleUpdate może powodować infekcje adware, porywaczy przeglądarki, PUA, trojan, ransomware i inne. Złośliwe oprogramowanie kradnące dane zwykle bierze na cel informacje i pliki systemowe/użytkownika, aktywność przeglądania (np. odwiedzane adresy URL, wyszukiwane hasła, zakładki, autouzupełniania itp.), dane logowania do konta (tj. nazwy użytkownika/hasła), numery kart kredytowych i inne wrażliwe informacje.

Jak wcześniej wspomniano, GoogleUpdate może infiltrować systemy wraz z oprogramowaniem wspieranym przez reklamy. Adware jest przeznaczone do wyświetlania reklam, powodowania przekierowań i zbierania poufnych danych. Reklamy promują oszustwa internetowe, podejrzane/szkodliwe oprogramowanie, a nawet malware.

Podsumowując, obecność oprogramowania takiego jak GoogleUpdate na urządzeniach może skutkować wieloma infekcjami systemu, poważnymi problemami prywatności, stratami finansowymi i kradzieżą tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus GoogleUpdate
Typ zagrożenia Malware, trojan, adware, niechciane reklamy, wirus pop-up
Nazwy wykrycia (GoogleUpdate) Avast (CrypterX-gen [Trj]), ESET-NOD32 (wariant Win32/Kryptik.HLKD), Fortinet (W32/Kryptik.HLKD!tr), Kaspersky (UDS:Trojan.Win32.Staser.gen), Microsoft (Trojan:Win32/Sabsik.FL.B!ml), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwy wykrycia (zwodniczego instalatora) Avast (FileRepMalware [Adw]), ESET-NOD32 (wariant Win32/TrojanDropper.Agent.SLC), Fortinet (W32/Agent.SLC!tr), Kaspersky (UDS:Trojan.Win32.Ekstak), Microsoft (Trojan:Win32/Sabsik.TE.B!ml), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwa zwodniczego procesu GoogleUpdate.exe (nazwa procesu może się różnić)
Objawy Trojany mają na celu potajemną infiltrację komputera ofiary i pozostawanie cichymi, dzięki czemu na zainfekowanym urządzeniu nie są wyraźnie widoczne żadne szczególne symptomy. Podczas gdy infekcje adware mogą powodować wyświetlanie reklam niepochodzących z przeglądanych witryn, natrętne reklamy pop-up i zmniejszenie prędkości przeglądania internetu.
Metody dystrybucji Instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), zainfekowane załączniki wiadomości e-mail, złośliwe reklamy online, inżynieria społeczna, narzędzia do łamania zabezpieczeń oprogramowania.
Zniszczenie Zmniejszona wydajność komputera, skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, możliwe dodatkowe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady malware i adware

PrintManager to program praktycznie identyczny z GoogleUpdate. zgRAT, Album StealerVagus, RL Stealer – to tylko niektóre przykłady malware, które ostatnio przeanalizowaliśmy, a Load All Links, Media Control, Popup Blocker Gold, Shopping Pal – to tylko niektóre z programów adware.

Malware może mieć szeroki zakres możliwości i zastosowań. Jednak niezależnie od tego, jak działa – obecność złośliwego oprogramowania w systemie zagraża integralności urządzenia i bezpieczeństwu użytkownika. Dlatego wszystkie zagrożenia muszą zostać usunięte natychmiast po wykryciu.

Jak zainstalowano GoogleUpdate na moim komputerze?

Pozyskaliśmy instalator dołączony do GoogleUpdate z podejrzanej strony internetowej promującej oprogramowanie. Witryny tego rodzaju są najczęściej odwiedzane przez przekierowania spowodowane błędnie wpisanymi adresami URL, strony korzystające z nieuczciwych sieci reklamowych, spamowe powiadomienia przeglądarki, natrętne reklamy lub zainstalowane oprogramowanie reklamowe (z możliwością wymuszenia otwierania przeglądarki).

Jednak dołączone konfiguratory instalacji można pobrać z różnych podejrzanych kanałów, np. witryn z freeware i bezpłatnym hostingiem plików, sieci udostępniania peer-to-peer i innych źródeł zewnętrznych.

