FacebookTwitterLinkedIn

Jak odinstalować adware SearchConsole?

Znany również jako: Reklamy SearchConsole
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest adware SearchConsole?

SearchConsole to nazwa aplikacji, która generuje reklamy, zmienia ustawienia przeglądarki internetowej i ewentualnie zbiera informacje o swoich użytkownikach. Ta aplikacja ma funkcjonalności aplikacji typu adware i porywacza przeglądarki.

Adware SearchConsole

Szczegółowe informacje o adware SearchConsole

Zwykle głównym celem aplikacji typu adware, takich jak SearchConsole, jest wyświetlanie reklam (kuponowych, banerowych, pop-up, ankiet itp.). Reklamy te często promują podejrzane witryny, a nawet rozpowszechniają niechciane aplikacje.

W niektórych przypadkach reklamy wyświetlane przez adware mogą być zaprojektowane tak, aby uruchamiały określone skrypty i rozpoczynały pobieranie, a nawet instalowanie niechcianych aplikacji. W taki czy inny sposób zdecydowanie odradza się klikanie reklam generowanych przez SearchConsole lub podobne aplikacje.

Jak wspomniano we wstępie, SearchConsole zmienia ustawienia przeglądarki – zmienia adres domyślnej wyszukiwarki, strony głównej i nowej karty na adres fałszywej wyszukiwarki. Te zmiany można cofnąć tylko wtedy, gdy SearchConsole nie jest już zainstalowana.

Warto wspomnieć, że wyszukiwarki promowane przez porywaczy przeglądarki mogą generować wyniki zawierające linki do podejrzanych stron internetowych i niechciane reklamy. Dlatego zaleca się przeglądanie sieci za pomocą legalnej wyszukiwarki, na przykład Google lub Yahoo.

Ponadto, jest prawdopodobne, że SearchConsole jest przeznaczona do zbierania informacji związanych z przeglądaniem, na przykład adresów IP, geolokalizacji, adresów odwiedzanych stron internetowych, wprowadzonych zapytań wyszukiwania. Istnieje możliwość, że może uzyskać dostęp do poufnych informacji, takich jak dane karty kredytowej, hasła.

Informacje zebrane przez aplikację taką jak SearchConsole mogą być niewłaściwie wykorzystywane do celów marketingowych, kradzieży tożsamości i kont osobistych itp. Dlatego zdecydowanie zaleca się, aby aplikacje takie jak SearchConsole nie były instalowane w systemie operacyjnym (ani przeglądarce).

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy SearchConsole
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:Adload-AD [Trj]), AVG (MacOS:Adload-AD [Trj]), ESET-NOD32 (wariant OSX/TrojanDownloader.Adload.AE), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Cimpli.l), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata informacji prywatnych.
Usuwanie

Aby wyeliminować Reklamy SearchConsole, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

Podobieństwa z innym adware

Zwykle zarabia się na aplikacjach takich jak SearchConsole, projektując je do generowania reklam, promowania podejrzanych witryn i (lub) zbierania różnych danych. Więcej przykładów adware to NetworkSync, AccessibleTask i DesignDefault.

Rzadko zdarza się, aby aplikacje tego typu były celowo pobierane i instalowane. Z tego powodu są one nazywane potencjalnie niechcianymi aplikacjami (PUA).

Jak zainstalowano SearchConsole na moim komputerze?

Wiadomo, że SearchConsole jest dystrybuowana za pomocą fałszywego instalatora, który wygląda jak instalator Adobe Flash Player. Zwykle fałszywe instalatory są promowane za pośrednictwem zwodniczych witryn. Ważne jest, aby wiedzieć, że mogą być wykorzystywane do rozsyłania malware (np. ransomware).

Innym popularnym sposobem dystrybucji potencjalnie niechcianych aplikacji jest łączenie ich z innymi programami. W takich przypadkach PUA są zawarte w konfiguratorach pobierania lub instalacji jako dodatkowe oferty.

Użytkownicy pobierają i instalują PUA razem z innymi programami, gdy nie zmieniają ustawień w programach do pobierania i instalatorach. W większości przypadków niechciane oferty można odrzucić za pomocą „Zaawansowanych", „Własnych", „Niestandardowych" lub innych ustawień lub odznaczając pola wyboru.

W innych przypadkach użytkownicy nieumyślnie powodują niechciane pobrania lub instalacje, klikając zwodnicze reklamy. Powodują to, klikając reklamy zaprojektowane do uruchamiania określonych skryptów.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Aplikacji nigdy nie należy pobierać ani instalować za pośrednictwem zewnętrznych programów pobierania lub instalatorów, sieci peer-to-peer, takich jak eMule, klientów torrent, nieoficjalnych witryn oraz innych podejrzanych źródeł i narzędzi. Zaleca się pobieranie aplikacji z legalnych stron i platform takich jak App Store.

Programy pobierania i instalacji z „Niestandardowymi", „Zaawansowanymi" i innymi podobnymi ustawieniami lub polami wyboru powinny być zaznaczone pod kątem opcjonalnych aplikacji. Niechciane oferty należy odrzucić przed zakończeniem pobierania, instalacji.

Nie należy również klikać reklam na podejrzanych witrynach (np. stronach związanych z hazardem, randkami dla dorosłych, pornografią). Często zdarza się, że te reklamy są zaprojektowane tak, aby otwierać niewiarygodne witryny lub pobierać, instalować niechciane aplikacje, uruchamiając określone skrypty.

Należy jak najszybciej usunąć niechciane rozszerzenia, wtyczki lub dodatki zainstalowane w przeglądarce oraz tego typu aplikacje zainstalowane w systemie operacyjnym. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany SearchConsole, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Lista plików SearchConsole, które należy usunąć:

  • ~/Library/Application Support/com.SearchConsole/SearchConsole
  • ~/Library/Application Support/com.SearchConsoleDaemon/SearchConsole
  • ~/Library/LaunchAgents/com.SearchConsole.plist
  • ~/Library/LaunchDaemons/com.SearchConsoleDaemon.plist

WAŻNA UWAGA! Nieuczciwe konfiguratory/aplikacje promujące adware SearchConsole mają na celu utworzenie nowego profilu urządzenia. Dlatego przed podjęciem dalszych kroków usuwania wykonaj następujące czynności:

1) Na pasku menu kliknij ikonę "Preferencje" i wybierz "Profile"

Usuń nieuczciwe profile przeznaczone do promowania SearchConsole (krok 1)

2) Wybierz profil "SearchConsole" i usuń go.

Usuń nieuczciwe profile przeznaczone do promowania SearchConsole (krok 2)

3) Wykonaj pełne skanowanie systemu za pomocą oprogramowania antywirusowego Combo Cleaner.

Po wykonaniu tych czynności możesz przejść do dalszych kroków usuwania tego porywacza adware/przeglądarki.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Reklamy SearchConsole: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Reklamy SearchConsole. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware SearchConsole przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie adware SearchConsole:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z SearchConsole z twojego folderu "Aplikacji":

Usuwanie porywacza przeglądarki mac z folderu aplikacji

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy searchconsole:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy searchconsole z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy searchconsole z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy searchconsole z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy searchconsole z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy SearchConsole kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy SearchConsole na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Reklamy SearchConsole dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.