FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć malware UpdateAgent?

Znany również jako: Malware WizardUpdate
Poziom zniszczenia: Silny

Jakiego typu malware jest UpdateAgent?

UpdateAgent (znane również jako WizardUpdate) to złośliwe oprogramowanie atakujące komputery Mac. Badania pokazują, że najnowszy wariant UpdateAgent podszywa się pod legalne oprogramowanie. Może zbierać określone informacje i instalować adware (i hostować dodatkowe ładunki).

Oszustwo UpdateAgent

Szczegółowe informacje o malware UpdateAgent

Malware UpdateAgent sprawdza zainfekowany komputer, a następnie wysyła informacje o systemie, nazwę produktu i wersję do C2 (command-and-control) kontrolowanego przez cyberprzestępców. Ponadto, UpdateAgent instaluje adware AdLoad i obsługuje dodatkowe ładunki, nadużywając infrastruktury chmury publicznej.

Dodatkowo, UpdateAgent próbuje ominąć Gatekeeper (funkcję bezpieczeństwa systemu macOS, która zapobiega uruchamianiu niezaufanych aplikacji), usuwając atrybut kwarantanny pobranego pliku. Próbuje sprawić, by zainfekowany system rozpoznał je jako zaufaną aplikację.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Malware WizardUpdate
Typ zagrożenia Wirus Mac, trojan
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:AdAgent-AY [Adw]), Combo Cleaner (Trojan.Generic.30887513), ESET-NOD32 (OSX/Adware.WizardUpdate.H), Kaspersky (HEUR:Trojan.OSX.Agent.gen), Pełna lista (VirusTotal)
Ładunek AdLoad i możliwie inne ładunki
Objawy Trojany są zaprojektowane, aby podstępnie infiltrować komputer ofiary i pozosawać cichymi, w wyniki czego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych objawów.
Metody dystrybucji Pobrania drive-by (najprawdopodobniej)
Zniszczenie Instalacja adware, możliwie inne infekcje komputerowe
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Więcej szczegółowych informacji o UpdateAgent

Dodatkowo, UpdateAgent wykorzystuje istniejące uprawnienia użytkownika do tworzenia folderów LaunchAgent i LaunchDeamon na zainfekowanym urządzeniu, aby uniknąć usunięcia. Aby ukryć swoje działania (ukryć się), UpdateAgent usuwa utworzone foldery, pliki i inne produkty uboczne. Więcej przykładów malware na komputery Mac to iTerm2, XcodeSpy i Silver Sparrow.

Jak zainstalowano UpdateAgent na moim komputerze?

Prawdopodobnie złośliwe oprogramowanie UpdateAgent jest rozsyłane poprzez pobrania drive-by. Ataki pobrań drive-by są skuteczne, gdy użytkownicy nieświadomie pobierają złośliwy kod lub oprogramowanie dołączone do malware. Jak wspomniano w pierwszym akapicie, UpdateAgent jest dystrybuowane będąc zamaskowane jako legalny program.

Cyberprzestępcy mogą rozsyłać malware za pośrednictwem narzędzi do łamania oprogramowania (lub instalatorów pirackiego oprogramowania), fałszywych aktualizacji, wiadomości e-mail zawierających złośliwe załączniki lub linki, podejrzanych źródeł pobierania plików/programów i niektórych rodzajów trojanów.

Jak uniknąć instalacji złośliwych aplikacji?

Pobieraj oprogramowanie z legalnych źródeł, takich jak oficjalne strony i platformy. Unikaj otwierania plików (załączników) i linków w nieistotnych e-mailach otrzymanych z nieznanych lub podejrzanych adresów. Zaktualizuj i aktywuj oprogramowanie za pomocą narzędzi zapewnionych przez jego oficjalnego programistę.

Zainstaluj niezawodne oprogramowanie antywirusowe w systemie operacyjnym i regularnie wykonuj skanowanie. Zawsze regularnie aktualizuj to oprogramowanie bezpieczeństwa. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie usunąć.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji z twojego folderu "Aplikacje":

Usuwanie porywacza przeglądarki mac z folderu aplikacji

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z malware wizardupdate:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki malware wizardupdate z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z malware wizardupdate z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z malware wizardupdate z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z malware wizardupdate z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware UpdateAgent. Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Nie wszystkie infekcje komputerowe można usunąć bez sformatowania urządzeń pamięci masowej. Malware UpdateAgent można usunąć bez robienia tego.

Jakie są największe problemy, jakie może spowodować malware?

To zależy od rzeczywistego oprogramowania. Może to być kradzież tożsamości, strata finansowa, dodatkowa infekcja komputerowa, obniżona wydajność komputera, utrata dostępu do kont sieci, zaszyfrowanie danych.

Jaki jest cel malware UpdateAgent?

Wiadomo, że UpdateAgent może zainstalować adware AdLoad. Może również spowodować dodatkowe obciążenie (infekcje komputerowe).

Jak malware UpdateAgent przeniknęło do mojego komputera?

Jest prawdopodobne, że UpdateAgent jest dystrybuowane za pośrednictwem pobrań drive-by. Jednak możliwe jest, że cyberprzestępcy mogą wykorzystywać phishing i inne techniki socjotechniczne (na przykład złośliwe e-maile, fałszywe komunikaty ostrzegawcze systemu), peer-to-peer, nieoficjalne strony do pobierania oprogramowania w celu rozsyłania malware. Ważne jest, aby wiedzieć, że pewne złośliwe oprogramowanie jest zdolne do samodzielnego rozsyłania się przez sieć lokalną i wymienne urządzenia pamięci masowej, takie jak zewnętrzne dyski twarde, dyski flash USB.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed malware?

Tak, Combo Cleaner jest w stanie wykryć i usunąć prawie wszystkie znane infekcje malware. System operacyjny powinien zostać przeskanowany przy użyciu pełnego skanowania, ponieważ szybkie skanowanie może nie wykryć zaawansowanego malware zaprojektowanego do ukrywania się głęboko w systemie operacyjnym.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Malware WizardUpdate kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Malware WizardUpdate na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.