FacebookTwitterLinkedIn

Jak odinstalować złodzieja Mini-Redline z zainfekowanego systemu?

Znany również jako: Złodziej informacji Mini-Redline
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Poradnik usuwania wirusa Mini-Redline

Czym jest Mini-Redline?

Zwykle złodzieje informacji mają na celu zbieranie informacji, takich jak dane logowania (takie jak nazwy użytkownika, adresy e-mail, hasła), dane karty kredytowej i innych danych, które mogą zostać użyte do kradzieży kont osobistych, tożsamości, dokonywania nieautoryzowanych zakupów, transakcji itp. Złodziej informacji Mini-Redline to nazwa zminimalizowanego złodzieja RedLine zaprojektowanego do kradzieży poufnych danych z przeglądarek internetowych. Badania pokazują, że cyberprzestępcy wykorzystują reklamy Google typu pay-per-click do promowania fałszywych stron pobierania Anydesk podpisanych certyfikatami Cloudflare i używanych do nakłaniania użytkowników do pobrania Mini-Redline. Należy wspomnieć, że jedna z ich fałszywych stron pobierania AnyDesk jest wykorzystywana do rozpowszechniania innego złodzieja o nazwie Taurus.

Malware Mini-Redline

Badania pokazują, że różnice między złodziejami informacji Mini-Redline i Redline polegają na tym, że używają różnych wzorców konfiguracji i komunikacji - Mini-Redline używa bezpośredniego połączenia z gniazdem TCP. Ponadto, liczba przeglądarek internetowych, które atakuje Mini-Redline, jest mniejsza. Wiadomo na pewno, że zminimalizowana wersja złodzieja Redline atakuje przeglądarki Chrome. Dokładniej, kradnie dane uwierzytelniające, takie jak nazwy użytkowników i hasła. Zwykle cyberprzestępcy próbują ukraść takie informacje, aby uzyskać dostęp do kont e-mail, mediów społecznościowych, kont bankowych, zakupowych i innych oraz wykorzystywać je do dokonywania nieuczciwych zakupów, transakcji, kradzieży tożsamości, wysyłania spamu, malspamu (wysyłania e-maili ze złośliwymi załącznikami, linkami). Często zdarza się również, że cyberprzestępcy sprzedają skradzione informacje (dane logowania) w ciemnej sieci innym cyberprzestępcom. Dlatego użytkownicy, którzy mieliby zainstalowany na swoich komputerach narzędzie do kradzieży informacji Mini-Redline, mogliby stać się ofiarami kradzieży tożsamości, ponieść straty finansowe, stracić dostęp do różnych kont osobistych lub napotkać inne poważne problemy. Jeśli w systemie operacyjnym jest zainstalowany ten lub inny złodziej, należy go jak najszybciej odinstalować.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Złodziej informacji Mini-Redline
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, malware bankowe, spyware
Nazwy wykrycia Avast (Win32:MalwareX-gen [Trj]), BitDefender (Trojan.MSIL.Agent.FAB), ESET-NOD32 (wariant MSIL/Kryptik.ABHI), Kaspersky (HEUR:Trojan.MSIL.Taskun.gen), Microsoft (Trojan:Win32/AgentTesla!ml), Pełna lista (VirusTotal)
Powiązana domena anydesk-one[.]com
Nazwy wykrycia (anydesk-one[.]com) CRDF (złośliwy), CyRadar (złośliwy), Fortinet (malware), Kaspersky (malware), Webroot (złośliwy), Pełna lista (VirusTotal)
Malicious Process Name(s) Timeseries (jego nazwa może się różnić)
Objawy Złodzieje informacji są zaprojektowani, aby podstępnie infiltrować komputer ofiary i pozostawać cichymi, w wyniku czego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail, złośliwe ogłoszenia internetowe, inżynieria społeczna, narzędzia "łamania" oprogramowania.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, utrata danych, instalacja dodatkowego malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Złodziej informacji Mini-Redline, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny.

Podsumowując, złodzieje informacji, takie jak Mini-Redline, atakują poufne informacje. Powszechne jest, że są one rozpowszechniane podszywając się pod legalne programy. Ponadto, korzystają z różnych technik, aby uniknąć wykrycia przez rozwiązania zabezpieczające (antywirus, oprogramowanie antyszpiegowskie i inne oprogramowanie), co pozwala im działać na zainfekowanych urządzeniach przez czas wystarczający do spowodowania szkód. Istnieje wiele różnych złodziei informacji. Niektóre przykłady to Ducky, Panda i HackBoss.

