FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie fałszywe e-maile, jak oszustwo e-mailowe „FIFTH THIRD BANK"

Znany również jako: E-mail phishingowy FIFTH THIRD BANK
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest oszustwo e-mailowe „FIFTH THIRD BANK"?

Po zbadaniu tego e-maila doszliśmy do wniosku, że jest to fałszywa wiadomość z Fifth Third Bank, dotycząca podejrzanej aktywności na koncie. Oszuści stojący za tą oszukańczą wiadomością mają na celu nakłonienie odbiorców do podania poufnych informacji na zwodniczej witrynie. Należy zignorować ten e-mail.

E-mailowa kampania spamowa FIFTH THIRD BANK

Więcej informacji o oszustwie e-mailowym „FIFTH THIRD BANK"

Ten e-mail twierdzi, że zakup o wartości 456,99 USD został dokonany w witrynie Amazon za pośrednictwem konta czekowego odbiorcy. Wzywa odbiorcę do skontaktowania się z bankiem i niezwłocznego złożenia kwitu, jeśli transakcja nie została autoryzowana przez odbiorcę. E-mail zawiera link do zwodniczej witryny internetowej.

Kliknięcie tego linku otwiera stronę phishingową z prośbą o zalogowanie się do internetowego konta przy użyciu identyfikatora użytkownika i hasła. Oszuści używają tej witryny do kradzieży danych logowania do bankowości internetowej. Skradzione informacje mogą zostać wykorzystane do przeprowadzenia oszukańczych transakcji. Dlatego zdecydowanie zaleca się, aby nie ufać tej wiadomości e-mail ani nie podawać na niej żadnych informacji.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa FIFTH THIRD BANK Email Scam
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Konto bankowe odbiorcy zostało użyte do dokonania zakupu na Amazonie
Powiązana domena agarthi[.]it
Nazwy wykrycia (agarthi[.]it) Nie dotyczy (VirusTotal)
Obsługiwany adres IP (agarthi[.]it) 205.251.144.178
Przebranie List z Fifth Third Bank
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o podobnych oszustwach e-mailowych

Większość oszustów stojących za wiadomościami phishingowymi podszywa się pod legalne firmy lub inne podmioty. Ich celem jest wyłudzenie poufnych informacji (np. danych karty kredytowej, danych logowania, informacji o dowodzie osobistym itp.).

Kilka przykładów podobnych e-maili phishingowych to "oszustwo e-mailowe Board Approved Payroll", "oszustwo e-mailowe Incoming Failed Messages" i "oszustwo e-mailowe Annual Salary Adjustment". Przestępcy wykorzystują pocztę elektroniczną nie tylko do uzyskiwania danych osobowych, ale także do dystrybucji malware.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Infekcje komputerowe są powodowane za pośrednictwem e-maili poprzez otwieranie złośliwych załączników lub linków (otwieranie zainfekowanych witryn lub pobranych z nich plików). Najczęściej używanymi plikami do dystrybucji malware są zainfekowane dokumenty MS Office, dokumenty PDF, pliki wykonywalne, archiwa (takie jak ZIP, RAR), pliki ISO i pliki JavaScript.

Złośliwe dokumenty MS Office infekują komputery po włączeniu poleceń makr (edycji/treści). Jednak wersje MS Office wydane przed 2010 rokiem nie zawierają funkcji Widoku chronionego. Oznacza to, że infekcje komputerowe są spowodowane otwieraniem złośliwych dokumentów.

Jak uniknąć instalacji malware?

Sprawdzaj e-maile przed otwarciem zawartych w nich linków lub plików. Otwieranie załączników i linków w nieistotnych e-mailach wysyłanych z nieznanych, podejrzanych adresów prawdopodobnie doprowadzi do uruchomienia malware. Regularnie aktualizuj system operacyjny i zainstalowane programy. Używaj oficjalnych narzędzi zapewnionych przez twórców oprogramowania do aktualizacji i aktywacji zainstalowanego oprogramowania.

Pobieraj oprogramowanie z oficjalnych stron internetowych (lub sklepów). Unikaj korzystania z innych źródeł (np. sieci P2P, zewnętrznych programów do pobierania, witryn z bezpłatnym hostingiem plików). Używaj renomowanego oprogramowania antywirusowego do ochrony komputera i regularnie skanuj system.

Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne w nim malware.

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail „FIFTH THIRD BANK":

FIFTH THIRD BANK
Suspicious Account Activity
A purchase of $456.99 to Amazon.com (AMZN.COM/BILL WA 07/22) was recently
made through your checking account, which was more than your limit on
transactions. This alert message has been automatically generated to notify you of
this purchase.

If you did not authorize this transaction, contact us immediately by
submitting a ticket to:
-
This is an automated message, please do not reply.

Thank you, Fifth Third Bank

© 2022 Fifth Third Bank, All Rights Reserved.

Zrzut ekranu fałszywej witryny logowania Fifth Third Bank:

Strona phishingowa oszustwa e-mailowego fifth third bank

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Ten e-mail został wysłany nawet do osób, które nie są klientami Fifth Third Bank. Oszuści wysłali tę samą wiadomość do wszystkich odbiorców.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail. Co powinienem zrobić?

Jeśli otworzyłeś fałszywą stronę logowania Fifth Third Bank i wprowadziłeś swoje dane logowania, skontaktuj się z bankiem i jak najszybciej zmień swoje hasła.

Pobrałem i otworzyłem szkodliwy plik dołączony do e-maila. Czy mój komputer jest zainfekowany?

To zależy od pliku, który został otwarty. Złośliwe pliki wykonywalne infekują komputery po ich otwarciu. Dokumenty MS Office nie infekują komputerów, dopóki użytkownicy nie włączą poleceń makr, pliki archiwów są nieszkodliwe, dopóki ich zawartość nie zostanie otwarta itp.

Przeczytałem wiadomość, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Otwieranie e-maili zawierających złośliwe linki lub załączniki jest bezpieczne. Komputery nie mogą zostać zainfekowane przez e-maile. Dzieje się tak po otwarciu w nich linków lub plików.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware, które były obecne w załączniku e-mail?

Tak, Combo Cleaner usunie malware z zainfekowanych komputerów. Może wykryć prawie wszystkie znane złośliwe oprogramowanie. Ponieważ zaawansowane mlware zwykle ukrywa się głęboko w systemie, do jego usunięcia wymagane jest pełne skanowanie systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy FIFTH THIRD BANK kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy FIFTH THIRD BANK na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.