FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć malware złodziej Icarus z twojego systemu operacyjnego

Znany również jako: Malware Icarus
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Jakim malware jest Icarus?

Icarus to nazwa szkodliwego programu typu złodziej. Został zaprojektowany w celu wyodrębnienia szerokiej gamy podatnych na ataki danych z zainfekowanych urządzeń. Zagrożenia stwarzane przez tego rodzaju malware mogą się różnić w zależności od celów cyberprzestępców oraz wrażliwości danych przechowywanych na urządzeniach ofiar.

Wykrycia malware Icarus na VirusTotal

Przegląd malware Icarus

Według materiałów promocyjnych Icarus to wielofunkcyjne malware. To złośliwe oprogramowanie ma funkcje antyanalizy, takie jak funkcje antydebudowania i anty-VM (maszyny wirtualnej).

Złodziej może pobierać pliki z zainfekowanego systemu. Dotyczy również danych logowania na konto/platformę (nazwy użytkowników/hasła); szczególnie tych należących do komunikatorów Discord i Telegram. Dodatkowo Icarus jest w stanie ominąć 2FA (uwierzytelniania dwuskładnikowego).

Ten złośliwy program może wykonywać różne działania i wykorzystywać programy, podczas gdy aktywność jest ukryta przed użytkownikiem. W ten sposób Icarus może komunikować się z wierszem polecenia (cmd.exe), PowerShell, Panelem sterowania, Eksploratorem plików, oprogramowaniem do przesyłania wiadomości (Skype, Discord i Telegram), klientami poczty e-mail (Microsoft Outlook, Mozilla Thunderbird i Foxmail) itp.

Co więcej, to złośliwe oprogramowanie może powodować infekcje łańcuchowe (tj. pobierać/instalować dodatkowe złośliwe komponenty i/lub programy). Teoretycznie programy o takich możliwościach mogą być wykorzystywane do infekowania systemów dowolnym rodzajem malware (np. trojanami, ransomware, górnikami kryptowaluty, cliperami itp.). Warto jednak zauważyć, że mogą istnieć pewne ograniczenia dotyczące tego, jakie ładunki może wstrzykiwać.

Należy wspomnieć, że twórcy złośliwego oprogramowania mogą aktualizować i ulepszać swoje produkty. Inne możliwe warianty Icara mogą mieć dodatkowe funkcje.

Podsumowując, Icarus może powodować wiele infekcji systemowych i prowadzić do poważnych problemów z prywatnością, strat finansowych i kradzieży tożsamości.

Jeśli podejrzewasz, że twoje urządzenie jest zainfekowane Icarusem (lub innym malware), zdecydowanie zalecamy skorzystanie z programu antywirusowego, aby go natychmiast usunąć.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Malware Icarus
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, malware bankowe, spyware.
Nazwy wykrycia Combo Cleaner (Trojan.GenericKD.61742112), ESET-NOD32 (wariant MSIL/Spy.Small.GI), Malwarebytes (Malware.AI.2282322223), McAfee (RDN/Generic PWS.y), Microsoft (Trojan:Win32/Wacatac.B!ml), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Trojany mają na celu potajemną infiltrację komputera ofiary i milczenie, dzięki czemu na zainfekowanej maszynie nie widać wyraźnie żadnych konkretnych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, złośliwe reklamy online, socjotechnika, pirackie oprogramowanie.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady malware typu złodziej

Przeanalizowaliśmy niezliczone próbki złośliwego oprogramowania, a RecordBreaker, Erbium i Lumma to tylko niektóre z naszych najnowszych znalezisk w kategorii złodziej. Te złośliwe programy mogą atakować różne dane lub określone informacje.

Ogólnie malware może mieć różne możliwości w różnych kombinacjach. Jednak niezależnie od sposobu działania złośliwego oprogramowania – jego obecność zagraża bezpieczeństwu urządzenia i użytkownika. Dlatego wszystkie zagrożenia muszą zostać usunięte natychmiast po ich wykryciu.

Jak Icarus dostał się na mój komputer?

Złośliwe oprogramowanie jest rozpowszechniane przy użyciu technik phishingu i socjotechniki. Złośliwe programy są zwykle prezentowane jako zwykłe oprogramowanie/media lub dołączone do zwykłego oprogramowania.

Zawirusowane pliki mogą być archiwami (ZIP, RAR itp.), plikami wykonywalnymi (.exe, .run itp.), dokumentami Microsoft Office i PDF, JavaScript itd. Po wykonaniu, uruchomieniu lub otwarciu w inny sposób — takie pliki uruchamiają procesy pobierania/instalacji malware.

