FacebookTwitterLinkedIn

Usuwanie adware AllocateType z systemu operacyjnego

Znany również jako: Reklamy AllocateType
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest AllocateType?

Nasz zespół badawczy natrafił na aplikację o nazwie AllocateType podczas sprawdzania nowych zgłoszeń do VirusTotal. Po jej przeanalizowaniu dowiedzieliśmy się, że jest to aplikacja należąca do rodziny malware AdLoad.

Adware AllocateType

Przegląd adware AllocateType

Adware działa poprzez wyświetlanie reklam na odwiedzanych witrynach i/lub różnych interfejsach. Reklamy te zmniejszają komfort przeglądania i promują podejrzane/niebezpieczne treści. Mogą rozpowszechniać różne oszustwa internetowe (phishingowe, wsparcie techniczne, loterie itp.), podejrzane/szkodliwe oprogramowanie (adware, porywacze przeglądarki, PUA itp.), a nawet malware. Niektóre natrętne reklamy mogą być uruchamiane (po kliknięciu) w celu pobrania/instalacji bez zgody użytkownika.

Należy wspomnieć, że wszelkie oryginalne produkty/usługi napotkane za pośrednictwem tych reklam są najprawdopodobniej promowane przez oszustów, którzy nadużywają swoich programów partnerskich w celu zarobienia nielegalnych prowizji.

Oprogramowanie obsługujące reklamy może wymagać określonych warunków do prowadzenia natrętnych kampanii reklamowych, np. kompatybilnej specyfikacji przeglądarki/systemu lub geolokalizacji użytkownika, odwiedzin określonych witryn itp. Jednak nawet jeśli AllocateType nie wyświetla reklam – jego obecność w systemie nadal zagraża urządzeniu i bezpieczeństwo użytkownika.

Adware AdLoad często ma cechy porywacza przeglądarki. Chociaż AllocateType nie wykazało ich podczas testowania, może je wykazać w innych systemach.

Co więcej, ten nieuczciwy program prawdopodobnie zbiera prywatne dane. Oprogramowanie wspierane przez reklamy atakuje zwykle historię przeglądania i wyszukiwarek, dane osobowe, dane uwierzytelniające konta (nazwy użytkownika/hasła), numery kart kredytowych itp. Zebrane informacje mogą być udostępniane i/lub sprzedawane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom).

Podsumowując, obecność oprogramowania takiego jak AllocateType na urządzeniach może powodować infekcje systemu, poważne problemy z prywatnością, straty finansowe, a nawet kradzież tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy AllocateType
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:Adload-AG [Adw]), Combo Cleaner (Adware.MAC.AdloadTR.1138), ESET-NOD32 (wariant OSX/Adware.Synataeb.G), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Adload.j), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane strony internetowe.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania plików torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądarki internetowej (potencjalne problemy z prywatnością), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane strony internetowe, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady adware

Sprawdziliśmy tysiące próbek adware, a WiredBlank, NetSearchPanel i InformationLeader to tylko niektóre z naszych najnowszych odkryć. Oprogramowanie wspierane przez reklamy rzadko wydaje się podejrzane. Zwykle wygląda ono zwyczajnie i użytecznie. Oferuje również szeroką gamę funkcji, które zwykle nie działają.

Jak zainstalowano AllocateType na moim komputerze?

Do dystrybucji adware służy sprzedaż wiązana – dołączanie niechcianych/złośliwych dodatków do instalatorów zwykłych programów. Pobierając pliki z niewiarygodnych źródeł (np. witryn z bezpłatnym oprogramowaniem i stron trzecich, sieci udostępniania P2P itp.) oraz przyspieszając procesy instalacji (np. korzystając z „Łatwych"/„Szybkich" itp. ustawień) użytkownicy ryzykują wpuszczenie dołączonych produktów na swoje urządzenia.

