FacebookTwitterLinkedIn

Jak odinstalować aplikację PublicConsoleSearch z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Reklamy PublicConsoleSearch
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć PublicConsoleSearch z Mac?

Czym jest PublicConsoleSearch?

Adware to rodzaj oprogramowania, które wyświetla reklamy i czasami zmienia ustawienia przeglądarki. Badania pokazują, że PublicConsoleSearch robi jedno i drugie. Dlatego ta aplikacja jest sklasyfikowana jako adware i porywacz przeglądarki. Warto zauważyć, że aplikacje tego typu często służą również do zbierania informacji o ich użytkownikach. Ta konkretna aplikacja jest rozpowszechniana poprzez zamaskowanie jej instalatora jako instalatora programu Adobe Flash Player (za pomocą fałszywego instalatora). Większość użytkowników przypadkowo pobiera i instaluje aplikacje rozpowszechniane zwodniczymi metodami. Z tego powodu PublicConsoleSearch i inne tego typu aplikacje nazywane są potencjalnie niechcianymi aplikacjami (PUA).

Adware PublicConsoleSearch

Zwykle aplikacje typu adware wyświetlają reklamy banerowe, kuponowe, pop-up, ankietowe i inne. Powszechne jest, że ich reklamy zakrywają treści na otwartych witrynach i są denerwujące lub w inny sposób przeszkadzające. Te reklamy są często używane do reklamowania podejrzanych witryn. W niektórych przypadkach są one używane do dystrybucji niechcianych aplikacji poprzez projektowanie ich tak, aby uruchamiały określone skrypty (mogą powodować niechciane pobrania, instalacje). Dlatego zdecydowanie odradza się klikanie reklam wyświetlanych przez aplikacje takie jak PublicConsoleSearch. Innym problemem związanym z tą aplikacją jest to, że zmienia ona ustawienia przeglądarki. Dokładniej, zmienia adres domyślnej wyszukiwarki, strony głównej i nowej karty na adres fałszywej wyszukiwarki.

Wyszukiwarki promowane za pośrednictwem aplikacji takich jak PublicConsoleSearch nazywane są fałszywymi, ponieważ są bezużyteczne – jeśli są używane, pokazują wyniki generowane przez Google, Yahoo, Bing lub inną wyszukiwarkę. Chociaż nie wszystkie fałszywe wyszukiwarki wyświetlają wyniki z legalnych wyszukiwarek. Dość często generują zwodnicze wyniki, wyświetlają podejrzane reklamy obok wyników wyszukiwania lub pokazują wyniki wygenerowane przez podejrzane wyszukiwarki. Tak czy inaczej, nie należy ufać wyszukiwarkom promowanym przez adware. Zwykle użytkownicy mogą cofnąć zmiany wprowadzone przez aplikację, taką jak PublicConsoleSearch, tylko wtedy, gdy ta aplikacja nie jest już zainstalowana w systemie operacyjnym lub przeglądarce internetowej. Dzieje się tak, ponieważ większość tych aplikacji została zaprojektowana tak, aby uniemożliwić użytkownikom zmianę ustawień, na które mają wpływ.

Kolejnym powodem, dla którego nie należy instalować adware lub jakichkolwiek porywaczy przeglądarki, jest to, że zwykle są one zaprojektowane do zbierania danych związanych z nawykami przeglądania użytkownika. Zwykle zbierają informacje, takie jak adresy protokołu internetowego, wprowadzone zapytania wyszukiwania, adresy odwiedzanych witryn, geolokalizacje itp. Niemniej jednak czasami zbierają również poufne dane (np. dane karty kredytowej, hasła). Ponadto, zebrane informacje mogą zostać sprzedane stronom trzecim (które mogą być cyberprzestępcami), wykorzystane do celów marketingowych lub spieniężone przy użyciu innych metod. Aplikacje tego typu mogą powodować problemy związane z bezpieczeństwem przeglądania, prywatnością w internecie, zebrane dane mogą zostać wykorzystane do kradzieży tożsamości. W taki czy inny sposób zdecydowanie odradza się instalowanie PublicConsoleSearch i podobnych aplikacji.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy PublicConsoleSearch
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:Adload-AD [Trj]), AVG (MacOS:Adload-AD [Trj]), ESET-NOD32 (wariant OSX/TrojanDownloader.Adload.AD), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Cimpli.l), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

WebSearchUpgrade, GlobalSearchSystem i MainBoardSearch to kolejne przykłady PUA, które są bardzo podobne do PublicConsoleSearch (chociaż jest o wiele więcej podobnych aplikacji). Zwykle generują dochody dla swoich programistów, wyświetlając reklamy i promując podejrzane wyszukiwarki. Często zdarza się, że osoby stojące za aplikacjami typu adware, porywaczami przeglądarki i innymi aplikacjami tego rodzaju reklamują je jako przydatne i legalne aplikacje. Jednak większość ich aplikacji jest bezużyteczna dla ich użytkowników i może powodować różne problemy. Jak wspomniano w pierwszym akapicie, rzadko zdarza się, aby aplikacje takie jak PublicConsoleSearch były celowo pobierane i instalowane przez użytkowników.