Najpopularniejsze metody dystrybucji obejmują: pobrania drive-by (ukryte i zwodnicze), złośliwe załączniki i linki w e-mailach/wiadomościach spamowych, oszustwa internetowe, podejrzane kanały pobierania (np. nieoficjalne witryny i strony internetowe z freeware do pobrania, sieci udostępniania peer-to-peer itp.), narzędzia do nielegalnej aktywacji programów („pirackie") i fałszywe aktualizacje.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy zachowanie czujności w przypadku poczty przychodzącej. Nie należy otwierać załączników i linków w e-mailach/wiadomościach spamowych, ponieważ może to prowadzić do infekcji systemu.

Inną rekomendacją jest pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane za pomocą funkcji/narzędzi zapewnionych przez legalnych programistów, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („pirackie") i fałszywe aktualizacje mogą zawierać malware.

Niezbędne jest posiadanie zainstalowanego i regularnie aktualizowanego renomowanego programu antywirusowego. Oprogramowanie bezpieczeństwa musi być używane do uruchamiania regularnych skanów systemu i usuwania zagrożeń. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Zrzuty ekranu materiału promocyjnego złodzieja Icarus:

Promocja malware złodziej icarus 1 Promocja malware złodziej icarus 2 Promocja malware złodziej icarus 3

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner.

Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

Proces złośliwego oprogramowania uruchomiony w Menedżerze zadań

Jeśli sprawdziłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatycznie uruchamiane aplikacje, rejestr i lokalizacje plików systemowych:

Wygląd aplikacji Autoruns

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom komputer w trybie awaryjnym. Kliknij Start, kliknij Zamknij, kliknij Uruchom ponownie, kliknij OK. Podczas procesu uruchamiania komputera naciśnij kilkakrotnie klawisz F8 na klawiaturze, aż zobaczysz menu Opcje zaawansowane systemu Windows, a następnie wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 7 lub Windows XP w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci — przejdź do ekranu startowego systemu Windows 8, wpisz Zaawansowane, w wynikach wyszukiwania wybierz Ustawienia. Kliknij Zaawansowane opcje uruchamiania, a w otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie.

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Twój komputer zostanie teraz ponownie uruchomiony w „Zaawansowanym menu opcji uruchamiania". Kliknij przycisk „Rozwiąż problemy", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie opcji zaawansowanych kliknij „Ustawienia uruchamiania".

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Twój komputer uruchomi się ponownie na ekranie Ustawienia uruchamiania. Naciśnij klawisz F5, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane".

W menu opcji zaawansowanych wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W następnym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

Rozpakuj archiwum Autoruns.zip i uruchom aplikację Autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" oraz „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Odśwież wyniki aplikacji Autoruns

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz usunąć.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po znalezieniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

Usuń złośliwe oprogramowanie w Autoruns

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączuć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

Wyszukaj złośliwe oprogramowanie i usuń je

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware.

Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego. Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Często zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware Icarus. Czy powinienem sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Nie, usunięcie Icarusa nie wymaga formatowania.

Jakie są największe problemy, jakie może powodować malware Icarus?

Problemy, jakie może powodować złośliwy program, zależą od jego funkcjonalności i celów cyberprzestępców. Icarus to złodziej — rodzaj złośliwego oprogramowania zdolnego do wydobywania szerokiej gamy poufnych danych z zainfekowanych urządzeń. Warto zauważyć, że ten program może pobrać/zainstalować dodatkowe złośliwe komponenty i/lub malware. Dlatego potencjalne zagrożenia mogą być znacznie szersze. Ogólnie rzecz biorąc, infekcje malware typu „złodziej" mogą powodować poważne problemy z prywatnością, straty finansowe i kradzież tożsamości.

Jaki jest cel malware Icarus?

Zwykle złośliwe oprogramowanie jest wykorzystywane w celach zarobkowych. Jednak cyberprzestępcy mogą również używać go do zabawy, zemsty za osobiste urazy, zakłócania procesów (np. stron internetowych, usług, firm, organizacji itp.), a nawet przeprowadzania ataków motywowanych politycznie/geopolitycznie.

Jak malware Icarus przeniknęło do mojego komputera?

Złośliwe oprogramowanie jest najczęściej dystrybuowane za pośrednictwem pobrań drive-by, e-maili i wiadomości spamowych, oszustw internetowych, niewiarygodnych źródeł pobierania (np. witryn z bezpłatnym oprogramowaniem i stron trzecich, sieci udostępniania P2P itp.), nielegalnych narzędzi aktywacji programów („pirackich") i fałszywych aktualizacji. Ponadto szkodliwe programy mogą być zdolne do samodzielnego rozsyłania się poprzez sieci lokalne i wymienne urządzenia pamięci masowej (np. zewnętrzne dyski twarde, dyski flash USB itp.).

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed malware?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć większość znanych infekcji malware. Należy podkreślić, że wyrafinowane malware zwykle kryje się głęboko w systemach, dlatego kluczowe jest uruchomienie pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Malware Icarus kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Malware Icarus na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.