FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć niechcianą aplikację AccessibleSearchEngine?

Znany również jako: Przekierowanie search.operativeeng.com
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć porywacza przeglądarki AccessibleSearchEngine z Mac?

Czym jest AccessibleSearchEngine?

Zwykle przeglądarki są uznawane za porwane po zainstalowaniu potencjalnie niechcianej aplikacji (PUA), której celem jest zmiana ich ustawień. Porywacz przeglądarki to rodzaj PUA, który zmienia ustawienia w celu promowania fałszywej wyszukiwarki (jej adresu). AccessibleSearchEngine służy do promowania adresu search.operativeeng.com. Innym problemem związanym z większością porywaczy przeglądarki jest to, że mogą uzyskać dostęp do informacji związanych z przeglądaniem. W niektórych przypadkach mogą uzyskać dostęp do poufnych informacji. W ten czy inny sposób zdecydowanie odradza się instalowanie jakiegokolwiek porywacza przeglądarki w przeglądarce (lub systemie operacyjnym) ani używanie fałszywej wyszukiwarki. Warto zauważyć, że aplikacja AccessibleSearchEngine dodaje "Managed by your organization feature" do porwanych przeglądarek Chrome.

Porywacz przeglądarki AccessibleSearchEngine zainstalowany na komputerze Mac

Zwykle porywacze przeglądarki modyfikują ustawienia, takie jak adres domyślnej wyszukiwarki, strony głównej i nowej karty. Zmieniają je na adres konkretnej fałszywej wyszukiwarki, aby przekonać użytkowników do korzystania z niej. Ten konkretny porywacz przeglądarki promuje adres search.operativeeng.com – fałszywą wyszukiwarkę, która wyświetla wyniki generowane przez Yahoo lub Bing (przekierowuje użytkowników do search.yahoo.com lub bing.com). Ważne jest, aby wiedzieć, że nie wszystkie fałszywe wyszukiwarki wyświetlają wyniki znalezione przez legalną wyszukiwarkę. W niektórych przypadkach wyświetlają zwodnicze wyniki (promują podejrzane witryny) lub udostępniają wyniki generowane przez podejrzane wyszukiwarki. Tak czy inaczej, nie zaleca się korzystania z fałszywych wyszukiwarek. Jeśli przeglądarka została już porwana przez aplikację taką jak AccessibleSearchEngine, należy wspomnieć, że adres search.operativeeng.com można usunąć z ustawień przeglądarki tylko wtedy, gdy ta aplikacja nie jest już zainstalowana. To samo dotyczy większości porywaczy przeglądarki (usuwanie promowanych przez nich adresów).

Porywacze przeglądarki często obierają za cel informacje o zwyczajach przeglądania użytkownika. W takich przypadkach zbierają informacje m.in. o geolokalizacjach, adresach IP, wprowadzonych zapytaniach, adresach URL odwiedzanych stron. Jednak niektóre porywacze przeglądarki mogą uzyskać dostęp do danych osobowych, takich jak hasła i dane karty kredytowej lub inne tego rodzaju dane. Z reguły aplikacje tego typu zbierają informacje, aby pomóc ich programistom w generowaniu przychodów. Oznacza to, że zebrane dane mogą być udostępniane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom), wykorzystywane do celów marketingowych, a nawet do kradzieży tożsamości, kont lub wykorzystywane do innych złośliwych celów.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Przekierowanie search.operativeeng.com
Typ zagrożenia Porywacz przeglądarki, malware Mac, wirus Mac
Obsługiwany adres IP 13.225.53.14
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata informacji prywatnych.
Usuwanie

Aby wyeliminować Przekierowanie search.operativeeng.com, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

Więcej przykładów aplikacji zaprojektowanych do promowania fałszywych wyszukiwarek to FunctionLogInput, UltraWebFormat i Fire Search. Z reguły aplikacje tego typu w żaden sposób nie są przydatne dla ich użytkowników. Służą do zmiany ustawień przeglądarki i mogą działać jako narzędzia zbierania danych. Dlatego zdecydowanie odradzamy pobieranie i instalowanie aplikacji tego typu. Warto wspomnieć, że głównym powodem, dla którego porywacze przeglądarki są nazywane PUA, jest to, że większość użytkowników pobiera i instaluje je nieumyślnie (nieświadomie).

Jak zainstalowano AccessibleSearchEngine na moim komputerze?

