FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij zostania oszukanym przez fałszywe e-maile "Xerox Multifunction Printer"

Znany również jako: E-mail phishingowy Xerox Multifunction Printer
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest "Xerox Multifunction Printer"?

Nasza analiza e-maila „Xerox Multifunction Printer" ujawniła, że jest to spam działający jako oszustwo phishingowe. Wiadomość próbuje oszukać odbiorców, aby podali swoje dane logowania do konta e-mail, twierdząc, że wysłano im dokument za pośrednictwem usługi firmy Xerox.

Należy podkreślić, że te wiadomości są fałszywe i nie są w żaden sposób powiązane z prawdziwą firmą Xerox Holdings Corporation.

E-mailowa kampania spamowa Xerox Multifunction Printer

Przegląd oszustwa e-mailowego „Xerox Multifunction Printer"

Wiadomość spamowa twierdzi, że dokument został zeskanowany za pomocą dołączonej do niego „Xerox Multifunction Printer". Twierdzi, że załącznik jest wielostronicowym dokumentem PDF i zawiera dane urządzenia drukarki. Jak wspomniano na początku, ta fałszywa wiadomość nie jest powiązana z firmą Xerox.

Gdy odbiorcy otworzą załączony plik HTML, zostanie im zaprezentowana fałszywa strona logowania do Outlooka. Na tej stronie logowania znajduje się informacja, że użytkownik uzyskuje dostęp do prywatnego dokumentu Xerox™: "Accessing Private Xerox™ Document", jednak wszelkie dane logowania do konta e-mail (adresy e-mail/hasła) wprowadzone do niej zostaną ujawnione oszustom stojącym za kampanią spamową. Posiadając te informacje, cyberprzestępcy mogą ukraść ujawnione konto e-mail i potencjalnie związaną z nim zawartość.

Aby to rozwinąć, przestępcy mogą uzyskać dostęp do innych kont społecznościowych (np. portali społecznościowych/mediów, komunikatorów itp.) zarejestrowanych za pomocą e-maila. Platformy komunikacyjne mogą być wykorzystywane do proszenia kontaktów/znajomych o pożyczki lub rozsyłania malware poprzez udostępnianie złośliwych plików/linków – wszystko pod przykrywką prawdziwego właściciela konta.

Cyberprzestępcy mogą również uzyskać kontrolę nad kontami związanymi z finansami, takimi jak bankowość internetowa, portfele cyfrowe, handel elektroniczny itd. Mogą używać tych kont do dokonywania nieuczciwych transakcji i zakupów online.

Podsumowując, ofiary takich oszustw phishingowych, jak „Drukarka wielofunkcyjna Xerox" – mogą doświadczyć poważnych problemów z prywatnością, strat finansowych i kradzieży tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa E-mail phishingowy Xerox Multifunction Printer
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Dokument wielostronicowy został zeskanowany i wysłany do odbiorcy.
Przebranie Fałszywy dokument został wysłany za pomocą usługi dostarczonej rzekomo przez firmę Xerox.
Nazwy wykrycia (załącznika) Combo Cleaner (JS:Trojan.Cryxos.9352), Emsisoft (JS:Trojan.Cryxos.9352 (B)), ESET-NOD32 (HTML/Phishing.Gen), Fortinet (JS/Phishing.6EEF!tr), GData (JS:Trojan.Cryxos.9352), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, strata pieniędzy, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o kampaniach spamowych

Przeanalizowaliśmy wiele wiadomości phishingowych, a "oszustwo e-mailowe Servicio De Administración Tributaria", "YOUR MAILBOX IS OUTDATED" i "oszustwo e-mailowe Coca Cola Lottery" to tylko kilka ich przykładów.

Wiadomości te mogą dotyczyć szerokiej gamy informacji, od danych logowania do konta po dane osobowe (np. imiona, nazwiska, adresy itp.). E-maile spamowe są wykorzystywane do ułatwiania różnych oszustw. Są również wykorzystywane do rozsyłania trojanów, ransomware, koparek kryptowalutowych i innego złośliwego oprogramowania.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Do wiadomości spamowych mogą być dołączone złośliwe pliki. Opcjonalnie, wiadomości te mogą zawierać linki do złośliwych witryn, które mogą potajemnie pobierać/instalować malware lub nakłaniać użytkowników do zrobienia tego samodzielnie.

