FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć trojana otwierającego tylne drzwi BazarLoader z systemu operacynego?

Znany również jako: Malware BazarLoader
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Poradnik usuwania wirusa BazarLoader

Czym jest trojan otwierający tylne drzwi BazarLoader?

Opracowany przez tych samych aktorów zagrożeń co TrickBot, BazarLoader to złośliwy program, sklasyfikowany jako trojan otwierający tylne drzwi/zostawiający ładunek. Celem tego typu złośliwego oprogramowania jest otwieranie „tylnych drzwi" dla innego malware. Innymi słowy, te trojany działają poprzez pobieranie/instalowanie dodatkowego złośliwego oprogramowania. W czasie badań BazarLoader był używany do wprowadzania do zainfekowanych systemów ransomware RYUK. Zaobserwowano, że malware BazarLoader jest dystrybuowane za pośrednictwem e-mailowych kampanii spamowych, rzekomo zawierających poufne informacje dotyczące stanu zdrowia prezydenta Donalda Trumpa. Diagnoza infekcji COVID-19 przeprowadzona przez prezydenta USA jest szeroko stosowana przez cyberprzestępców do dystrybucji malware i celów phishingu.

BazarLoader malware detections on VirusTotal

Jak wspomniano na początku, celem BazarLoader jest infekowanie urządzeń innymi złośliwymi programami. To, jakim malware mogą zostać zainfekowane, zależy od sposobu działania cyberprzestępców i samego trojana otwierającego tylne drzwi/programu ładującego. To oprogramowanie może wprowadzać do systemów różnego typu trojany, ransomware, górników kryptowaluty Odnotowano, że BazarLoader infekuje zainfekowane urządzenia ransomware RYUK. Szkodliwe programy objęte tą klasyfikacją działają poprzez szyfrowanie plików i/lub blokowanie ekranu - w celu żądania zapłaty (okupu) za odszyfrowanie danych/odzyskanie dostępu. Zwykle ransomware zmienia nazwy zaszyfrowanych plików. Jednak to, czy dane, na które ma wpływ RYUK, są zmieniane - zależy od wariantu malware. Ten złośliwy program wykorzystuje do szyfrowania plików algorytmy szyfrowania RSA-4096 i AES-256. Tworzy notatki z żądaniem okupu zawierające instrukcje odszyfrowywania. Chociaż konkretne szczegóły (dane kontaktowe cyberprzestępców, wysokość okupu, preferowana waluta i metoda płatności itp.) różnią się w zależności od wersji. Zdecydowanie odradza się spełnianie żądań przestępców, ponieważ nie ma gwarancji, że dotrzymają swojego końca umowy (np. wyślą obiecane klucze/narzędzia odszyfrowujące itp.). Usunięcie ransomware z systemu operacyjnego zapobiegnie dalszemu szyfrowaniu, jednak nie przywróci już zaszyfrowanych danych. RYUK lub inne ransomware niekoniecznie jest ładunkiem, który BazarLoader dostarczy we wszystkich przypadkach infekcji. Innym godnym uwagi szczegółem dotyczącym trojana BazarLoader jest proces infekcji bez plików, w wyniku którego wykorzystuje on już istniejące aplikacje do infekowania systemów, co komplikuje jego wykrycie. Jeśli istnieje podejrzenie lub wiadomo, że trojan BazarLoader (lub inne złośliwe oprogramowanie) już zainfekował system - należy użyć programu antywirusowego, aby go natychmiast usunąć.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Malware BazarLoader
Typ zagrożenia Trojan, wius kradnący hasła, malware bankowe, spyware.
Nazwy wykrycia Avast (Win64:CrypterX-gen [Trj]), BitDefender (Trojan.GenericKD.43838874), ESET-NOD32 (wariant Win64/Kryptik.CAK), Kaspersky (Backdoor.Win32.Bazdor.r), Pełna lista  (VirusTotal)
Ładunek Ransomware RYUK
Objawy Trojany są zaprojektowane, aby podstępnie infiltrować komputer ofiary i pozostawać cichymi, w wyniku czego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załaczniki e-mail, złośliwe ogłoszenia internetowe, inżynieria społeczna, narzędzia "łamania" oprogramowania.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie

Aby wyeliminować Malware BazarLoader, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny.

