FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie e-maile phishingowe, jak oszustwo „Authenticate Account"

Znany również jako: E-mail phishingowy Authenticate Account
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest oszustwo e-mailowe „Authenticate Account"?

Nasz zespół przeanalizował ten e-mail i dowiedział się, że został wysłany w celu uzyskania danych osobowych od adresata. Jest zamaskowany jako wiadomość od dostawcy usług e-mail. Zawiera link do strony internetowej zaprojektowany w celu otworzenia strony phishingowej. Ten e-mail należy zignorować.

Oszustwo e-mailowe Authenticate Account

Więcej informacji o oszustwie e-mailowym „Authenticate Account"

Wiadomość e-mail informuje, że odbiorca ma oczekujące wiadomości (niektóre wiadomości oczekują na serwerze). Twierdzi, że nie można uzyskać do nich dostępu bez uwierzytelnienia skrzynki pocztowej. Instruuje odbiorcę, aby uwierzytelnił konto za pośrednictwem podanej strony internetowej (klikając przycisk „AUTHENTICATE ACCOUNT HERE" i postępując zgodnie z instrukcjami).

Projekt witryny podanej w tym e-mailu zależy od adresu e-mail odbiorcy. Przykładowo, jeśli odbiorca korzysta z usługi Bing Mail jako dostawcy usług poczty e-mail, otwarta strona phishingowa naśladuje stronę logowania do usługi Microsoft Bing. We wszystkich przypadkach odwiedzający proszeni są o podanie hasła do konta e-mail.

Oszuści mogą używać skradzionych haseł do porywania kont e-mail, sprzedawania ich stronom trzecim i używania ich do uzyskiwania dostępu do innych kont. Podawanie haseł w witrynach phishingowych może prowadzić do kradzieży tożsamości, utraty pieniędzy, problemów związanych z prywatnością w internecie i innych. Zależy to od rodzaju przejętych kont.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Authenticate Account Email Scam 
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Niektóre wiadomości są oczekujące
Przebranie Wiadomość od dostawcy usług poczty e-mail
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o podobnych oszustwach

Oszuści kryjący się za wiadomościami phishingowymi podszywają się pod legalne firmy, organizacje lub inne podmioty. Ich celem jest nakłonienie odbiorców do podania haseł, danych karty kredytowej lub innych poufnych informacji. Zwykle wiadomości phishingowe proszą o podanie informacji bezpośrednio za pośrednictwem poczty e-mail lub oszukańczych witryn.

Przykładami wiadomości phishingowych są „oszustwo e-mailowe Password Expired", „oszustwo e-mailowe Account Termination Request" i „oszustwo e-mailowe HR (Human Resources)". Należy wspomnieć, że cyberprzestępcy mogą nadużywać poczty e-mail do innych złośliwych celów, na przykład do dystrybucji złośliwego oprogramowania.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

E-maile używane do dystrybucji złośliwego oprogramowania zawierają złośliwe linki lub załączniki. Odbiorcy infekują komputery za pośrednictwem tych linków lub plików. Zwykle cyberprzestępcy używają pakietu MS Office, dokumentów PDF, plików JavaScript, plików wykonywalnych, plików ISO lub archiwów do rozsyłania malware.

Różne pliki infekują komputery na różne sposoby. Przykładowo, złośliwe dokumenty pakietu Microsoft Office nie mogą wprowadzać złośliwego oprogramowania, dopóki nie zostaną włączone polecenia makr.

Jak uniknąć instalacji malware?

Używaj oficjalnych stron jako źródeł pobierania oprogramowania i plików. Korzystanie z sieci P2P, podejrzanych stron, stron z bezpłatnym hostingiem plików, zewnętrznych programów do pobierania plików i programów itd. jest niebezpieczne. Nie należy również otwierać załączników i linków w podejrzanych e-mailach (na przykład nieistotnych wiadomościach wysłanych z nieznanych adresów).

Regularnie aktualizuj system operacyjny i zainstalowane oprogramowanie. Nigdy nie używaj narzędzi innych firm do aktualizacji lub aktywacji jakiegokolwiek oprogramowania. Korzystaj z renomowanego oprogramowania antywirusowego do ochrony komputera.

Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail „Authenticate Account":

Subject: Mailbox Requesting Authentication

Dear Subscriber (**********)

You have some pending messages on your server.
Kindly AUTHENTICATE your ********** account below to access pending messages.
Activation expires after 12hours from 10/25/2022 11:41:46 a.m. after which your pending messages will be deleted.

AUTHENTICATE ACCOUNT HERE     
 
Registry Team.

You may visit hxxps://www.**********/check-activity/ to see email activity
© 2022 .********** All rights reserved.

Zrzut ekranu fałszywej strony logowania udającej witrynę Bing:

Witryna phishingowa oszustwa e-mailowego authenticate account

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Ta wiadomość nie jest adresowana do nikogo konkretnie. Oszuści wysłali ją na wszystkie posiadane adresy. Wszyscy adresaci otrzymali tę samą wiadomość.

Podałem moje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail. Co mam zrobić?

Jeśli otworzyłeś witrynę phishingową w tej fałszywej wiadomości e-mail i wprowadziłeś hasło, jak najszybciej zmień wszystkie hasła. Jest to szczególnie istotne, jeśli skradzione hasło może służyć do uzyskania dostępu do więcej niż jednego konta.

Pobrałem i otworzyłem szkodliwy plik załączony do wiadomości e-mail. Czy mój komputer jest zainfekowany?

To zależy od typu pliku. Przykładowo, pliki wykonywalne infekują komputery po ich otwarciu/wykonaniu. Pliki archiwum nie mogą uszkodzić komputerów, dopóki ich zawartość nie zostanie wyodrębniona i otwarta. Dokumenty Microsoft Office wprowadzają malware po włączeniu poleceń makr.

Przeczytałem e-mail, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, e-maile nie mogą infekować komputerów. Otwieranie e-maili bez otwierania ich zawartości jest bezpieczne.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware, które były obecne w załączniku do e-maila?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć prawie wszystkie znane infekcje malware. Ważne jest, aby wiedzieć, że wysokiej klasy malware może być zaprojektowane tak, aby ukrywało się głęboko w systemie. Dlatego nie można go usunąć bez uruchomienia pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy Authenticate Account kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy Authenticate Account na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.