Zainfekowane pliki mogą być plikami wykonywalnymi, archiwami, dokumentami PDF i Microsoft Office, JavaScript itp. Po wykonaniu, uruchomieniu lub otwarciu zainfekowanego pliku uruchamiany jest proces infekcji. Przykładowo, dokumenty Microsoft Office infekują systemy wykonując złośliwe makropolecenia.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy ostrożność w przypadku poczty przychodzącej. Nie wolno otwierać załączników lub linków zawartych w podejrzanych/nieistotnych e-mailach, ponieważ może to prowadzić do infekcji systemu. Dodatkowo ważne jest, aby używać wersji pakietu Microsoft Office wydanych po 2010 roku, ponieważ mają one tryb „Widoku chronionego", który uniemożliwia automatyczne wykonywanie makr.

Jednak malware nie rozprzestrzenia się wyłącznie za pośrednictwem poczty spamowej. Dlatego zalecamy również pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych/zweryfikowanych kanałów i aktywację/aktualizację oprogramowania za pomocą narzędzi zapewnionych przez prawdziwych programistów.

Musimy podkreślić znaczenie posiadania zainstalowanego i zaktualizowanego niezawodnego programu antywirusowego. Oprogramowanie bezpieczeństwa musi być używane do uruchamiania regularnych skanów systemu i usuwania wykrytych zagrożeń/problemów. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany e wiadomości e-mail "Xerox Multifunction Printer":

Subject: - | Scanned from a Xerox Multifunction Printer


The above attached document was scanned and sent to you using a Xerox Multifunction Printer.


Number of Images: 25
Attachment File Type: pdf, Multi-Page


Multifunction Printer Location:
Device Name: WC7835-CE1706.8179
Device Serial Number: MX1212593
Multifunction Printer IP Address: 192.168.0.250
Device MAC Address: 9c:93:4e:5e:f8:ac


For more information on Xerox products and solutions


Workplace and Digital Printing Solutions | Xerox
Workplace solutions, document management and digital printing technologies to help organizations communicate, connect and work.


www.xerox.com

Zrzut ekranu pliku phishingowego HTML, dystrybuowanego w kampanii spamowej "Xerox Multifunction Printer":

Załącznik e-mailowego oszustwa phishingowego Xerox Multifunction Printer

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Wiadomości spamowe nie mają charakteru osobistego. Cyberprzestępcy rozsyłają je w operacjach na masową skalę, mając nadzieję, że przynajmniej część odbiorców zostanie oszukana przez ich oszustwa.

Podałem moje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail ze spamem. Co mam zrobić?

Jeśli podałeś dane logowania, natychmiast zmień hasła do wszystkich potencjalnie narażonych kont i poinformuj ich oficjalne wsparcie. A jeśli ujawniłeś inne prywatne dane (np. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.), natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Przeczytałem e-mail ze spamem, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, otwarcie e-maila ze spamem nie uruchomi żadnych procesów pobierania/instalowania malware. Łańcuchy infekcji są inicjowane, gdy złośliwe załączniki lub linki zawarte w tych wiadomościach zostaną otwarte/kliknięte.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spamowej. Czy mój komputer jest zainfekowany?

To, czy doszło do infekcji, może zależeć od celu pliku (np. phishingu lub pobrania/instalacji malware) i jego formatu. Jeśli otwarty plik był plikiem wykonywalnym (.exe, .run itp.), najprawdopodobniej twój system został zainfekowany. Jednak formaty dokumentów (.pdf, .xls, .doc itp.) mogą wymagać dodatkowej interakcji użytkownika (np. włączając makropolecenia) w celu rozpoczęcia pobierania/instalacji malware.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do wiadomości e-mail?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i wyeliminować prawie wszystkie znane infekcje malware. Należy wspomnieć, że wysokiej klasy złośliwe oprogramowanie ma tendencję do ukrywania się głęboko w systemach. Dlatego przeprowadzenie pełnego skanowania systemu jest koniecznością.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy Xerox Multifunction Printer kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy Xerox Multifunction Printer na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.