BLADABINDI, Groooboor, Buer Loader i Upatre to kilka przykładów innych złośliwych programów, które mogą powodować infekcje łańcuchowe (tj. pobieranie/instalację dodatkowego malware). To oprogramowanie może mieć również inne złośliwe możliwości, w tym (ale nie tylko): eksfiltrację plików, ekstrakcję danych z przeglądarek i innych aplikacji, keylogging (zapisywanie naciśnięć klawiszy), nagrywanie wideo/audio lub przesyłanie strumieniowe za pośrednictwem kamery internetowej/mikrofonu urządzenia itd. Niezależnie od tego, jak działa malware, ostateczny cel jest zawsze ten sam - generowanie zysku dla aktorów zagrożeń. Wszystkie infekcje złośliwego oprogramowania należy traktować jako wysoce niebezpieczne i niezwłocznie usuwać.

Jak BazarLoader dostał się do mojego komputera?

Trojan BazarLoader był dystrybuowany poprzez e-mailowe kampanie spamowe, koncentrujące się na stanie zdrowia prezydenta Trumpa. Termin „kampania spamowa" jest używany do określenia operacji na dużą skalę, podczas której wysyłane są tysiące zwodniczych e-maili. Zakaźne wiadomości rozpowszechniające BazarLoader miały następujące tematy/tytuły: "Recent material about the president's situation", "Recent materials pertaining to the president's illness", "Newest information about the president's condition" i "Newest info pertaining to President's illness". Jednak prawdopodobne istnieją między nimi różnice i alternatywy. Same e-maile sugerują, że odbiorcy mogą uzyskać dostęp do wewnętrznych informacji o stanie Trumpa, pobierając dokument za pośrednictwem osadzonego linku. Po kliknięciu linku użytkownicy są przekierowywani do dokumentów Google z oświadczeniem, że plik jest bezpieczny. Jednak zamiast pobierać dokument, pobierany jest złośliwy plik wykonywalny, który inicjuje proces/łańcuch infekcji BazarLoader. Aby ogólnie wyjaśnić, w jaki sposób kampanie spamowe infekują systemy - odbywa się to za pomocą linków do pobierania osadzonych w zwodniczych e-mailach i/lub zainfekowanych plikach dołączonych do tych wiadomości. Zakaźne pliki mogą mieć różne formaty, takie jak plików wykonywalnych (.exe, .run itp.), archiwów (ZIP, RAR itp.), dokumentów Microsoft Office i PDF, JavaScript itd. Inne popularne techniki dystrybucji malware obejmują niewiarygodne kanały pobierania, nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) i nielegalne aktualizacje. Podejrzane źródła pobierania, takie jak: nieoficjalne i bezpłatne witryny z hostingiem plików, sieci wymiany peer-to-peer i inne zewnętrzne programy do pobierania mogą oferować złośliwe oprogramowanie do pobrania, zamaskowane lub dołączone do zwykłych produktów. Narzędzia do nielegalnej aktywacji („łamania") mogą pobierać/instalować malware zamiast aktywować licencjonowane programy. Fałszywe programy aktualizujące powodują infekcje, wykorzystując słabe punkty nieaktualnych programów i/lub po prostu instalując złośliwe oprogramowanie zamiast obiecanych aktualizacji.

Jak uniknąć instalacji malware?

Nie wolno otwierać podejrzanych i/lub nieistotnych e-maili, a zwłaszcza ich załączników lub zawartych w nich linków - może to spowodować infekcję systemu wysokiego ryzyka. Wszystkie pliki do pobrania muszą pochodzić z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Równie ważne jest aktywowanie i regularne aktualizowanie programów za pomocą funkcji/narzędzi zapewnionych przez oryginalnych programistów. Odradza się używanie nielegalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" oprogramowania) i zewnętrznych programów aktualizujących, ponieważ są one powszechnie stosowane do dystrybucji malware. Aby chronić integralność urządzenia i prywatność użytkowników, ważne jest, aby mieć zainstalowane niezawodne oprogramowanie antywirusowe/antyspyware. Ponadto oprogramowanie to musi być aktualizowane, wykorzystywane do wykonywania regularnych skanów systemu i usuwania wykrytych/potencjalnych zagrożeń. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Zrzut ekranu oszukańczego e-maila dystrybuującego trojana BazarLoader:

BazarLoader backdoor spreading email

Tekst prezentowany w tej wiadomości:

Subject: Recent material about the president's situation

 

What we really know and even what we don't about Trump's COVID health problems.

 

Insider information about Trump's] [health condition, please remember to use the code because the record is encrypted: 123

 

Attached document

 

ID

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Malware BazarLoader: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Malware BazarLoader. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

malicious process running on user's computer sample

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

screenshot of autoruns application

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

extract autoruns.zip and run autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Click 'Options' at the top and uncheck 'Hide Empty Locations' and 'Hide Windows Entries' options

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

locate the malware file you want to remove

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

searching for malware file on your computer

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Malware BazarLoader kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Malware BazarLoader na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Malware BazarLoader dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny.