FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć malware Bumblebee z komputera

Znany również jako: Program ładujący Bumblebee
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest malware Bumblebee?

Bumblebee to nazwa programu ładującego złośliwe oprogramowanie. Wiadomo, że cyberprzestępcy używają go jako narzędzia do pobierania Cobalt Strike i prawdopodobnie innego malware, takiego jak ransomware. Bumblebee wydaje się być zamiennikiem BazaLoader - innego programu ładującego złośliwe oprogramowanie.

Malware Bumblebee

Więcej informacji o malware Bumblebee

Bumblebee jest dostarczany za pośrednictwem plików ISO, które zawierają złośliwe DLL i pliki skrótów (pliki zawierające malware Bumblebee). Jest to dość wyrafinowane złośliwe oprogramowanie, które wykorzystywało różne metody w celu uniknięcia wykrycia. Może wykrywać procesy środowiska wirtualizacji, aby uniknąć uruchamiania na maszynach wirtualnych.

Celem malware Bumblebee jest pobieranie i uruchamianie dodatkowych ładunków — w celu infekowania komputerów innym malware. Istnieją powody, by sądzić, że Bumblebee jest powszechnie używane przez gangi ransomware, których celem jest szyfrowanie plików i zmuszanie ofiar do zapłacenia okupu w zamian za narzędzie do odszyfrowania.

Ponieważ Bumblebee został zaprojektowany do zrzucania dodatkowych ładunków, cyberprzestępcy mogą go używać do wstrzykiwania złodziei informacji, koparek kryptowaluty i innego malware. Bumblebee odbiera polecenia za pośrednictwem serwera C2 (zarządzania i kontroli). Osoby atakujące używają go do bezpośredniego pobierania i wykonywania plików, wstrzykiwania złośliwych bibliotek DLL i ustanawiania trwałości w systemie operacyjnym.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Program ładujący Bumblebee
Typ zagrożenia Malware loader
Nazwy wykrycia (złośliwy plik ISO) Avast (LNK:Agent-BD [Trj]), Combo Cleaner (Gen:Variant.Lazy.164691), ESET-NOD32 (wariant Win64/Kryptik.CZJ), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), Microsoft (Program:Win32/Wacapew.C!ml), Pełna lista (VirusTotal)
Nazwy wykrycia (Bumblebee) Avast (Win32:TrojanX-gen [Trj]), Combo Cleaner (Trojan.GenericKD.50206978), ESET-NOD32 (wariant Win64/Agent.BEG), Kaspersky (UDS:Trojan.Win64.Shelma.a), Microsoft (Trojan:Win32/Casdet!rfn), Pełna lista (VirusTotal)
Ładunek Cobalt Strike, ransomware i możliwie inne malware
Objawy Bumblebee ma za zadanie potajemnie infiltrować komputer ofiary i milczeć, dzięki czemu na zainfekowanej maszynie nie widać wyraźnie żadnych konkretnych objawów. Pozwala również uniknąć wykrycia i analizy.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, złośliwe reklamy online, socjotechnika, pirackie oprogramowanie.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o malware Bumblebee

Bumblebee to zaawansowany program do pobierania malware, który przeprowadza testy antywirtualizacyjne i wdraża unikalne możliwości pobierania. Służy do pobierania i wykonywania dodatkowych ładunków. Wiadomo, że cyberprzestępcy, którzy używają Bumblebee, wykorzystywali BazaLoader do zrzucania szkodliwych ładunków.

Jak Bumblebee dostał się na mój komputer?

Aktorzy stwarzający zagrożenie dystrybuują Bumblebee za pośrednictwem kampanii zawierających złośliwy spam. Wysyłają e-maile zawierające złośliwy załącznik (plik ISO). Ten plik ISO zawiera złośliwe pliki .dll i pliki skrótów (pliki DLL i LNK), które zawierają Bumblebee. Program ładujący Bumblebee uruchamia się po wykonaniu pliku skrótu (LNK/.lnk).

Należy wspomnieć, że cyberprzestępcy mogą wykorzystywać pakiet Microsoft Office, dokumenty PDF, pliki wykonywalne, pliki JavaScript i inne pliki do dystrybucji malware. Zwykle e-maile zawierające złośliwe linki lub pliki są maskowane jako ważne/pilne/oficjalne wiadomości od legalnych firm lub innych podmiotów.

Jak uniknąć instalacji malware?