Należy wspomnieć, że złośliwe oprogramowanie może być dystrybuowane przy użyciu różnych technik, np. załączników/linków w wiadomościach spamowych i innych wiadomościach, oszustw internetowych, złośliwych reklam, nielegalnych narzędzi do aktywacji programów (pirackich) i fałszywych aktualizacji.

Jak uniknąć instalacji złośliwych programów?

Zdecydowanie zalecamy pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Ponadto podczas instalacji konieczne jest przeczytanie warunków, zapoznanie się z możliwymi opcjami, użycie „Niestandardowych" lub „Zaawansowanych" ustawień oraz zrezygnowanie z dodatkowych aplikacji, rozszerzeń, narzędzi itp. Równie ważna jest aktywacja i aktualizacja programów korzystających z oryginalnych funkcji/narzędzi.

Innym zaleceniem jest zachowanie ostrożności podczas przeglądania sieci, ponieważ oszukańcze i złośliwe treści zwykle wydają się nieszkodliwe. Ponadto, nie należy otwierać załączników i linków znajdujących się w podejrzanych/nieistotnych e-mailach i innych wiadomościach, ponieważ mogą być zaraźliwe.

Musimy podkreślić, że zainstalowanie i aktualizowanie renomowanego programu antywirusowego ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa urządzenia i użytkownika. Tego oprogramowania należy używać do przeprowadzania regularnych skanów systemu oraz usuwania zagrożeń i problemów. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany GoogleUpdate, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć ten program.

Zrzut ekranu zwodniczej witryny używanej do promowania GoogleUpdate:

Zwodnicza witryna promująca GoogleUpdate

Zrzut ekranu konfiguratora instalacji GoogleUpdate:

Instalator GoogleUpdate

Zrzut ekranu procesu GoogleUpdate w Menedżerze zadań Windows ("GoogleUpdate.exe" - nazwa procesu):

Proces malware GoogleUpdate w Menedżerze zadań (GoogleUpdate.exe - nazwa procesu)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Usuwanie adware:

Użytkownicy Windows 10:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i w menu szybkiego dostępu wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz Programy i funkcje.

Użytkownicy Windows 7:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 7

Kliknij Start ("logo Windows" w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz Panel sterowania. Zlokalizuj Programy i funkcje.

Użytkownicy macOS (OSX):

Usuwania program z OSX (Mac)

Kliknij Finder i w otwartym oknie wybierz Aplikacje. Przeciągnij aplikację z folderu Aplikacje do kosza (zlokalizowanego w Twoim Docku), a następnie kliknij prawym przyciskiem ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz.

Odinstalowanie adware za pomocą Panelu sterowania

W oknie odinstalowywania programów spójrz na wszelkie podejrzane wpisy i zaznacz je, a następnie kliknij przycisk „Odinstaluj" lub „Usuń".

Po odinstalowaniu potencjalnie niechcianej aplikacji (która powoduje reklamy), przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostawionych niepożądanych składników lub możliwych infekcji malware. Zalecane oprogramowanie usuwania malware.

Usuwanie adware z przeglądarek internetowych:

W czasie badań GoogleUpdate nie zainstalowało wtyczek do przeglądarek w Microsoft Edge, Google Chrome ani Mozilla Firefox, jednak było dołączone do adware. Dlatego zaleca się usunięcie wszystkich potencjalnie niechcianych dodatków przeglądarki ze swoich przeglądarek internetowych.

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechciane dodatki do przeglądarki:

Google Chrome logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie niechcianych reklam z Google Chrome krok 1

Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu przeglądarki Google Chrome), wybierz „Więcej narzędzi" i kliknij „Rozszerzenia". Zlokalizuj wszystkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, wybierz te wpisy i kliknij „Usuń".

Usuwanie niechcianych reklam z Google Chrome krok 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problem z usunięciem wirus googleupdate, przywróć ustawienia swojej przeglądarki Google Chrome. Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome) i wybierz Ustawienia. Przewiń w dół do dołu ekranu. Kliknij link Zaawansowane….

Google Chrome settings reset step 1

Po przewinięciu do dołu ekranu, kliknij przycisk Resetuj (Przywróć ustawienia do wartości domyślnych).