Jak Mini-Redline dostał się do mojego komputera?

Wiadomo, że Mini-Redline (i inne złodzieje, w tym Taurus) są dystrybuowane za pomocą plików obrazów ISO promowanych przez reklamy Google PPC (pay-per-click) dla fałszywych witryn pobierania AnyDesk. Należy wspomnieć, że te złośliwe pliki ISO są większe niż 100 megabajtów, co pozwala im ominąć niektóre rozwiązania skanujące, które filtrują pliki według ich rozmiaru. Złośliwe pliki ISO zawierają złośliwe pliki wykonywalne .Net przeznaczone do infekowania komputerów malware. Jednak fałszywe (złośliwe) strony internetowe nie są jedynym kanałem, za pomocą którego cyberprzestępcy rozpowszechniają malware. Często zdarza się, że malware jest rozpowszechniane za pomocą e-maili (złośliwych linków lub załączników w e-mailach), fałszywych aktualizacji, narzędzi do łamania oprogramowania, trojanów, sieci peer-to-peer (takich jak eMule, klienci torrent), zewnętrznych programów do pobierania, stron z bezpłatnym hostingiem plików.

Jak uniknąć instalacji złośliwego oprogramowania?

Zainstalowane oprogramowanie musi zostać zaktualizowane i aktywowane za pomocą narzędzi lub wbudowanych funkcji zapewnionych przez oficjalnych programistów. Zdecydowanie zaleca się, aby nie używać żadnych nieoficjalnych narzędzi innych firm ani nie aktualizować ani aktywować za ich pomocą żadnego oprogramowania. Jest to szczególnie ważne, gdy oprogramowanie nie jest darmowe. Bardzo często zdarza się, że nieoficjalne narzędzia są zaprojektowane do instalowania złośliwego oprogramowania. Ponadto, nielegalne jest używanie nieoficjalnych narzędzi („łamania" oprogramowania) do aktywacji legalnego oprogramowania. Ponadto, nie powinno się ufać/otwierać załączników ani linków w nieistotnych e-mailach wysłanych z nieznanych, podejrzanych adresów. Często linki lub pliki w tego rodzaju wiadomościach e-mail są wykorzystywane do rozsyłania malware – po otwarciu instalują złośliwe oprogramowanie (lub pobierają pliki przeznaczone do jego instalacji). Programy i pliki należy pobierać z oficjalnych witryn oraz poprzez bezpośrednie linki. Pliki, programy pobierane z innych źródeł, narzędzia takie jak zewnętrzne programy do pobierania, sieci peer-to-peer, nieoficjalne witryny itp. mogą być złośliwe. Dodatkowo system operacyjny powinien być regularnie skanowany pod kątem złośliwego oprogramowania i wszelkich innych zagrożeń. Należy to osiągnąć za pomocą wiarygodnego/renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyszpiegowskiego. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Strona pobierania Fake AnyDesk użyta do dystrybucji Mini-Redline:

Fałszywa witryna mini redline infostealer użyta do dystrybucji mini redline

Mini-Redline uruchomiony w Menedżerze Zadań jako Timeseries (jego nazwa procesu może się różnić):

Złodziej informacji mini redline uruchomiony jako timeseries

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Złodziej informacji Mini-Redline: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Złodziej informacji Mini-Redline. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

złośliwy proces działający na komputerze użytkownika - przykład

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

zrzut ekranu aplikacji autoruns

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Tryb awaryjny z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Tryb awaryjny z obsługą sieci Windows 8

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Tryb awaryjny z obsługą sieci windows 10

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

wydobycie autoruns.zip i uruchomienie autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Kliknij „Opcje” u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje” i „Ukryj wpisy systemu Windows”

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

zlokalizuj plik złośliwego oprogramowania, który chcesz usunąć

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

wyszukiwanie pliku złośliwego oprogramowania na twoim komputerze

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Złodziej informacji Mini-Redline kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Złodziej informacji Mini-Redline na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Złodziej informacji Mini-Redline dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny.