FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie oszustwa, jak Chrome Search Contest 2022 oraz ich unikać

Znany również jako: Pop-up Chrome Search Contest 2022
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest oszustwo Chrome Search Contest 2022?

„Chrome search contest 2022" to oszustwo pop-up wyświetlane przez zwodniczą witrynę. Wyświetla fałszywe wiadomości, aby nakłonić niczego niepodejrzewających odwiedzających do podania danych osobowych. Zwykle tego typu oszustwa są promowane za pośrednictwem stron internetowych, które korzystają z podejrzanych sieci reklamowych (użytkownicy nie otwierają tych stron celowo).

Oszustwo Chrome Search Contest 2022

Szczegółowe informacje o oszustwie Chrome Search Contest 2022

Fałszywa wiadomość w tym oszustwie pop-up twierdzi, że odwiedzający dokonał 5-miliardowego wyszukiwania i ma szansę wygrać kartę podarunkową Amazon, Google Play, Apple Watch lub inną nagrodę. Zwykle celem takich oszustw jest nakłonienie odwiedzających do podania takich danych osobowych, jak dane karty kredytowej, adres e-mail, adres domowy lub zapisanie się na subskrypcję niepotrzebnych usług płatnych.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Pop-up Chrome Search Contest 2022
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Odwiedzający mają możliwość wygrania różnych nagród
Przebranie Prawdziwa witryna Google (konkurs)
Powiązana domena bandchordmeasure[.]top, thusfeetexcept[.]xyz, meanthardsquare[.]xyz
Nazwy wykrycia (bandchordmeasure[.]top) Google Safebrowsing (phishing), Kaspersky (malware), Sophos (spam), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Fałszywe komunikaty o błędach, fałszywe ostrzeżenia systemowe, błędy pop-up, fałszywe skanowanie komputera.
Metody dystrybucji Zaatakowane strony internetowe, nieuczciwe internetowe reklamy pop-up, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, utrata pieniędzy, kradzież tożsamości, możliwe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Więcej informacji o podobnych oszustwach pop-up

Kilka przykładów podobnych oszustw to "Chrome Search Contest 2021", "Dear Chrome User, Congratulations!", "Google Membership Rewards". Często zachęcają one odwiedzających do wypełnienia ankiety, aby odebrać swoją „nagrodę". W niektórych przypadkach oszuści stojący za tymi stronami mogą prosić o uiszczenie opłaty „transakcyjnej", „wysyłkowej", „administracyjnej" lub innej.

Oszustwa te są promowane za pośrednictwem witryn, które korzystają z podejrzanych sieci reklamowych. Mogą być również promowane za pośrednictwem potencjalnie niechcianych aplikacji (PUA), takich jak adware. Tak czy inaczej, użytkownicy nieumyślnie trafiają na fałszywe strony.

Jak zainstalowano potencjalnie niechciane aplikacje na moim komputerze?

Adware jest dystrybuowane za pośrednictwem programów pobierania i instalacji innych programów, podejrzanych reklam i fałszywych instalatorów. Gdy użytkownicy nie zmieniają „Niestandardowych", „Zaawansowanych" lub innych ustawień dostępnych w instalatorach (lub programach pobierania), zgadzają się również na zainstalowanie (lub pobranie) adware.

Reklamy używane do dystrybucji niechcianego oprogramowania są przeznaczone do uruchamiania określonych skryptów. Użytkownicy powodują niechciane pobrania lub instalacje, klikając te reklamy. Fałszywe instalatory są zwykle pobierane ze zwodniczych i potencjalnie złośliwych stron.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Aplikacje i pliki należy pobierać wyłącznie z oficjalnych witryn i za pomocą bezpośrednich linków. Sieci peer-to-peer, programy pobierania stron trzecich, nieoficjalne strony itp. mogą być wykorzystywane do rozpowszechniania PUA i malware. Przed pobraniem lub zainstalowaniem programów należy sprawdzić programy pobierania i instalatory z „Niestandardowymi", „Zaawansowanymi" lub innymi ustawieniami.

Reklamy pojawiające się w witrynach z torrentami, na stronach związanych z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych lub innych podejrzanych stronach również nie powinny być klikane. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je usunąć.

Wygląd oszustwa Chrome Search Contest 2022 (GIF):

Wygląd oszustwa Chrome Search Contest 2022

Tekst w tym oszustwie:

Chrome Search Contest 2022

You've made the 5-billionth search.

Congratulations! You may be our next lucky winner!

Our last winner was Brad Jenkins from Los Angeles , who won a Samsung KU6179 Ultra HD TV on 14.05.2019 with his 5-billionth Search.

Every time the 5-billionth search is reached, we proclaim a winner and reset the counter.

You may choose one of three hidden prizes below. In addition, you will be entered in our Hall of Fame and receive a winner's certificate.

Behind every box is a prize. Click on a box to uncover it.

For technical reasons, we are not allowed to keep your invitation open for more than 15 minutes. Choose one of the prizes below and follow the instructions on your screen.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest oszustwo pop-up?

Oszustwo pop-up to fałszywa wiadomość (na przykład fałszywy wirus lub powiadomienie o błędzie) mająca na celu nakłonienie użytkowników do wykonania określonych działań. Zwykle strony internetowe wyświetlające oszustwa pop-up są zamaskowane jako legalne/oficjalne strony.

Jaki jest cel oszustwa pop-up?

Celem oszustwa pop-up może być nakłonienie użytkowników do zainfekowania komputerów malware, zainstalowania innego niechcianego oprogramowania, podania danych osobowych, udzielenia zdalnego dostępu do komputera, przelewu pieniędzy.

Dlaczego napotykam fałszywe okienka pop-up?

Większość oszustw pop-up jest wyświetlana przez strony internetowe korzystające z podejrzanych sieci reklamowych. Użytkownicy nie otwierają tych stron celowo – są do nich przekierowywani przez inne podejrzane strony i reklamy.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami pop-up?

Combo Cleaner potrafi przeskanować każdą stronę internetową i wykryć złośliwe strony. Do tej kategorii należą również strony zawierające oszustwa pop-up. Dlatego ta aplikacja natychmiast cię ostrzeże i ograniczy dostęp do złośliwych stron.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Pop-up Chrome Search Contest 2022 kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Pop-up Chrome Search Contest 2022 na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.