FacebookTwitterLinkedIn

Jak zidentyfikować i uniknąć fałszywych witryn Coinbase

Znany również jako: Witryna oszustwa Coinbase
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest oszustwo "Coinbase"?

Oszustwo „Coinbase" jest sklasyfikowane jako phishing. Jest prezentowane jako strona logowania do Coinbase – platformy wymiany kryptowalut oferującej różne usługi związane z kryptowalutami. Próby zalogowania się przez te strony phishingowe mogą skutkować kradzieżą konta Coinbase i innymi poważnymi problemami.

Oszustwo Coinbase

Przegląd oszustwa „Coinbase"

Kiedy nasi badacze weszli na fałszywą stronę logowania „Coinbase", wyglądała ona dość podobnie do oryginalnej. W czasie badań na legalnej stronie logowania tło było podobne do niebieskiego, ale czcionki i układ były inne.

Podobnie jak w przypadku prawdziwej strony internetowej Coinbase, użytkownicy mogli zalogować się na swoje konta za pomocą hasła i adresu e-mail użytego do jego rejestracji. Gdy próbowaliśmy zalogować się przy użyciu fałszywych danych logowania, nie otrzymaliśmy odpowiedzi, dopóki nie zostało zaznaczone pole wyboru „Nie wylogowuj mnie na tym komputerze".

Następnie strona phishingowa poprosiła o podanie „prawidłowych informacji", których zażądałaby bez względu na legalność danych logowania.

Następnie strona zachęcała użytkowników do potwierdzenia ich danych, podając swoje imię i nazwisko, numer telefonu, adresy i SSN (numer ubezpieczenia społecznego — unikalny dziewięciocyfrowy numer nadawany obywatelom/spółkom zamieszkałym na stałe w USA).

Dlatego te witryny phishingowe obierają za cel nie tylko nazwy użytkowników/hasła kont Coinbase, ale także na dane osobowe użytkowników. Podsumowując, zaufanie temu oszustwu może skutkować kradzieżą konta Coinbase, stratami finansowymi związanymi z kryptowalutami i kradzieżą tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Witryna oszustwa Coinbase
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Przebranie Strona internetowa oszustwa jest zamaskowana jako strona logowania do Coinbase.
Powiązane domeny franclimwines.co[.]za
Nazwy wykrycia (franclimwines.co[.]za) Combo Cleaner (Malware), CRDF (złośliwe), Fortinet (Phishing), G-Data (Malware), Webroot (złośliwe), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Metody dystrybucji Zaatakowane strony internetowe, nieuczciwe internetowe reklamy pop-up, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, utrata pieniędzy, kradzież tożsamości, możliwe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady oszustw związanych z kryptowalutą

Internet jest pełen wprowadzających w błąd, zwodniczych i złośliwych treści. Oszustwa związane z kryptowalutami zyskują na popularności, podobnie jak same waluty cyfrowe.

Przeanalizowaliśmy wiele z tych oszustw, w tym te, których celem są dane logowania do portfela kryptowalutowego (np. "Wallet Access Connect", "METAMASK scam", "Phantom Wallet Recovery" etc.) i fałszywe konkursy kryptowalutowe (np. "NASA ETH and BTC Giveaway", "UFO giveaway", "Polkadot giveaway" itp.).

Jak otworzyłem witrynę oszustwa?

Natknęliśmy się na tę nielegalną stronę „Coinbase" podczas sprawdzania spamowych powiadomień przeglądarki, ale zdecydowanie nie jest to jedyny sposób uzyskania dostępu do takich witryn.

Użytkownicy mogą zostać do nich przekierowani, odwiedzając lub wchodząc w interakcję (np. klikając reklamy, przyciski itp. na) z witrynami, które korzystają z nieuczciwych sieci reklamowych. Błędne wpisanie adresu URL może również spowodować wejście na stronę, na której działają oszustwa. Adware może promować fałszywe strony internetowe za pomocą wyświetlanych reklam. Niektóre typy adware mogą spowodować, że przeglądarka wymusi otwieranie zwodniczych witryn.

Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych witryn?

Zachowanie ostrożności podczas przeglądania może zapewnić bezpieczeństwo komputera. Ponieważ dostęp do podejrzanych/złośliwych stron internetowych często uzyskuje się za pośrednictwem nieuczciwych sieci reklamowych, zalecamy unikanie torrentów, nielegalnego przesyłania/pobierania strumieniowego i innych witryn oferujących podejrzane usługi/treści.

Zignoruj lub odrzuć (tj. naciśnij „Zablokuj", „Zablokuj powiadomienia" itp.) żądania wyświetlania powiadomień prezentowane przez podejrzane strony internetowe, ponieważ te powiadomienia/reklamy są znane z promowania oszustw.

Adware może promować zwodnicze strony internetowe poprzez swoje reklamy lub otwierając je na siłę. Dlatego, aby uniknąć wpuszczenia tego oprogramowania do swojego systemu – pobieraj je tylko z oficjalnych/sprawdzonych źródeł i podchodź ostrożnie do procesów instalacji (np. czytaj warunki, używaj „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień, zrezygnuj z dodawania dodatków itp.).

Musimy podkreślić, jak ważne jest posiadanie zainstalowanego i aktualizowanego niezawodnego programu antywirusowego. Programy bezpieczeństwa muszą być używane do uruchamiania regularnych skanów systemu i usuwania zagrożeń/problemów. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć wszystkie zagrożenia.

Wygląd okna pop-up "Coinbase" (GIF):

Wygląd oszustwa Coinbase (GIF)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Czesto zadawane pytania (FAQ)

Co to jest oszustwo pop-up?

Oszustwa typu pop-up to zwodnicze wiadomości mające na celu zwabienie/przestraszenie użytkowników do wykonania określonych czynności, np. ujawnienia prywatnych danych, dokonania fałszywych transakcji, zadzwonienia na fałszywe linie pomocy, pobrania plików, zainstalowania oprogramowania itp.

Jaki jest cel oszustwa pop-up?

Oszustwa pop-up są praktycznie zawsze wykorzystywane tylko do generowania przychodów dla ich projektantów. Zyski oszustów zależą od modelu oszustwa, którego używają, np. nadużywania lub sprzedawania danych osobowych, pozyskiwania środków w drodze oszustwa, promowania (prawdopodobnie podejrzanych/szkodliwych) aplikacji, rozsyłania malware itd.

Dlaczego napotykam fałszywe okienka pop-up?

Oszustwa typu pop-up są uruchamiane na stronach, które użytkownicy rzadko celowo odwiedzają. Innymi słowy, większość użytkowników odwiedza je przez błędnie wpisane adresy URL lub przekierowania spowodowane przez strony internetowe korzystające z nieuczciwych sieci reklamowych, zwodnicze powiadomienia przeglądarki/natrętne reklamy lub zainstalowane adware.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami pop-up?

Combo Cleaner jest przeznaczony do skanowania odwiedzanych stron internetowych i wykrywania zwodniczych/złośliwych stron (w tym takich, które promują oszustwa). W związku z tym otrzymasz natychmiastowe ostrzeżenie, a dostęp do podejrzanej strony internetowej zostanie ograniczony.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Witryna oszustwa Coinbase kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Witryna oszustwa Coinbase na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.