FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć adware ExploreSearchResults

Znany również jako: Reklamy ExploreSearchResults
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest ExploreSearchResults?

ExploreSearchResults to nieuczciwa aplikacja należąca do rodziny adware AdLoad. Prowadzi natrętne kampanie reklamowe (tj. generuje różne niechciane i szkodliwe reklamy). Oprócz działania jako adware, ma cechy porywacza przeglądarki, które są definiowane przez zmianę i ograniczenie dostępu do ustawień przeglądarki oraz promowanie fałszywych wyszukiwarek.

ExploreSearchResults promuje search.landslidesearch.com lub home.searchpulse.net, które są fałszywymi wyszukiwarkami internetowymi. Ta aplikacja infiltruje systemy za pomocą fałszywego aktualizatora Flash Player i, ze względu na zastosowane podejrzane metody dystrybucji, jest sklasyfikowana jako potencjalnie niechciana aplikacja (PUA). Większość aplikacji objętych tą klasyfikacją ma funkcje śledzenia danych, których używają do zbierania informacji związanych z przeglądaniem.

Adware ExploreSearchResults

Adware generuje różne reklamy, w tym na przykład pop-up, banerowe, ankietowe, kuponowe itd. Znacznie zmniejszają one komfort przeglądania, ograniczając szybkość przeglądania i widoczność witryny (tj. nakładają się na zawartość strony internetowej), jednak te reklamy również stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa urządzenia/użytkownika.

Po kliknięciu przekierowują na oparte na sprzedaży, nieuczciwe, porwane, zwodnicze/oszukańcze, a nawet złośliwe strony internetowe. Niektóre natrętne reklamy mogą być uruchamiane (poprzez ich kliknięcie), aby uruchamiać skrypty zaprojektowane do pobierania/instalowania nieuczciwych produktów (np. PUA) bez zgody użytkowników.

Porywacze przeglądarki, z którymi ExploreSearchResults dzieli podobieństwa, ponownie przypisują stronę główną, domyślną wyszukiwarkę i adresy URL nowej karty/okna do adresów swoich fałszywych wyszukiwarek. Dlatego po zainstalowaniu ExploreSearchResults każda otwierana nowa karta/okno przeglądarki, i każde zapytanie wyszukiwania wpisywane w pasku adresu URL przekierowuje do search.landslidesearch.com lub home.searchpulse.net.

Ponieważ niewiele fałszywych wyszukiwarek może generować unikalne wyniki, mają one tendencję do przekierowywania (lub powodowania łańcuchów przekierowań kończących się na) do prawdziwych witryn - search.landslidesearch.com nie jest wyjątkiem i po prostu przekierowuje do search.yahoo.com. Ponadto, wszelkie zmiany, jakie użytkownicy próbują wprowadzić w swoich przeglądarkach, są przywracane, jeśli dostęp do ustawień jest w ogóle dozwolony.

W związku z tym, o ile porywacz przeglądarki nie zostanie usunięty, odzyskanie przeglądarki, której dotyczy problem, jest niemożliwe. Większość PUA (w tym aplikacje typu adware i porywacze przeglądarki) posiada możliwości śledzenia danych. Monitorują nawyki przeglądania użytkowników (odwiedzane adresy URL, wpisywane zapytania wyszukiwania itp.) i zbierają ich dane osobowe (adresy IP, geolokalizacje i inne dane osobowe).

Jest bardzo prawdopodobne, że te prywatne dane są następnie udostępniane stronom trzecim z zamiarem nadużycia ich dla zysku, być może poprzez wykorzystanie ich w celach przestępczych. Podsumowując, PUA mogą prowadzić do różnych infekcji/infekcji przeglądarki i systemu, strat finansowych, poważnych problemów z prywatnością, a nawet kradzieży tożsamości. Dlatego zdecydowanie zaleca się usunięcie wszystkich podejrzanych aplikacji i rozszerzeń/wtyczek przeglądarki natychmiast po wykryciu.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy ExploreSearchResults
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac.
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:Adload-M [Trj]), Ikarus (Trojan-Downloader.OSX.Adload), ESET-NOD32 (wariant OSX/TrojanDownloader.Adlo), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Cimpli.k), Pełna lista (VirusTotal).
Objawy Twój Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

GlobalAdviseSearch, FocusProvide, EngineFiles i CentralLocator to tylko niektóre przykłady innych aplikacji typu adware. Ogólnie rzecz biorąc, większość PUA wydaje się uzasadniona, z niewielką lub żadną różnicą w stosunku do oryginalnego odpowiedniego oprogramowania. Użytkownicy są zachęcani do ich pobrania/instalacji za pomocą szerokiej gamy „użytecznych" funkcji.

Te funkcje rzadko działają zgodnie z reklamą, a w większości przypadków nie działają. Jedynym celem tych niechcianych programów jest generowanie przychodów dla programistów – nie są one zaprojektowane dla wygody użytkowników i nie przynoszą dla nich realnej wartości.

