FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij kradzieży swojego konta e-mail poprzez fałszywy e-mail „Unknown Browser Login"

Znany również jako: E-mail phishingowy „Unknown Browser Login"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest „Unknown Browser Login"?

Nasza kontrola e-maila „Unknown Browser Login" wykazała, że jest to spam działający jako oszustwo phishingowe. Wiadomość jest przedstawiana jako powiadomienie o bezpieczeństwie konta e-mail, ostrzegające odbiorcę o podejrzanym logowaniu. Ta wiadomość spamowa ma na celu wydobycie haseł do kont e-mail użytkowników za pośrednictwem fałszywej strony logowania.

E-mailowa kampania spamowa Unknown Browser Login

Przegląd oszustwa e-mailowego „Unknown Browser Login"

Wiadomość spamowa o temacie „[adres_email_adresu_odbiorcy]: Unknown Login Notification" (może się różnić) informuje odbiorcę o podejrzanym logowaniu. Ta sfabrykowana czynność jest określana jako urządzenie znajdujące się w Republice Korei (Korea Południowa), które zostało użyte do zalogowania się na wspomniane konto pocztowe.

Odbiorcy zaleca się usunięcie tego urządzenia, jeśli go nie rozpoznaje. Po kliknięciu przycisku „Remove Device" zostaliśmy przekierowani do witryny phishingowej, która naśladuje stronę logowania odbiorcy poczty e-mail. Pomimo potencjalnie uzasadnionego wyglądu promowanej strony, jest ona fałszywa i ma na celu zapisywanie wprowadzonych do niej haseł.

Oprócz kradzieży ujawnionych e-maili, oszuści mogą uzyskać dostęp do treści zarejestrowanych za ich pośrednictwem. W związku z tym porwane platformy, usługi i inne treści mogą być wykorzystywane w różny sposób. Przykładowo konta związane z finansami mogą być wykorzystywane do dokonywania nieautoryzowanych transakcji i/lub zakupów online.

Cyberprzestępcy mogą również przyjmować tożsamość właścicieli kont społecznościowych (np. e-maili, sieci/mediów społecznościowych, komunikatorów, forów itp.) i prosić swoje kontakty/przyjaciół o pożyczki, promować oszustwa lub dystrybuować malware poprzez udostępnianie złośliwych plików/linków.

Podsumowując, ufając e-mailom phishingowym, użytkownicy mogą doświadczyć poważnych problemów z prywatnością, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Jeśli ujawniłeś swoje dane logowania – natychmiast zmień hasła do wszystkich potencjalnie zagrożonych kont i skontaktuj się z ich oficjalnym wsparciem.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa E-mail phishingowy „Unknown Browser Login"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Zalogowano się na konto e-mail odbiorcy z nieznanego urządzenia.
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Oszukańcze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady phishingowych kampanii spamowych

"United Nations - Abandoned Shipment", "Mega Millions International Lottery", "Crypto Payment Notification", "oszustwo e-mailowe Standard Bank" – to tylko niektóre przykłady wiadomości phishingowych, które ostatnio sprawdziliśmy. Wiadomości te mogą dotyczyć szerokiego zakresu informacji i wykorzystywać różne przebrania, aby je uzyskać.

E-maile spamowe mogą być przedstawiane jako wiadomości od istniejących firm, organizacji, usługodawców, instytucji, władz i innych podmiotów. Oprócz ułatwiania różnych oszustw, wiadomości te służą do dystrybucji malware (np. trojanów, ransomware, koparek kryptowalutowych etc.).

