FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć adware RecordMapper i generowane przez nie reklamy?

Znany również jako: Reklamy RecordMapper
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć adware RecordMapper z Mac?

Czym jest RecordMapper?

RecordMapper to fałszywe oprogramowanie sklasyfikowane jako adware. Ta aplikacja ma również cechy porywacza przeglądarki. RecordMapper jest przeznaczone do prowadzenia natrętnych kampanii reklamowych i zmieniania ustawień przeglądarki - w celu promowania fałszywych wyszukiwarek. Ponadto, większość typów adware i porywaczy przeglądarki śledzi aktywność przeglądania sieci przez użytkowników. Ze względu na podejrzane metody dystrybucji, RecordMapper jest sklasyfikowane jako PUA (potencjalnie niechciana aplikacja). Jedną z tych podejrzanych technik jest wykorzystywanie fałszywych aktualizacji Adobe Flash Player. Warto zauważyć, że nielegalne aktualizatory/instalatory oprogramowania rozsyłają nie tylko PUA, ale także trojany, ransomware i inne złośliwe oprogramowanie.

Pop-up adware RecordMapper

Adware umożliwia umieszczanie reklam banerowych, kuponowych, pop-up, całostronicowych i innych natrętnych reklam – zwykle na każdej odwiedzanej witrynie. Reklamy poważnie utrudniają przeglądanie, nakładając się na zawartość strony i ograniczając prędkość przeglądania. Po kliknięciu, te reklamy przekierowują do witryn opartych na sprzedaży, niewiarygodnych, wprowadzających w błąd, zwodniczych/oszukańczych, porwanych i złośliwych. Niektóre natrętne reklamy mogą być uruchamiane (przez kliknięcie) w celu wykonania skryptów w celu pobrania/zainstalowania oprogramowania (np. PUA) bez zgody użytkownika.

Porywacze przeglądarki przypisują fałszywe adresy wyszukiwarek internetowych jako domyślną wyszukiwarkę, stronę główną i adresy URL nowej karty/okna przeglądarki. Dlatego też po zainstalowaniu takiego oprogramowania: każda otwarta nowa zakładka/okno przeglądarki i zapytanie wpisywane w pasku adresu - przekierowują na promowany adres. Nielegalne wyszukiwarki rzadko są w stanie samodzielnie zapewnić wyniki wyszukiwania. Dlatego mają tendencję do przekierowywania lub wywoływania łańcuchów przekierowań prowadzących do Google, Yahoo, Bing i innych oryginalnych wyszukiwarek. Ponadto, porywacze przeglądarki mogą ograniczać/blokować dostęp do ustawień przeglądarek i/lub przywracać wszelkie dozwolone zmiany. Dlatego odzyskanie porwanej przeglądarki jest niemożliwe bez usunięcia oprogramowania, które na nią wpływa.

PUA (w tym adware i porywacze przeglądarki) mają zwykle możliwości śledzenia danych i prawdopodobnie dotyczy to również RecordMapper. Te aplikacje mogą monitorować aktywność przeglądania (odwiedzane adresy URL, przeglądane strony internetowe, wyszukiwane zapytania itp.) i zbierać zdobyte z nich dane osobowe (adresy IP, geolokalizacje i inne szczegóły). Następnie zarabia się na zebranych danych poprzez ich udostępnianie i/lub sprzedawanie stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom). Podsumowując, obecność niechcianego oprogramowania na urządzeniach może skutkować infekcjami systemu, poważnymi problemami z prywatnością, stratami finansowymi i kradzieżą tożsamości. Aby chronić integralność urządzenia i prywatność użytkowników, wszystkie podejrzane aplikacje i rozszerzenia/wtyczki przeglądarki muszą zostać niezwłocznie usunięte.

Podsumownie zagrożenia:
Nazwa Reklamy RecordMapper
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

PortalAgent, AthenaSearch i ProtocolPort to kilka przykładów innych aplikacji typu adware. Wyglądają na legalne i oferują „przydatne" funkcje. Jednak obiecane funkcje rzadko działają. Dotyczy to praktycznie wszystkich PUA. Funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowników nie mają znaczenia, ponieważ jedynym celem niechcianych aplikacji jest generowanie zysków dla ich programistów. PUA działają poprzez prowadzenie natrętnych kampanii reklamowych, porywanie przeglądarek, powodowanie przekierowań oraz zbieranie poufnych i umożliwiających identyfikację osób.