Nie otwieraj załączników i linków w nieistotnych e-mailach wysłanych z nieznanych i podejrzanych adresów. Aktualizuj i aktywuj oprogramowanie za pomocą narzędzi zapewnionych przez oficjalnych programistów. Zawsze aktualizuj system operacyjny i zainstalowane programy. Pobieraj oprogramowanie i pliki z legalnych/oficjalnych stron internetowych i korzystaj z bezpośrednich linków.

Nie ufaj plikom i programom pobranym przez podejrzane witryny internetowe, konfiguratory pobierania stron trzecich, sieci P2P itp. Zainstaluj na komputerze renomowane oprogramowanie antywirusowe i regularnie skanuj system. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

E-mail zawierający złośliwy plik ISO wykorzystywany do rozsyłania malware Bumblebee:

Złośliwy e-mail rozsyłający malware Bumblebee

Tekst w tym e-mailu:

Subject: ******** sent you 1 file using TransferXL

Download now this transfer sent to you by clicking in the link in this email.    If you cannot see this email, click here
1 file
1.66 MB

******** sent 1 file to you
prd
Available until Apr 8, 2022 (expires in 6 days)
Download
    
documents-00106.iso
    
Transferred with TransferXL

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner.

Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

Proces złośliwego oprogramowania uruchomiony w Menedżerze zadań

Jeśli sprawdziłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatycznie uruchamiane aplikacje, rejestr i lokalizacje plików systemowych:

Wygląd aplikacji Autoruns

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom komputer w trybie awaryjnym. Kliknij Start, kliknij Zamknij, kliknij Uruchom ponownie, kliknij OK. Podczas procesu uruchamiania komputera naciśnij kilkakrotnie klawisz F8 na klawiaturze, aż zobaczysz menu Opcje zaawansowane systemu Windows, a następnie wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 7 lub Windows XP w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci — przejdź do ekranu startowego systemu Windows 8, wpisz Zaawansowane, w wynikach wyszukiwania wybierz Ustawienia. Kliknij Zaawansowane opcje uruchamiania, a w otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie.

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Twój komputer zostanie teraz ponownie uruchomiony w „Zaawansowanym menu opcji uruchamiania". Kliknij przycisk „Rozwiąż problemy", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie opcji zaawansowanych kliknij „Ustawienia uruchamiania".

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Twój komputer uruchomi się ponownie na ekranie Ustawienia uruchamiania. Naciśnij klawisz F5, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane".

W menu opcji zaawansowanych wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W następnym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

Rozpakuj archiwum Autoruns.zip i uruchom aplikację Autoruns.exe

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" oraz „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Odśwież wyniki aplikacji Autoruns

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz usunąć.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po znalezieniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

Usuń złośliwe oprogramowanie w Autoruns

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

Wyszukaj złośliwe oprogramowanie i usuń je

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware.

Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego. Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Często zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware Bumblebee. Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Nie jest konieczne formatowanie zainfekowanego urządzenia pamięci masowej. Malware Bumblebee można usunąć, postępując zgodnie z instrukcjami podanymi w naszym przewodniku usuwania powyżej.

Jakie są największe problemy, które może powodować malware?

To zależy od jego możliwości. Złośliwe oprogramowanie może być wykorzystywane do szyfrowania plików, kradzieży tożsamości, kont internetowych, infekowania komputerów dodatkowym malware i do innych celów.

Jaki jest cel malware Bumblebee?

Bumblebee jest używany jako narzędzie do infekowania komputerów innym złośliwym oprogramowaniem (np. ransomware, złodziejem informacji, koparką kryptowaluty).

Jak Bumblebee dostał się na mój komputer?

To malware jest rozpowszechniane za pośrednictwem e-maili zawierających złośliwy załącznik. Wiadomo, że cyberprzestępcy wykorzystują plik ISO zawierający złośliwe pliki DLL (.dll) i skróty (LNK), aby nakłonić użytkowników do uruchomienia malware. W innych przypadkach złośliwe oprogramowanie jest dystrybuowane za pośrednictwem fałszywych aktualizacji, stron pobierania pirackiego oprogramowania i innych podejrzanych źródeł pobierania oprogramowania.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed malware?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć prawie wszystkie znane złośliwe oprogramowanie. Ważne jest, aby wiedzieć, że wysokiej klasy malware zwykle chowa się głęboko w systemie. Dlatego zainfekowane komputery muszą być skanowane przy użyciu opcji pełnego skanowania.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Program ładujący Bumblebee kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Program ładujący Bumblebee na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.