FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć malware DevilsTongue z systemu operacyjnego

Znany również jako: Wirus DevilsTongue
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest DevilsTongue?

Po raz pierwszy zbadane przez Microsoft Threat Intelligence Center (MSTIC) we współpracy z Citizen Lab, DevilsTongue to wielofunkcyjne malware napisane w językach programowania C i C++.

Ustalenia MSTIC sugerują, że DevilsTongue jest powiązane z cyberprzestępcami opracowującymi/sprzedającymi malware i pakiety narzędzi hakerskich na potrzeby cyberwojny. Podejrzewa się, że cyberprzestępcy stojący za DevilsTongue, nazwani SOURGUM, są grupą z siedzibą w Izraelu.

Uważa się, że wyrafinowane produkty oferowane przez SOURGUM były wykorzystywane do atakowania ponad stu ofiar, w tym polityków, pracowników ambasad, naukowców, obrońców praw człowieka, dziennikarzy i dysydentów politycznych.

Wykrycia malware DevilsTongue na VirusTotal

Przegląd malware DevilsTongue

Badanie Microsoft Threat Intelligence Center ujawniło, że DevilsTongue to wysokiej klasy malware, które jest złożone oraz wykorzystuje zaawansowane techniki wykrywania i analizy. Obecne rozumienie DevilsTongue, oparte na analizie MSTIC, jest takie, że ten szkodliwy program wykorzystuje różne exploity do wykorzystywania luk w systemie (np. CVE-2021-31979 i CVE-2021-33771).

To złośliwe oprogramowanie może wchodzić w interakcje i manipulować Windows Registry i bazy SQLite databases. Jest zdolne do wykonywania poleceń WMI (Windows Management Instrumentation). DevilsTongue potrafi także eksfiltrować (pobierać) pliki z zainfekowanych systemów.

To malware potrafi wyodrębniać internetowe pliki cookie z różnych przeglądarek, które prawdopodobnie będą wykorzystywane do uzyskiwania dostępu do stron internetowych jako ofiara i wznawiania działań związanych ze zbieraniem informacji. DevilsTongue atakuje takie serwisy społecznościowe i serwisy pocztowe, jak Facebook, Twitter, Odnoklassniki, VKontakte, Gmail, Yahoo i Mail.ru.

Nieautoryzowany dostęp może zostać wykorzystany do zbierania korespondencji i zdjęć ofiar, a także DevilsTongue (lub innego malware) poprzez udostępnianie złośliwych plików/linków. Biorąc pod uwagę sposób, w jaki DevilsTongue było używane w przeszłości, gdyby ofiary były zaangażowane w wysoce poufne sprawy, jego infekcje mogą mieć katastrofalne konsekwencje.

Ponadto ten program może wyodrębnić dane logowania (nazwy użytkownika/hasła) z Google Chrome, Mozilla Firefox i innych popularnych przeglądarek. Może również pobierać całe rozmowy z aplikacji do przesyłania wiadomości Signal.

Podsumowując, takie malware, jak DevilsTongue, może powodować poważne problemy z prywatnością, straty finansowe i kradzież tożsamości. Ponieważ jednak DevilsTongue jest przeznaczone do wyrafinowanych cyberataków, jego użycie w atakach motywowanych politycznie lub geopolitycznie może mieć katastrofalne konsekwencje.

Jeśli istnieje podejrzenie, że DevilsTongue (lub inne złośliwe oprogramowanie) już zainfekowało system, zdecydowanie zalecamy skorzystanie z programu antywirusowego, aby je natychmiast usunąć.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus DevilsTongue
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, malware bankowe, spyware.
Nazwy wykrycia AhnLab-V3 (Unwanted/Win.DevilsTongue.C4553761), Webroot (W32.Malware.Devilstongue), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Trojany mają na celu potajemną infiltrację komputera ofiary i milczenie, dzięki czemu na zainfekowanej maszynie nie widać wyraźnie żadnych konkretnych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, złośliwe reklamy online, socjotechnika, pirackie oprogramowanie.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady malware zbierającego informacje

Przeanalizowaliśmy tysiące próbek malware, a Luca stealerApolloRAT, NoMercy stealer, StealBit i SVCReady to tylko niektóre przykłady programów z możliwością kradzieży informacji.

Malware może mieć szeroki zakres szkodliwych zdolności, które mogą występować w różnych kombinacjach. Jednak niezależnie od sposobu działania szkodliwego oprogramowania – jego obecność w systemie zagraża urządzeniu i bezpieczeństwu użytkownika. Dlatego wszystkie zagrożenia muszą zostać usunięte natychmiast po wykryciu.

Jak malware DevilsTongue dostało się na mój komputer?

Malware jest rozpowszechniane głównie przy użyciu technik phishingu i socjotechniki. Ponieważ DevilsTongue jest przeznaczone do cyberwojny, metody stosowane w jego dystrybucji mogą być skomplikowane i wysoce ukierunkowane.

Przykładowo, ten złośliwy program może być rozsyłany w postaci załączników lub linków do stron internetowych w e-mailach lub wiadomościach spamowych. Ta poczta może być przekonująco zamaskowana jako korespondencja lub powiadomienia od znajomych, współpracowników, klientów, usługodawców, firm, instytucji, organizacji lub innych legalnych podmiotów.

