FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie fałszywe e-maile, jak „Donation From Lottery Winner"

Znany również jako: Oszustwo e-mailowe Donation From Lottery Winner
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim oszustwem jest „Donation From Lottery Winner"?

Po przejrzeniu tego e-maila stwierdziliśmy, że został on wysłany przez oszustów, których celem jest wyłudzenie pieniędzy i (lub) informacji od odbiorców. Jest przebrany za wiadomość od kogoś, kto rzekomo wygrał na loterii i jest gotów podzielić się nagrodą z innymi. Odbiorcy powinni zignorować ten oszukańczy e-mail.

Oszustwo e-mailowe Donation From Lottery Winner

Więcej informacji o oszustwie e-mailowym „Donation From Lottery Winner"

Oszuści stojący za tą wiadomość podszywają się pod Thomasa Yi Mega, który niedawno wygrał pokaźną kwotę w loterii Powerball. Twierdzą, że osoba ta chce podzielić się swoim szczęściem ze społecznością, przekazując hojne datki losowo wybranym osobom.

Twierdzą, że odbiorca tej wiadomości został wybrany, aby otrzymać 4 miliony dolarów. W celu przyjęcia darowizny odbiorca jest proszony o odpowiedź na podany adres e-mail (bisah958@gmail.com).

Zwykle oszuści stojący za takimi oszustwami mają na celu nakłonienie osób do wysłania pieniędzy (np. uiszczenia opłaty administracyjnej) lub danych osobowych w zamian za dużą sumę pieniędzy. Osoby, które dają się nabrać na takie oszustwa, nigdy nie otrzymują żadnych pieniędzy. Wręcz przeciwnie, tracą pieniądze i (lub) stają się ofiarami kradzieży tożsamości lub napotykają inne problemy.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Donation From Lottery Winner Email Scam
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Odbiorca został wybrany jako zwycięzca 4 milionów dolarów.
Przebranie Wiadomość od zwycięzcy loterii Powerball.
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Oszukańcze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o podobnych oszustwach e-mailowych

Oszuści stojący za oszukańczymi e-mailami zwykle próbują uzyskać dane karty kredytowej, dane dowodu osobistego, numery ubezpieczenia społecznego, dane logowania lub inne informacje i (lub) wyłudzić pieniądze od niczego niepodejrzewających odbiorców. Udają, że są prawdziwymi osobami lub legalnymi firmami, organizacjami lub innymi podmiotami.

Przykładami oszukańczych e-maili są "oszustwo e-mailowe New Security Features", "oszustwo e-mailowe Fund Transfer Assistance" i "oszustwo e-mailowe Thank You For Shopping With Apple". Cyberprzestępcy wykorzystują również e-maile, aby nakłonić odbiorców do zainfekowania komputerów malware.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Cyberprzestępcy wykorzystujący pocztę e-mail do dystrybucji malware starają się nakłonić odbiorców do samodzielnego pobrania i uruchomienia złośliwego oprogramowania. Wysyłają złośliwe pliki lub linki do stron zawierających malware. Przykładami plików używanych do dystrybucji malware są złośliwe oprogramowanie MS Office, dokumenty PDF, archiwa, JavaScript, pliki wykonywalne i pliki ISO.

Jak uniknąć instalacji malware?

Unikaj otwierania linków i plików w nieistotnych e-mailach wysyłanych z nieznanych adresów. E-maile tego rodzaju mogą zawierać malware. Pobieraj oprogramowanie z renomowanych źródeł, takich jak oficjalne strony i zweryfikowane sklepy. Nie klikaj reklam wyświetlanych na podejrzanych witrynach.

Regularnie aktualizuj system operacyjny i zainstalowane oprogramowanie. Nigdy nie używaj narzędzi innych firm do aktualizacji (i aktywacji) jakiegokolwiek oprogramowania. Korzystaj z renomowanego oprogramowania antywirusowego. Regularnie skanuj komputer w poszukiwaniu zagrożeń. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail „Donation From Lottery Winner":

Subject: Donations

Greetings to you,

I am Thomas Yi Mega, A Resident of Land O' Lakes, Florida, USA. W0n $ 235.4 milliion in the Powerball jackpot and the Monney has transformed my l I f e.

After proper consultation with my family and advisers, I have decided to do some good work for the community by donating some amounts to randomly selected individuals for the good of our community. In regards to this generosity, we want you and your family to be as joyful as we are Happy, So on behalf of myself and my family we have decided to make a donation of $ 4,000,000(Mi11ion) U S do11ars to you and your family you can also reach out to those in need in your community.
Your email was randomly chosen and you are very lucky as you are the recipient of the highest amount we are giving out. P l e a s e make sure you use these funds for judicious purposes. Be assured that you stand no risk as this is my m0ney,

Even after matching a l l six numbers, I was in disbelief and took my ticket to a retailer to have it checked when I found out that I have w0n. I am making this donation as a channel of giving back to the community and I hope you will help spread the hand of generosity to others in the community after getting your donation.
This donation of $ 4 mi11ion is made out to enable you to strengthen your personal issues and generously extend hands of help to the less privileged, orphans and charity organizations within your locality.

Kindly Forward your message of acceptance to: bisah958@gmail.com

Best Regards.
Thomas Yi Mega

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Z reguły takie wiadomości nie są osobiste. Oszuści wysyłają tę samą wiadomość do wszystkich (wszyscy odbiorcy otrzymują ten sam e-mail).

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail. Co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś dane logowania (np. nazwy użytkownika i hasła), natychmiast zmień wszystkie hasła. Jeśli oszuści uzyskali dane twojej karty kredytowej, dane z dowodu osobistego, numer ubezpieczenia społecznego lub inne dane, jak najszybciej skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Pobrałem i otworzyłem złośliwy plik załączony do tej wiadomości. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Złośliwe pliki nie zawsze infekują komputery natychmiast po ich otwarciu. To zależy od typu pliku. Na przykład złośliwe dokumenty MS Office infekują komputery po włączeniu poleceń makr.

Wysłałem kryptowalutę na adres podany w takim e-mailu. Czy mogę odzyskać pieniądze?

Niestety transakcje kryptowalutowe są nieodwracalne. W związku z tym niemożliwe jest odzyskanie przekazanych środków kryptowalutowych.

Przeczytałem wiadomość, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Otwieranie e-maila bez otwierania zawartych w nich linków lub plików jest bezpieczne.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje złośliwym oprogramowaniem, które były obecne w załączniku e-mail?

Combo Cleaner przeskanuje komputer w poszukiwaniu zagrożeń i usunie wykryte malware. Ta aplikacja jest w stanie wykryć prawie każde znane malware. Zaawansowane złośliwe oprogramowanie zwykle ukrywa się głęboko w systemie. Dlatego komputery muszą zostać przeskanowane przy użyciu pełnego skanowania systemu, aby usunąć takie malware.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Oszustwo e-mailowe Donation From Lottery Winner kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Oszustwo e-mailowe Donation From Lottery Winner na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.