FacebookTwitterLinkedIn

Nie ufaj fałszywym e-mailom „YоuTubе Suppоrt Shared An Item"

Znany również jako: E-mail spamowy YоuTubе Suppоrt Shared An Item
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest „YоuTubе Suppоrt Shared An Item"?

Nasza kontrola e-maila „YouTubе Support Shared An Item" wykazała, że jest to spam. To oszustwo, prawdopodobnie skierowane do użytkowników z kontami YouTube, jest przedstawiane jako powiadomienie dotyczące dokumentu związanego z prawami autorskimi, udostępnionego odbiorcom przez pomoc techniczną YouTube.

Najprawdopodobniej udostępniony plik przekierowuje do strony phishingowej mającej na celu uzyskanie danych uwierzytelniających konto wspomnianej platformy hostingu/udostępniania wideo.

Należy podkreślić, że ten spam nie jest w żaden sposób powiązany z rzeczywistą firmą YouTube LLC.

E-mailowa kampania spamowa YоuTubе Suppоrt Shared An Item

Przegląd oszustwa e-mailowego "YоuTubе Suppоrt Shared An Item"

Fałszywy e-mail jest prezentowany jako wiadomość od pomocy technicznej YouTube. Stwierdza, że dokument zatytułowany „Copyright Warning.pdf" został udostępniony odbiorcy za pomocą Dysku Google.

Kiedy otworzyliśmy ten plik, był on zamaskowany jako ostrzeżenie o naruszeniu praw autorskich YouTube. Przeczytaliśmy w nim, że została złożona skarga, która wszczęła proces przeglądu.

Jeśli skarga zostanie uznana za słuszną, użytkownik ryzykuje usunięciem swoich filmów, a kanał otrzyma ostrzeżenie. W przypadku otrzymania trzech ostrzeżeń – kanał zostanie zablokowany bez możliwości odwołania. Dodatkowo stwierdza się w dokumencie, że w przypadku nieprzeczytania pełnego raportu użytkownik nie będzie mógł złożyć odwołania.

Jak wspomniano na początku, prawdziwa platforma hostingu/udostępniania wideo YouTube nie jest powiązana z tą kampanią spamową. Jednak ze względu na to, jak kompetentnie spreparowany jest ten spam, a także z powodu nieskomplikowanego systemu ostrzegania o prawach autorskich i surowych konsekwencji YouTube, oszustwo prawdopodobnie zaalarmuje twórców treści i odniesie pewien sukces.

Kiedy kliknęliśmy przycisk „Open Full Report" znajdujący się w pliku PDF, przekierowywał nas na nieczynną stronę internetową. Witryna prawdopodobnie działała jako oszustwo phishingowe, którego celem były dane logowania do konta YouTube pod pozorem procesu weryfikacji lub czegoś podobnego.

Należy wspomnieć, że oszuści stojący za tą kampanią mogą zastąpić martwy link – dlatego oszustwo może wznowić działanie w przyszłości.

Podsumowując, ufając e-mailowi typu „YouTubе Support Shared An Item" — użytkownicy mogą stracić swoje konta online i doświadczyć poważnych problemów związanych z prywatnością, strat finansowych i kradzieży tożsamości.

Jeśli podałeś oszustom swoje dane logowania – radzimy zmienić hasła do wszystkich potencjalnie narażonych kont i niezwłocznie skontaktować się z ich oficjalnym wsparciem. W celu zwiększenia bezpieczeństwa zalecamy również używanie 2FA/MFA (uwierzytelniania dwu-/wieloskładnikowego).

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa E-mail spamowy YоuTubе Suppоrt Shared An Item
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Dokument nazwany "Copyright Warning.pdf" został udostępniony odbiorcy przez dział pomocy YouTubе.
Przebranie YоuTubе Support
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Oszukańcze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady phishingowych kampanii spamowych

Przeanalizowaliśmy tysiące wiadomości spamowych, a "FIFTH THIRD BANK email scam", "Board Approved Payroll", "Incoming Failed Messages" i "Annual Salary Adjustment" to tylko kilka przykładów naszych najnowszych odkryć w kategorii phishingu.

Oprócz różnych oszustw, ta poczta jest również używana do dystrybucji trojanów, ransomware i innego malware. Wiadomości spamowe wykorzystują socjotechnikę, taktykę zastraszania i często są zamaskowane jako wiadomości od legalnych firm, korporacji, usługodawców, władz, instytucji i innych podmiotów.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

E-maile spamowe mogą zawierać zainfekowane pliki jako załączniki lub linki do pobrania. Pliki te mogą być dokumentami PDF i Microsoft Office, archiwami (ZIP, RAR itp.), plikami wykonywalnymi (.exe, .run itp.), JavaScript itd.

