FacebookTwitterLinkedIn

Usuwanie malware SMSFactory i powstrzymanie go przez kradzieżą wiadomości SMS

Znany również jako: Wirus SMSFactory
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest SMSFactory?

SMSFactory to nazwa szkodliwego programu, który atakuje systemy operacyjne Android. To malware ma na celu ukrywanie się na zainfekowanych urządzeniach i wysyłanie SMS-ów lub dzwonienie pod numery o podwyższonej opłacie.

Znaczącą aktywność SMSFactory zaobserwowano w Argentynie, Brazylii, Francji, Ukrainie, USA, Rosji, Turcji i Hiszpanii. Jest jednak prawdopodobne, że cyberprzestępcy stojący za tym malware nie atakują określonych regionów i chcą działać na całym świecie.

Wykryte złośliwe oprogramowanie SMSFactory na VirusTotal

Przegląd malware SMSFactory

Po udanej infiltracji SMSFactory zbiera następujące dane urządzenia – model, geolokalizację, dostawcę usług (operatora) i numer telefonu. Jeśli urządzenie mobilne zostanie uznane za odpowiednie, malware kontynuuje działanie.

SMSFactory ma na celu wysyłanie SMS-ów (wiadomości tekstowych) lub wykonywanie połączeń telefonicznych na numery o podwyższonej opłacie (tj. numery, które pobierają wysokie stawki za zadzwonienie do nich/wysyłanie wiadomości). Malware wykonuje tę aktywność potajemnie, a tym samym znacznie zwiększa rachunki telefoniczne ofiar.

Badacze z Avast przeanalizowali infekcję SMSFactory, która codziennie kontaktowała się z kilkoma numerami o podwyższonej opłacie – naliczając około 1 $ dziennie. Dlatego to malware może potencjalnie podnieść rachunki telefoniczne ofiar do 336 $ rocznie.

Ponadto SMSFactory może być trudne do wykrycia i usunięcia. Ta złośliwa aplikacja nie pojawia się na ekranie głównym. Jej ikona jest pusta i nie ma nazwy. Dlaczego obecność SMSFactory nie jest od razu oczywista. Ponadto niektóre wersje tego złośliwego oprogramowania są w stanie utworzyć nowe konto administratora, co dodatkowo komplikuje jego usunięcie.

Co więcej, istnieje wariant SMSFactory, który potrafi wyodrębniać listy kontaktów z zainfekowanych urządzeń, co prawdopodobnie może zostać wykorzystane do dalszego rozsyłania szkodliwego oprogramowania.

Warto zauważyć, że twórcy malware często aktualizują swoje dzieła o ulepszone funkcje i dodatkowe możliwości. Dlatego możliwe jest, że w przyszłości SMSFactory będzie mieć więcej funkcjonalności.

Podsumowując, infekcje SMSFactory mogą powodować poważne problemy z prywatnością i znaczne straty finansowe. Jeśli twoje urządzenie jest zainfekowane tym malware, zdecydowanie zalecamy użycie wirusa antywirusowego, aby go natychmiast usunąć.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus SMSFactory
Typ zagrożenia Złośliwe oprogramowanie na Androida, złośliwa aplikacja, niechciana aplikacja.
Nazwy wykrycia Avast-Mobile (Android:Evo-gen [Trj]), BitDefenderFalx (Android.Riskware.Agent.JXH), ESET-NOD32 (wariant Android/Spy.Agent.CBT), Fortinet (Android/Dloader.5103!tr), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.AndroidOS.MobiD), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Urządzenie działa wolno, ustawienia systemu są zmieniane bez zgody użytkownika, pojawiają się podejrzane aplikacje, znacznie wzrasta zużycie danych i baterii, przeglądarki przekierowują na podejrzane strony internetowe, wyświetlane są natrętne reklamy.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, złośliwe reklamy online, socjotechnika, zwodnicze aplikacje, oszukańcze strony internetowe.
Zniszczenie Straty pieniężne, problemy prywatności.
Usuwanie malware (Android) Aby wyeliminować infekcje malware, nasi badacze bezpieczeństwa zalecają przeskanowanie twojego urządzenia z Androidem legalnym oprogramowaniem anty-malware. Polecamy Avast, Bitdefender, ESET or Malwarebytes.

Przykłady podobnego malware

Exobot, EscobarSMSSpyAnatsa, SMSControllo - to tylko kilka przykładów szkodliwych programów wymierzonych w Androida, zdolnych do interakcji i zarządzania SMS-ami.

