FacebookTwitterLinkedIn

Jak odinstalować Macube Cleaner?

Znany również jako: Potencjalnie niechciana aplikacja Macube Cleaner
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest Macube Cleaner?

Macube Cleaner jest reklamowana jako profesjonalne narzędzie do czyszczenia i optymalizacji systemu macOS, które może szybko wyczyścić śmieci, stare lub duże pliki, rzadko używane pliki i aplikacje, zwolnić miejsce na dysku. Jednak ta aplikacja jest rozpowszechniana podejrzanymi metodami.

Dlatego jest prawdopodobne, że użytkownicy, którzy zainstalowali Macube Cleaner na swoich komputerach, zrobili to nieświadomie. Aplikacje, które użytkownicy nieumyślnie pobierają i instalują, są nazywane potencjalnie niechcianymi aplikacjami (PUA). Nie zaleca się instalowania PUA w przeglądarkach lub komputerach.

Niechciana aplikacja Macube Cleaner

Macube Cleaner ma takie funkcje, jak Smart Scan, Duplicate Finder, Uninstaller i inne funkcje, które mają usuwać niechciane pliki lub aplikacje. Użytkownicy mogą skanować system w poszukiwaniu niechcianych wpisów, ale nie mogą ich usunąć za pomocą nieaktywowanej (niepłatnej) wersji Macube Cleaner.

Należy wspomnieć, że wiele PUA jest zaprojektowanych do wykonywania fałszywych skanów — pokazują fałszywe wyniki skanowania, aby nakłonić użytkowników do zapłacenia za rejestrację i aktywację. Innymi słowy, niektóre PUA nie naprawiają ani nie usuwają żadnych błędów, wirusów ani innych zagrożeń, niechcianych aplikacji, plików itp. i są przeznaczone wyłącznie do wyciągania pieniędzy od swoich użytkowników.

Zaleca się, aby nie płacić za aplikacje znane jako PUA. Kolejną kwestią dotyczącą PUA jest to, że mogą być dystrybuowane razem z innymi tego rodzaju aplikacjami. Mówiąc dokładniej, ich konfiguratory pobierania i instalatory mogą zawierać aplikacje typu adware, porywacze przeglądarki lub inne PUA.

Głównym celem większości aplikacji typu adware jest generowanie reklam. Często zdarza się, że reklamy generowane przez aplikacje tego typu są zaprojektowane do otwierania podejrzanych witryn.

W niektórych przypadkach są one przeznaczone do uruchamiania określonych skryptów i pobierania lub nawet instalowania innego potencjalnie niechcianego oprogramowania. Kilka przykładów reklam wyświetlanych przez aplikacje tego typu to banerowe, kuponowe, ankietowe i pop-up.

Porywacze przeglądarki promują fałszywe wyszukiwarki, zmieniając ustawienia przeglądarki. W większości przypadków zmieniają adres domyślnej wyszukiwarki, strony głównej i nowej karty na adres fałszywej wyszukiwarki.

Najczęściej fałszywe wyszukiwarki nie generują żadnych unikalnych wyników i pokazują wyniki generowane przez legalne wyszukiwarki (np. Google, Yahoo, Bing). Jednak istnieją fałszywe wyszukiwarki zaprojektowane do promowania podejrzanych stron internetowych i (lub) wyświetlania niechcianych reklam.

Należy wspomnieć, że zarówno aplikacje typu adware, jak i porywacze przeglądarki mogą działać jako narzędzia zbierania informacji, których celem są nie tylko dane związane z przeglądaniem, takie jak adresy IP, geolokalizacje, odwiedzane witryny itp., ale także informacje poufne, takie jak hasła, dane karty kredytowej.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Potencjalnie niechciana aplikacja Macube Cleaner
Typ zagrożenia PUP (potencjalnie niechciany program), PUA (potencjalnie niechciana aplikacja), malware Mac, wirus Mac
Rzekoma funkcjonalność System cleaner
Nazwy wykrycia (instalatora) Avast (MacOS:PuAgent-CA [PUP]), BitDefender (Trojan.MAC.Generic.107108), ESET-NOD32 (potencjalnie niechciany wariant OSX/MacMaster.E), Symantec (OSX.Trojan.Gen.2), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwy wykrycia (aplikacji) Avast (MacOS:PuAgent-CA [PUP]), BitDefender (Trojan.MAC.Generic.107108), ESET-NOD32 (potencjalnie niechciany wariant OSX/MacMaster.E), Symantec (OSX.Trojan.Gen.2), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Na twoim komputerze nagle pojawił się program, którego instalowania nie przypominasz sobie. Nowa aplikacja wykonuje skanowanie komputera i wyświetla komunikaty ostrzegawcze o „znalezionych problemach”. Prosi o płatność w celu usunięcia rzekomo znalezionych błędów.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player.
Powiązane domeny macube[.]com
Zniszczenie Strata pieniężna (niepotrzebny zakup fałszywego oprogramowania), niechciane okienka pop-up z ostrzeżeniami, niska wydajność komputera.
Usuwanie