Po uruchomieniu, wykonaniu lub otwarciu złośliwego pliku inicjowany jest proces pobierania/instalacji malware. Przykładowo dokumenty Microsoft Office infekują systemy, wykonując złośliwe makropolecenia.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy ostrożność w przypadku przychodzących wiadomości e-mail, wiadomości prywatnych/błyskawicznych, SMS-ów i innych wiadomości. Załączniki i linki znalezione w podejrzanej/nieistotnej poczcie nie mogą być otwierane, ponieważ mogą być złośliwe i powodować infekcje. Ważne jest, aby używać wersji pakietu Microsoft Office po 2010 roku, ponieważ mają one tryb „Widoku chronionego", który uniemożliwia automatyczne wykonywanie makr.

Jednak malware nie jest dystrybuowane wyłącznie za pośrednictwem spamu. Dlatego zalecamy również pobieranie produktów z oficjalnych/zweryfikowanych źródeł oraz aktywację/aktualizację programów przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi (ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne [pirackie] i aktualizatory oprogramowania innych firm mogą zawierać malware).

Innym zaleceniem jest ostrożność podczas przeglądania sieci, ponieważ fałszywe i złośliwe produkty zwykle wydają się uzasadnione i nieszkodliwe.

Musimy podkreślić, jak ważne jest zainstalowanie i aktualizowanie renomowanego programu antywirusowego. Programy bezpieczeństwa muszą być używane do przeprowadzania regularnych skanów systemu oraz usuwania wykrytych zagrożeń i problemów. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć zainfekowane malware.

Tekst prezentowany w oszukańczej wiadomości e-mail „YоuTubе Suppоrt Shared An Item":

Subject: Item shared with you: "Copyright Warning.pdf"


YоuTubе Suppоrt shared an item
   
YоuTubе Suppоrt (maspatriarufino@gmail.com) has shared the following item:


Copyright Warning.pdf


This email grants access to this item without logging in. Only forward it to people you trust.


Open


If you don't want to receive files from this person, block the sender from Drive


Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, USA
You have received this email because maspatriarufino@gmail.com shared a file or folder located in Google Drive with you.

Zrzut ekranu pliku dystrybuowanego w ramach kampanii spamowej „YоuTubе Suppоrt Shared An Item" („Copyright Warning.pdf"):

Plik dystrybuowany przez oszustwo e-mailowe YоuTubе Suppоrt Shared An Item (Copyright Warning.pdf)

Tekst prezentowany w tym pliku:

YouTube


Copyright infringement warning


Hello, -


Moderation will review these complaints in the near term, and if confirmed, your videos will be removed and your channel will get a strike.


Upon reaching 3 strikes, your channel will be blocked without the possibility of appeal.


Video Title: -
Link: -
Application: WMG


Possible causes:
Your video may contain copyrighted content.
Copyright holders can block YouTube videos that contain their content.


Read the full report in the document at the link below, if you do not read the report in this case you can not appeal the moderation decision.


[Open Full Report]

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

E-maile będące spamem nie są osobiste. Oszuści rozpowszechniają tę pocztę w ramach masowych operacji. Dlatego też tysiące użytkowników otrzymuje identyczne wiadomości.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail ze spamem. Co powinienem zrobić?

Jeśli ujawniłeś dane logowania do konta – natychmiast zmień hasła do wszystkich potencjalnie narażonych kont i poinformuj o tym ich oficjalne wsparcie. A jeśli podałeś inne prywatne dane (np. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.) – niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Przeczytałem e-mail ze spamem, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, otwarcie/czytanie wiadomości e-mail nie zainicjuje żadnych procesów infekcji systemu. Łańcuchy pobierania/instalacji malware są uruchamiane, gdy załączniki lub linki znalezione w wiadomościach spamowych są otwierane/klikane.

Pobrałem i otworzyłem plik dołączony do spamu. Czy mój komputer jest zainfekowany?

To, czy twoje urządzenie zostało zainfekowane, może zależeć od formatu otwartego pliku. Gdy otwierane są złośliwe pliki wykonywalne (.exe, .run itp.), infekują systemy prawie bezbłędnie. Jednak złośliwe formaty dokumentów (.doc, .xls, .pdf itp.) mogą wymagać dodatkowej interakcji (np. włączając makropolecenia), aby rozpocząć pobieranie/instalowanie malware.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do e-maila?

Tak, Combo Cleaner jest w stanie wykryć i usunąć prawie wszystkie znane infekcje złośliwym oprogramowaniem. Należy podkreślić, że wykonanie pełnego skanowania systemu jest niezbędne, ponieważ zaawansowane szkodliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemach.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail spamowy YоuTubе Suppоrt Shared An Item kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail spamowy YоuTubе Suppоrt Shared An Item na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.