Malware może mieć szeroką gamę funkcji, które mogą występować w różnych kombinacjach. Jednak niezależnie od sposobu działania malware – jego obecność w systemie zagraża integralności urządzenia i bezpieczeństwu użytkownika.

Jak SMSFactory infiltrate my device?

Zaobserwowano, że SMSFactory rozsyła się za pośrednictwem kampanii malvertisingowych (złośliwych reklam), spamowych powiadomień przeglądarki i niewiarygodnych/fałszywych stron internetowych. Media, pod którymi to złośliwe oprogramowanie zostało zamaskowane, obejmuje: filmy/aplikacje dla dorosłych, gry wideo i ich kody/hacki itp.

Ogólnie rzecz biorąc, cyberprzestępcy dystrybuują malware wykorzystując taktyki phishingu i socjotechniki. Złośliwe oprogramowanie jest zwykle prezentowane jako zwykłe programy/media lub dołączone do nich.

Zainfekowane pliki mogą mieć różne formaty, np. archiwów, plików wykonywalnych, dokumentów Microsoft Office i PDF, JavaScript itp. Po otwarciu zakaźnego pliku uruchamiany jest łańcuch infekcji.

Do najpopularniejszych metod dystrybucji należą: złośliwe załączniki/linki rozpowszechniane za pośrednictwem spamu (np. e-maili, SMS-ów, wiadomości prywatnych, postów na forach publicznych itp.), pobrań drive-by (ukrytych i zwodniczych), niewiarygodnych źródeł pobierania (np. stron z freeware i witryn stron trzecich, sieci udostępniania P2P itp.), oszustw internetowych, narzędzi do nielegalnej aktywacji oprogramowania (pirackich), fałszywych aktualizacji i złośliwych reklam.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie odradzamy otwieranie załączników/linków znajdujących się w podejrzanych/nieistotnych e-mailach i wiadomościach, ponieważ może to spowodować infekcję systemu.

Równie ważne jest pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Ponadto oprogramowanie musi być aktywowane i aktualizowane za pomocą narzędzi zapewnionych przez legalnych programistów, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne (pirackie) i fałszywe aktualizacje mogą zawierać malware.

Musimy podkreślić, jak ważne jest posiadanie zainstalowanego i regularnie aktualizowanego renomowanego programu antywirusowego. Programy bezpieczeństwa muszą być używane do uruchamiania regularnych skanów systemu oraz usuwania wykrytych zagrożeń i problemów.

Przykład malware SMSFactory przebranego za fałszywą aplikację:

Zwodnicza aplikacja malware SMSFactory

Przykład zwodniczej witryny używanej do promowania malware SMSFactory:

Zwodnicza strona promująca malware SMSFactory

Szybkie menu:

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Chrome:

Usuwanie historii przeglądania sieci z Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Historię".

Usuwanie historii przeglądania sieci z Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij „Wyczyść dane przeglądania". Wybierz zakładkę „ZAAWANSOWANE". Wybierz zakres czasu i typy danych, które chcesz usunąć i stuknij „Wyczyść dane".

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Chrome:

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Ustawienia".

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Ustawienia witryny" i kliknij ją. Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Powiadomienia" i stuknij ją.

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Znajdź witryny, które wyświetlają powiadomienia przeglądarki. Stuknij je i kliknij „Wyczyść i zresetuj". Spowoduje to usunięcie uprawnień przyznanych tym witrynom w celu wyświetlania powiadomień. Jednak jeśli ponownie odwiedzisz tę samą witrynę może ona ponownie poprosić o zgodę. Możesz wybrać, czy udzielić tych uprawnień, czy nie (jeśli zdecydujesz się odmówić, witryna przejdzie do sekcji „Zablokowane" i nie będzie już prosić o zgodę).

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć przeglądarkę Chrome:

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia". Przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż znajdziesz aplikację „Chrome". Wybierz ją i stuknij opcję „Pamięć".

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Stuknij „ZARZĄDZAJ PAMIĘCIĄ", a następnie „WYCZYŚĆ WSZYSTKIE DANE" i potwierdź czynność, stukając „OK". Pamiętaj, że przywrócenie przeglądarki usunie wszystkie przechowywane w niej dane. W związku z tym wszystkie zapisane loginy/hasła, historia przeglądania, ustawienia niestandardowe i inne dane zostaną usunięte. Będziesz także musiał ponownie zalogować się do wszystkich stron internetowych.

[Wróć do Spisu treści]

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Firefox:

Usuń historię przeglądania z Firefoksa w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Historię".