Malware jest również rozsyłane za pośrednictwem zwodniczych/złośliwych witryn i podejrzanych źródeł pobierania, takich jak witryny stron trzecich i strony z bezpłatnym oprogramowaniem, sieci wymiany peer-to-peer itd. Narzędzia do nielegalnej aktywacji programów („pirackie") mogą pobierać/instalować malware zamiast aktywować licencjonowany produkt. Fałszywe aktualizacje mogą również zawierać malware.

Zainfekowane pliki mogą być archiwami (RAR, ZIP itp.), plikami wykonywalnymi (.exe, .run itp.), dokumentami Microsoft Office i PDF, JavaScript itd. Gdy taki plik zostanie wykonany, uruchomiony lub w inny sposób otwarty, rozpocznie się pobieranie/instalacja malware.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy ostrożność w przypadku poczty przychodzącej. Nie wolno otwierać załączników i linków znalezionych w podejrzanych/nieistotnych e-mailach i wiadomościach, ponieważ może to spowodować infekcję systemu.

Ponadto konieczne jest sprawdzenie oprogramowania i pobieranie go wyłącznie z oficjalnych/zweryfikowanych kanałów. Wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane przy użyciu oryginalnych funkcji/narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („pirackie") i fałszywe aktualizacje mogą zawierać malware.

Musimy podkreślić, jak ważne jest posiadanie zainstalowanego i zaktualizowanego na bieżąco renomowanego programu antywirusowego. Oprogramowanie bezpieczeństwa musi być używane do wykonywania regularnych skanów systemu oraz usuwania wykrytych zagrożeń i problemów. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner.

Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

Proces złośliwego oprogramowania uruchomiony w Menedżerze zadań

Jeśli sprawdziłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatycznie uruchamiane aplikacje, rejestr i lokalizacje plików systemowych:

Wygląd aplikacji Autoruns

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom komputer w trybie awaryjnym. Kliknij Start, kliknij Zamknij, kliknij Uruchom ponownie, kliknij OK. Podczas procesu uruchamiania komputera naciśnij kilkakrotnie klawisz F8 na klawiaturze, aż zobaczysz menu Opcje zaawansowane systemu Windows, a następnie wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 7 lub Windows XP w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci — przejdź do ekranu startowego systemu Windows 8, wpisz Zaawansowane, w wynikach wyszukiwania wybierz Ustawienia. Kliknij Zaawansowane opcje uruchamiania, a w otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie.

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Twój komputer zostanie teraz ponownie uruchomiony w „Zaawansowanym menu opcji uruchamiania". Kliknij przycisk „Rozwiąż problemy", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie opcji zaawansowanych kliknij „Ustawienia uruchamiania".

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Twój komputer uruchomi się ponownie na ekranie Ustawienia uruchamiania. Naciśnij klawisz F5, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane".

W menu opcji zaawansowanych wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W następnym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

Rozpakuj archiwum Autoruns.zip i uruchom aplikację Autoruns.exe

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" oraz „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Odśwież wyniki aplikacji Autoruns

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz usunąć.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po znalezieniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

Usuń złośliwe oprogramowanie w Autoruns

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

Wyszukaj złośliwe oprogramowanie i usuń je

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware.

Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego. Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Często zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware DevilsTongue. Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Większość szkodliwych programów można usunąć bez uciekania się do tak drastycznych środków.

Jakie są największe problemy, jakie może powodować malware DevilsTongue?

Podstawowe funkcje DevilsTongue obracają się wokół kradzieży danych. Zwykle tego rodzaju infekcja malware może prowadzić do poważnych problemów z prywatnością, strat finansowych i kradzieży tożsamości. Jednak ataki DevilsTongue były podejrzewane w wielu przypadkach cyberwojny, a ich konsekwencje mogą być druzgocące.

Jaki jest cel malware DevilsTongue?

Cyberprzestępcy zwykle wykorzystują złośliwe oprogramowanie do generowania przychodów. Jednak DevilsTongue było używane do atakowania polityków, obrońców praw człowieka, dziennikarzy i innych ważnych osób. W związku z tym cele atakujących korzystających z tego złośliwego oprogramowania mogą być inne, np. motywowane względami politycznymi lub geopolitycznymi.

Jak malware DevilsTongue przeniknęło do mojego komputera?

Malware jest najczęściej dystrybuowane za pośrednictwem pobrań drive-by, spamu, oszustw internetowych, niewiarygodnych źródeł pobierania (np. nieoficjalnych witryn i stron z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania, sieci wymiany peer-to-peer itp.), nielegalnych narzędzi do aktywacji oprogramowania („pirackich") i fałszywych aktualizacji. Ponadto niektóre złośliwe programy mogą samoistnie się rozsyłać za pośrednictwem sieci lokalnych i wymiennych urządzeń pamięci masowej (np. zewnętrznych dysków twardych, dysków flash USB itp.).

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed malware?

Combo Cleaner jest przeznaczony do wykrywania i usuwania zagrożeń. Jest w stanie wykryć i usunąć prawie wszystkie znane infekcje malware. Należy jednak podkreślić, że kluczowe jest przeprowadzenie pełnego skanowania systemu, ponieważ wyrafinowane złośliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemie.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus DevilsTongue kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus DevilsTongue na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.