Jak odinstalować złodzieja Taurus z komputera?

Znany również jako: Malware Taurus
Typ: Trojan
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Poradnik usuwania wirusa Taurus

Czym jest Taurus?

Taurus to nazwa złodzieja stworzonego przez zespół cyberprzestępców zwany zespołem Predator The Thief. Te kradnące informacje malware jest sprzedawane na forach hakerów za 100 $. Jest zdolne do uzyskiwania dostępu (kradzieży) do poufnych informacji z niektórych przeglądarek, portfeli kryptowalutowych, FTP, klientów poczty e-mail, różnych aplikacji i zbierania informacji o komputerze ofiary. Dlatego jest to dość potężne malware, które powinno zostać jak najszybciej usunięte z zainfekowanych komputerów.

Taurus malware

Sprzedawca Taurus twierdzi, że to malware może kraść hasła, pliki cookie, dane autouzupełniania formularzy, historię z większości przeglądarek opartych na Chromium i Gecko. Może również kraść dane z portfeli kryptowalut, takich jak Bitcoin, Monero, Liberty, Dash Core, LiteCoin, Electrum, Multibit, Ethereum, Jaxx, Bytecoin, Atomic, Exodus, klientów FTP, takich jak FileZilla, WinFtp, WinSCP, klientów poczty e-mail, takich jak Foxmail i Outlook. Ponadto, Taurus może kraść dane (pliki sesji) z aplikacji takich jak Discord, Steam, Telegram, Authy, NordVPN, zbierać dane konta Battle.net, rozmowy Skype, dane z klientów Jabber, Psi, Psi+. Dzięki możliwości kradzieży takich danych, cyberprzestępcy stojący za Taurusem mogą sprzedawać wszystkie zebrane dane innym cyberprzestępcom, kraść różne konta, tożsamości, dokonywać oszukańczych transakcji, zakupów itp. Ponadto Taurus może zbierać informacje o systemie, takie jak adres IP, komputer, procesor, nazwę płyty głównej, nazwę użytkownika, układ klawiatury, listę zainstalowanego oprogramowania i inne szczegóły. Ponadto, tego malware można używać do tworzenia zrzutów ekranu, przesyłania i uruchamiania różnych plików. Oznacza to, że ofiary mogą infekować komputery dodatkowym złośliwym oprogramowaniem (takim jak niektóre Trojan, ransomware lub inne malware). Podsumowując, ofiary złodzieja Taurus mogą stać się ofiarami kradzieży tożsamości, utracić dostęp do różnych kont, doświadczyć poważnych problemów z prywatnością w Internecie, ponieść straty pieniężne, utratę danych, zainfekować komputery innym złośliwym oprogramowaniem i paść ofiarami innych problemów. Dlatego jeśli istnieje jakikolwiek powód, by podejrzewać, że Taurus jest zainstalowany w systemie operacyjnym, to złośliwe oprogramowanie powinno zostać z niego natychmiast usunięte.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Malware Taurus
Typ zagrożenia Wirus kradnący hasła, malware bankowe, oprogramowanie szpiegujące.
Nazwy wykrycia Avast (Win32:CrypterX-gen [Trj]), BitDefender (Trojan.GenericKD.33720333), ESET-NOD32 (Win32/Spy.Agent.PYJ), Kaspersky (Trojan.Win32.Zudochka.ejq), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Takie złodzieje informacji, jak Taurus są zaprojektowane, aby podstępnie infiltrować komputer ofiary i pozostawać cichymi, w wyniku czego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail, złośliwe ogłoszenia internetowe, inżynieria społeczna, narzędzia "łamania" oprogramowania.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie

Aby wyeliminować Malware Taurus, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Inne przykłady malware, którego celem jest kradzież różnych informacji, to AnarchyGrabber, Sorano i Oski. W większości przypadków programy tego typu koncentrują się na informacjach, które mogą zostać wykorzystane do generowania przychodów. Najczęstsze problemy, których doświadczają ofiary, to utrata pieniędzy, utrata danych, kradzież tożsamości. Warto wspomnieć, że w czasie badań Taurus nie pracował na komputerach w Rosji, Armenii, Białorusi, Gruzji, Kazachstanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie i Ukrainie.

Jak Taurus przeniknął do mojego komputera?