Usuń historię przeglądania z Firefoksa w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Wyczyść prywatne dane" i stuknij tę opcję. Wybierz typy danych, które chcesz usunąć i stuknij „WYCZYŚĆ DANE".

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Firefox:

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Odwiedź witrynę, która wyświetla powiadomienia przeglądarki. Stuknij ikonę wyświetlaną po lewej stronie paska adresu URL (ikona niekoniecznie będzie oznaczać „Kłódkę") i wybierz „Edytuj ustawienia witryny".

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 2)

W otwartym okienku pop-up zaznacz opcję „Powiadomienia" i stuknij „WYCZYŚĆ".

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć przeglądarkę Firefox:

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż znajdziesz aplikację „Firefox". Wybierz ją i wybierz opcję „Pamięć".

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Stuknij „WYCZYŚĆ DANE" i potwierdź akcję stukając „USUŃ". Pamiętaj, że przywrócenie przeglądarki usunie wszystkie przechowywane w niej dane. W związku z tym wszystkie zapisane loginy/hasła, historia przeglądania, ustawienia niestandardowe i inne dane zostaną usunięte. Będziesz także musiał ponownie zalogować się do wszystkich stron internetowych.

[Wróć do Spisu treści]

Odinstaluj potencjalnie niechciane i/lub złośliwe aplikacje:

Usuwanie niechcianych/złośliwych aplikacji z systemu operacyjnego Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia". Przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Usuwanie niechcianych/złośliwych aplikacji z systemu operacyjnego Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz potencjalnie niechcianą i/lub złośliwą aplikację. Wybierz ją i stuknij „Odinstaluj". Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz usunąć wybranej aplikacji (np. wyświetla się komunikat o błędzie), spróbuj użyć „Trybu awaryjnego".

[Wróć do Spisu treści]

Uruchom urządzenie z Androidem w „Trybie awaryjnym":

Tryb awaryjny" w systemie operacyjnym Android tymczasowo wyłącza uruchamianie wszystkich aplikacji innych firm. Korzystanie z tego trybu to dobry sposób na diagnozowanie i rozwiązywanie różnych problemów (np. usuwanie złośliwych aplikacji, które uniemożliwiają to, gdy urządzenie działa „normalnie").

Uruchamianie urządzenia z systemem Android w trybie awaryjnym

Naciśnij przycisk „Zasilanie" i przytrzymaj go, aż zobaczysz ekran „Wyłącz". Stuknij ikonę „Wyłącz" i przytrzymaj ją. Po kilku sekundach pojawi się opcja „Tryb awaryjny" i będzie ją kliknąć, aby ponownie uruchomić urządzenie.

[Wróć do Spisu treści]

Sprawdź zużycie baterii przez różne aplikacje:

Sprawdzanie zużycia baterii różnych aplikacji w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Konserwacja urządzenia" i stuknij ją.

Sprawdzanie zużycia baterii różnych aplikacji w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij „Baterię" i sprawdź użycie każdej aplikacji. Legalne/oryginalne aplikacje są zaprojektowane tak, aby zużywać jak najmniej energii, aby zapewnić najlepsze wrażenia użytkownika i oszczędzać energię. Dlatego wysokie zużycie baterii może wskazywać, że aplikacja jest złośliwa.

[Wróć do Spisu treści]

Sprawdź wykorzystanie danych przez różne aplikacje:

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Połączenia" i stuknij ją.

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Użycie danych" i wybierz tę opcję. Podobnie jak w przypadku baterii, legalne/oryginalne aplikacje są zaprojektowane tak, aby maksymalnie zminimalizować zużycie danych. Dlatego znaczne wykorzystanie danych może wskazywać na obecność złośliwej aplikacji. Pamiętaj, że niektóre złośliwe aplikacje mogą być zaprojektowane do działania tylko wtedy, gdy urządzenie jest połączone z siecią bezprzewodową. Z tego powodu należy sprawdzić użycie danych mobilnych i Wi-Fi.

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Jeśli znajdziesz aplikację, która wykorzystuje znaczące dane, mimo że nigdy jej nie używasz, zdecydowanie zalecamy jej natychmiastowe odinstalowanie.

[Wróć do Spisu treści]

Zainstaluj najnowsze aktualizacje oprogramowania:

Utrzymywanie aktualności oprogramowania to dobra praktyka zapewniająca bezpieczeństwo urządzeń. Producenci urządzeń nieustannie publikują różne łatki bezpieczeństwa i aktualizacje Androida, aby naprawić błędy i luki, które mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców. Nieaktualny system jest znacznie bardziej podatny na ataki. Dlatego zawsze należy upewnić się, że oprogramowanie urządzenia jest aktualne.