Dość często potencjalnie niechciane aplikacje są dystrybuowane poprzez dołączenie ich do konfiguratorów pobierania lub instalacji innych programów. Ta metoda dystrybucji jest nazywana „sprzedażą wiązaną". Gdy aplikacje tego rodzaju są dystrybuowane w ten sposób, użytkownicy mogą je znaleźć w „Zaawansowanych", „Niestandardowych", „Własnych" lub innych ustawieniach lub obok pól wyboru, które mają niektóre programy do pobierania lub instalatory. Użytkownicy zgadzają się na oferty pobrania lub zainstalowania dodatkowo oferowanych PUA, gdy nie sprawdzają powyższych ustawień i nie wykorzystują ich do odrzucania niechcianych ofert. W niektórych przypadkach użytkownicy powodują niechciane pobrania lub instalacje, klikając zwodnicze reklamy, których celem jest wykonanie określonych skryptów. Warto wspomnieć, że tego typu reklamy pojawiają się głównie na podejrzanych, nieoficjalnych witrynach.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Konfiguratory pobierania i instalacji z „Własnymi", „Zaawansowanymi", „Niestandardowymi" lub innymi ustawieniami lub polami wyboru często zawierają potencjalnie niechciane aplikacje. Z tego powodu zaleca się sprawdzenie i zmianę (w razie potrzeby) tych ustawień przed zakończeniem pobierania i instalacji. Do dystrybucji różnych PUA można używać zewnętrznych programów do pobierania i instalatorów, sieci peer-to-peer (takich jak klienci torrent, eMule), nieoficjalnych witryn, stron z freeware do pobrania i innych źródeł pobierania plików i programów. W niektórych przypadkach mogą one mieć nawet dołączone złośliwe aplikacje. Dlatego pliki i programy należy pobierać wyłącznie z oficjalnych witryn i za pośrednictwem bezpośrednich linków. Reklamy na różnych podejrzanych, niewiarygodnych witrynach są zwykle wykorzystywane do reklamowania podejrzanych witryn lub rozpowszechniania niechcianych aplikacji. Zaleca się, aby nie klikać tych reklam. Niechciane, podejrzane rozszerzenia, dodatki lub wtyczki zainstalowane w przeglądarce powinny zostać z niej usunięte. Oprogramowanie tego typu zainstalowane w systemie operacyjnym również należy odinstalować. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany porywaczami przeglądarki, zalecamy przeskanowanie go za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie usunąć.

Search.operativeeng.com przekierowuje do search.yahoo.com (GIF):

Porywacz przeglądarki accessiblesearchengine search.operativeeng.com pokazuje wyniki wyszukiwania yahoo

Search.operativeeng.com przekierowuje do bing.com (GIF):

Porywacz przeglądarki accessiblesearchengine search.operativeeng.com pokazuje wyniki wyszukiwania bing

AccessibleSearchEngine dodaje funkcję "Managed by your organization feature":

accessiblesearchengine - rozszerzenie managed by your organization

AccessibleSearchEngine ustawia search.operativeeng.com jako domyślną wyszukiwarkę:

Porywacz przeglądarki accessiblesearchengine search.operativeeng.com ustawiony jako domyślna wyszukiwarka

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Przekierowanie search.operativeeng.com: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Przekierowanie search.operativeeng.com. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware AccessibleSearchEngine przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie przekierowania AccessibleSearchEngine:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z AccessibleSearchEngine z twojego folderu "Aplikacje":

Usuwanie porywacza przeglądarki mac z folderu aplikacji

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z przekierowanie search.operativeeng.com:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza.

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

 

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki przekierowanie search.operativeeng.com z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z przekierowanie search.operativeeng.com z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie preferencji wybierz "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich znalezieniu kliknij przycisk "Odinstaluj" obok każdego z nich. Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie jest istotne dla jej normalnego funkcjonowania.

Zmiana twojej strony domowej:

changing homepage in safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Ogólne". Aby ustawić URL swojej preferowanej strony domowej (na przykład: www.google.com) wpisz go w polu Strony domowej. Możesz również kliknąć przycisk "Ustaw obecną stronę", jeśli chcesz ustawić obecnie odwiedzaną stronę jako swoją stronę domową.

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Szukaj". Tutaj znajdziesz rozwijane menu nazwane "Wyszukiwarka:" po prostu wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z rozwijanej listy.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z przekierowanie search.operativeeng.com z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing mozilla firefox homepage

Aby zmienić swoją stronę domową kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome) i wybierz "Preferencje" z rozwijanego menu. Aby ustawić twoją stronę domową, wpisz URL preferowanej strony (przykładowo: www.google.com) w polu Strona domowa.

Zmiana domyślnej wyszukiwarki:

mozilla firefox about config

W pasku adresu URL wpisz "about:config" i kliknij przycisk "Będę ostrożny, obiecuję!".

changing mozilla firefox default Internet search engine

W polu „Szukaj:" wpisz nazwę porywacza przeglądarki. Kliknij prawym przyciskiem znalezione preferencje oraz kliknij "Przywróć" z rozwijanego menu.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z przekierowanie search.operativeeng.com z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing Google Chrome homepage

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Podczas uruchamiania" kliknij link "Ustaw strony" obok opcji "Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron". Usuń URL porywacza przeglądarki (na przykład trovi.com) i wprowadź URL swojej preferowanej strony (na przykład, google.com).

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Google Chrome

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Szukaj" kliknij przycisk "Zarządzaj wyszukiwarkami...". W otwartym oknie usuń niechcianą wyszukiwarkę klikając znajdujący się obok niej przycisk "X". Wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z listy i kliknij znajdujący się obok niej przycisk "Ustaw jako domyślną".

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Google Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Przekierowanie search.operativeeng.com kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Przekierowanie search.operativeeng.com na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Przekierowanie search.operativeeng.com dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.