Zamiast działać zgodnie z obietnicą, PUA prowadzą natrętne kampanie reklamowe, zmieniają przeglądarki i promują fałszywe wyszukiwarki, wymuszają otwieranie niezaufanych/złośliwych stron internetowych i śledzą poufne dane.

Jak zainstalowano ExploreSearchResults na moim komputerze?

ExploreSearchResults jest instalowana przez fałszywe aktualizacje Flash Player, które są często promowane przez zwodnicze strony. Oszustwo to jest wspierane przez fałszywe twierdzenia, że wtyczka Flash Player jest nieaktualna i wymaga aktualizacji, jednak PUA mają kilka metod dystrybucji, nie tylko poprzez pobieranie/instalację pod przykrywką innego oprogramowania. Są rozsyłane również poprzez konfiguratory pobierania/instalacji zwykłych produktów.

Ta zwodnicza taktyka marketingowa polegająca na wstępnym dołączaniu niechcianego lub złośliwego oprogramowania do zwykłych produktów nazywa się „sprzedażą wiązaną". Pośpiech w procesach pobierania/instalacji (np. ignorowanie warunków, pomijanie kroków i sekcji itp.) zwiększa ryzyko nieumyślnego dopuszczenia dołączonych produktów do systemów. Niektóre PUA mają swoje „oficjalne" strony pobierania, na których są oznaczone jako „przydatne" i zazwyczaj „bezpłatne" produkty.

Takie strony internetowe są zwykle promowane przez zwodnicze/oszukańcze witryny (np. te, które twierdzą, że kluczowe oprogramowanie jest nieaktualne, urządzenie jest zainfekowane lub zagrożone itp.). Po kliknięciu natrętnych reklam mogą one uruchamiać skrypty, aby potajemnie pobrać/zainstalować PUA.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Ważne jest, aby przed pobraniem/instalacją sprawdzić wszystkie produkty, aby zweryfikować ich legalność. Wszystkie pobrania plików powinny być wykonywane z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Nie używaj sieci udostępniania P2P (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.), witryn z bezpłatnym hostingiem plików lub innych zewnętrznych programów do pobierania, ponieważ są one niewiarygodne i mogą oferować podobnie podejrzane produkty.

Oprogramowanie należy aktualizować wyłącznie za pomocą narzędzi/funkcji dostarczanych przez legalnych programistów, w przeciwieństwie do różnych aktualizatorów stron trzecich. Zalecamy, aby podczas pobierania/instalowania zapoznać się z warunkami, sprawdzić wszystkie możliwe opcje, skorzystać z „Niestandardowych/Zaawansowanych" ustawień oraz zrezygnować z dodatkowych aplikacji, narzędzi, funkcji itd.

Natrętne reklamy rzadko wydają się podejrzane, jednak mogą przekierowywać na podejrzane strony, takie jak z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych i inne.

Jeśli napotkasz reklamy/przekierowania tego typu, sprawdź system i bezzwłocznie usuń wszystkie podejrzane aplikacje oraz rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany ExploreSearchResults, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Zrzut ekranu ustawień przeglądarki Google Chrome porwanej przez ExploreSearchResults:

Ustawienia Chrome porwane przez adware ExploreSearchResults

Pliki powiązane z adware ExploreSearchResults, które należy usunąć:

  • ~/Library/Application Support/com.ExploreSearchResults/ExploreSearchResults
  • ~/Library/Application Support/com.ExploreSearchResultsDaemon/ExploreSearchResults
  • ~/Library/LaunchAgents/com.ExploreSearchResults.plist
  • ~/Library/LaunchDaemons/com.ExploreSearchResultsDaemon.plist

WAŻNA UWAGA! Nieuczciwe konfiguratory/aplikacje promujące adware ExploreSearchResults są zaprojektowane do tworzenia nowych profili urządzeń. Dlatego przed podjęciem dalszych kroków usuwania wykonaj następujące czynności:

1) Na pasku menu kliknij ikonę „Preferencje" i wybierz „Profile".

Preferencje ExploreSearchResults krok 1

2) Wybierz profil „ExploreSearchResults" i usuń go.

Preferencje ExploreSearchResults krok 2

3) Wykonaj pełne skanowanie systemu za pomocą oprogramowania antywirusowego Combo Cleaner.

Po wykonaniu tych czynności możesz przejść do dalszych kroków usuwania tego porywacza przeglądarki.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware ExploreSearchResults przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie adware ExploreSearchResults:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z ExploreSearchResults z twojego folderu "Aplikacje":

Usuwanie porywacza przeglądarki mac z folderu aplikacji

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy exploresearchresults:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy exploresearchresults z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy exploresearchresults z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy exploresearchresults z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy exploresearchresults z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy ExploreSearchResults kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy ExploreSearchResults na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.