FacebookTwitterLinkedIn

Nie ufaj e-mailom phishingowym „Email Security Update"

Znany również jako: E-mail phishingowy „Email Security Update Scam"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest „Email Security Update Scam"?

„Oszustwo Email Security Update" dotyczy e-mailowej kampanii spamowej, którą przeanalizowaliśmy. Ustaliliśmy, że jest to oszustwo phishingowe, którego celem są dane logowania do konta e-mail (hasła). Te fałszywe e-maile próbują wydobyć te informacje od odbiorców, twierdząc, że na ich kontach pocztowych wystąpiły problemy z bezpieczeństwem.

E-mailowa kampania spamowa oszustwa Email Security Update

Przegląd „Oszustwo Email Security Update"

Wiadomość spamowa o temacie „[adres_email_odbiorcy] EMAIL-UPDATE WARNING!!" informuje, że na koncie pocztowym odbiorcy zaobserwowano problemy związane z bezpieczeństwem. Podobno problemy te wystąpiły z powodu pominiętej aktualizacji zabezpieczeń.

Oszukańczy e-mail nakłania ofiarę do zaktualizowania konta za pomocą podanego linku. Trzeba podkreślić, że te wiadomości są fałszywe. Kliknięcie wspomnianego linku skutkowało przekierowaniem do strony phishingowej, która naśladuje projekt strony logowania do poczty e-mail ofiary.

Witryny phishingowe zapisują wprowadzone do nich informacje; strona internetowa, o której mowa, ma na celu poświadczenia logowania do konta e-mail (w szczególności hasła). Dysponując tymi danymi, cyberprzestępcy stojący za tym oszustwem mogą ukraść ujawnione konta pocztowe.

Ponadto zawartość zarejestrowana za pośrednictwem konta również może zostać przejęta. Mówiąc bardziej szczegółowo, oszuści mogą wykorzystywać konta związane z finansami (np. bankowości internetowej, handlu elektronicznego, portfeli cyfrowych itp.) do dokonywania nieautoryzowanych transakcji lub zakupów online.

Skradzione platformy komunikacyjne (np. e-maile, sieci społecznościowe, komunikatory itp.) mogą być wykorzystywane do proszenia kontaktów/znajomych/obserwatorów o pożyczki lub do rozsyłania malware (poprzez udostępnianie złośliwych plików/linków) pod przykrywką prawdziwego właściciela konta.

Podsumowując, ufając oszukańczemu e-mailowi „Email Security Update"lub podobnemu spamowi, ofiary mogą doświadczyć infekcji systemu, poważnych problemów prywatności, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Jeśli ujawniłeś swoje dane logowania, radzimy natychmiast zmienić hasła do wszystkich potencjalnie narażonych kont i skontaktować się z ich oficjalnym wsparciem.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa E-mail phishingowy „Email Security Update Scam"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Wykryto problemy z bezpieczeństwem konta e-mail.
Przebranie Dostawca usług poczty e-mail odbiorcy.
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady phishingowych kampanii spamowych

Sprawdziliśmy tysiące e-maili ze spamem, a "Your Wages Monthly Activity Statement", "oszustwo e-mailowe Authenticate Account" i "oszustwo e-mailowe Password Expired" to tylko niektóre z tych używanych do phishingu.

Oprócz różnych oszustw, wiadomości te są wykorzystywane do rozsyłania trojanów, ransomware i innego malware. Należy wspomnieć, że spam jest zwykle zamaskowany jako „oficjalna", „ważna", „pilna" lub podobna wiadomość. Można je nawet przedstawić jako e-maile od istniejących firm, instytucji, organizacji, władz, usługodawców i innych podmiotów.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

E-maile będące spamem mogą zawierać zainfekowane pliki jako załączniki lub linki do pobrania. Mogą to być archiwa (ZIP, RAR itp.), pliki wykonywalne (.exe, .run itp.), dokumenty PDF i Microsoft Office, JavaScript itd.

Gdy taki plik zostanie wykonany, uruchomiony lub otwarty w inny sposób, uruchamiane są procesy pobierania/instalacji malware. Przykładowo dokumenty Microsoft Office infekują urządzenia, wykonując złośliwe makropolecenia.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie odradzamy otwieranie załączników/linków znajdujących się w podejrzanych e-mailach i wiadomościach, ponieważ mogą one być złośliwe i powodować infekcje systemowe. Zalecamy korzystanie z wersji pakietu Microsoft Office wydanych po 2010 roku, ponieważ mają one tryb „Widoku chronionego", który uniemożliwia automatyczne wykonywanie makropoleceń.

Należy wspomnieć, że spam nie jest jedyną metodą dystrybucji malware. Dlatego radzimy również pobierać wyłącznie z oficjalnych/zweryfikowanych kanałów i aktywować/aktualizować programy za pomocą legalnych narzędzi (ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne [„pirackie" oprogramowania] i aktualizatory stron trzecich mogą zawierać malware).

Musimy podkreślić znaczenie posiadania zainstalowanego i regularnie aktualizowanego renomowanego oprogramowania bezpieczeństwa. Oprogramowanie bezpieczeństwa musi być używane do przeprowadzania regularnych skanów systemu i usuwania zagrożeń/problemów. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć zainfekowane malware.

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail „oszustwa Email Security Update":

Subject: ******** EMAIL-UPDATE WARNING!!


Dear ********,


We have noticed that your ******** is experiencing security issue in recent times due to lack of email security update


Kindly click on EMAIL-UPDATE to officially update  ******** to a default security settings and increase your account security


Once confirmation is complete, your mailbox will security increase effectively.


Copyright ******** All rights reserved.

Zrzut ekranu witryny phishingowej promowanej przez kampanię spamową „oszustwa Email Security Update":

Strona phishignowa promująca oszustwo Email Security Update

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

E-maile będące spamem nie są osobiste, a tysiące użytkowników otrzymują identyczne wiadomości.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail ze spamem. Co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś dane logowania do konta, zmień hasła do wszystkich kont, które mogą być narażone i niezwłocznie poinformuj o tym ich oficjalne wsparcie. A jeśli ujawniłeś inne prywatne dane (np. dane dowodu osobistego, skany paszportów, numery kart kredytowych itp.) – natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi organami.

Przeczytałem e-mail ze spamem, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, samo przeczytanie e-maila nie spowoduje infekcji systemu. Procesy pobierania/instalowania malware są uruchamiane, gdy załączniki lub linki obecne w wiadomościach spamowych są otwierane/klikane.

Pobrałem i otworzyłem plik dołączony do spamu. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli otwarty plik był plikiem wykonywalnym (.exe, .run itp.) – najprawdopodobniej tak – twoje urządzenie zostało zainfekowane. Jednak formaty dokumentów (.doc, .pdf itp.) mogą wymagać dodatkowych działań (np. włączenia makropoleceń), aby rozpocząć pobieranie/instalowanie malware.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach wiadomości e-mail?

Tak, Combo Cleaner jest w stanie wykryć i usunąć większość znanych infekcji złośliwym oprogramowaniem. Należy podkreślić, że przeprowadzenie pełnego skanowania systemu jest najważniejsze, ponieważ wyrafinowane złośliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemach.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy „Email Security Update Scam kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy „Email Security Update Scam" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.