Jak zainstalowano RecordMapper na moim komputerze?

PUA są rozpowszechniane za pośrednictwem programów do pobierania/instalowania innego oprogramowania. Ta zwodnicza taktyka marketingowa polegająca na wstępnym dołączaniu niechcianych lub złośliwych produktów do zwykłych nazywana jest „sprzedażą wiązaną". Przyspieszanie procesów pobierania/instalacji (np. pomijanie kroków, używanie „Szybkich"/„Ekspresowych" itp. ustawień) zwiększa ryzyko niezamierzonego dopuszczenia dołączonych produktów do systemu. Natrętne reklamy również rozpowszechniają PUA. Po kliknięciu mogą uruchamiać skrypty, aby potajemnie pobierać/instalować te aplikacje. Niektóre PUA mają również „oficjalne" strony internetowe do pobrania.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zaleca się, aby zawsze sprawdzić produkty przed pobraniem/instalacją i/lub zakupem. Ponadto, wszystkie pobrania plików powinny być wykonywane wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Niewiarygodne kanały pobierania (np. nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostowania plików, sieci udostępniania peer-to-peer i inne zewnętrzne programy do pobierania) - często oferują szkodliwe i/lub dołączone produkty. Zaleca się, aby podczas pobierania/instalowania przeczytać warunki, zapoznać się z możliwymi opcjami, skorzystać z „Własnych"/„Zaawansowanych" ustawień, aby zrezygnować z dodatkowych aplikacji, narzędzi, funkcji itp. Równie ważne jest zachowanie ostrożności podczas przeglądania. Natrętne reklamy wyglądają zwyczajnie i nieszkodliwie; jednak przekierowują do bardzo podejrzanych witryn (np. z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych i wielu innych). W przypadku napotkania takich reklam i/lub przekierowań należy sprawdzić system, wykryć oraz natychmiast usunąć wszystkie podejrzane aplikacje oraz rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany RecordMapper, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Tekst prezentowany w komunikacie o błędzie wyświetlanym, gdy obecne jest adware RecordMapper:

"RecordMapperd" will damage your computer.

This file was downloaded on an unknown date.

Zwodniczy instalator (fałszywy aktualizator Flash Player) promujący adware RecordMapper:

Pierwszy krok instalacji:

Zwodniczy instalator używany do promowania adware RecordMapper (krok  1)

Drugi krok instalacji:

Zwodniczy instalator używany do promowania adware RecordMapper (krok  2)

Pliki powiązane z adware RecordMapper, które należy usunąć:

  • ~/Library/Application Support/.[random_string]/Services/com.RecordMapper.service.app
  • ~/Library/LaunchAgents/com.RecordMapper.service.plist
  • /Library/Application Support/.[random_string]/System/com.RecordMapper.system
  • /Library/LaunchDaemons/com.RecordMapper.system.plist

WAŻNA UWAGA! W niektórych przypadkach złośliwe aplikacje, takie jak RecordMapper, zmieniają systemowe ustawienia serwera proxy, powodując w ten sposób niechciane przekierowania do różnych podejrzanych witryn.

Przekierowania prawdopodobnie pozostaną nawet po usunięciu samej aplikacji. Dlatego będziesz musiał przywrócić je ręcznie.

Krok 1: Kliknij ikonę koła zębatego w Docku, aby przejść do ustawień systemu. Jeśli ikona nie jest obecna w Docku, możesz ją znaleźć w Launchpadzie.

Zmiana ustawień proxy - przejdź do ustawień systemu

Krok 2: Przejdź do ustawień sieci.

Zmiana ustawień proxy - przejdź do ustawień sieciowych

Krok 3: Wybierz podłączoną sieć i kliknij "Zaawansowane...".

Zmiana ustawień proxy - wybierz podłączoną sieć i kliknij Zaawansowane...

Krok 4: Kliknij zakładkę „Proxy" i odznacz wszystkie protokoły. Powinieneś także ustawić domyślne ustawienia każdego protokołu - "*.local, 169.254/16".

Zmiana ustawień proxy - odznacz wszystkie opcje i przywróć ich ustawienia domyślne

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware RecordMapper przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie adware RecordMapper:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z RecordMapper z twojego folderu "Aplikacje":

usuwanie porywacza przeglądarki mac z folderu aplikacji

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer", lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy recordmapper:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy recordmapper z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy recordmapper z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy recordmapper z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy recordmapper z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy RecordMapper kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy RecordMapper na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.