FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie oszustwa phishingowe, jak e-mail phishingowy blockchain.com

Znany również jako: E-mail phishingowy blockchain.com
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest "oszustwo e-mailowe blockchain[.]com"?

Sprawdziliśmy tę wiadomość e-mail i dowiedzieliśmy się, że jest to fałszywe powiadomienie dotyczące nieautoryzowanej próby logowania. Zawiera link do strony phishingowej (podszywającej się pod legalną witrynę blockchain[.]com). Oszuści stojący za tym e-mailem próbują ukraść konta blockchain[.]com.

Oszustwo e-mailowe blockchain.com

Szczegółowe informacje o e-mailu phishingowym blockchain[.]com

Blockchain[.]com to legalna firma, która zapewnia platformę do przechowywania, używania i zarządzania kryptowalutami (oraz badania transakcji kryptowalutowych). Nie ma ona nic wspólnego z tą wiadomością phishingową. E-mail twierdzi, że została zauważona ostatnia próba logowania i prosi o cofnięcie autoryzacji (lub potwierdzenie) urządzenia za pośrednictwem prezentowanej strony internetowej.

Prezentowany link „Unauthorize device" otwiera witrynę phishingową, fałszywy adres blockchain[.]com z innym adresem URL i innym wyglądem. Oszuści używają jej do nakłoniania niczego niepodejrzewających odwiedzających do podania adresów e-mail (lub identyfikatorów portfela) i tajnych fraz odzyskiwania. Ich celem jest porwanie portfeli kryptowalutowych i kradzieży kryptowaluty.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Blockchain[.]com Email Scam
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Na stronie blockchain[.]com zauważono podejrzaną próbę logowania
Powiązana domena login-blockchain-com-ce231.web[.]app
Nazwy wykrycia (login-blockchain-com-ce231.web[.]app) Avira (Phishing), Combo Cleaner (Phishing), ESET (Phishing), Kaspersky (Phishing), Sophos (Malware), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Przebranie Wiadomość od zespołu Blockchain[.]com
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, strata pieniędzy, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o e-mailach tego typu

Zwykle wiadomości phishingowe są zamaskowane jako oficjalne (lub pilne/ważne) wiadomości od legalnych firm lub innych podmiotów. Zawierają linki służące do otwierania witryny phishingowej z prośbą o podanie danych karty kredytowej, danych logowania i innych poufnych informacji.

Więcej przykładów wiadomości phishingowych to "Signed In To From A New Windows Device Email Scam", "Your Password Expires Today Email Scam", "Request To Close Your Email Scam". Innym popularnym sposobem niewłaściwego wykorzystywania e-maili do złośliwych celów jest rozsyłanie złośliwego oprogramowania.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Wiadomości e-mail wykorzystywane do rozsyłania malware mogą powodować szkody na dwa sposoby: poprzez złośliwe załączniki lub linki do witryn internetowych. W obu przypadkach komputery zostają zainfekowane po wykonaniu złośliwego pliku. Zwykle cyberprzestępcy używają pakietu MS Office, PDF lub innych dokumentów, plików JavaScript, archiwów, plików wykonywalnych i innych plików, aby nakłonić użytkowników do wykonania złośliwego oprogramowania.

Jak uniknąć instalacji malware?

Nie ufaj nieistotnym e-mailom, które zawierają załączniki lub linki. Zwłaszcza, gdy takie e-maile są otrzymane z nieznanych lub podejrzanych adresów. Otwieranie plików lub linków w tego rodzaju wiadomościach może powodować infekcje komputerowe. Używaj oficjalnych stron i bezpośrednich linków jako źródeł pobierania plików i programów. Unikaj korzystania z innych źródeł.

Aktualizuj zainstalowane oprogramowanie. Aktualizuj (i aktywuj) je za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi zapewnionych przez oficjalnego programistę. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w e-mailu phishingowym blockchain[.]com:

Subject:

Blockchain.com

Verify your device (request id: 7b44f824)

We noticed a login attempt recently. Kindly confirm and unauthorize the device details below if this wasn’t you. For more inquiry, contact support.

Date

Wed, March 2, 2022

Login IP

185.222.57.229

Approximate location

Netherlands

Device type

Win8.1
Unauthorize device

Thanks,
The Blockchain Team

download on the app store
 
get it on google play
© Blockchain[.]com

Wygląd witryny phishingowej, używanej do kradzieży kont blockchain[.]com (GIF):

Wygląd witryny phishingowej oszustwa e-mailowego blockchain.com

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Prawdopodobnie stało się tak, ponieważ oszuści mają twój adres e-mail w swojej bazie danych (zwykle uzyskują adresy e-mail po naruszeniu danych). Tak czy inaczej, oszuści wysyłają te same wiadomości do wszystkich odbiorców – nie celują w nikogo konkretnie.

Podałem moje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail. Co mam zrobić?

Jeśli podałeś swój adres e-mail (lub identyfikator portfela) i tajną frazę odzyskiwania, jak najszybciej skontaktuj się z zespołem wsparcia blockchain[.]com, aby zobaczyć, co mogą z tym zrobić. Jeśli oszuści ukradli już twoje aktywa kryptowalutowe, jest mało prawdopodobne, że uda się je odzyskać.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do e-maila służącego do rozsyłania malware. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli otworzyłeś plik wykonywalny, prawdopodobnie twój komputer jest już zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Chociaż dokumenty, archiwa i inne pliki MS Office zwykle nie infekują komputerów zaraz po ich otwarciu.

Przeczytałem wiadomość, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, czytanie/otwieranie wiadomości e-mail nie może spowodować szkód. Tak więc, jeśli nie otworzyłeś złośliwego linku lub pliku, twój komputer jest bezpieczny.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware, które były obecne w załączniku do wiadomości e-mail?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć prawie wszystkie znane złośliwe oprogramowanie. Należy wspomnieć, że wysokiej klasy malware może ukrywać się głęboko w systemie operacyjnym. W takich przypadkach wymagane jest przeprowadzenie pełnego skanowania systemu w celu wykrycia (i wyeliminowania) złośliwego oprogramowania.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy blockchain.com kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy blockchain.com na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.