Aby wyeliminować Potencjalnie niechciana aplikacja Macube Cleaner, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Istnieje wiele aplikacji, które są rozpowszechniane przy użyciu podejrzanych metod (są klasyfikowane jako PUA), na przykład MacCleanBooster, Disk Tuner i MacFly Pro. Warto zauważyć, że nie wszystkie PUA są bezużyteczne lub muszą zostać zarejestrowane/aktywowane, aby korzystać z ich funkcji.

W ten czy inny sposób wysoce wskazane jest zaufanie do oprogramowania, które zostało pobrane z legalnych źródeł (np. oficjalne strony, App Store) i unikanie korzystania z aplikacji pobranych z innych źródeł.

Zwłaszcza te, które zostały zainstalowane przypadkowo. Jeśli tego rodzaju aplikacja jest już zainstalowana w systemie operacyjnym lub przeglądarce, należy ją usunąć.

Jak potencjalnie niechciane aplikacje zostały zainstalowane na moim komputerze?

W niektórych przypadkach użytkownicy pobierają lub instalują aplikacje, takie jak Macube Cleaner, klikając zwodnicze reklamy, które są przeznaczone do wykonywania określonych skryptów. Zwykle reklamy, które mogą powodować nieoczekiwane pobrania i instalacje pojawiają się na podejrzanych stronach. W innych przypadkach użytkownicy powodują niechciane pobrania i instalacje podczas pobierania lub instalacji innych programów.

Dokładniej, gdy PUA są połączone z innymi programami. W takich przypadkach PUA są dołączane do konfiguratorów pobierania lub instalatorów jako dodatkowe oferty.

Zwykle użytkownicy mogą odrzucać niechciane oferty, odznaczając niektóre pola wyboru lub poprzez „Niestandardowe", „Własne", „Zaawansowane" lub inne podobne ustawienia, które mają te konfiguratory pobierania lub instalatory. Użytkownicy pobierają lub instalują dołączone niechciane aplikacje po zakończeniu pobierania i instalacji bez sprawdzania (i zmiany) wyżej wymienionych ustawień.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Nie należy ufać plikom ani programom pobranym za pośrednictwem zewnętrznych konfiguratorów pobierania, nieoficjalnym witrynom, sieciom peer-to-peer (takim jak klienci torrent, eMule) i innym źródłom. W niektórych przypadkach mogą zostać wykorzystane do nakłonienia użytkowników do zainstalowania malware. Instalatory innych firm mogą być również wykorzystywane do dystrybucji niechcianego oprogramowania.

Dlatego aplikacje i pliki należy pobierać z oficjalnych stron oraz poprzez bezpośrednie linki. Konfiguratory pobierania i instalatory z takimi ustawieniami, jak „Zaawansowane", „Niestandardowe" lub zaznaczonymi polami wyboru powinny być zaznaczone pod kątem potencjalnie niechcianych aplikacji.

Dołączone aplikacje należy odrzucić przed zakończeniem pobierania i instalacji. Dodatkowo wskazane jest, aby nie ufać reklamom, które pojawiają się na różnych podejrzanych stronach.

Dość często reklamy na podejrzanych witrynach mają na celu promowanie innych witryn tego typu. Czasami, klikając te reklamy, użytkownicy powodują niechciane pobrania, a także instalacje.

Podejrzane, niechciane rozszerzenia, dodatki lub wtyczki zainstalowane w przeglądarce należy z niej usunąć. To samo należy zrobić z niechcianymi zainstalowanymi w systemie operacyjnym.

Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je usunąć.

Wygląd aplikacji Macube Cleaner (GIF):

Wygląd PUA Macube Cleaner (GIF)

Instalator Macube Cleaner:

Konfigurator instalacji PUA Macube Cleaner

Witryna promująca aplikację Macube Cleaner:

Witryna używana do promowania PUA Macube Cleaner

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Potencjalnie niechciana aplikacja Macube Cleaner: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Potencjalnie niechciana aplikacja Macube Cleaner. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji z twojego folderu "Aplikacje":

Usuwanie porywacza przeglądarki mac z folderu aplikacji

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja macube cleaner:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki potencjalnie niechciana aplikacja macube cleaner z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja macube cleaner z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja macube cleaner z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja macube cleaner z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Potencjalnie niechciana aplikacja Macube Cleaner kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Potencjalnie niechciana aplikacja Macube Cleaner na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Potencjalnie niechciana aplikacja Macube Cleaner dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.