Jak zainstalowano PublicConsoleSearch na moim komputerze?

PublicConsoleSearch jest rozpowszechniana za pośrednictwem fałszywego instalatora, który wygląda jak instalator programu Adobe Flash Player. PublicConsoleSearch nie jest jedyną aplikacją rozpowszechnianą poprzez maskowanie jej instalatora jako legalnego. Ważne jest, aby wiedzieć, że fałszywe instalatory mogą być używane do dystrybucji malware (np. ransomware). Innym popularnym sposobem nakłonienia użytkowników do pobrania i zainstalowania PUA jest dołączenie ich do innych programów (dołączenie ich do narzędzi pobierania/instalacji innych programów). Zwykle dodatkowe pobrania i instalacje można odrzucić za pomocą „Niestandardowych", „Zaawansowanych" i innych ustawień lub za pomocą dostępnych pól wyboru. Gdy użytkownicy pobierają lub instalują oprogramowanie (głównie freeware) bez sprawdzania i zmiany tych ustawień, pozwalają również na pobranie lub zainstalowanie dołączonych PUA. Czasami PUA są dystrybuowane za pośrednictwem zwodniczych reklam, projektując je tak, aby uruchamiały określone skrypty. Reklamy te powodują niechciane pobrania i instalacje, gdy użytkownicy je klikają.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zaleca się korzystanie z legalnych (oficjalnych) witryn i bezpośrednich linków do pobierania jako źródeł pobierania plików i programów. Sieci peer-to-peer (klienci torrent, eMule i inne podobne narzędzia), zewnętrzne programy do pobierania i instalatory, nieoficjalne witryny i inne podobne źródła mogą być wykorzystywane do dystrybucji niechcianego, a nawet złośliwego oprogramowania. Ponadto zaleca się, aby nie kończyć pobierania ani instalacji bez sprawdzenia, czy programy do pobierania i instalatory mają takie ustawienia, jak „Niestandardowe", „Zaawansowane" lub inne, których można by użyć do rezygnacji z niechcianych ofert. Kolejnym sposobem uniknięcia niechcianych pobrań jest unikanie klikania reklam, jeśli pojawiają się one na stronach związanych z hazardem, randkami dla dorosłych i innych podejrzanych witrynach. Niechciane i podejrzane programy zainstalowane w systemie operacyjnym powinny zostać odinstalowane. To samo dotyczy rozszerzeń, dodatków lub wtyczek tego rodzaju zainstalowanych w przeglądarce. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PublicConsoleSearch, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Pliki powiązane z adware PublicConsoleSearch, które należy usunąć:

  • ~/Library/Application Support/com.PublicConsoleSearch/PublicConsoleSearch
  • ~/Library/Application Support/com.PublicConsoleSearchDaemon/PublicConsoleSearch
  • ~/Library/LaunchAgents/com.PublicConsoleSearch.plist
  • ~/Library/LaunchDaemons/com.PublicConsoleSearchDaemon.plist

WAŻNA UWAGA! Nieuczciwe konfiguratory/aplikacje, które promują witrynę PublicConsoleSearch, mają na celu utworzenie nowego profilu urządzenia. Dlatego przed podjęciem dalszych kroków usuwania wykonaj następujące czynności:
1) Na pasku menu kliknij ikonę „Preferencje" i wybierz „Profile"

Usuń nieuczciwe profile zaprojektowane do promowania PublicConsoleSearch (krok 1)

2) Wybierz profil "PublicConsoleSearch" i usuń go.

Usuń nieuczciwe profile zaprojektowane do promowania PublicConsoleSearch (krok 2)

3) Wykonaj pełne skanowanie systemu za pomocą oprogramowania antywirusowego Combo Cleaner.

Po wykonaniu tych czynności możesz przejść do dalszych kroków usuwania tego adware/porywacza przeglądarki.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware PublicConsoleSearch z komputera Mac:

Usuwanie adware PublicConsoleSearch:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z PublicConsoleSearch twojego folderu "Aplikacje":

usuwanie porywacza przeglądarki mac z folderu aplikacji

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy publicconsolesearch:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy publicconsolesearch z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy publicconsolesearch z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy publicconsolesearch z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy publicconsolesearch z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy PublicConsoleSearch kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy PublicConsoleSearch na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.