Ze względu na to, jak rozpowszechniony jest spam, zdecydowanie zalecamy ostrożność w przypadku przychodzących wiadomości e-mailowych, prywatnych/błyskawicznych, SMS-ów i innych.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Kampanie spamowe rozsyłają złośliwe oprogramowanie za pośrednictwem zakaźnych plików, które mogą być dołączone do e-maili lub być podlinkowane w nich. Tymi plikami mogą być dokumenty Microsoft Office i PDF, pliki wykonywalne (.exe, .run itp.), archiwa (ZIP, RAR itp.), JavaScript itd. Wspomniane pliki infekują urządzenia, gdy są uruchamiane, wykonywane lub otwierane w inny sposób. Przykładowo dokumenty Microsoft Office rozpoczynają pobieranie/instalowanie malware wykonując złośliwe makropolecenia.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy czujność w przypadku przychodzących e-maili i innych wiadomości. Załączniki i linki znalezione w podejrzanych/nieistotnych wiadomościach nie mogą być otwierane, ponieważ mogą być złośliwe. Niezbędne jest używanie wersji pakietu Microsoft Office po 2010 roku, ponieważ mają one tryb „Widoku chronionego", który uniemożliwia automatyczne wykonywanie makr.

Jednak malware nie rozsyła się wyłącznie za pośrednictwem spamu. Dlatego zalecamy pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych i wiarygodnych źródeł. Ponadto oprogramowanie musi być aktywowane i aktualizowane przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („pirackie") i aktualizacje stron trzecich mogą zawierać malware.

Innym zaleceniem jest ostrożność podczas przeglądania sieci, ponieważ fałszywe i szkodliwe treści online zwykle wydają się zwyczajne i nieszkodliwe.

Musimy podkreślić znaczenie posiadania zainstalowanego i regularnie aktualizowanego renomowanego programu antywirusowego. Programy bezpieczeństwa muszą być używane do regularnego skanowania systemu oraz usuwania zagrożeń i problemów. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć infekujące malware.

Tekst prezentowany w spamowej wiadomości e-mail „Unknown Browser Login":

Temat -: Unknown Login Notification


Unknown Browser Login
-


Hello - user,


We noticed a device added to your email account and was logged in from Client IP : 1.238.199.153  ,  Korea (Republic of) [KR] on an Apple iPhone 12 Pro Max device on 20/12/2022 7:25:43 a.m. UTC.


Remove Device


If you do not recognise this device, click Remove device, follow steps to logout  - from an unknown device.


After successful device logout, you will receive confirmation email automatically.


Repeat process if no email confirmation is received.
You can also activate all security notifications at
hxxps://myaccount.-/notifications
If no action is taken, we will suspend your email temporarily to secure your account.
You received this email to let you know about changes to your - Account and services.
© 2022 All Rights Reserved

Zrzut ekranu witryny phishingowej promowanej przez kampanię spamową „Unknown Browser Login":

Strona phishingowa promowana przez oszustwo e-mailowe Unknown Browser Login

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

E-maile spamowe nie są osobiste. Cyberprzestępcy wysyłają te wiadomości w operacjach na dużą skalę. Dlatego też tysiące użytkowników otrzymuje identyczne wiadomości.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail spamowy. Co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś dane logowania do swojego konta – zmień hasła do wszystkich kont, które mogą być narażone i niezwłocznie poinformuj o tym ich oficjalne wsparcie. A jeśli ujawniłeś inne prywatne informacje (np. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.) – natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Przeczytałem e-mail ze spamem, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, otwarcie e-maila nie uruchomi żadnych procesów pobierania/instalacji złośliwego oprogramowania. Urządzenia są infekowane, gdy otwierane/kliknięte są złośliwe załączniki lub łącza.

Pobrałem i otworzyłem plik dołączony do spamu. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli otwarty plik był plikiem wykonywalnym (.exe, .run itp.) – twoje urządzenie najprawdopodobniej zostało zainfekowane. Jednak formaty dokumentów (.doc, .xls itp.) mogą wymagać dodatkowych działań (np. włączenia makropoleceń), aby rozpocząć pobieranie/instalowanie malware.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach wiadomości e-mail?

Tak, Combo Cleaner jest w stanie wykryć i usunąć większość znanych infekcji złośliwym oprogramowaniem. Należy wspomnieć, że ponieważ zaawansowane szkodliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemach, niezbędne jest wykonanie pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy „Unknown Browser Login kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy „Unknown Browser Login" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.