Instalowanie aktualizacji oprogramowania w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Aktualizacje oprogramowania" i stuknij ją.

Instalowanie aktualizacji oprogramowania w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij opcję „Pobierz aktualizacje ręcznie" i sprawdź, czy są dostępne aktualizacje. Jeśli tak, zainstaluj je natychmiast. Zalecamy również włączenie opcji „Pobieraj aktualizacje automatycznie". Pozwoli to systemowi powiadomić cię o wydaniu aktualizacji i/lub zainstalować ją automatycznie.

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć system do stanu domyślnego:

Wykonanie „Resetu do ustawień fabrycznych" to dobry sposób na usunięcie wszystkich niechcianych aplikacji, przywrócenie ustawień systemowych do wartości domyślnych i ogólne wyczyszczenie urządzenia. Pamiętaj również, że wszystkie dane w urządzeniu zostaną usunięte, w tym zdjęcia, pliki wideo/audio, numery telefonów (przechowywane w urządzeniu, a nie na karcie SIM), wiadomości SMS itd. Oznacza to, że urządzenie zostanie przywrócone do stanu początkowego/fabrycznego.

Możesz także przywrócić podstawowe ustawienia systemowe lub po prostu ustawienia sieciowe.

Resetowanie systemu operacyjnego Android do ustawień domyślnych (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Informacje o telefonie" i stuknij ją.

Resetowanie systemu operacyjnego Android do ustawień domyślnych (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Resetuj" i stuknij ją. Teraz wybierz akcję, którą chcesz wykonać:
Przywróć ustawienia" – przywróć wszystkie ustawienia systemowe do domyślnych;
Przywróć ustawienia sieciowe" – przywróć wszystkie ustawienia związane z siecią do domyślnych;
Przywróć dane fabryczne" – przywróć cały system i całkowicie usuń wszystkie zapisane dane.

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz aplikacje, które mają uprawnienia administratora:

Jeśli złośliwa aplikacja otrzyma uprawnienia administratora, może poważnie uszkodzić system. Aby urządzenie było jak najbardziej bezpieczne, zawsze sprawdzaj, które aplikacje mają takie uprawnienia i wyłączaj te, które nie powinny.

Wyłączanie aplikacji Android, które mają uprawnienia administratora (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Blokadę ekranu i bezpieczeństwo" i stuknij ją.

Wyłączanie aplikacji Android, które mają uprawnienia administratora (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Inne ustawienia zabezpieczeń". Stuknij tę opcję, a następnie stuknij „Aplikacje administratora urządzenia".

Wyłączanie aplikacji Android, które mają uprawnienia administratora (krok 3)

Zidentyfikuj aplikacje, które nie powinny mieć uprawnień administratora. Stuknij je, a następnie stuknij „DEZAKTYWUJ".

Często zadawane pytania (FAQ)

Moje urządzenie z Androidem jest zainfekowane malware SMSFactory. Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Nie, usunięcie SMSFactory nie wymaga formatowania.

Jakie są największe problemy, jakie może powodować malware SMSFactory?

SMSFactory jest przeznaczone do dzwonienia i/lub wysyłania SMS-ów na numery o podwyższonej opłacie. W ten sposób generuje przychody na koszt ofiar. Dlatego to malware może powodować poważne problemy z prywatnością i straty finansowe.

Do czego służy malware SMSFactory?

Ze względu na sposób działania SMSFactory oczywiste jest, że ten złośliwy program jest wykorzystywany do generowania przychodów. Jednak cyberprzestępcy mogą również wykorzystywać malware dla własnej rozrywki lub do zakłócania procesów (np. stron internetowych, usług, firm, instytucji itp.). Ataki te mogą być również motywowane osobistymi urazami lub przyczynami politycznymi/geopolitycznymi.

Jak malware SMSFactory dostało się na moje urządzenie z Androidem?

Złośliwe oprogramowanie jest głównie dystrybuowane poprzez spam, pobrania drive-by, niewiarygodne kanały pobierania (np. nieoficjalne witryny i strony z bezpłatnym hostingiem plików, sieci udostępniania P2P itp.), oszustwa internetowe, złośliwe reklamy, nielegalne narzędzia aktywacji oprogramowania (pirackie) i fałszywe aktualizacje.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus SMSFactory kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus SMSFactory na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.