Ponadto natrętne reklamy dystrybuują oprogramowanie typu adware. Po kliknięciu niektóre reklamy mogą uruchamiać skrypty, które wykonują potajemne pobieranie/instalacje. Do dystrybucji używane są również fałszywe aktualizatory/instalatory Adobe Flash Player.

Oprogramowanie wspierane przez reklamy może mieć również „oficjalne" witryny promocyjne i jest promowane przez oszustwa internetowe. Większość użytkowników wchodzi na tego rodzaju strony internetowe za pośrednictwem przekierowań spowodowanych przez błędnie wpisane adresy URL, witryny korzystające z nieuczciwych sieci reklamowych, spamowe powiadomienia przeglądarki, natrętne reklamy lub zainstalowane adware (z możliwością wymuszenia otwierania stron).

Jak uniknąć instalacji adware?

Zdecydowanie zalecamy sprawdzenie oprogramowania przed pobraniem/instalacją i/lub zakupem. Ponadto wszystkie pobrania plików muszą odbywać się z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Podczas instalacji konieczne jest przeczytanie warunków, zapoznanie się z dostępnymi opcjami, skorzystanie z „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień i rezygnacja ze wszystkich dodatków.

Innym zaleceniem jest zachowanie ostrożności podczas przeglądania sieci, ponieważ fałszywe i złośliwe treści zwykle wydają się nieszkodliwe. Przykładowo natrętne reklamy mogą wyglądać na uzasadnione, ale przekierowywać na niewiarygodne/podejrzane strony internetowe (np. z hazardem, randkami dla dorosłych, pornografią itp.).

W przypadku napotkania takich reklam i/lub przekierowań, sprawdź urządzenie i natychmiast usuń wszystkie podejrzane aplikacje oraz rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany AllocateType, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Okno pop-up wyświetlane po zakończeniu instalacji adware AllocateType:

Pop-up wyświetlany po zakończeniu instalacji AllocateType

Folder instalacyjny adware AllocateType:

Folder instalacyjny adware AllocateType

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware AllocateType za pomocą Combo Cleaner:

Usuń adware AllocateType:

Usuń potencjalnie niechciane aplikacje powiązane z AllocateType z twojego folderu „Aplikacje":

Manualne usuwanie złośliwych aplikacji na Mac

Kliknij ikonę Findera. W oknie Findera wybierz „Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj „MPlayerX", „NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przeciągnij je do Kosza.

Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy online, przeskanuj komputer Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy allocatetype:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy allocatetype z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy allocatetype z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy allocatetype z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy allocatetype z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Często zadawane pytania (FAQ)

Jakie szkody może spowodować adware?

Adware wyświetla reklamy promujące zwodnicze/złośliwe treści, które mogą powodować infekcje systemowe, straty finansowe i inne poważne problemy. To oprogramowanie jest również uważane za zagrożenie dla prywatności użytkownika, ponieważ zwykle ma możliwości śledzenia danych.

Co robi adware?

Adware oznacza oprogramowanie wspierane przez reklamy. Jego podstawową funkcją jest wyświetlanie reklam na różnych interfejsach. Ponadto oprogramowanie to może wymusić otwieranie witryn i zbieranie prywatnych danych.

Jak twórcy adware generują przychody?

Większość zysków pochodzi z programów partnerskich w postaci prowizji za promowanie różnych stron internetowych, aplikacji, produktów, usług itd.

Czy Combo Cleaner usunie adware AllocateType?

Tak, Combo Cleaner może skanować systemy i usuwać wykryte aplikacje typu adware. Pamiętaj, że ręczne usuwanie (wykonywane bez pomocy oprogramowania bezpieczeństwa) może nie być idealnym rozwiązaniem. Nawet po ręcznym usunięciu adware, różne komponenty (pliki) mogą pozostać ukryte w systemie. Co więcej, te resztki mogą nadal działać i powodować problemy. Dlatego konieczne jest dokładne usunięcie oprogramowania wspieranego przez reklamy.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy AllocateType kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy AllocateType na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.