Google Chrome settings reset step 2

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Google Chrome do wartości domyślnych klikając przycisk Resetuj.

Google Chrome settings reset step 3

Mozilla Firefox logoUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie niechcianych reklam z Mozilla Firefox krok 1

Kliknij menu Firefox firefox menu icon (w prawym górnym rogu okna głównego), wybierz „Dodatki i motywy". Kliknij „Rozszerzenia", w otwartym oknie zlokalizuj wszystkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, kliknij trzy kropki, a następnie kliknij „Usuń".

Usuwanie niechcianych reklam z Mozilla Firefox krok 2

Metoda opcjonalna:

Użytkownicy komputerów, którzy mają problemy z usunięciem wirus googleupdate, mogą zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych.

Otwórz Mozilla Firefox i w prawym górnym rogu okna głównego kliknij menu Firefox firefox menu icon. W otworzonym menu kliknij na ikonę Otwórz Menu Pomocfirefox help menu.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

Wybierz Informacje dotyczące rozwiązywania problemów.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

W otwartym oknie kliknij na przycisk Reset Firefox.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - klikając

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - potwierdzanie resetu klikając

safari browser logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie adware z Safari - 1

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna, kliknij menu Safari i wybierz Preferencje....

Usuwanie adware z Safari - 2

W otwartym oknie kliknij rozszerzenia, zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, wybierz je i kliknij Odinstaluj.

Metoda opcjonalna:

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna i kliknij menu Safari. Z rozwijanego menu wybierz Wyczyść historię i dane witryn...

Usuwanie adware z Safari - 3

W otwartym oknie wybierz całą historię i kliknij przycisk wyczyść historię.

Usuwanie adware z Safari - 4

Logo Microsoft Edge (Chromium)Usuwanie złośliwych rozszerzeń z Microsoft Edge:

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 1

Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz "Rozszerzenia". Znajdź wszystkie ostatnio zainstalowane podejrzane dodatki przeglądarki i kliknij "Usuń" pod ich nazwami.

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problemy z usunięciem aktualizacji modułu Microsoft Edge przywróć ustawienia przeglądarki Microsoft Edge. Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz Ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 1

W otwartym menu ustawień wybierz Przywróć ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 2

Wybierz Przywróć ustawienia do ich wartości domyślnych. W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Microsoft Edge do domyślnych, klikając przycisk Przywróć.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 3

  • Jeśli to nie pomogło, postępuj zgodnie z tymi alternatywnymi instrukcjami wyjaśniającymi, jak przywrócić przeglądarkę Microsoft Edge.

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/25895-googleupdate-malware

Często zadawane pytania (FAQ)

Jakie są największe problemy, które może powodować GoogleUpdate?

Zagrożenia stwarzane przez szkodliwy program zależą od jego funkcjonalności i celów cyberprzestępców. GoogleUpdate prawdopodobnie zbiera poufne informacje i może infiltrować urządzenia wraz z adware. Ogólnie rzecz biorąc, takie infekcje mogą prowadzić do poważnych problemów prywatności, strat finansowych i kradzieży tożsamości.

Jak GoogleUpdate przeniknęło do mojego komputera?

Pobraliśmy instalator dołączony do GoogleUpdate ze zwodniczej witryny. Jednak szkodliwe programy rozsyłają się przy użyciu różnych technik. Malware jest dystrybuowane głównie za pośrednictwem e-maili/wiadomości spamowych, niewiarygodnych źródeł pobierania (np. nieoficjalnych i bezpłatnych witryn, sieci udostępniania P2P itp.), oszustw internetowych, złośliwych reklam, narzędzi nielegalnej aktywacji oprogramowania („pirackich") i fałszywych aktualizacji.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed malware?

Tak, Combo Cleaner jest w stanie wykryć i usunąć większość znanych infekcji złośliwym oprogramowaniem. Warto zauważyć, że wykonanie pełnego skanowania systemu ma kluczowe znaczenie, ponieważ wyrafinowane malware zwykle ukrywa się głęboko w systemach.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus GoogleUpdate kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus GoogleUpdate na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.