Zwykle różne złośliwe oprogramowanie jest rozpowszechniane przy użyciu następujących metod: poprzez kampanie spamowe, trojany, kanały pobierania niewiarygodnego oprogramowania, narzędzia do łamania oprogramowania i fałszywe aktualizatory. Jednym z najczęstszych sposobów rozsyłania malware jest wysyłanie e-maili zawierających złośliwe załączniki (lub linki internetowe przeznaczone do pobierania złośliwych plików). Niektóre przykłady plików, które cyberprzestępcy dołączają do swoich wiadomości e-mail, to dokumenty Microsoft Office, pliki archiwów (np. ZIP, RAR), pliki wykonywalne (np. .Exe), dokumenty PDF lub pliki JavaScript. Po otwarciu/uruchomieniu, te złośliwe pliki infekują komputery określonym malware (w tym przypadku byłby to Taurus). Trojany to złośliwe programy, które mogą infekować komputery tylko wtedy, gdy są na nich zainstalowane. Po zainstalowaniu otwierają tylne drzwi dla innego złośliwego oprogramowania. Innymi słowy, trojany mogą być zaprojektowane tak, aby wywoływały infekcje łańcuchowe. Przykłady niewiarygodnych kanałów pobierania oprogramowania to strony z bezpłatnym hostingiem plików, strony internetowe z freeware do pobrania, sieci peer-to-peer (np. klienci torrent, eMule), nieoficjalne strony internetowe, zewnętrzne programy do pobierania i inne tego rodzaju kanały. Cyberprzestępcy używają ich jako narzędzi do hostowania i rozpowszechniania złośliwych plików. Użytkownicy, którzy otwierają pliki pobrane takimi kanałami, powodują instalację malware. Narzędzia do łamania/nieoficjalnej aktywacji oprogramowania to programy, które mają bezpłatnie aktywować licencjonowane oprogramowanie (omijać jego aktywację). Niemniej jednak często zamiast tego instalują złośliwe oprogramowanie. Fałszywe, nieoficjalne aktualizacje oprogramowania powodują szkody, wykorzystując luki w zabezpieczeniach nieaktualnego oprogramowania zainstalowanego w systemie operacyjnym ofiary lub instalując malware zamiast aktualizacji i poprawek.

Jak uniknąć instalacji złośliwego oprogramowania?

Jeśli wiadomość e-mail pochodzi z podejrzanego, nieznanego adresu, jest nieistotna i zawiera załącznik (i/lub link do strony internetowej), należy ją dokładnie przeanalizować. Często takie e-maile są wysyłane przez cyberprzestępców. Dlatego pliki i linki zawarte w wiadomościach e-mail nie powinny być otwierane, jeśli istnieje jakikolwiek powód, aby podejrzewać, że może to doprowadzić do instalacji jakiegoś malware. Każde oprogramowanie należy pobierać z oficjalnych stron internetowych i za pośrednictwem bezpośrednich linków do pobierania. Nie powinno się ufać sieciom peer-to-peer, zewnętrznym programom do pobierania, nieoficjalnym stronom, instalatorom stron trzecich itp. Nie mogą one być używane do rozsyłania złośliwych plików i programów. Zainstalowane oprogramowanie należy aktualizować i aktywować (jeśli to konieczne) za pomocą wbudowanych funkcji i/lub narzędzi, które są zapewnione przez oficjalnych programistów. Warto wspomnieć, że nielegalne jest aktywowanie licencjonowanego oprogramowania nieoficjalnymi narzędziami firm trzecich. Wreszcie, komputer powinien być regularnie skanowany w poszukiwaniu zagrożeń za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware. Takie oprogramowanie powinno być zawsze aktualne. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie usunąć infiltrujące malware.

Zrzut ekranu Taurusa na sprzedaż na forum hakerskim:

taurus stealer for sale on hacker forum

Zrzuty ekranu panelu administracyjnego Taurus:

Taurus Stealer admin panel - Dashboard Taurus Stealer admin panel - Log List Taurus Stealer admin panel - Grabber Taurus Stealer admin panel - Loader Taurus Stealer admin panel - Nestcape Taurus Stealer admin panel - Settings

Aktualizacja 19. maja 2020 roku - niedawno cyberprzestępcy wydali zaktualizowaną wersję złodzieja Taurus. Panel kontrolny malware został przeprojektowany. Ponadto, zostało wbudowanych kilka funkcji (np. pobieranie dziennika, filtrowanie dziennika itp.), które znacznie ułatwiają korzystanie.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Malware Taurus: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Malware Taurus. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Malwarebytes. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

malicious process running on user's computer sample

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

screenshot of autoruns application

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

 

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

extract autoruns.zip and run autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Click 'Options' at the top and uncheck 'Hide Empty Locations' and 'Hide Windows Entries' options

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

locate the malware file you want to remove

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

searching for malware file on your computer

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Malwarebytes.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Malware Taurus kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Malware Taurus na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Malware Taurus dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.